Доц. Татяна Яруллина: Разбрах ролята на българите в еволюционния път на човечествотоТатяна Яруллина е човек с богата биографи и голям творчески потенциал. Занимава се с широк спектър от теми, засягащи историята, културата и езика на древните българи и особено на волжките българи. Интересува се от езотерика, обича да пише и чете поезия. Подчертава, че корените й тръгват от древен волжко-български род. По време на сталинистките чистки семейството й се озовава в Кавказ, в град Михачкал, основан на мястото на древния български град – Семендер. Там завършва руска филология. Докторантура защитава в Московския държавен университет. Известно време работи като старши преподавател във Волгоградския държавен университет. След като се омъжва за българския историк и българист Христо Бемберски, се преселва да живее в България. В момента работи като доцент по руски език в Лесотехническия университет и като хоноруван доцент в Софийския университет, където чете лекции по културата на Волжка България в Департамента по източни езици и култура. През 2009 г. получава звание академик на Булгарската Духовна Академия в град Казан. Тя е автор на повече от 90 научни и научно-популярни публикации, от които към 50 са по българознание. Автор е на три стихосбирки и на една езотерична книга. Последната й книга “Волжка България и Европа” чийто тираж беше изчерпан месеци след излизането на книгата е може би върхът на досегашната й задълбочена изследователска дейност свързана с волжките българи. Казва, че за нея е особена чест да доближи с познанията си част от древното минало на Волжка България до читателите на в-к “Българска армия”.
-Г-жа Яруллина, в България вие сте безспорно най-добрия познавач на историята на Волжка България, с която сте генетично свързана. Разкажете ни нещо повече за вас и вашата фамилия. Какво означава думата Яруллин?
-Моите корени тръгват от древен волжко-български род, свързан с Бикчурак-хан-улугбек на град Булгар, загинал през 1396 г. В рода ми има известни учени, един от които е казанският историк Хади Атласи и монголистът и медиевистът Ахмет Тимер (Ахмет Рашидович Яруллин). Нашето родословие е било запазено от роднината ни, Ахмед Темир, емигрирал в чужбина.. В рода ни е имало канове, бекове, шейхове, имами-свещенослужители, учители, поети. Моето фамилно име е по името на дядо ми Рашид Ярулла, загинал по време на сталинистките репресии през 1938 г. Ярулла е аналогично на името Теодор – “обичан от Бога”. Особено силно влияние върху мен и моята иследователска дейност в областта на българознанието и историята на волжките българи, оказа моя съпруг Христо Тодоров Бемберски, който почина през 1997 г. Като историк и филолог и сериозен изследовател, той остави голям архив за древното минало на волжките българи и много неотпечатани работи. Благодарение на него навлязох в проблематиката на тази наука и започнах да разбирам нейното значение за еволюционният път на българската народност. Паралелно с това, дълги години сътрудничих на големия български поет, писател-историк, публицист и общественик Гео Донев, който за съжаление също вече не е сред нас. Тясното общуване с тези двама големи българи ме накара да преосмисля своето отношение към света. Разбрах ролята на българите в еволюционния път на човечеството.
-Преди известно време, във в-к “Българска армия” публикувахме обширен материал за позната-непозната Волжка България и нейната древна столица Казан. Разкажете ни нещо повече за тях!
-Казан е родината на всички волжки българи, живеещи в съвременната епоха, дори те и да не са родени там. Те са свързани с нея като деца с майка си. За да усетиш това място, трябва да го посетиш. И много дунавски българи, които са имали някакви предразсъдъци към казанските българи, мохамедани по своята религия, след запознаването си с Казан и с неговите жители са станали големи привърженици на волжките българи. Според мен това е културологичен феномен. Както казваше Гео Донев, това е “памет на еритроцитите”. Все пак нека да не забравяме, че историята на Казан е древна и богата. През 2005 г. градът отбеляза своето хилядолетие, което е потвърдено и археологически. Казанското царство е просъществувало повече от век и половина оставяйки забележима следа в културата на Източна Европа и особено на Русия. На 2 октомври 1552 деветнайсетгодишният Иван Грозни, превзема Казан когато физически са унищожени към седемстотин хиляди волжки българи. Тази болка е неизтриваема от паметта на народа. Всяка година на 2 октомври, хората се събират в Казанския Кремъл край кулата на последната българска царица – Сююмбика, за да почетат паметта на загиналите. Преди Октомврийскаа революция нашите българи направили опит да създадат отново своя държава на Волга – “Идел-Урал”, но тя била разгромена от болшевиките на 28 февруари 1918 г. След това започнали репресиите срещу волжките българи. Това е първият репресиран народ в Съветска Русия.
-Разкажете ни нещо за Дагестан, където сте родена и живяла. Открихте ли там нещо българско?
-Моите дядовци са избягали от сталинистките репресии в Дагестан. Мисля, че това никак не е случайно, защото там и досега се е съхранила голяма общност кавказки българи. Дагестанските народи помнят тези свои корени. Родих се на тази благословена българска земя, в град Махачкала, построен на мястото на древния Семиндер. В Дагестан край Чир-юрт са открити цели средновековни български градове, за което по време на социализма беше забранено да се говори. В Дагестан съществува огромният планински град Балхар, където е особено развито женското керамично производство. В Махачкала завърших математическа гимназия и университет.
-През 2008 г, вие издадохте една уникална книга “Волжка България и Европа”, която беше разграбена само за няколко месеца! Смятам, че това е най-издържана книга за Волжка България написана през последните двайсет години в България. И не съм единствената в тази оценка!
-От излизането на предишната ми книга “Величието на Волжка България” до “Волжка България и Европа” минаха пет годинии. През това време процесът на взаимно опознаване на двата български клона – волжките и дунавските българи се ускори и задълбочи. Появиха се много нови филми и книги за Волжка България, организират се научни експедиции, редица учени, включително с моя милост, водим голяма работа в тази област. И все пак се появиха нови въпроси, защото се усеща все по-голям обществен интерес към българите на Волга. Що се касае до темата “Волжка България и Европа”, която е извънредно голяма, сега започва да се разработва в науката, защото се появиха нови археологически артефакти и нови писмени източници, потвърждаващи тази стара и взаимно изгодна връзка. Мисля, че широко образованата Европа с разбиране ще възприеме приноса на волжките българи(булгари) в културата й, но с голяма мъка би приела такъв принос от страна на татарите, или в най-добрия случай от булгаро-татарите,обитатели на средновековна Тартария.
-Трябва да си признаем, че на европейците името Волжка Българи звучи почти непознато!
-Съгласна съм! Още по-малко е известна историческата роля на тази държава в оцеляването на европейската цивилизация по време на страшното монголско нашествие в Европа през 13 век. В същото време наприемер, мнозина знаят, за поражението на обединената руска и куманска (положецка) войска на река Калка близо до Азовско море през 1223 г., от монголите. Този факт е включен в много учебници по история, но същите учебници премълчават съдбата на монголите след тази битка, когато те понасят тежко поражение от волжките българи край Самарска лъка. За Волжка България трябва да се знае, че е била икономически стабилна и могъща държава известна като “страната на градовете”, с развита търговия, собствена държавна религия и многоетнически състав, управляван от булгарските емири(царе) вероятно от рода Дуло и от рода родствен на Арсакидите.
-Можем ли в едно интервю да разкажем цялата истина за трагичната история на Волжка България?
-Особено когато на 26 май 1920 г. на територията на Волжка България болшевишкото ръководство създава Република Татарстан с цел да бъдат заличени волжките българи от списъка на народите в болшевишка Русия! Сталиновото ръководство забранява Българската община и изпраща най-изявените волжки българи в ГУЛАГ а някои даже и растрелва. В периода 1920-1940 г. руските чекисти и военните власти унищожават над 50 хиляди активисти на забранената Община на волжките българи. И въпреки всичко, голяма част от тези корави българи не спират да се борят за своите права да се нарекат българи а не “татари”.
-И за край да ви поздравя за званието академик на Булгарската Духовна академия в град Казан!
Благодаря! Това за мен е голямо признание за досегашната ми дейност в областта на българознанието и историята. На 9 май 2009 г. Историческият клуб “Булгар ал-Джадид” /Новият Булгар/ при Националния исторически музей в град Казан с ръководител Фархат Нурутдин, обявиха книгата “Волжка България и Европа” за най-добрата книга за волжките българи през 2008 г. присъждайки ми титлата академик от името на Булгарската Духовна Академия.
http://www.bgarmy.eu/?action=news&id=10989