Когато се говори и пише за разпада на Югославия се дават всевъзможни обяснения на този факт. Едни изследователи търсят причината в смъртта на Тито като спояващ фактор, други в рухването на комунистическия свят, от там на “комунистическия проект” и края на Студената война, икономическите проблеми на Югословия, а други прехвърлят вината преди всичко върху националистите(най-вече от Сърбия и Хърватия) които разпалили неестесвена омраза и братоубийствена война. Макар всички тези предположения да съдържат доза истина, смятам за най-сериозно основанието, че Югославия е създадена като изкуствена държава и през целия си период на съществуване остава такава. По-скоро могат да се търсят причините за твърде дългото и съществуване, отколкото за нейния разпад. Това е държава, която практически през целия период от 1919 до 1991г.(ако приемем тези години за нейни хронологични граници и естесвено изключим времето от 1941-45г.) се е основавала на подтискане на народностите живеещи на нейната територия. В определени моменти основание за това е бил т.нар ”великосърбизъм”, а в други “югославизмът”(според някои, като Ванчо Михайлов – последният апостол на ВМРО и българдската национална идея - това са идентични понятия), но и двата са били еднакво застрашителни за националната идентичност и са отричали правото на самоуправление на народите в Югославия(естествено без сръбския, макар сръбските националисти-монархисти също да са подложени на удари след края на Втората световна война). От тази гл.т. не е странно, че в момента, в който властта в Белград се оказва слаба, следва логичната стъпка на повечето от югославските народи да поискат увеличение на свободата, която имат и дори своята независимост.
В повечето материали излезли в България и посветени на войната в Югославия, се обръща внимание или на сръбската позиция, или на събитията в Босна и Херцеговина(предимно етническите прочиствания и дадените от мирното население жертви), или на поведението и действията на “международната общност”(с цялата условност на това понятие). В същото време сравнително малко внимание се обръща на действията на конкретните държави-участнички. А като изхождам от изложеното в горния абзац, смятам че то има основно значение. От тази гл.т. разглеждам възстановяването на Хърватската държава и участието и във войната като един основните елементи в нея и въобще в разпада на Югославия. В крайна сметка Словения, въпреки активната и роля е прекалено малка и периферна, за да твърдим, че на нея се дължят по-късно случилите се събития. Македония и БиХ се включват в “движението” за отделяне сравнително късно. Освен това от самото начало последната осъзнава в какво трудно положение се намира и е по-склонна към запазване на федерацията. Бошняците(използването на това име е по-уместно от “мюсюлманска нация”, а и то се е утвърждавало през дълъг период от време) макар да имат собствена идентичност още от времето преди ВСВ, не са имали масови стремежи към установяване на собствена държава, а най-много на самостоятелност, която да гарантира преди всичко религиозната им идентичност. Именно сблъсъкът между сърби и хървати(като най-големи народи) е предопределял съдбата на Югославия и е бил основната заплаха за нейното съществуване. При това, като се има предвид, че югославизмът облагодетелства най-вече Сърбия и в политически смисъл е нейно творение, Хърватия може да се смята за държавата имаща най-голяма заслугаза разпада на федерацията.
1.Хърватите и Югославия/1919-1941г./
Югославия(първоначално под името Кралство на сърби, хървати и словенци) е създадена с Версайската система от мирни договори/1919г/. До тогава хърватите и башняците са част от Австро-Унгария. Доктрината на т.нар. Югославска държава е изградена на две фикции – първо, че хърватите и сърбите са един народ и втора – че хърватите желаят тази държава. Макар първоначално да са нейни привърженици, те скоро откриват, че желанието им за конфедерация или федерация няма да се сбъдне. През 1921г. е приета “Видовданската конституция”, която прокарва принципа за “държавно и народно единство”. Това естествено поражда недоволство. Хърватските депутати в Скупщината се противопоставят, като най-активни са Анте Павелич, начело на “правашите”(Хърватска партия на правото-ХПП) и Степан Радич( Хърватска селска партия - ХСП – най-влиятелната в Хърватско). ХСП не е принципен противник на югославизма, но застъпва позицията за конфедерация.
Настроенията на хърватите по-масово започват да клонят към “правашите”(т.е. към отцепване) след убийството на Ст. Радич в парламента от сръбски депутат на 28 юни 1928г. Започва радикализиране на обстановката. Анте Павелич създава “Хърватски домобран”, който от 1932г. ще се казва “Усташа”(Въстаник). На 6 януари 1929г. е обявен едноличен режим на Александър І Караджеорджевич, който въвежда още по-денационализаторска политика, насочена основно в посока на налагането на “югославянин” като национална принадлежност. Така се търси премахването на наименованията на хървати, словенци и бошняци. Единственото изключение е Македония, където е издигнат лозунга “кроз србство у югословенство”.
Краят на едноличния режим идва като плод на подписаното през 1929г. споразумение за съвместни действия между ВМРО(Ванчо Михайлов) и Усташа. На 9 октомври 1934г. в Марсилия югославският крал и френският премиер са убити от Владо Черноземски, след съвместна българо-хърватска акция. След настъпилата известна либерализация, през 1935г. в Хърватия са произведени избори, спечелени от ХСП, чийто лидер Мачек е привърженик на федерална Югославия. Той подписва споразумение с югославсия премиер Цветкович, според което от обединението на няколко се създава една “Хърватска” бана(област), която има значително повече свобода от останалите и не е просто административна единица. Въпреки допълнителните права, които получават, хърватите като цяло са недоволни и започват да оттеглят подкрепата си за ХСП. Самата партия не е единна. Има крило, което подкрепя Мачек, друго, което не е доволно от споразумението, но все пак го приема, а дясното крило на партията започва да клони към усташите. Последните остро критикуват Мачек и искат скъсване с Югославия. Възгледите им стават все по-популярни.
Така се достига до 1941г. Германия се готви за война със СССР и желае да подсигури южния си фланг. Опасенията у висшето ръководство на Райха от създването на нов “Солунски фронт”, под давлениято на Великобритания, са сериозни. Югословия се поддава на натиска и влиза в Тристранния пакт. След два дни (27март1941г.) в Белград висши военни с подкрепата на британски шпиони извършват преврат. Германия се подготвя за военна операция. Следвайки своята политика, в потенциално приятелски настроени страни тя се обръща към законното правителство или водещата политическа сила. В случая с Хърватско това е Вл.Мачек. Допълнително въздействие оказва това, че Павелич, след като напуска Югославия през 1929г. установява усташките бази в Унгария и най-вече в Италия. По тази причина тай е смятан за твърде зависим от Мусолини. Като потвърждение идва срещата между двамата на 29 март. Но Мачек е противник на идеята за независимо Хърватско. В крайна сметка се стига до споразумение между дясното крило на ХСП и Германия.
На 6 април германските войски навлизат в Югославия. Последвани са от италианските. Практически само сръбските части оказват съпротива. Най-многобройните след тях – хърватските и българските масово се предават и саботират сръбската отбрана. Избухват и локални въстания. Силите на Оста повсеместно се приветстват като освободители(естествено изключение правят сърбите и черногорците). На 10април, ден преди германските войски да влязат в Загреб, Славко Кватерник провъзгласява създаването на Независимата Хърватска Държава(НХД), от името на Поглавника Анте Павелич.
2.Независимата хърватска държава/1941-1945г./

Създаването на НХД от една страна е важен момент от историята на хърватите, а от друга има силен политически ефект, който ще оказва влияние, било реално, било от пропагандна гледна точка, върху тях през целия период на СФРЮ, а и после - по време на войната от 1991-1995г, та дори и по-късно. Както по-долу ще стане дума, винаги, когато хърватите са желаели национална идентификация и самостоятелност, те са били обвинявани, че искат да възкресят НХД и Усташа, с най-лошите им черти. Изглежда, че тези предположения имат основание по отношение на определена част от хърватите, но разбира се, не и за мнозинството от тях.
Макар да се развива в тясна зависимост от Италия особено от Германия и да се превръща в европейската територия с най-малко наличие на ред и законност(без тази на СССР) НХД успява да изгради своя държавност. Често се споделя идеята, че макар да са националисти, усташите всъщност превръщат страната си в итало-германски или германски протекторат, като същевременно отстъпват едни от етнически най-чистите хърватски земи(по-голямат част от Далмация – на Италия и Междумурието – на Унгария). Макар да има основания за размишления в тази посока, едва ли горното твърдение може да бъде прието. От една страна хърватите съобразно своите възможности защитават интересите на своята държава при отошенията в рамките на Оста, а от друга трябва да се вземе предвит принципния характер на взаиимоотношенията в последната. По-точно става въпрос за доминацията на Германия и отношенията и с другите държави. Не може да се оспори съществуването на идеи сред националсоциалистическите водачи, според които Райхът трябва да доминира в Евразия, а останалите народи да са му подчинени. Последното често се представя под формата на това, че низшите раси трябва да са тор за висшата. Първо – да се приписват на цялото германско управление и дори на цялата национал-социалистическа партия идеите на ограничен кръг хора е неправилно. Второ – идеите са едно, но реалната външна политика е нещо съвършено друго. Като цяло не може да се приеме, че отношенията в рамките на Оста са били особено различни от обичайните при асиметрично взаимодействие. А ако бъде сравнено например влиянието на Германия върху малките и съюзници, с това на СССР спрямо неговите, ще се открие много по-малка степен на зависимост и диктат. От тази гледна точка, Германия се е съобразявала с това, че не може да налага решения на своите т.нар. “сателити”, ако те са решени да не ги приемат. Нека не забравяме, че без огромното число войски на съюзни армии(Италианската, Българската, Унгарската, Румънската, Финландската, Хърватската, Словашката), или други чуждестранни подразделения(френски, валонски, фламандски, холандски, датски, норвежки, албански, прибалтийски, ункраински, руски, казашки, кавказки, татарски, калмикски, туркменски и т.н.), Германия най-малкото не би могла да осигурява относителен ред в огромната територия от Атлантика до Кавказ, още повече в по-късната фаза на войната. Във връзка с това присъствието на германски войски в НДХ нееднократно е било отбелязвано от германците като ненужна тежест, която трябва да бъде поета от самите хървати. Значението на НДХ за последвалите събития в Югославия(след края на ВСВ) се определя не от самото съществуване на държавата, а от политиката, водена от нея във вътрешен план. Определяща важност има крайно националистическото отношение на усташите по въпроса за изграждането на хърватска държава, която трябва да бъде “чиста”. Последното при положение, че около 1/3 от населението на НДХ(обхващаща днешна Хърватия и БиХ, без част от Далмация и Междумурието) е от друг произход. Основен прицел на атаките стават сърбите и в по-малка степен евреите и циганите(бошняците са обявени за “най-чисти хървати”, които изповядват исляма – подобно на нашите българо-мохамедани). В общи линии политиката на НХД се състои в това да изсели огромното мнозинство от сърбите, да асимилира тези от тях, които може и да ликвидира най-активните представители на сръбското малцинство. Този стремеж, продиктуван от яростния антисърбизъм(в известна степен оправдан), практически води до разгарянето на партизанска война с небивали размери, която е прекратена чак през 1945г. Като резултат от усташката политика на прочистване десетки хиляди сърби и др. са убити в лагери(Цифрата вероятное около 80 хиляди. Сръбските твърдения за стотици хиляди до милион жертви са силно преувеличени.). Още повече са убити при прочиствания на място. В страната се установява терор, който е трудно да бъде овладян. Като бъдат изключени германските и италиански войски, в НДХ има поне три сили. От една страна са усташите. От друга са партизаните-комунисти на Тито. По своя етнически сътав те първоначално са доминирани от сърби и евреи, но по-късно приемат и значително количество хървати и бошняци. От трета страна са сръбските четници-националисти на Дража Михайлович. Битката е всеки срещу всеки. Първоначално комунистите нямат външна подкрепа, но скоро съюзниците се ориентират към тях. Дража Михайлович се ползва с подкрепата на Англия и САЩ, но поради голямото си усърдие в борбата с комунистическите партизани я губи – Западът преценява, че Тито нанася много повече вреди на Оста, отколкото Михайлович. Четниците се ползват и с подкрепата на Италия. Това бързо става известно на ръководството на НДХ, което е охладило отношението си към последната след окупацията на Далмация. Оправданието на италианците е, че четниците се борят против комунистите, а освен това с повсеместното си насилие срещу сърбите, усташите са ги накарали да избират между смъртта и въоръжената съпротива. Италианското твърдение, въпреки условностите не е лишено от смисъл и достоверност. Германски представители също нееднократно заявяват, че политиката на усташите е основният виновник за масовия терор и безредие. В потвърждение на това може да се добави, че от целите Балкани, на територията на НДХ войната е най-ожесточена. Например българската армия - Ікорпус в Сърбия(с център Ниш) и ІІкорпус в Беломорието също е носител на национализъм и действат във враждебна среда (стига се дори до въстания като Драмското-1941г.) и също е принудена да показва жестокост и безкомпромисност, но насилието и анархията са в ограничени и контролирани размери. Като че ли съществува мнението, че усташите и четниците, бидейки националисти са виновни за най-големите престъпления по време на тази война. Но всъщност терорът е масов и идва от всички посоки. Комунистите, макар да не извършват етнически прочиствания, причиняват не по-малко жертви. Това се изявява особено в края на ВСВ и след него. Около 100хил. усташи и др.хървати отстъпват кам Австрия през 1945г. При Блайбург те са спрени от английските войски и обкръжени от югославските партизани. В последвалата саморазправа отколо 40-50хил. са убити. След края на войната още десетки хиляди загиват. Резултатът от ВСВ е стотици хиляди убити и огромна пропаст между сърби и хървати. В бъдеще, винаги когато се заговори за хърватска независимост и дори самостоятелност, призракът на насилието ще изплува и всяка една от двете групи ще се чувства застрашена. Комунистите, вземайки властта в страната и опирайки се на своята интернационална и дори антинационална идеология издигат лозунга за “братство между народите”. Това “братство” обаче, независимо дали толерира сърбите или е в посока на налагането на “югославска” идинтичност, винаги ще се стреми да подтисне националното чувство на хърватите и ще съзира у него най-големия си враг. Именно от това е продиктуван факта, че преди да започнат да градят Югославия комунистите ще се разправят жестоко и окончотелно(поне според намерението им) с хърватския национализъм.
3.Хърватите и Съюзната федерална република Югославия/1945-1989г./
Т.нар. “Втора Югославия” се опитва да подтисне проявите на национализъм у отделните народи. От една страна това се търси чрез създаването на федерални републики и автономни област(Косово и Войводина в рамките на Сърбия). От друга страна властта се поема и осъществява от комунистите, които са противници на всякакъв, дори на сръбския национализъм. От трета страна се полагат сериозни усилия за изграждането на национално югославско самосъзнание. Това е правено и по време на “Първата Югославия”, но тогава начело е сръбският крал, което не позволява дори идея за равноправие на народностите. А начело на СФРЮ е хърватинът Йосиф Броз Тито, който във всичките си действия се представя по-скоро като югославски и комунистически ръководител, отколкото като представител на своя народ.
“Братството между народите” – основния лозунг на партизаните, при създаването на новата държавна уредба, въпреки че е прокламирано, изостава на по-заден план. Още в самото начало(т.е. след отстъплението на германците и усташите) народите сътрудничели на “окупаторите” са силно тероризирани. Практически всички германци в Югославия(т.нар. фолксдойч) са изселени. Унгарците, българите, много албанци, хървати и бошняци също пострадват. По-късно при определянето на границите на федералните републики, превес вземат интересите на най-големите привърженици на югославската идея – Сърбия и Черна гора. Междумурието се присъединява към Сърбия, а част от югозападния край от Далмация е предаден от Хърватска на Черна гора(за да получи по-удобно пристанище), а после и на БиХ(по същата причина). Паралелно с това върви вменяването на вина у народите, “предали” Югославия и особено на хърватите. В чисто практически аспект, Югославия се изгражда като централизирана държава, въпреки федералния принцип. Това поражда естесвено национално противопоставяне, тъй като сърбите и черногорците са негови поддръжници, а останалите – по-скоро противници. При това Хърватска и Словения, имащи самочувствието(що се отнася до икономическото развитие - оправдано) че са по-напреднали републики, смятат за несправедливо централното преразпределение на югославския бюджет. Стига се до там, че повече от 60% от хърватските приходи се изпращат в Белград. При това общите средства се използват за благоустройство предимно на Сърбия, докато Хърватска разчита на собствените си сили. Заедно с това тече процес на преследване на демонстрацията на хърватско национално съзнание и поощряването на създаване на такова у бошняците. Принципа на равноправието не се спазва и това е особено видимо в структурите на ЮНА/Югославската Народна Армия/ и съюзната администрация, където има твърде малко хърватско участие.
В края на 60-те и началото на 70-те се стига до т.нар. “Хърватска пролет”. Това представлява движение на интелектуалци, които искат по-ясна идентификация и в известен смисъл възраждане на самостоятелната хърватска култура. Отново се подема идеята за хърватски, а не сърбо-хърватски език. Паралелно с течащите в културната сфера процеси се развиват и подобни в политическата. ХКп/Хърватската Комунистическа Партия/ с декларация осъжда унитаризма и иска по-голяма политическа и финансова децентрализация. Движението става масово. Предприети са конституционни реформи, които са стъпка към истинско федериране, но твърде малка, спрямо исканията на хърватите. Тогава Тито и югославското ръководство предприемат мерки за потушаване на недоволството. Ръководството на ХКП е сменено, а много интелектуалци (сред които и Франьо Туджман) са уволнени. Следват арести и присъди. Централното федерално ръководство се справя с “националистическата контрареволюция”.
За поддържането на относително единство на Югославия през периода до смъртта на Тито(4 май 1980г.) има няколко основни причини. Първата безспорно е неговата личност и способността му да удържа властта си. Втората е, че Югославия ако не тоталитарна, е най-малкото комунистическа авторитарна държава, която не допуска появата на опозиция. От друга страна не трябва да се пропуска, че антиюгославските настроения на хърватите са подети и представени от интелектуалци и комунисти, а не от националисти. В този смисъл те наистина са искания за по-голяма самостоятелност, а не за независимост и не носят взривоопасен заряд.
Историческият преглед показва, че практически от самото създаване на СХСК и после на Югославия, хърватите са били недоволни и винаги са поддържали движения за по-голяма или по-малка самостоятелност(федерация или конфедерация) или отцепване. Съхраняването на Югославия до 1990г. се дължи преди всичко на авторитарното и управление(и през “двете” Югославии) и международното покровителство. Въпреки многото спорове и дори опасности от конфликти и СССР, и западните страни(Франция, Великобритания и САЩ) подкрепят тази държава. Краят на СФРЮ практически се дължи на първо място на разклащането на комунистическия режим и единството сред СКЮ, както и появата на възможност за свободни избори и национално самоопределение. Вярно е, че голямо значение за събитията имат международните промени, но да се твърди, че Зпадът е основният виновник за разпада на Югославия не може да се приеме за основателно. Смъртта на Тито бележи началото на края на Югославия. От една страна се губи фигурата, която има достатъчен авторитет да поддържа относително стабилна федерална власт. Заедно с неговата смърт се пречупва и крехкото равновесие между национализмите в отделните страни. Това е преди всичко свързано с постепенната загуба на авторитет на югославските органи и СКЮ, което пък води до превес на структурите на отделните републики.
Извън този аспек има и друг – икономически, който макар да не е основен, значително задълбочава разделението между отделните народи в СФРЮ. През 80-те се наблюдава икономическа криза, която към техния край придобива заплашителни размери. При това положение, исканията за финансова децентрализация, които съществуват още от 70-те, значително се засилват. Те идват преди всичко от Словения и Хърватска, които бидейки икономиечски по-развити и имайки икономика, ориентирана към централна и Западна Европа, смятат че “носят на гърба си” югославската икономика.
Исканията за икономическа и политическа самостоятелност от една страна водят до анти-югославски настроения в републиките, а от друга страна карат сърбите да се чувстват застрашени. Това води до засилване на техния национализъм и до идеята, че ако не може да се спаси Югославия, то трябва да се разшири Сърбия, която да обхване поне преимуществено заселените със сърби райони от останалите федерални републики. В този смисъл поведението на сръбските политици често пъти спомага за разрушаването, а не за запазването на Югославия. В този процес основно и забележително място играе Свободан Милошевич.
Междувременно засилващите се национални противоречия и разпадането на комунистическата система в Централна и Източна Европа предвещават и края на Югославия, поне в познатия и до момента вид.
4.Към война за независимост/1989-1991г./
През 1989г. в Хърватия се създават първите партии – Хърватска социал-либерална партия(ХСЛП) и Хърватски демократичен съюз. Първата е ляво-центристка по своята платформа и твърди, че националният въпрос ще се реши само чрез въвеждането на граждански свободи в Югославия и създаването на истинска федерация на равноправни държави. Тя е израз на настроенията на част от хърватското общество, което иска либерализация и демократизация, но без да се достига до конфронтация. Втората е дясна и има основна заслуга за последвалата по-късно Хърватска независимост. Нейното ръководство и привърженици не могат еднозначно да бъдат определени като националисти, но са антикомунисти и носител на идеята, че Хърватия трябва да върви към независимост, включително и чрез едностранно решително скъсване с Югославия. Оглавена е от Франьо Туджман. Той е участник в партизанската съпротива през ВСВ. По-късно продължава военната си кариера и едва на 38години става генерал. После се оттегля и се занимава с изследователска дейност в областта на историята. Става известен най-вече с ревизионистическите си твърдения за силно преувеличения брой на усташките жертви. През “Хърватската пролет” активно се включва в движението за самостоятелна хърватска култура, за което по-късно е уволнен. Макар често да е обвиняван в краен национализъм, това едва ли е вярно. Не бива всички по-късни неприемливи действия на хърватите да му се приписват. Това, че допуска проявата на краен национализъм и си сътрудничи с бивши усташи или проусташки групи, не може да бъде определящо в оценките за него. Не трябва да се забравя, че тези връзки се осъществяват в условията на очаквана или водеща се война. А в крайна сметка проусташките групи бързо преминават на военна нога и особено в началото имат съществен принос за защитата на хърватската независимост. Самият Туджман е по-скоро радетел за хърватска самостоятелност. Това, че е противник на “югославизма” се основава на разбирането му за последния като за “великосърбизъм”. Той е част от многото хървати, които оправдават искането си за самостоятелност с фаворизирането на сърбите в Югославия.
Третата партия е Социалдемократическата партия(СДП), която е наследник на комунистическата.
През 1990г. са обявени първите свободни избори в Хърватска. Те се провеждат в условията на все по-засилваща се сръбска прапаганда срещу хърватите и обвинения, че “Усташкият дух се надига”. От всички явили се на изборите, единствено Франьо Туджман и ХДС са разпознати като силите, които могат да дадат отпор на Милошевич и комунизма. За това спомага ясната им позиция за независимост и националистическите изказвания на Туджман(от рода на: “Всички хора в Хърватия са равни, но трябва да е ясно кой е домакинът и кой е гостът.” или “Някои казват, че съпругата ми е сръбкиня или еврейка – аз съм щастлив да кажа, че тя не е нито сръбкиня, нито еврейка.”). На мажоритарните избори в два тура ХДС печели 42% от гласовете и 57,6% от местата в парламента, което и осигурява възможност за еднопартийно управление. В горната камара на Сабора, мнозинството и е от 2/3.