България и българите > българите във Волжко-Камска България
Волжска България - щит за Европа от татарското нашествие
Nordwave:
Автор news.ibox.bg
Откриването на изложбата "По следите на Волжска България" в Археологическия институт и музей към БАН има за цел да създаде по-широк форум на общуване между Дунавска България и земите на някогашната Волжска България, образувана след разпокъсването на Кубратовата Велика България.
Изложбата, организирана от Министерството на културата, БНР и Археологическия музей хвърля светлина върху тайните на средновековната гранична българска крепост Сура край днешния гр. Пенза, разрушена от татарите през 1237 г. (сега в Руската федерация известна като "Руският Помпей" или "Золотарьовското селище").
Автори на експозицията са кореспондентът на БНР в Москва Чавдар Стефанов и фотографът Мартина Стефанова.
"Волжска България е била щит за Европа от татаро-монголското нашествие и в опит да го спре, е била разгромена", каза професорът от Пензенския държавен университет Генадий Белорибкин, на брифинг в БТА по повод изложбата. Ученият, ръководител на разкопките на средновековната крепост в гр. Пенза, се е посветил на изследванията на волжските българи.
Прецизните стоманени инструменти за изработка на произведения на изкуството, открити в Злотарьовското селище, свидетелстват, че волжските българи са имали занаяти, които с нищо не са отстъпвали на тези в Дунавска България и във Византия по това време. Златото за тях е било дотолкова достъпно, че те са позлатявали дори върховете на стрелите си.
Това, което изумява учените е, че част от железните оръжия, намерени крепостта Сура, използвана в битката с татарите, не са корозирали по никакъв начин. Изводът на научна лаборатория бил, че изделието е направено по швейцарска технология в края на XX век.
"Когато им казах, че става въпрос за оръжие от XIII в., дълго се смяха", споделя Белорибкин. Колко е била висока степента на майсторството на тези българи, за да бъде техниката им сравнима със съвременните".
Друго значително откритие е на кореспондента на БНР в Москва Чавдар Стефанов - той намира паралелни изображения на позлатения орнамент на човек с маска на лъв, изработен в княжеството, в три руски църкви от списъка на ЮНЕСКО за културно наследство.
Изследванията на древни погребения показват, че българите от Волжска България са европеиди от понтийски тип, рязко отличаващи се от монголоидите, обяснява Белорибкин. Погрешните схващания, че българите имат общо с монголоидите идват от това, че предишните изследвания са засягали времето след нашествието на татаро-монголите.
Много данни сочат, че търговския път, свързващ Волжска България с Дунавска България най-вероятно е разклонение на великия Път на коприната. По него са имигрирали много български княжевски семейства в двете посоки и са пътували стоки от Китай и Иран.
"По въпроса за Волжска България у нас дълго се мълчеше, каза Георги Владимиров от Общобългарска фондация "Тангра ТанНакРа". След промените у нас интересът се засили, но академичната наука още не е дала отговор и се появиха всякакви фантастични тези."
"Проблемът е, че на сегашната територия на Волжска България, а и другаде в Русия много учени имат свои изследвания по проблема. Тук в България също има учени, които се занимават с въпроса, но все още почти не съществува взаимодействие между специалистите от двете страни", смята Белорибкин. За първи път на честването хилядолетието на гр. Казан наши колеги обмениха опит с българските."
В момента у нас се обсъжда обмяната на преподаватели и студенти между университетите в София и в Пенза.
Снежана Бесарабова
Царица:
Северозападната част на Монголската империя се наричала Кипчак, наименование дадено от българите населяващи земите от Дунав до Алтай. Управлението й било поверено на потомци на Чингиз хановия син Джучи. През 1262 г. един от тези потомци - хан Берке, брат на пълководеца Батий - отцепил тази област и я превърнал в самостоятелна държава под името Кипчакска орда.
В историята на Русия тя е написана Златна орда, така е и ПРЕПИСАНА и в нашата история. Този термин е измислен от руския поп Иван Глазад в края на 16 век, при поредното унищожаване на Волжска България от Русия. Никога не е съществувала държава " Златна орда", нито държава на татарите и употребата на тези наименования е антиисторично. Историята е фалшифицирана, за да се представи руското заробване на Царство България като "разгром на Татарското царство".
Войската на Иван Грозни е унищожила 40 приказни български градове и е избила 400 000 души.
Sol Invictus:
Най-сетне някой да каже истината!
Иван Иванов:
Как от Дунав до Алтай ?!? Това ми напомня на "от Ванкувър до Владивосток", айде малко по леко :eusa_naughty: И Златната орда е разбита от Тимур още, за Иван Грозни не е останало много. Литовците неколкократно опустошават земите и, поляците също.
Далай-татар:
"Северозападната част на Монголската империя се наричала Кипчак, наименование дадено от българите населяващи земите от Дунав до Алтай."
КИПЧАКСКАТА СТЕП се намира на много по-голяма територия, а КИПЧАК (КЪПЧАК) си иде от куманите, които са се назовали така след разгрома на държавата им, направена през 631 г. от уйгурите и китайците.
"В историята на Русия тя е написана Златна орда, така е и ПРЕПИСАНА и в нашата история. Този термин е измислен от руския поп Иван Глазад в края на 16 век, при поредното унищожаване на Волжска България от Русия. Никога не е съществувала държава " Златна орда", нито държава на татарите и употребата на тези наименования е антиисторично."
Исторично си е. Разбира се, оригиналното име си е било "Джучи - Улус".
" Историята е фалшифицирана, за да се представи руското заробване на Царство България като "разгром на Татарското царство". "
Това не е точно така, макар че руснаците наистиа еб@ват мамата на всичко - с набези да ушкуйници и на редовна армия.
"Войската на Иван Грозни е унищожила 40 приказни български градове и е избила 400 000 души."
Лошо...
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version