Един от най-продуктивните депутати в 40-ото Народно събрание - доц. Минчо Христов, в момента е преподавател в Техническия университет. Магистър по история от Хаванския университет, специализирал е в Университета на Сао Пауло и Колумбийския университет, бил е гостуващ изследовател в Института за изследване на сигурността в ЕС, автор на десетки научни публикации и две книги. Беше заместник-председател на Комисията за борба с корупцията в 40-ото Народно събрание, където влезе от “Атака” и излезе независим. - Г-н Христов, предупредихте, че политическата олигархия подготвя нов банков грабеж по подобие на този от 1996-1997 година. Не мислите ли все пак, че сте прекалено черноглед?
- Категорично стоя зад думите си. Още повече че съм предупреждавал за всичко това Станишев и Орешарски от трибуната на парламента. Няколко са основните и страховити проблеми пред хората днес – безработицата и ниските доходи, опасността от финансов срив и ограбване на спестяванията, огромната корупция и престъпността, което наследство е пагубно. Ако правителството и парламентът не започнат бързо да ги решават, само след няколко месеца доверието към кабинета ще се срине. Проблемът на държавата не е евтиният зарзават, с който така самоотвержено поведе битка новият финансов министър, а източването от страна на мафията на няколко милиарда от ДДС, контрабанда, здравната каса, обществените поръчки. Първото нещо, с което трябваше да се заеме новият парламент, е колапсът на здравеопазването, а не лобисткият закон за нотариусите. От решаването на проблемите на хората, а не на тази или онази корпоративна група ще зависи дали правителството на Бойко Борисов ще заслужи уважението на обществото или ще бъде изметено от гнева на разочарованите и измамените. И то в рамките само на броени месеци. Необходими са незабавни и истински антикризисни мерки.
- Какво имате предвид?
- Ами няколко елементарни стъпки. Трябва да бъде премахната несправедливата точкова система при пенсиониране и да се увеличи коефициентът за прослужено време от 1,1% на 1,5%, което незабавно ще повиши пенсиите с близо 50%. Освен че ще бъде дадена глътка въздух на възрастните хора, много от онези, на които не достигат няколко точки и искат да се пенсионират дори при по-ниска пенсия, ще могат да отстъпят работното си място на по-младите. Трябва да се премахне здравната каса и корупцията, която тя генерира, и да се премине към бюджетно здравеопазване. Така, както е в Англия например. Да се намали ДДС върху лекарствата - така, както е в почти всички страни на Европейския съюз. Срам ме е, че мнозинството преди 2 две седмици отново отхвърли тази идея, както и предишното.
Само болни политически мозъци могат да превърнат болниците в търговски дружества, а здравето - в стока. Или да наложат лимити за прегледи при лекар. Държавата незабавно да поеме здравните осигуровки на социално слабите и трайно безработните и да наложи жестоки глоби на онези богати и крадливи бизнесмени, които не плащат дължимите осигуровки и данъци. Необходими са незабавни законови промени, насочени към гарантирането на влоговете и смекчаване на последиците от финансовата криза. Незабавно трябва да се върне наказателната отговорност за раздаване на необезпечени кредити, като бъдат осуетени опитите на престъпни банкери да продължат да раздават парите на гражданите на определени кредитни милионери – същите, които ограбиха спестяванията през 1997 година. Ситуацията е изключително тревожна – само през последните месеци т. нар. лоши кредити са се увеличили с над 1 милиард лева и днес вече надхвърлят 2,7 милиарда. Брутният външен дълг надхвърли вече 53 милиарда долара. Вместо да се занимава със зеленчуците, новият финансов министър трябва да даде ясен отговор докога правителството ще търпи лихвите по кредитите в България да са в пъти по-високи от тези в Европейския съюз. Или кога ще бъде премахната наказателната лихва за предсрочно връщане на ипотечни кредити – абсурд, какъвто няма никъде в Европа.
- Но нали правителството предлага сега да падне наказателната лихва при потребителските кредити?
- Още в края на миналата година в парламента прокарах закон за отпадане наказателната лихва при предсрочно връщане на потребителски кредити. Такава лихва в момента няма. Аз разбирам защо банковата мафия крие това от хората. Добре е обаче премиерът да провери защо неговите министри го баламосват по този начин. Това, което незабавно трябва да направи правителството и мнозинството, е да премахнат наказателната лихва за връщане и за ипотечните кредити. Навсякъде по света онзи, който върне предсрочно своя кредит, се награждава, а тук – жестоко се наказва. Това аз наричам мафия. Ще ви кажа и друго. По закон при една единствена просрочена вноска банката може да конфискува жилището на длъжника. Ако човек се разболее и не си плати вноската – може да остане на улицата.
- В миналия парламент бяхте независим депутат и зам.-председател на Комисията за борба с корупцията в парламента. Защо България продължава да е една от най-корумпираните страни в Европа?
- Защото тук политиците отдавна са се сраснали с организираната престъпност. Наслушахме се на призиви и заклинания за борба с корупцията. В миналия парламент предложих три ефикасни и доказани средства за борба с корупцията – отмяна на депутатския имунитет, проверка на имуществото на политиците и въвеждането на т.нар. проверка за лоялност – възможност специалните служби да съблазняват с подкупи висши политици, магистрати и държавни чиновници. Ако някой се хване – отива в затвора. Такава е практиката в САЩ и почти всички страни на Европейски съюз, където в затвора периодично се озовават сенатори, конгресмени, депутати, съдии. Разследването на корупционните сделки на предишните правителства също е задължителна антикорупционна стъпка. Правителството трябва да ревизира приватизационните сделки на БТК и енергоразпределителните дружества, криминалните заменки на гори и земи, замяната на външния дълг през 2002 г., закриването на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”. От всяка една от посочените сделки българската държава загуби милиарди.
- Как и колко?
- Истината е страшна и размерите на грабителството се крие от хората.
И те се чудят защо у нас има толкова много богати хора и скъпи коли. От заменките загубихме между 6 и 8 милиарда, от БТК и Енергото – над 4 милиарда, от сделката с външния дълг – над 3 милиарда. От предсрочно спрените реактори на АЕЦ загубите са около 21 милиарда лева!! Какво би могло да стане с българската икономика, ако част от тези пари бъдат върнати в бюджета? Ами ако към тях бъдат прибавени и парите от далаверите на правителствата на Костов, Кобургготски, Станишев, обръчите от фирми на Доган? Ние, българите, бихме могли да живеем прекрасно, богато, ако политиците не крадяха толкова и не бяха безнаказани.
http://www.plovdivmedia.com/18700.html