Езика търпи промени с времето и културнте влияния. Трябва човек да е на 15 години за дане си даде сметка и нашия език тук колко се е променил само в рамките на век.
Отворете една книга от преди съветската окупация (примерно сборник на кръга "мисъл")
Отворете книга, издадена през 70-те или 80-те.
Ха сега отворете книга издадена тази, или сайт.
Не е като да е съвсем едно и също, нали ;)
Кой сега изобщо се сеща за ударенията примерно? Или за българсите кавички? Или че начина на изписване на малките букви в българските шрифтове е доста различен от този руските (да де ама вече руската кирилицана практика норма). Изобщо правили ли а ви впечатление тези драстични промни, настъпили само за две десетилетия, поради мързела на "Института за Български Език" (да има такъв, заплати вземат там...) да вземе да одобри кодова таблица и да направи официано възможна употребата на Български Език в компютрите. За 6lokavicata да не говорим...
Само за век, а? А за 10-15 века какво ли би станало?
Езика е динамично нещо и търпи влияния с комуникацията и объчването. Особено Средствата за Масова Информация и културоносителите, каквито са филмите (на кратко - повече хора гледат американски филми, постепено англоезични чуждици се превръщат от жаргон в норма).
Представете си сега ако източика на разпространение на култура е само един - реглигия и библия/коран които дълго време са самия гръбнак на духовността.
Дунавска България изиграва огромна роля в разпространението на писмеността и хриситианството сред славяните. Също и при формирането на руската държава - и духовно и политически чрез първите князе, св. Олга и т.н. Резултата е че съвремнения език най-близо до средновековния български е руският, не нашия (който с времето еволюира в аналитичен). Там приемат исляма, и се вкопчват във всичко, което може а ги различава от руснаците. Което ги предпазва и от асимилация толкова време - като нас тук черквите от асимилациа с турците.
Впрочем там повечето всъщност не владеят "татар", обикновено познанията им се ограничават до наколко най-основни фрази. Много държат да е възможно да се говори и пише, но нещо не им пасва особено.