190 археологически паметника от Волжска България открити на територията на Татарстан 190 археологически паметника, свързани с Волжска България, са открити на територията на днешната руска автономна република Татарстан. Средновековната държава е образувана от българи след разпадането на Велика България на хан Кубрат. Макар че преки писмени източници за живота на волжските българи не са се запазили, всяка от находките на археолозите разказва любопитни истории.
За съвременните жители на Болгар някои от останките в древния град имат свещена сила, други разказват легенди. Като тази за древен български хан, който погрешка убил дъщеря си, а от сълзите му на мястото се образувало езерото Рабиги.
Ирина: „Деството си изкарахме на знаменитото езеро. Къпехме се, водата е свещена. В тази вода има много минерални соли, съставът й е много сложен. Отмива петна по-добре от всякакви препарати."
Татарстанските археолози разказват друга история - според един летопис руснаци пленили волжски българи, но ги освободили, когато видели, че са обути в ботуши - символ на благополучие и уважение в онова далечно време.
Айрат Губайдулин, археолог: "По тези земи българите донесли държавност, донесли занаяти, развивали търговията. Това се вижда и от находките, които намираме. По фрагментите от посуда от червена глина, която е била изнасяна дори в древна Русия."
Най-ранното открито българско селище край Болгар е от 10 век и било на двата бряга на това дере. По-късно градът се разширява, за да достигне площ от близо 5 кв. км.
Древният град Болгар е бил разположен на левия бряг на Волга, на 40 км. по на юг от мястото, където се влива река Кама. На островите тук археолози са открили останки от бани, които също са били част от града. Българите в Болгар се славели и като изкусни строители. Каменоломните са били на другия бряг на реката, чиято ширина тук достига 6 км. Жителите трябвало да чакат зимата, когато пренасяли със шейни строителния материал.
Ст. н. с. Рафин Шарифуллин, археолог: „Имало е пристанище, идвали кораби. Тоест имало е интензивна търговия, интензивни връзки. Известно е, че Волжска България, например, е помагала на Русия с хляб, когато там е имало глад."
В музея находките говорят сами за себе си.
Наталия, екскурзовод: „По размера на куките може да се съди за това колко големи риби са ловили тук. При това е известно, че рибата също е била изнасяна."
В Болгар българите издигнали най-северната крепост на исляма, секли първите монети на Златната орда, първи в Европа внедрили чугуна. Градът е съществувал 5 века, но и днес хиляди хора идват тук, за да почерпят от разума на миналото.
Автор: Цв. Кръстева, спец. прат. на БНТhttp://news.bnt.bg/bg/a/11991-190_arheologicheski_pametnika_ot_voljska_bylgarija_otkriti_na_teritorijata_na_tatarstan