Историята и традициите на бесарабските българи в мултимедиен проект Нов мултимедиен продукт представя историята и традициите на бесарабските българи. В еМисия България гостуваха неговите съставители Ивайло Шопски и Станко Вълчанов от екипа на пътуващо читалище „Бащино огнище“, както и Полина Пешева, която отговаря за историческата информация в проекта.
Имаме активни контакти с тези хора от 2010 г. насам и смятам, че не сме им отредили мястото, което заслужават в нашата история, заяви Ивайло Шопски, който определи Бесарабия като „крепост на българщината“.
По думите му гражданското общество и читалищната система там са много развити, а децата са постоянно ангажирани с някакви извънучилищни и културни дейности, много от които са свързани с България.
„Българин“ в Украйна значи работлив, скромен, честен човек, добави той.
Станко Вълчанов обясни, че в диска са включени снимки и видео материали от взаимни гостувания и интересни инициативи на бесарабските българи.
Той заяви, че най-впечатляващ за него е бил духът на тези хора, като би искал неговите деца да приличат на тамошните. Домашно възпитание, поведение, ценностна система, забавяне на този консуматорски дух, който наблюдаваме тук, обясни той в отговор на въпрос кое ги отличава.
За жалост у нас бесарабските българи ги наричат руснаци, защото говорят малко по-стар български, отбеляза още той.
Вълчанов спомена и за огромните трудности, които тези хора срещат при вземането на българско гражданство, както и при ученето у нас, на което по закон имат право. Оказва се, че ключовият документ, който трябва да представят за последното, струва много пари, като за някои сумата е непосилна.
Голяма част от проблемите на тези хора са лесно решими, но държавата не се справя, заключава Станко Вълчанов, който се надява проектът им да помогне в тази насока.
Полина Пешева разказа, че интересът й към тази общност се задълбочил, след като прекарва две години в Украйна.
Позабравили сме този техен бит и култура, искахме децата ни да знаят, че Александър Малинов е повече от името на булевард в София, да запознаем хората с историята на бесарабските българи по много достъпен начин, на разговорен език, без прекалено натоварваща фактология, да дадем друга гледна точка за приноса им, каза тя. Гледайте целия разговор с гостите във видеото.
http://www.bitelevision.com/istoriyata-i-traditsiite-na-besarabskite-balgari-v-multimedien-proekt/