Препоръката в доклада на ЕП за Македония, в която се иска да бъдат обявени имената на сътрудниците на тайните служби от бивша Югославия, не е предложена от докладчика Ричард Хоуит, а от българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев, пише днес македонският ”Утрински весник”.

Изданието коментира, че с новия закон правителството ще бъде на еднаква вълна с Бойко Борисов, който, откакто бил в управлението, започнал ожесточена битка с доносниците от предишния режим, включително и отзоваването на около 30 посланици от чужбина. Евродепутатът Ковачев не криел задоволството си от факта, че неговата поправка е станала толкова известна в Македония и е аргумент на управляващите да повишат нивото на лустрация.
„Този процес присъства в Централна и Източна Европа и в него има един географски феномен – колкото е по на изток, толкова е по-тежък”, заявил Ковачев за „Утрински весник”. По думите на българския евродепутат сътрудниците на старите комунистически структури присъстват в икономиката, политиката и църквата и е време да се знае кои са, за да се създава възможност за помиряване на обществото с онези, които са работили за режими, които не са били много демократични.
„В бивша Югославия и в България тези структури усложняват отношенията между нашите граждани”, заявил Ковачев. Той изтъкнал, че поправката не била предназначена само за Македония, а за всички страни, които искат да станат членки на ЕС. Той е изтъкнал и че откриването на бизнесмените доносници бил голям проблем и в България, тъй като „червените милионери” са първите, които са натрупали капитал след промените.
Вестникът коментира, че поправката на Ковачев била единствената, която македонското правителство е уважило с такава гласност и готовност, пренебрегвайки същевременно останалите като например прекратяването на антиквизацията, засилването на политическия диалог и обвяването на списъци със случаи на корупция, в които се посочват и имена на високопоставени лица.
www.actualno.com