"Б" като Бразилия... ...или защо българските сайтове на кирилица най-вероятно няма да завършват на .бг Хората, които някога през живота си са регистрирали интернет страница с разширение .bg, със сигурност са се сблъсквали с бюрократичен лабиринт, достоен за филмовата антиутопия "Бразилия" на култовия Тери Гилиъм. С тромава и понякога абсурдна система, създадена не от някой назадничав държавен чиновник, а от една българска частна фирма. В желанието си да се застрахова срещу потенциални юридически претенции, компанията "Регистър.бг" (собственост на варненската фирма "Цифрови системи"), която еднолично управлява интернет областта от първо ниво с български национален код, е създала сложна система от изисквания и правила за регистрация на сайтове, където клиентът често се върти в омагьосан кръг.
Този скърцащ механизъм съществува от около 18 години и започва да се променя към по-добро едва през последните няколко месеца. Едва сега "Регистър.бг" започва да работи с други фирми-регистратори, които да продават на крайни потребители правото да имат своя страница с националното ни разширение. Крайният резултат е тъжен, но логичен: интернет-страниците с .bg са в пъти по-малко, но за сметка на това в пъти по-скъпи, от българските сайтове, които завършват на .com...
Съвсем скоро обаче това
Бюрократично кълбоможе би ще започне да се разплита покрай инициативата на ICANN (международната организация, която координира разпределението на имената и адресите в интернет) да пусне в употреба т.нар мултиезични домейни. Казано по-просто, това са интернет адреси, които са изписани с азбука, различни от латинската. Инициативата е известна под името Fast Track Process и стартира на 16 ноември 2009 г. след силно лобиране от страна на държави като Русия и Китай (което е разбираемо, като се има предвид, че китайският национален домейн .cn е вторият по популярност в света след германския .de).
До момента са подадени 12 кандидатури за регистратори на подобни "нелатински" сайтове, които обхващат 6 различни езика. "ICANN няма практика да коментира конкретни имена на кандидати за регистратори", каза за "Капитал" Вени Марковски, ръководител на програмата за глобално партньорство в международната организация и отговорник за Източна Европа, Русия и държавите в ОНД. Но все пак добавя: "Право на всяка държава е да оповести публично действията си в тази посока."
Бавното пробужданеДобрата новина е, че точно това прави в момента българското Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Страната ни е една от първите, която се опитват да се възползват от инициативата Fast Track Process и да регистрира свое разширение за сайтове, изписани на кирилица. Другата добра новина е, че за момента МТИТС не демонстрира публично желание да обсеби управлението на новия домейн еднолично, а по-скоро да инициира публичен дебат по темата.
Има и лоша вест: българските сайтове на кирилица почти сигурно няма да завършват на .бг. Причината – този суфикс много прилича на националния домейн на... Бразилия (.br). "Във връзка с тази процедура стартирахме две онлайн анкети, публикувани на уебсайта на МТИТС. Едната е за име на кирилица на домейна .bg, а другата за това какви са ни представите и очакванията от регистъра на този нов домейн. Анкетите ще са активни до края на декември", каза за "Капитал" зам.-министърът на транспорта Първан Русинов, който отговаря за информационните технологии. "Не може да има мултиезичен домейн, който визуално да прилича на латински домейн", коментира и Вени Марковски от ICANN. Подобен проблем има и Русия, която не може да регистрира разширението .ру, защото то напълно повтаря парагвайския домейн .py.
www.capital.bg
Редактирано от модератор: Премахване на невалиден линк.