Българи бяха нападнати и бити в Скопие
Поднасяли цветя на паметната плоча на Мара Бунева край Вардар по повод 79 години от гибелта на деятелката на македоно-одринското революционно движение
13.01.2007
Български граждани са били нападнати и бити днес, докато поднасяли цветя пред паметната плоча на Мара Бунева в Скопие.
Пострадалите са си извадили медицински свидетелства, повечето са се приютили в българското посолство в Скопие.
Заради инцидента пред българското посолство е засилено полицейското присъствие.
В понеделник
посланикът на Република Македония в София Абдурахман Алити ще бъде извикан в Министерството на външните работи
по повод инцидента, съобщи говорителят на министерството Димитър Цанчев.
Деятелката на македоно-одринското революционно движение Мара Бунева (1902 - 1928), българка, родена в Тетово, застрелва юрисконсулта на сръбската полиция в Скопска област Велимир Прелич на брега на Вардар на 13 януари 1928 г.
Целта й е да привлече вниманието на световната общественост към македонския въпрос и безправното положение на своите сънародници, изложени на жестокия терор на сръбските власти. След атентата, за да не попадне жива в ръцете на сръбските власти, се самоубива.
През януари 2006 г. активисти на ВМРО от България сложиха нова стоманена паметна плоча на Мара Бунова и организираха панихида в църквата "Свети Димитър" в Скопие.
Преди това мраморната паметна плоча на Мара Бунева е била десетки пъти заливана с катран, сваляна, чупена и осквернявана от просръбски настроени жители на Скопие.
На 16 януари 2006 г. активистите, предвождани от депутата Красимир Карачанов, положиха венци и цветя пред новата паметна плоча.
"На стария мост в Скопие, където е лобното място на Мара Бунева, забелязахме, че се събират футболни хулигани, веднага могат да се различат заради бръснатите глави", разказа за Дарик радио Ангел Джамбазки, лидер на Младежката организация на ВМРО, който е бил на мястото.
В групата били
20-30 хулигани, които се нахвърлили върху хората,
започнали да хвърлят големи камъни и плочи. "Бяха си приготвили дървени прътове, започнаха да налагат възрастните хорица, доста от тях пострадаха. Викаха по хората "Умрете!", "Вън!".
"Зад това стои политическа провокация, аз съм твърдо убеден, отговор на отмиращите сърбомански настроения в Скопие, на това, че България влиза в ЕС. Опитват се да стреснат местните хора, защото всъщност пострадаха единствено местни македонски българи", каза Джамбазки.
По-късно в коментар за инцидента лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов каза за Дарик радио, че "нападението срещу български граждани в Скопие е било организирана акция".
"През последните четири - пет месеца
в Скопие се води тотална антибългарска кампания",
заяви председателят на ВМРО.
Според него македонските власти се дразнят, че все повече македонци стават български граждани. Дразнят се от факта, че на много места в Македония възникват български сдружения, хората започват директно да си изразяват българското национално самосъзнание.
Станалият днес инцидент с българи, отбелязващи 79 години от гибелта на Мара Бунева в Македония, е поредната организирана провокация, смятат от Националният изпълнителен комитет (НИК) на ВМРО - БНД.
В декларация на ВМРО, изпратена до БТА, се казва, че при поднасянето на цветята българските градани са били нападнати с палки, тояги и камъни от група от 25-30 човека.
В декларацията на ВМРО се посочва, че инцидентът съвсем не е случаен, тъй като всяка година "неизвестни" лица чупят паметната плоча на Мара Бунева край река Вардар, а тази година се е стигнало и до открит физически сблъсък.
От ВМРО - БНД съобщават, че след инцидента трима души са постъпили в болница като сериозно са пострадали българските граждани от Скопие инж.
Мирослав Ризински и Драган Попов.
Според ВМРО това е поредната престъпна проява под влияние на антибългарската политика, която водят управляващите в Скопие.
Македонската полиция не се е намесила по време на инцидента. От ВМРО припомнят, че подобно нападение с димни бомби е било извършено в хотел "Холидей Ин" в Скопие през 2000 г. при учредяването на сдружението на българите в Скопие "Радко". Тогава полицията отново не се е намесила, а в последствие са били осъдени двама от потърпевшите.
В днешния случай сред пострадалите има и български граждани. Затова НИК на ВМРО - БНД настоява българското правителство енергично да реагира против насилието срещу български граждани и граждани на Македония с българско национално самосъзнание.
НИК на ВМРО - БНД настоява за твърда позиция на българското правителство и за издирване на подбудителите и организаторите на побоя, както и за тяхното подвеждане под съдебна отговорност.
От НИК на ВМРО - БНД настояват да бъдат преустановени всякакви разговори между българското правителство и властите в Скопие относно приемането на Македония в НАТО и ЕС.
Република Македония не зачита елементарните човешки права и правото на свободна проява на своите граждани, които имат българско национално самосъзнание, се посочва в декларацията.
Държава, водеща такава политика няма място в евроатлантическите структури,
смятат във ВМРО.
"Днешният инцидент е доказателство, че определени среди в Република Македония продължават опитите си за провеждане на активна пропаганда срещу България, включително и в качеството й на страна-членка на Европейския съюз (ЕС), заяви гворителят на външно министерство.
Той подчерта, че това ясно показва три неща, Първо,
някои среди в съседна Македония очевидно предпочитат да живеят в духа на миналото
и да останат затворени за европейските ценности и стандарти.
Второ, днешното насилие е последица от ескалиращата в последно време антибългарска истерия в македонските медии, с която се накърнява достойнството на всички български граждани, живеещи в България и в Република Македония, а ненакърнимосттта на човешкото достойнство е едно основните права на човека.
Трето, толерирането на подобни актове, насочени срещу България и български граждани, създава неблагоприятен климат за развитието на добросъседските отношения. За нас това е необяснимо, предвид външнополитическите приоритети на Скопие", заяви Димитър Цанчев.
Според него в конкретния случай полицията е била отговорна да не се стига до такива инциденти.
"В Съвместната декларация от 1999 г. правителствата на България и Македония изрично са се ангажирали да противодействат на всички форми на негативна пропаганда, насочени срещу другата страна. България ще настоява този ангажимент да се спазва от Скопие. Отговорността за това е на македонската страна", посочи Цанчев.
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=989971