Няколко хиляди българи от всички краища на България дойдоха в църквата „Св. Св. Константин и Елена” в Одрин за повторното освещаване на храма. Пространството около църквата бе изпълнено с хора. Тържествената Света литургия при освещаването бе водена от Н. Впр. Русенския митрополит Неофит. Премиерът на България дойде за церемонията. Той посади дръвче в двора на църквата и заяви: След няколко дни ще честваме сто години независимост. Нека възраждането на този храм бъде свързано с възраждане на българската държава.
Министър-председателят изтъкна, че реставрацията нямаше да бъде възможна без съдействие от турска страна. Министърът на културата и туризма на Турция Ертугрул Гюнай приветства гостите, дошли за освещаването на храма . От българска страна от името на министъра на културата към гостите се обърна зам.-министър Явор Милушев. Милушев благодари на валията и кмета на Одрин за разрешението за реставрация на църквата
Оригинална тухла от 1869 г. от храма „Св. Св. Константин и Елена” получи министър-председателят. Подаръкът бе връчен в двора на църквата. Архитектите Васил Китов и Али Ерол получиха оригинални керемиди от старата клисарица на църквата.
За опазване на български паметници в Одрин наградени бяха Васил Лязе, председател на Фондация "Български православен храм", архитект Васил Китов, Албен Бакърджиев, генералният консул на България в Одрин Ангел Ангелов, директорът на дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет Иван Желев, министърът на културата и туризма на Турция Ертугрул Гюнай. Наградени бяха и валията на Одрин Мустафа Бююк, кметът на Одрин Ханди Седефчи и архитект Али Ерол.
Храмът е една от двете запазени до днес немюсюлмански молитвени сгради в града. Той е издигнат през 1869 г., а през средата на 80-те години на миналия век е опожарен и разграбен. В резултат на активен диалог между България и Турция през есента на м. г. беше получено разрешение да започнат възстановителните дейности.
Реставрацията започна официално на 3 март 2008 г. По архивни документи и стари снимки църквата е възстановена в първоначалния си вид. Възстановяването е ръководено от арх. Васил Китов от българска страна и от арх. Али Ерол, председател на Съюза на архитектите в Одрин. За възкръсването на храма правителството, чрез дирекция „Вероизповедания” на Министерския съвет, отдели 400 000 евро. 50 000 лв. са предоставени от фонд „Култура”. Иконостасът е дарение от Министерството на културата, а цялата църковна утвар – от Министерския съвет.
74-те икони, които ще бъдат поставени в църквата, са дело на Миглена Прашкова и Светла Граданска. Те са ги изографисали по снимки от 30-те години на миналия век. Оригиналните са изчезнали или унищожени.
Церемонията по откриването предвижда вграждане под Светия престол в храма на паметен документ за възстановяването и освещаването на църквата и награждаване със сребърни плакети на български и турски граждани за големия им принос за възстановяването на храма.
Нещо хубаво за православието и българщината!