Реконструкция на черепа на българския цар Самуил
Реконструкция на черепа на българския цар Самуил от проф. Йордан Йорданов:
Реконструкция на черепа на българския цар Самуил, според руски специалисти:
Образът на цар Самуил е възкресен в Москва
Българският цар Самуил е в Москва – тази вест звучи абсурдно, освен ако не се уточни, че става дума за възстановка на образа на българския владетел, направена в средата на 80-те години на миналия век в известната Лаборатория за антропологична реконструкция, основана от Михаил Герасимов.
От Москва ви предлагаме кореспонденцията на Чавдар Стефанов.
Има няколко версии с българска и гръцка следа как перфектна отливка от черепа на цар Самуил е попаднала в средата на 80-те години в Москва. Главното за мен е, че експертите в световно-известната лаборатория са убедени:
"Черепът е на българския цар Самуил. Той е национален герой на България, опитал се да възстанови българската държавност и да обедини всички български земи срещу византийското владичество", подчертава сегашната ръководителка на Лабораторията Татяна Балуева. Отдавна бях чул за череп на някакъв български цар в Москва, но опитите ми за издирване бяха безуспешни. Все пак накрая късметът ми се усмихна и попаднах в Лабораторията, която се оказа по московските мерки "в съседство" с кореспондентския ни пункт. Странно усещане изпитва човек от стотиците очи, които гледат от поставените на рафтове възстановени образи. Най-после съзирам и цар Самуил. Татяна Балуева казва:
"Твърде изящен череп, добре изнесен нос с открити очни орбити, характерно за южните европеиди. Фин човек в напреднала възраст. Закон за нас е да извършваме реконструкция като избягваме емоциите, защото главното е да изобразим антропологичния тип. Защото, когато започнем да наслагваме определени емоции, изкривява се точността на възстановката.
Въпреки това лицето на цар Самуил вдъхва определени чувства. Научих, че автор на реконструкцията е Галина Лебединская. Дама в напреднала възраст, но с бистър ум.
"Това бе гипсова отливка от черепа, изключително добро, прекрасно копие, - казва Галина Лебединская. - Главно чертите на лицето му направо ме увлякоха. Ясни, красиви... Може за някои да не е толкова красив, но в него има нещо силно привличащо. Знаех, че има много трагична съдба. Това ме впечатляваше също. Мислех си какви са били последните му минути. Трудно е след толкова години да се връщам назад. А в книгата ми има само кратка и суха научна информация – кой открил останките, кога, къде, на кого са. Не зная доколко съм успяла във възстановката, за това да съдят другите. Но самата негова личност направо ме завладя и дадох всичко от себе си за да възстановя лицето така, както би трябвало да е изглеждало."
Попитах за коя книга говори. Галина Лебединская отиде до богатата библиотека и извади явно ново издание – "Образът на далечните предци". Излязла е преди няколко месеца, обхваща всичките нейни близо 300 възстановки. Сред многообразието от лица от вековете за корицата е избран на цар Самуил. Защо точно него, попитах. "Оставих редактора да избира", - отвърна. - "И той, без да се замисли, веднага се спря на българския цар Самуил, явно с нещо го привлече."
И в лабораторията, и от Галина Лебединская не успях да разбера дали има копие на нейната работа в България, нито кой точно е поръчал възстановката. Естествено е българските експерти да си кажат думата първо. Но разбрах, че няма да струва много пари образът на българския цар Самуил да се върне в България. Ако бъде проявен интерес, надявам се това да стане с подкрепата на вестник "Труд" и други колеги от българските медии.
Радио Българияhttp://ide.li/article2072.html