Author Topic: Над 140 000 българи живеят в САЩ  (Read 22761 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline BMPO

  • Senior Member
  • ***
  • Posts: 617
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #30 on: 10 Jun 2012, 23:26:33 »
Ако видите някой чоловечец в New York или Chicago, Miassipi,Denver или Dallas да се интересува колко на 100 му гори колата, или в кой магазин храната е по-евтина, вероятно това е скорошно пристигнал или българин или СеСеСериец. Обикновенно всички установени американски граждани с горишната си премия (или както в бг му казват 13-та заплата), работника си купува един чисто нов джип форд за лични нужди.

И после 20 години му плаща лизинга...
ВМРО - Вътрешна Македонска Революционна Организация
ВМРО-БНД - Влашка Милиционерско-Разбойническа Организация - Бивши и Настоящи Доносници
Спрете кражбата на името!
 

Offline Боритаркан

  • Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #31 on: 13 Jun 2012, 06:09:21 »
Quote
Може и да не ми вярвате, и не ви карам да го правите, но от хиляди разговори с имигранти в САЩ и Западна Европа от небългарски произход, НИТО ЕДИН не е казал, че не го считат за пълноценен гражданин на държавата, която е напуснал.

    А чувал ли си някой от НАПУСНАЛИТЕ да казва, че тези негови сънародници, които са ОСТАНАЛИ са малоценни? (предполагам се сещаш защо задавам такъв въпрос)
Но жив е Българският бог!
 

Offline Tiesto

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 1,306
  • Gender: Male
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #32 on: 11 Aug 2012, 00:24:22 »
Американска социална мрежа в IRC

DALNET & UNDERNET

http://www.mirc.com/servers.html

За Linux/Unix/Android се ползва XChat.
 

Offline A.C.A.B

  • Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Posts: 205
  • Gender: Male
  • Софияя
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #33 on: 23 Feb 2013, 11:53:55 »
Да, но до някъде ги разбирам тези българи... все пак не можем да отречем, че стандарта на живот във САЩ е съвсем различен... и ето някой интелигентен българин като си вземе дипломата няма да отиде да работи за 200 лв. някъде ми ще отиде в Америка да работи за луди пари и да кара лъскави коли... Но все пак лошото е че забравят родината си наречена БЪЛГАРИЯ!



_____________________
БЪЛГАРИЯ НАПРЕД ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ!!!
Не се страхувам от враг, на когото бронята блести.

http://www.vbox7.com/play:ce0ea24191
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,067
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #34 on: 04 Mar 2014, 15:50:58 »
Честване на националния празник 3 март в Чикаго


Вчера, 2 март 2014 г., в центъра на Чикаго (на Дейли Плаза, пред кметството на града), за пореден път официално бе издигнат трибагреникът на България. Под звуците на националния ни химн, българското знаме се развя редом с американското и това на щата Илинойс.

Поради голямата часова разлика, българите в Чикаго обикновено сме едни от последните, които отбелязват Националния празник. Тази година празненствата тук започнаха с ден по-рано – издигането на националният флаг се проведе в неделя и заради това бяхме сред първите, които го отбелязаха.

Традицията да се издига българското знаме в центъра на Чикаго датира от преди повече от 50 години. През февруари 1960 г. група български имигранти се срещат с градоначалника Ричард Дейли (Richard J. Daley). Разказват му за родината си, за нейната история и за годините на вековното турско иго. Впечатлен от историята на народа ни и от постиженията на емигрантите ни, кметът издава специална Прокламация, с която обявява 3-ти март за български ден в Чикаго. Тази Прокламация дава право в центъра на града в 12.00 ч. на обяд на 3-ти март да се издига българското знаме. Този ритуал се повтаря няколко години, но по-късно със смяната на кметовете на града и поради други, неизвестни за нас причини, е забравен.

След откриване на Генерално консулство в града ни ритуалът бе възстановен през 2006 г. Денят е вписан в официалния календар на Чикаго в знак на уважение към българската общност в града, която е и най-голямата в САЩ. Вчера трибареникът ни се развя за осма поредна година.

За съжаление лошото време, изключителните минусови температури (цял ден температурата бе двуцифрена под нулата), валежът от ледени кристалчета и силният вятър не позволиха тържеството да бъде така многолюдно, както миналата година (вж. снимка от миналата година ТУК).

Въпреки това видяхме деца от почти всички български училища*, които до началото на тържеството се грееха, както гълъбите до вечния огън пред статуята на Пикасо..


След като отзвуча химнът на България и трибагреникът бе издигнат между небостъргачите, приветствие произнесе генералният консул на Република България в Чикаго Симеон Стоилов. Той благодари на събралите се, изказа радостта си от празничното настроение, което цари въпреки лошото време, и съобщи за получените тържествени поздравителни писма от кмета на града Рам Емануел, от губернатора на щата Илинойс Пат Куин, и от Лиса Мадиган, главен прокурор на щата. Генералният консул завърши речта си с думите: “Продължавайте да бъдете горди и достойни българи, независимо къде сте по-света. И нека да научим нашите деца да разпознват България!”

Българо-американският център за културно наследство в лицето на Ани Гогова, бе организирал кратка програма-концерт с ученици от неделните училища.

Но преди децата, първи на сцената се качи Боб Съливан – американец, голям приятел на България и училище “Света София”, който изучава българския фолклор и народните песни вече 7 години. Той изпълни “Хубава си моя горо” – първо на кавал, а после я изпя, подкрепен от събралите се, които му пригласяха.

В програмата на българските училища се включиха: деца от фолклорна група при „Малко българско училище”; Георги Вайар от училище “Слънчогледи” със стихотворението “Хубави сте, за чудо сте“ от И. Вазов; Деян Шиков от училище „А. Константинов“ с откъс от стихотворението “Новото гробище над Сливница” от И. Вазов; Самуел Логсдон от БУЦ “Знание“ с рецитация на стихотворението “Опълченците на Шипка” ; Петър Николов от училището в Даунтаун, също със стихотворение. Но най-много аплодисменти и възхищение събра 4-годишната Калина Манова от училище “Св. София”, която чудесно изпя “Къде си вярна ти, любов народна”.

От името на Eurochicago.com, Петър Стаматов – редактор на изданието, обяви резултатите от поредния конкурс “Българско събитие на годината в САЩ”. Идеята на конкурса на Еврочикаго е, чрез широко медийно отразяване на събитията и успехите с българско участие на територията на САЩ, те да добият популярност и да привлекат в по-значима степен вниманието на нашата общност в Америка и по света. Журито, в което участват български издания не само от Чикаго, определи за най-значимо българско събитие в САЩ за изтеклата 2013 година – преименуването на кръстовището пред българското посолство във Вашингтон на името на Димитър Пешев (вж. линк). Негов достоен подгласник остана решението на губернатора на щата Мейн да утвърди националният празник 3-ти март за ден на България в щата (вж. линк).

Накрая Вероника Ушева от детска фолклорна формация “Хорце” при училище “Джон Атанасов” поведе традиционното хоро, в което се включиха почти всички дошли на площада.


https://www.eurochicago.com/2014/03/march-3/
« Last Edit: 08 Sep 2018, 21:04:05 by Hatshepsut »
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,067
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #35 on: 28 Apr 2014, 17:22:08 »
Българското училище в Бостън празнува годишнина

Вече 15 години учебното заведение съхранява родния език и култура в големия американски мегаполис


Ученици от училището отбелязват Трети март
                  
На 3 май тази година в Бостън с тържествена гала вечеря ще бъде отбелязана 15-годишнината от създаването на първото българско училище в околностите на Бостън, щата Масачузетс. То е открито на 30 януари 1999 г. в град Уъбърн и е кръстено „Св. св. Кирил и Методий".
Негови основатели са родолюбиви българи от Бостън, поставили си за задача  съхраняването на българския език и култура.
Първоначално обучението в него се извършва по собствени оригинални програми, разработени от учителите и съобразени с това, че се преподава на деца на различна възраст и с различна степен на владеене на български език.

В един момент обаче броят на учениците нараства, така че позволява да се сформират достатъчно класове и възпитаниците им да се разделят както по възрастов принцип. След това школото започва да работи по програмите на българското Министерство на образованието и да използва стандартните учебници, които използват и децата в България.
Любопитното е, че самите учебници са набавяни от родителите през лятото, като те ги пренасят като личен багаж от далечната родина, за да се спестяват разходи на училището. През 2007 г. училището стана съосновател на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) заедно с училищата от Чикаго, Вашингтон, Лондон, Виена, Хамбург и Кипър. АБУЧ обедини усилията на тези училища и впоследствие спомага много за създаването на много нови учебни заведения.

Така се стига до май 2008 г., когато възпитаниците на българското училище „Св. св. Кирил и Методий” за пръв път получават свидетелства, заверени от българското посолство във Вашингтон. Това поставя началото на формализирането на обучението в учебното заведение.

През 2009 г. училището се включва в програмата "Роден език и култура зад граница", организирана от българското образователно министерство. По тази програма то получава финансиране за наем на помещения, учебници, помагала и развитие на извънкласни дейности, като група за народни танци и театрална група. Училището участва в програмата "Роден език" и през 2010 и 2011. През годините, в които участва в програмата – до 2011 г.,  свидетелствата на завършващите деца се заверяват от посланика на България в САЩ и имат стойност на официален документ, засвидетелстващ взети класове по български език и история.

Бостънското школо е сред първите, които получават лиценз за класовете по български език, литература и история от МОН за учебната 2012-2013 година. Сега випускниците му не се нуждаят от приравнителни изпити, ако желаят да продължат обучението си в България, а свидетелствата вече се заверяват от училищното ръководство.
През миналата учебна година броят на децата, записани в училището за редовни занятия, надминава 100.

Програмите, по които те учат, включват преподаване на български език - писмено и говоримо, литература, география и история.
На разположение на училището в съботните следобеди е цяла сграда, която предоставя отлични условия за провеждане на учебните часове и за игри, а така също и за организирането на традиционните български тържества за Коледа, Трети март и 24 май.
И като всяка друга образователна институция, то също разполага със своя библиотека, попълнена с български книги, касети и CD-та. Нейният фонд се попълва от дарения на родителите и други родолюбиви българи.

Много често възпитаниците му взимат участие в съвместни събития с българската православна църква „Св. Петка” и други организации на българската общност в Бостън.
Няколко дни след празнуването на 15-ата си годишнина, на 11 май, училището и храмът „Св. Петка” организират провеждането на традиционния Георгьовденски пикник, който ще се проведе в парка Larz Anderson. Това е едно от най-големите постоянни събития на българската общност в района на Бостън, на което идват множество наши сънародници, живеещи зад Океана.

http://www.desant.net/show-news/30066/
« Last Edit: 04 Jan 2017, 13:19:58 by Hatshepsut »
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,067
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #36 on: 07 Mar 2015, 08:17:21 »
Български химн, знамена и песни между небостъргачите в Чикаго


На 1-ви март 2015 г. точно в 12.00 местно време, за девета поредна година в центъра на Чикаго, пред кметството на града на Дейли Плаза, прозвуча българският химн. На висок пилон до американското знаме и до знамето на града между небостъргачите се развя и българският трибагреник – отбелязана бе 137-та годишнина от Освобождението на България. Вижте по-долу видео и фоторепортаж.

За четвърта поредна година празникът се провежда в почивен ден, което дава възможност на повече българи да присъстват. Поради минусовите температури и поради гостоприемните домакини, този път събитието се проведе в самата сграда на кметството. Празникът събра много деца и възрастни от всички краища на града.

Учениците от българските училища и техните родители бяха превозени с автобуси до центъра, осигурени от спонсоритe на събитието.

Традицията да се издига българското знаме в центъра на Чикаго датира от преди повече от 55 години. През февруари 1960 г. група български имигранти се срещат с градоначалника Ричард Дейли. Разказват за родината си, за нейната история и за годините на петвековното османско владичество. Впечатлен от историята на народа ни, кметът издава специална Прокламация, с която обявява 3-ти март за български ден в Чикаго. Тази Прокламация дава право в центъра на града в 12.00 ч. на обяд на 3-ти март да се издига българското знаме. Този ритуал се повтаря няколко години, но по-късно, вероятно след смъртта на градоначалника, е забравен.

Традицията бе възстановена преди 9 години, когато бе създадено българско генерално консулство тук.

Ето защо по традиция слово държа генералният консул на Р. България в Чикаго Симеон Стоилов. Той не чете, а изля от сърцето си това, което вълнуваше присъстващите.

Бяха прочетени тържествени поздравителни писма от кмета на града Рам Емануел и и от Лиса Мадиган, главен прокурор на щата.

Видяхме и програмата, подготвена от децата от българските училища. В Чикаго вече има единадесет такива. Със свои изпълнения се представиха и танцовите състави „Хоро“ и „Верея“, които заедно се хванаха за ръце и заиграха не според сценария, още докато чудесните млади изпълнители на народни песни пяха.

От Българо-американският център за културно наследство водеща бе Анна Гогова.

В самия край на честването, Eurochicago.com спази традицията и обяви пред всички събрали се резултатите от годишния конкурс „Българско събитие на годината в САЩ  ‘2014?. Вижте кое събитие бе обявено за най-значително тук (линк).

Както обикновено, накрая малки и големи се хванаха на дълго Дунавско хоро.

Вижте любителско видео от събитието, а под него – фоторепортаж от тържеството.

https://www.eurochicago.com/2015/03/bg-znamena-mezhdu-nebostargatchite/
« Last Edit: 08 Sep 2018, 21:05:38 by Hatshepsut »
 

Offline Panzerfaust

  • Administrator
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 1,349
  • Gender: Male
  • Интереси: история, политика, психология, военно дело, икономика
  • Зодия: Virgo Virgo
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
  • Politics: Conservator Conservator
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #37 on: 12 Mar 2015, 05:07:50 »
Тези хора са емигранти първо и второ поколение и затова българското у тях е още живо. След 30-40 години за техните наследници българският произход ще е просто една интересна родова особеност, дори леко екзотична. За съжаление...
 

Offline omerzen

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 4,215
  • Gender: Male
  • R.I.P. 2015
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #38 on: 06 Apr 2015, 23:01:37 »
Шампионка по спортни танци е „Мис България в Канада 2015“


screen cap

„Мис България в Канада 2015“ Антоанета Попова и нейните подгласнички
Първият конкурс за красота, организиран от българската общност в Торонто, бе спечелен от Антоанета Попова
 
Вицесветовна шампионка и шест пъти призьорка на Канада по спортни танци спечели първия конкурс „Мис България в Канада 2015“, който се проведе на 24 март в бляскавата зала „Q-ssis banquet hall“ в канадския мегаполис Торонто, където живеят близо 15 хиляди наши сънародници.

Победителка в оспорваната надпревара по красота стана 26-годишната Антоанета Попова. Тя се окичи с титлата, като покори жури и публика с чар и излъчване. В надпреварата за короната взеха участие 10 български момичета на възраст от 17 до 28 години. Кандидатките дефилираха в два кръга – по бански костюми и с вечерни рокли. Антоанета бе безапелационен фаворит и във вота на интернет потребителите, които гласуваха във „Фейсбук“. Тя грабна и наградата за любимка на публиката в залата.
http://www.desant.net/show-news/32767/
За да разберат европейците поведението на циганите, първо европейците трябва да разберат че циганите не са европейско население.
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,067
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #39 on: 04 Jan 2017, 13:22:29 »
Ще има българско читалище в Чикаго


Българската общност ще изгради българско читалище в Чикаго с репетиционни и концертна зала.

Новината беше обявена от Константин Маринов, председател на българския клуб „Верея“. Той ръководи и едноименен танцов състав.

Пет-шест по-големи организации на българи в Чикаго вече сме решили да финансираме изграждането му и до 3 години се надявяме българското читалище да бъде готово.
Към момента в Чикаго има 15-ина български училища, всяко от които има свой певчески или танцов ансамбъл. Планира се читалището да осигури необходимите репетиционни и голяма концертна зала.

През новата година пък в Малко Българско Училище (всъщност най-голямото и първо българско училище в Чикаго) ще се разкрие артистична паралелка с изучаване на български фолклор.

Константин Маринов е и инициатор на фолклорната среща „Верея и прятели“, която се провежда в Стара Загора. Тя се проведе за трета поредна година, събирайки изпълнители и с състави от българските общности в чужбина. Последния път в нея участваха 50 фолклорни групи и изпълнители от Чикаго, Лондон, Мадрид, Сиатъл и други.

https://coreni.net/
 

Offline vailen

  • Premium user
  • Forum Member
  • *
  • Posts: 403
  • Gender: Male
Re: Над 140 000 българи живеят в САЩ
« Reply #40 on: 08 Jan 2017, 20:13:58 »
Забогатял в Америка българин казва за България....


  В Лас Вегас е най-голямата от къщите на забогатял в Америка българин . Тя е 2000 кв.метра разгъната застроена площ .
  Любен Рабчев е роден през 1942 година в Бяла черква , Търновско . Той бяга от България през 1968 година . В САЩ работи в началото по 84 часа седмично . След това започва свой бизнес , в който основното в отношението му към :
  - клиентите е , те да имат доверие в него;
  - работещите при него е , че най-ефективна е съзнателната работа , а тя е такава , когато условията на труд , заплащането и взаимоотношенията между хората са добри .
   С доверието на клиентите си и съзнателната работа на работещите при него , Рабчев умело развива бизнеса си и забогатява .
  Любен Рабчев е помогнал на много българи да се устроят в Америка , както на него е помогнал избягалият от Русия Николас Корьолков . Той е казал на Рабчев , че помага на българи, защото помни българската помощ в началото на своя живот в САЩ.
    От 2008 година Любен Рабчев започва да живее освен в Америка и в България . У нас създава винарско- хотелския комплекс " Седем поколения " в с . Мечка на брега на Дунав, като до 2016 година инвестира в него 10 - 12 милиона лева . От лозята на Рабчев за първи път българско вино печели златен медал на Световния конкурс за вина в Сан Франциско през 2016 година за мерло " Седем поколения" - 2012. Тогава негово вино печели сребърен медал за кюве " Седем поколения " и бронзов медал за каберне совиньон " Седем поколения " .
  Горната информация е от книгата на Любен Рабчев " От Калифорния до Стълпище " , ИК " Колибри " 2016 . От нея на стр. 209, 218 , 257 , 261 , и 267 са следните негови мисли за България:
  "... инсценираната " нежна революция "... е била прецизно обсъдена и осъдена на провал още в зародиша си . "
  " ...комунизмът падна и у нас . Но ако това можех някак си да го предположа от опита , който имах , нямах и най- малка представа какви задкулисни игри ще се разиграят по време на прехода , които ще превърнат бившата номенклатура от идеологически в икономически господар . И как бедният и изстрадал български гражданин ще получи свободата си , но няма да може да я ползва, защото за десетилетия напред ще става все по-беден и по-беден . Гражданската свобода без свободата да печелиш , да забогатяваш и да живееш достойно , без защитата на твоята собственост и права от Закона - пет пари не чини! За какво му е на средния българин паспорт за Европа и света , след като едва събира пари за самолетни билети на децата си , за да ги изпрати някъде по света с надежда да намерят по- добро бъдеще , отколкото в родината си ... "
  " В България бизнес се прави много трудно и на всяка крачка се сблъскваш с абсурди и парадокси ."
  " От толкова много инспекции , констативни протоколи и предписания излиза, че в България  реформата е най-лесното нещо - администрацията заема мястото на бизнеса , който пък  слага ръкавелите."
  "...Прометей не би могъл да открадне огъня от Зевс , ако трябваше да премине през лабиринта на българската бюрокрация."
  Любен Рабчев бяга от България , защото житейските му принципи са несъвместими с лошото социалистическо управление . Богатството не променя тях и мнението му за добро и лошо държавно управление . Той разбира причините за лошото постсоциалистическо управление на България и ги казва в книгата си , в която интересно е разказал живота си .
  Заради българската демокрация много малко от забогателите след 1989 година забогатяха с ум , труд и почтеност . Същевременно България бързо стигна дъното на Европа и вече четвърт век уверено стои там , но българската демокрация  е хвалена от някои. Те или умишлено лъжат или грешно вярват , че България върви към светлото бъдеще . Най- активни сред хвалещите българската демокрация са пребоядисаните бивши комунисти .
  Казаното от Любен Рабчев за България е известно. Когато то се казва на хвалещите българската демокрация от " бедният и изстрадал български гражданин " и с него обяснява причините за лошия живот на мнозинството български граждани , той е обвиняван , че говори против демокрацията , защото е комунист , не я заслужава , не може да печели и не е трудолюбив . Такива обвинения към Любен Рабчев не са възможни.
  Според хвалещите българската демокрация , тя е най- добрият период за България в нейната история . Но ако нейното постсоциалистическо управление продължи по досегашния начин още десетина години , тогава ще е краят на българската държава , защото българският етнос ще стане малцинство от нейното население .


Източник: http://mihailts.blog.bg
България над всичко!