Предимства и недостатъци на 64-битовите операционни системи Windows
Наскоро инсталирах Windows XP Professional x64 Edition+SP2, което ме провокира да пусна настоящата тема. Тук всеки от нас може да сподели своя опит от 64-битовите версии на Windows, с които е работил, както и да направи сравнение с аналогичните 32-битови версии
Първо, малко теория от сайта на Microsoft:Ако се опитвате да изберете между компютър, работещ с 32-битова версия на Windows 7, и компютър с 64-битова версия на Windows 7, вероятно ви притеснява разликата между 32-битовите и 64-битовите драйвери и програми.
Не се притеснявайте. С две думи, компютър, който работи с 64-битова версия на Windows 7, се нуждае от 64-битови драйвери за всички хардуерни компоненти и устройства. Драйверът е софтуер, който позволява на компютъра да комуникира с хардуерните устройства. Без драйвери устройствата, които свързвате към компютъра или инсталирате на него, няма да работят правилно. В повечето случаи Windows може автоматично да открива и инсталира тези 64-битови драйвери, като търси в огромна база данни с драйвери, включени в Windows с помощта на Windows Update.
За разлика от драйверите, повечето програми, създадени за 32-битовите версии на Windows, работят безпроблемно на компютри с 64-битова версия на Windows. (Изключение правят антивирусните програми и т. нар. помощни програми, които може да изискват 64-битова версия.)
Ако имате възможност за избор между инсталиране на 32-битова или 64-битова версия на дадена програма, винаги избирайте 64-битовата версия, ако работите с 64-битова версия на Windows. Въпреки че 32-битовата версия трябва да работи с 64-битова версия на Windows, е възможно 64-битовата версия да работи по-добре, тъй като е предназначена за работа с 64-битова версия на Windows.
Досега основният недостатък при използването на 64-битова версия на Windows беше липсата на 64-битови драйвери, които да подпомогнат правилната работа на всички хардуерни компоненти. Бързо нарастващата популярност на 64-битовите версии на Windows обаче обяснява защо вече има 64-битови драйвери, налични за десетки хиляди различни устройства.
Компютрите, работещи с 64-битова версия на Windows, cе нуждаят от 64-битов драйвер за всеки хардуерен компонент, инсталиран в него или свързан към него. Например, ако се опитвате да инсталирате видеокарта (графична карта), принтер или друго устройство, за което има налични само 32-битови драйвери, няма да можете да го инсталирате на 64-битова версия на Windows.
Ако за 64-битовата версия на Windows Vista има наличен 64-битов драйвер, е вероятно той също да работи безпроблемно със същия хардуер, инсталиран на компютър, работещ с 64-битовата версия на Windows 7.
Същото се отнася и за 64-битовите програми, които са съвместими с Windows Vista. Те също трябва да работят безпроблемно с 64-битовата версия на Windows 7. Центърът за съвместимост на Windows Vista може да ви каже кои програми са налични в 64-битова версия.
В повечето случаи обаче не трябва да търсите 64-битови версии на програмите, тъй като (както е обяснено по-горе) повечето програми, предназначени за 32-битовите версии на Windows, работят безпроблемно на компютри с 64-битова версия на Windows.
Повече налична памет при необходимост
Основното предимство на компютри, работещи с 64-битова версия на Windows, е тяхната способност да използват повече памет от 32-битовите версии на Windows, дори когато на компютъра е инсталирана повече памет. Компютър с 64-битовата версия на Windows може да използва повече памет (4 ГБ или повече), отколкото компютър с 32-битова версия на Windows, която е ограничена до 3,5 ГБ или по-малко.
Един 64-битов компютър с 6 ГБ, 8 ГБ или повече памет може да работи много по-добре от компютър с по-малко памет, ако държите отворени много програми и файлове едновременно, а също така можете да изпълнявате задачи, използващи много памет, като например да редактирате високодетайлни видеозаписи или да играете на най-новите триизмерни игри.
Въпреки това, малко програми днес са създадени да се възползват напълно от максималната памет от 3,5 ГБ, която можете да използвате с 32-битовите версии на Windows. Ето защо в зависимост от това, което правите, и програмите, които използвате, е възможно да няма никакво предимство (или то да е много малко) при използването на 64-битова версия на Windows.
Основното предимство се забелязва, когато държите много програми отворени едновременно.
Изпълнение на 32-битови програми на 64-битова версия на Windows
Когато стартирате 32-битова програма в 64-битова версия на Windows 7, програмата се стартира в 32-битов режим на емулация с помощта на софтуер за симулиране на 32-битова версия на Windows 7. Това позволява на 32-битови програми да се изпълняват безпроблемно на 64-битовата операционна система. Обърнете внимание обаче, че програми, предназначени за работа с 64-битова версия, работят по-бързо на 64-битова версия на Windows 7.
Някои по-стари програми, които не работят с 64-битовите версии на Windows 7, е възможно да работят безпроблемно в режима на Windows XP в Windows 7. Както се предполага от името, тази функция позволява на програми, създадени за Windows XP, да се изпълняват безпроблемно в Windows 7. (Някои типове програми е възможно да не се изпълняват в режим Windows XP, като например софтуер за защита и програми с висококачествени графики.).
32-битови срещу 64-битови драйвери и програми
Ако работите с 64-битова версия на Windows, компютърът има нужда от 64-битов драйвер за всеки хардуерен компонент, инсталиран на компютъра или свързан към него. Например, ако се опитвате да инсталирате принтер, който разполага само с 32-битов драйвер, няма да можете да го инсталирате на 64-битова версия на Windows. Добрите новини обаче са, че днес съществуват десетки хиляди устройства с 64-битови драйвери, които Windows може автоматично да намира и инсталира.
За да получат емблемата "Съвместимо с Windows 7", производителите на хардуер трябва да предоставят драйвери както за 32-битовата, така и за 64-битовата версия на Windows. Ако видите тази емблема, не е необходимо да се чудите дали хардуерът ще работи с 64-битовата версия на Windows.
За разлика от драйверите, повечето програми, предназначени за компютри, изпълняващи 32-битова версия на Windows, ще работят добре и на компютри с 64-битова версия на Windows. (Изключения правят антивирусните програми). Въпреки това, повечето програми, създадени специално за 64-битовата версия на Windows, ще работят по-бързо, особено при изпълнението на задачи като редактиране, високодетайлно видео или при работа с голяма база данни.
Източници:
http://windows.microsoft.com/bg-BG/windows7/understanding-hardware-and-software-for-64-bit-windowshttp://windows.microsoft.com/bg-BG/windows7/taking-the-mystery-out-of-64-bit-windows