Скопие. Хулигани попречиха на българския посланик в Скопие да положи цветя в памет на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас” в Скопие, съобщиха читатели на Агенция „Фокус” в македонската столица. Българската делегация, водена от новоназначения посланик в Скопие Иван Петков и съставена от местни българи, се е опитала да поднесе цветя пред саркофага, в който са положени костите на Апостола на борбите на българите от Македония и Одринско Гоце Делчев.

Пред църквата „Свети Спас” българската група е била нападната от организирана група хулигани.
Един от българите, очевидец, Драган Попов свидетелства така „ Аз бех на гробот и бехме спречени да се положат китки и ще дойдеше до физически побий избегнахме и посланикот не положи китки. Групата беше организирана антички и е от ВМРО-ДПМНЕ".
От разказа на очевидеца се разбира, че хулиганската група е била от античното крило на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ и че посланик Петков така и не е успял да положи цветя в памет на Гоце Делчев в деня на 109-годишнината от неговата гибел.
Агенция „Фокус” припомня:
Полагането на венци и цветя от българското посолство и от български делегации пред каменния саркофаг на Гоце Делчев в двора на църквата „Св. Спас” в Скопие по традиция е предизвиквало реакция в скопското ръководство. На няколко пъти бе отказвано на български посланици да полагат цветя в деня на рождение – 4 февруари / по нов стил/ и в деня на смъртта на Гоце Делчев – 4 май.
Отказвано бе правото да се полагат цветя и венци и на български държавни делегации.
Костите на Гоце Делчев са предадени на Народна Република Македония през 1946 г. със специален влак на гара Пирин, днес Кресна, през 1946 г. по решение на Политбюро на ЦК на БКП и по настояване на регента Тодор Павлов, назначен от Отечествения фронт през 1944 г. Тодор Павлов се смята за един от апологетите на македонизма в България. По това време министър-председателят Лазар Колишевски определя Гоце Делчев „като един българин, който няма значение за освободителната борба”, но въпреки това приема костите, които са положени в скопската църква „Св. Спас”.
http://www.focus-news.nethttp://www.focus-news.net/?id=n1649560