Непремерено изказване на здравния министър смути ромски организации
Гайдарски се отметна, че не е бил разбран правилно за “закона срещу ранните раждания”
Боряна Джамбазова
12 Октомври 2006
Силно спорната идея на здравния министър проф. Радослав Гайдарски за закон, с който да се ограничи раждаемостта сред децата, предизвика полемика в публичното пространство.
В понеделник Гайдарски каза, че би трябвало да има закон, който да ограничи раждаемостта сред малолетните момичета, и то по-специално сред тези от малцинствата. По думите му ранната раждаемост е една от причините за по-високата детска смъртност в страната от тази в повечето европейски страни.
Родителите от малцинствен произход имат по 10 деца, които захвърлят, а после всички даваме пари за отглеждането им, добави министърът.
“Ще инициирам, и го казвам съвсем сериозно, да има някакъв ограничителен закон, да не могат да се женят (б. р. децата от малцинствата) на 12-13 години, да бъдат спазарявани предварително и прочее. Защото, в края краищата, това е и държавен проблем”
“След като държавата ще има грижата да отглежда тези деца, значи държавата трябва да има право по някакъв начин да регулира тези отношения”, защити позицията си Гайдарски.
Той обаче не пожела да уточни каква отговорност ще носят родители, които позволяват на децата си толкова рано да създават поколение, но подчерта, че подобен законопроект трябва да се подложи на широко обществено обсъждане.
Няколко дни след своето изказване, което предизвика реакции, особено сред представителите на ромски организации, министърът би отбой и обясни, че не е бил разбран правилно. Главната му идея била да се дискутира проблемът с ражданията сред деца на 12-13-годишна възраст, а не създаването на закон.
“Понеже въпросът беше на журналистите - бихте ли инициирали такъв закон, аз казах - да, евентуално, ако се наложи, или е необходимо, точно така, думата ми беше, ако е необходимо, ще инициирам, но, ако не е необходимо, няма да инициирам такъв закон,” каза той пред Инфо радио в сряда.
Според данните на Националния статистически институт за 2004 година родените деца от майки на 12 години са само две, бебетата от момичета на 13 години – 48, а на 14 години – 294. за същата година абортите, направени от момичета под 15 години са били 156, като 77 от тях са били спонтанни 42 – по медицински показатели, а 37 - по желание. По същото време в страната са се родили 67 400 деца. Родените от малолетни майки са около 360, което е едва половин процент от всички новородени през годината.
Думите на министъра накараха няколко ромски организации да се изкажат по мнението на министъра.
В четвъртък фондация "Романи Бахт" приветства отказа на министъра от думите му за създаване на закон, забраняващ ранните раждания.
Този проблем не би трябвало да се решава със закон, а с превенция и различни здравни и образователни програми сред населението, обясни Миглена Михайлова, директор на правната програма на фондацията.
Отново днес представители на няколко български и чужди неправителствени организации изпратиха писмо по премиера Сергей Станишев, с което изразяват безпокойство от позицията на Гайдарски и настояват правителството да вземе спешни мерки срещу подобни изказвания.
“Подобен закон би означавал насилствени аборти и криминализиране на майката, която е решила да даде живот на детето си. Това е недопустима намеса на държавата в живота на нейните граждани и поставя под съмнение степента, в която България е готова да приеме фундаментални ценности като човешките права” се казва в писмото.
Според авторите на писмото подобни изказвания разпалват расисткото говорене спрямо ромите у нас.
Зам.-министърът на социалната политика Иванка Христова също е на мнение, че не е необходимо създаването на закон за ограничаване на раждаемостта сред децата от малцинствата. Според нея има такъв проблем, но неговото решение трябва да се търси по-скоро чрез ограмотяването на децата и техните семейства.
Потърсен за коментар от Mediapool, юристът от Центъра за либерални стратегии Йонко Грозев каза, че самото изявление на здравният министър е неясно и непремерено, затова е трудно да се коментира.
Според него подобен закон не е необходим, защото и в момента според българското законодателство сексуалните контакти с малолетни лица са престъпление, а лица под 16 не могат да сключват брак.
По-добре властите да следят за прилагането на съществуващите закони, обясни той.
Тома Томов, депутат от Коалиция за България и председател на партия “Рома”, коментира за Mediapool, че по принцип идеята на Гайдарски е разумна и той я подкрепя.
Зависи какъв ще е този закон и как ще бъде направен. Това трябва да се постави на широко обществено обсъждане, обясни той. Според него ранното раждане е проблем на всички български момичета, не само на тези от малцинствата.
50% от бебета, които след раждането си се отглеждат в кувьоз поради недоизносване, може да получат умствени увреждания, а именно децата, раждани от малолетни, често се поставят в кувьоз, обясни той.
Цветелин Кънчев, лидерът на партия “Евророма”, се обяви категорично против създаването на такъв закон. Това е едно необмислено и неадекватно предложение, каза той за Mediapool. Според него предложението на Гайдарски никога няма да стане реалност, защото не е конституционосъобразно. Още повече, че природата решава кога момичето може да стане майка, уточни тоиhttp://www.mediapool.bg/show/?storyid=122247