ЦРУ разкрива миналото си, но запазва мълчание за настоящето

Започната от Division, 05 Юли 2007, 16:46:38

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Division

**
Forum Member
Публикации: 181
Локация: Асеновград
Зодия: Virgo Virgo
Активен
Вашингтон, Жером БЕРНАР

"Франс прес"

ЦРУ, което бе приветствано за публичното огласяване на доклад за нелегалните си дейности от 50-те до 70-години на миналия век, за сметка на това пази мълчание за спорните си действия днес, особено за тайните затвори, където е държало лица, заподозрени в тероризъм.
"За първи път ЦРУ разсекретява доброволно документи с будеща полемика класифицирана информация, откакто през 1998 г. бившият й директор Джордж Тенет се отказа от дадените през 90-те години обещания за по-голяма прозрачност на разузнавателната агенция", радва се Томас Блантън, директорът на изследователския институт Архив за национална сигурност към университета "Джордж Вашингтон".
Все пак на ЦРУ бяха нужни 15 години, за да отговори на искането за разсекретяване, отправено от този институт, а част от доклада все още е цензурирана по причини (както изтъкна разузнавателното управлениe), свързани със сигурността.
Разсекретените материали описват планове за убийство на чуждестранни държавници, сред които кубинския лидер Фидел Кастро, подслушването на американски журналисти, следене на изявени противници на войната във Виетнам и прочие незаконни дейности, при положение, че законът забранява на ЦРУ да действа на американска територия и да организира политически убийства.
Днес разузнавателното управление е променено и действа "в съответствие със закона", заявява директорът на ЦРУ Майкъл Хейдън в разпространено вчера послание до служителите на управлението, цитирано в американския печат.
Твърдението обаче се посреща скептично от  Дейвид Барет, преподавател в университета "Виланова" в Пенсилвания и автор на книга за ЦРУ.
"Не ни е известно всичко, което се случва днес, но изглежда вече има достатъчно доказателства, които ни дават право да кажем, че и днес нещата не са по-различни", казва Барет, цитиран от "Ню Йорк таймс".
ЦРУ пази дълбоко мълчание за най-спорните си днешни дейности в рамките на борбата с тероризма.
От 2002 г. управлението държи в тайни затвори в чужбина близо 100 души, заподозрени в тероризъм, и е обвинявано, че  използва мъчения.
В началото на юни специалният пратеник на Съвета на Европа Дик Марти публикува втория си доклад за тайните затвори, в който обвинява по-специално Румъния и Полша, че между 2003 и 2005 г. са дали възможност на тяхна територия да съществуват  центрове за задържане на ЦРУ.
Докладът предоставя и подробности за малтретиране и изтезаване на затворници: оглушителна музика, задушлив или ледено студен въздух, държане на затворниците голи в продължение на седмици.
За съществуването на тайни затвори на ЦРУ за пръв пит писа през 2005 г. американският печат. Президентът Джордж Буш призна факта през септември 2006 г., но администрацията му заяви, че след прехвърлянето през септември в Гуантанамо (Куба) на 14 души, предполагаеми важни членове на Ал Каида, ЦРУ вече не държи затворници.
Това твърдение се посреща скептично от правозащитните организации, които нямат сведения за съдбата на близо 40 души, които вероятно са били задържани от ЦРУ и оттогава не се знае нищо за тях.
Други разкрития за действията на американските тайни служби след 11 септември също оставят усещането, че нещата не са се променили особено от 70-те години насам.
Агенцията за национална сигурност, натоварена с електронното разузнаване, е обвинявана, че е следила съобщенията между САЩ и чужбина, без да има законови  пълномощия.
Спорната програма на Пентагона за електронно разузнаване напомня следенето на борците срещу войната във Виетнам. Лансирана през 2003 г., тази програма вероятно е събирала сведения за противниците на войната в Ирак. http://news.utv.bg/news/news_1099.html

Similar topics (3)

Отговори: 4
Прегледи: 5081

Отговори: 6
Прегледи: 2397