В тази тема предлагам да поместваме информация за новооткрити археологически находки от Древен Египет (от архаичния период до династията на Птолемеите).
Тази информация е от 2007 г.Откриха мумията на легендарна египетска царицаИзвестната скулптура на фараонката,
която днес се намира в музея "Метрополитън" в Ню Йорк Откриха мумията на първата жена владетел в човешката история [Това не е вярно, разбира се Хатшепсут не е първата жена-фараон в Древен Египет. Преди нея на престола са били Собекнефрура (последен фараон от XII династия, Средното Царство, около 1789-1786 г.пр.Хр.) и Нитокрида (последен фараон от VI династия, Старото Царство, около 2175-2173 г.пр.Хр.)].
Сензацията принадлежи на египетски учени. Те намериха доказателства, че една от двете мумии на жени, намерени през 1903 г. в скромна гробница в Долината на царете, е на прочутата Хатшепсут. Митичната фараонка е оставила многобройни паметници на древността. Откритието е най-значимото след намирането на гробницата на Тутанкамон, заяви Захи Хауас, генерален секретар на Висшия съвет за антични ценности в Египет. Сега двете мумии се пазят в Националния музей в Кайро. Учените твърдят, че мумията, съхранявана в саркофаг, смятана досега, че принадлежи на дойката на царицата, всъщност е на самата Хатшепсут. Археолозите са идентифицирали царицата благодарение на кътен зъб, намерен в кутия в храма на Дейр ел-Бахри. Въпросният зъб съответства на липсващ в челюстта на мумията. Окончателно това твърдение ще бъде доказано чрез сравнителен ДНК анализ на владетелката с нейни роднини.Мааткара Хатшепсут (Първата сред най-почтените) Хенеметамон управлява Горното и Долното царство от 1503 г. до 1482 г. пр. н.е. (по други изчисления между 1479 и 1458 пр.н.е.).
Тя е петият фараон от XVIII династия на Новото царство и един от редките случаи, в които жена заема престол. Управлява 22 години вместо малолетния си син Тутмос III
(1504-1450 г.пр.Хр.), като води миролюбива, но твърда политика в интерес на египетското царство. Характерно за нейното управление е развитието на търговските връзки с други страни. Мъдрата владетелка избягва да води войни за териториално разширение. Затова пък по нейно време са извършени големи строежи като грандиозния храм в Дейр ел-Бахри и разширението на храма в Карнак.
Дълго време се смяташе, че мумията на Хатшепсут е била или унищожена, или пренесена на друго място по време на управлението на династията Рамзес. По онова време разграбването на гробниците е било масова практика и мумии на изтъкнати владетели от Новото царство са били препогребвали от жреците.
През 1902 г. британският археолог Хауърд Картър открива гробницата на Хатшепсут при разкопки в Долината на царете. През 1920 г. той я изследва обстойно и намира два саркофага - един за владетелката и един за баща й. И двата се оказват празни. Загадката с изчезналата мумия на Хатшепсут озадачава египтолозите повече от век.
Докато търсят отговор на въпроса какво се е случило с останките на царицата, специалистите насочват вниманието си към друга гробница, известна като KV-60, на която Хауърд Картър се натъква и отваря през пролетта на 1903 г. Вътре открива два саркофага с мумиите на жени. Върху единия е обозначено името на Ситре Ин - дойката на Хатшепсут, а другият е безименен.
Специалистите не проявяват особен интерес към гробницата, тъй като тя не е царска. През 1989 г. обаче вниманието им отново се насочва към нея, когато египтологът Доналд Райън повторно я отваря. Саркофагът с името на дойката е отнесен в музея в Кайро, а другият е оставен в гробницата.
Група египтолози обаче от години поддържат хипотезата, че мумията на Хатшепсут може да е била скрита в тясната гробница, за да бъде опазена, тъй като след смъртта й нейният наследник Тутмос III се е опитал да заличи всички следи за съществуването й. Статуите на владетелката са съборени, монументите - обезобразени, а името на царицата е зачеркнато от архивите.
Захи Хауас решава да разнищи загадката около мумията на Хатшепсут за предаване по телевизия "Дискавъри". Екипът му мести в Кайро и втората мумия. Изследването със скенер показва, че тя е на много пълна жена на възраст между 45 и 60 години, която е имала много лоши зъби. Анализ на тазовата област и гръбнака показва, че жената освен това е била болна от рак на костите.
В търсене на повече следи Захи Хауас предлага да бъдат изследвани със скенер и артефакти, свързани с царицата. Един от тях е малка дървена кутия, в която се съхраняват царският печат на Хатшепсут и черен дроб. Преди балсамиране вътрешностите на мъртвите обикновено са били изваждани, но са били запазвани. В кутията е намерен и зъб. Захи Хауас се обръща към зъболекар, който сканира зъба, както и челюстите на няколко мумии на жени.
Резултатите от анализа показват, че кътният зъб, който е намерен в кутията, съответства на липсващ такъв в челюстта на мумията, открита в гробницата KV-60. Специалистите освен това са направили ДНК анализ на проби, взети от костите на въпросната мумия. Те са сравнени с проби от мумията на бабата на Хатшепсут. Изследователите съобщават, че първоначалните резултати от ДНК-анализа са "многообещаващи".
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-06-28&article=193810