На 23 август 1939 г. Съветският съюз и Германия подписват Пакт за ненападение и договор за дружба и границите.

Двете страни се ангажират да се въздържат от агресивни действия и да се нападат помежду си; в случай на атака срещу една от страните по договора от трета държава, да не подкрепя нападащата държава, да не участват в групировки на държави, насочени срещу една от страните, да решават спорове и конфликти помежду си с мирни средства.
Договорът обаче не съдържа разпоредба за прекратяване на действието му в случай на война от страна на една от договарящите се страни с трета държава и не предвижда никакво действие в този случай с другата договаряща страна.
Едновременно със споразумението Германия и СССР подписват таен допълнителен протокол към него.
Тайният протокол диференцира сферите на влияние "в случай на териториална и политическа реорганизация на регионите, които са част от полската държава".
В същото време северната граница на Литва е обявена за граница на сферите на интереси на Германия и СССР. И двете страни признаха интересите на Литва във връзка с областта Вилно. В случай на териториална и политическа реорганизация на Полша линията на интересите на Германия и СССР се превръща в линията, преминаваща по реките Нарев, Висла и Сан. Въпросът за целесъобразността на запазването на независимата полска държава бе обещан от страните да изяснят "по време на по-нататъшно политическо развитие".
Сферата на влияние на СССР включва Западна Украйна и Западна Белорусия, завоювани от Полша по време на Полско-съветската война. СССР също изрази интерес към Бесарабия, изгубена през 1919 г.
На 28 август 1939 г. е подписано обяснение на "тайния допълнителен протокол", посочващо разграничаването на сферите на влияние и разширяването им в интерес на СССР.
В ранното утро на 28 август 1938 г. в 03: 30 ч. се провежда първият разговор на председателя на Съвета на народните комисари на СССР Вячеслав Молотов с германския външен министър фон Рибентроп, по въпроса за сключването на пакт за ненападение. Разговорът се е състоял в присъствието на Сталин и германския посланик граф Шуленбург и е продължил около 3 часа. След прекъсване, в 22 часа вечерта, разговорът е бил възобновен и завършва с подписването на пакт за ненападение.
И двете страни се споразумяват да запазят подписания протокол в "строга тайна".
Договорът е ратифициран от Върховния съвет на СССР на 31 август, една седмица след подписването му, а тайният допълнителен протокол е скрит от депутатите.

На 1 септември Хитлер напада Полша от запад, а на 17 септември Сталин напада Полша от изток.
Всичко това показва достатъчно ясно, че
Хитлер и Сталин са съюзници от 23 август 1939 г. до 22 юни 1941 г.
Непосредствено след сключването на Пакта Молотов-Рибентроп, тонът на съветската преса се променя драстично.
Подписването на пакта за ненападение с Германия поставя съветската преса в немного удобна позиция. Ако по-рано в съветската преса използвали думите "фашисти" и "агресори", вече използват спокойни фрази.
Съветските вестници са под личния контрол на Сталин и са пълни с фрази за приятелството и сътрудничеството на двете големи сили, а когато Германия извършва нападението срещу Полша, за бойните действия коментарите са напълно неутрални.
В един момент в съветската преса започва антиполска кампания. На 14 септември в."Правда" излиза с уводна статия " За вътрешни причините за поражението на Полша".

Тази статия е без подпис, но е известно, че авторът на статията е Андрей Жданов-член на Политбюро и секретар на Централния комитет, отговарящ за цялата пропаганда и идеология(вторият отляво надясно-между Молотов и Сталин),а Сталин е направил редакцията. Когато на 17 септември започва съветското нахлуване в Полша, Молотов в речта си по радиото не каза нищо за Германия. Няколко дни след това руснаците са в неизвестност какво правят в Полша: дали помагат на германците или отиват на война срещу тях. Неяснотите се оправят със съвместно съветско-германско комюнике(публикувана 19 септември), че задачите на двете армии, "не нарушават буквата и духа на споразумението", че и двете страни се стремят да "възстанови мира и реда, нарушени вследствие на разпадането на полската държава."
За тези исторически факти се мълчи упорито от страна на всички комунисти и техните ибрикчии!
"Антифашистките" настроения в България и СССР се проявяват след 22.06.1941 г., т.е. след нападението на Германия срещу СССР по заповед на Сталин, предадена на българските комунисти от предателя-комунист Георги Михайлов Димитров.
...
...
Няколко пъти съм писал, че Сталин заема второ място по извършени престъпления срещу човечеството, отстъпвайки първото място на китайския диктатор Мао.
Сидеров доста късно си купи диплома в Шумен, много късно си направи детето и има големи житейски пропуски, които е решил да навакса с цената на всичко, т.е. с лъжи, рублофилия и правене на демагогия, та сега се сети да прави Сталин велика личност.
По-добре е да си гледа семейството, а ако продължава да се прави още "политик" и на отворен, все някога има и Видовден.
Я той ще дамлоса, я някой друг край него...