Author Topic: Отношенията Гърция - Македония  (Read 8380 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Генерал Колев

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2,561
  • Gender: Male
  • България над всичко!
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Крайнодесни гърци и около 300 бежанци и потомци на етнически македонци от Гърция, може да се сблъскат в края на седмицата в град Флорина, съобщава атинският в. "Та неа", цитиран от БТА.

Вестникът пише, че правителството разполагало с информация за готвени действия от страна на членове на гръцката крайнодясна организация "Хриси авги" (Златна зора). Те също смятали да бъдат през уикенда във Флорина с цел да се конфронтират с гостите от бившата югославска република.

Правителствени източници смятат, че подобни инициденти биха могли да имат негативни последици за Гърция.

Опасенията в Атина идват след писмото, изпратено от македонския премиер Никола Груевски до неговия гръцки колега Костас Караманлис, в което той настоява за признаване на "македонско малцинство" в Гърция.

Писмото, което нагнети напрежение в отношенията между двете страни, бе тема на вчерашното заседание на гръцкото правителството.

Външният министър Дора Бакояни заяви, че единственото нещо, което македонският премиер се опитва да направи, е съзнателно да подкопае водения под егидата на ООН преговорен процес за решаване на спорния проблем за името на Република Македония.
България над всичко!
 

Offline Генерал Колев

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2,561
  • Gender: Male
  • България над всичко!
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #1 on: 18 Jul 2008, 18:11:54 »
В Гърция няма македонско малцинство и никога не е имало. Каквито и аргументи да се поставят за подобно малцинство, категорично са неоснователни, заявява гръцкият премиер.
Това се казва в разпространения от гръцката агенция АНА-МПА отговор на премиера Костас Караманлис на писмото на македонския му колега Никола Груевски, в което той настоява за признаване на "македонско малцинство" в Гърция.

По повдигнатите от Груевски имотни въпроси, Караманлис смята, че решението им трябва да се търси по съдебен път, в това число и чрез Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
България над всичко!
 

Offline kanalcek

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 18
  • Gender: Male
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #2 on: 19 Jul 2008, 15:48:58 »
Да в Гърция няма македонско малцинство има българско и брои поне около 800 000 души, затова са насрани в Гърция. Самият карамнлис е етнически българин, неговият баща е говорел на български с Тодор Живков.
 

Offline Искандер

  • Forum Member
  • **
  • Posts: 394
  • Gender: Male
  • Religion: None None
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #3 on: 20 Jul 2008, 11:01:00 »
Не, че гърците са ми любими, ама евала им правя  за това изказване, пък и за цялостната им политика, спрямо измислената държавица Македония. И името не признават, нито наличието на подобно малцинство, не като нашите гъзоблизци. :devil:
Ако аз загубя, това не означава, че не е трябвало да се победи.
 

Offline Приднестровец

  • Forum Member
  • **
  • Posts: 85
  • Gender: Male
  • Зодия: Cancer Cancer
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #4 on: 20 Jul 2008, 17:28:56 »
Има ли  България гръцко малцинство? :(

Offline Skarlet

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 1,803
  • Gender: Female
  • хуманистка
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #5 on: 24 Jul 2008, 10:49:20 »
Никой не защити българите в Южна Македония
   


С дружните усилия на българските правителства само за век бяха обезсмислени 14 столетия борби за етническо надмощие в областта и бе загубено едно от етнообразуващите ядра на българската народност

Иван Петрински

През миналата седмица БЮРМ реши да предприеме отчаяна атака в епичната битка за името си, за НАТО и за ЕС. Министър-председателят Н. Груевски с писмо до К. Караманлис обвини Гърция, че не се зачитат правата на "македонското малцинство" в Северна Гърция. Последва светкавична контраатака - "В Гърция няма македонско малцинство и никога не е имало", с което, разбира се, няма как да не се съгласим - там от 15 века има само българи. В Скопие, където се пази значителен по размерите си османски архив, заявиха, че знаят как да докажат наличието на "македонско малцинство" - чрез османските документи. Как изведнъж решиха, че именно тези архиви съдържат необходимите им доказателства, след като 60 години не откриха нищо подобно - дори едно-единствено споменаване, не е ясно (няма нищо такова и в последните издания на тези извори - Ал. Стояновски, "Македония под турската власт", Скопие, 2006, напр.). Естествено, че доказателства в тези документи не могат да се намерят, освен ако съставителите им, обикновени дребни османски чиновници, не са били със свръхестествени способности, та да провидят създаването на новия етнос с политическо решение в началото на 40-те години на ХХ в.



Какво привлича славянските племена на юг от плодородните полета на днешна Южна Македония, ще си остане една от многото исторически загадки. Няма как обаче да се отрече, че сухата, камениста и неплодородна почва в Пелопонес приютява славянските племена мелинги и езерци. На север от тях са велегезитите и ваюнитите. В днешна Южна Македония се разполагат сагудатите, драговитите, ринхините, част от берзитите, смоляните и струмците. Писмените извори и ограниченият археологически материал рисуват безспорна картина - през VI и VII в. именно днешните области Пелопонес, Тесалия и Южна Македония са сякаш най-плътно заселените от славянски племена земи на юг от Дунав. Около средата на VIII в. Пелопонес е вече "славянска и варварска страна", по думите на император Константин VII Багрянородния.
За начало на регрецизацията на днешна Южна Гърция се смята потушаването на славянското въстание от 805 г. Въпреки това мелингите и езерците в Пелопонес запазват етническото си самосъзнание чак до ХVIII в.
Славянските племена в Южна Македония развиват етническото си самосъзнание и през следващите 1100 години заедно с всички българи. През VII и VIII в. тези земи се обитават и от Куберовите прабългари. Техните следи се срещат особено интензивно в областта между Битоля, Прилеп и Мариово, северно и западно от Солун и източно от Сяр. Като се прибавят малобройните остатъци от местно тракийско население в средата на IХ в. в Южна Македония, е налице етническа картина, която поразително наподобява етническата картина в днешна Североизточна България по същото време. Точно за това Югозападна Македония се определя като второто етнообразуващо ядро на българската народност.
В следващите векове Южна Македония има съдбата на останалите български земи. В средата на ХIV в. преживява с лекота и краткотрайната сръбска експанзия. Бързият разпад на Душанова Сърбия оставя няколко държавици с чисто български етнически облик, но под скиптъра на военачалниците и съратниците на Стефан Душан. В Сяр управлява една от най-амбициозните жени на Балканите за всички времена - вдовицата на Стефан Душан и сестра на цар Иван Александър (1331-1371) царица Елена. Поставени в изцяло българска среда, владетелите на държавиците тук се българизират, изглежда, доста бързо. Особено след като стават практически независими. Със сигурност пишат изцяло, а вероятно и говорят предимно на български. Половинвековната хегемония на сръбската държава в Южна Македония не оказва никакво влияние върху етническата история на района.
Без гранични бразди в рамките на огромната Османска империя и при възможност за сравнително свободно придвижване следващите четири века създават по-пъстрата етническа картина от втората половина на ХIХ и началото на ХХ в. Дори до това време българите остават преобладаващият етнос. Преброяването на мъжкото население в Османската империя в навечерието на Руско-турската война от 1877/1878 г. показва преобладаване на българите - от абсолютно мнозинство в Демирхисарска (80%), Воденска (74%), Костурска (66%) и Леринска (63%) каза до мнозинство в Сярска (46%) и Зъхненска (45%) каза (по Г. Даскалов, "Българите в Егейска Македония", С., 1996).
Двайсетина години по-късно В. Кънчов прави нова статистика на населението, като средно за цяла Южна Македония българите са 35 % от цялото населени на областта. Густав Вайганд, професор в Лайпцигския университет, дава висока оценка на статистиката на Кънчов.
По статистиката на Й. Иванов, правена през 1912 г., т. е. след разгрома на Илинденско-Преображенското въстание, българите са вече 30 % от цялото население на Южна Македония. Най-компактно е населението в северозападната част на областта, където е съхранено абсолютното мнозинство. Най-малко българи живеят в трите най-южни кази на областта - Анаселишка, Гребенска и Касандрийска. В началото на ХХ в. в Южна Македония живеят повече от 300 000 българи. На по-голяма част от тях предстоят страданията при изселването, загубата на имущество, трудното устройване в България, гладът, мизерията и болестите.
Тези, които остават по родните си места, защото не вярват, че България ще ги изостави дълго да страдат под чужд ярем, ще изпитат с пълна сила жестокостта на гръцките войски.
Гръцката експанзия в Южна Македония е плод на целенасочена, добре планирана държавна политика още от средата на ХIХ в. Нищо не се оставя на случайността. За все още младата гръцка държава етническото овладяване на Южна Македония е въпрос на исторически престиж, но и на неотложна стопанска необходимост - на север към плодородните полета на Македония. Пред френски журналист екзарх Йосиф казва: "Гръцката държава, или по-добре да кажа Патриаршията, бе поискала да елинизира всички жители на Македония, като ги задължаваше да посещават гръцките училища и да слушат църковните служби на гръцки език. Гръцките свещеници бяха задължени да не допускат събуждането на националното съзнание сред нашите сънародници, които въпреки вековете на робство бяха и са запазили българския език."
На тази гръцка политика българската държава през всичките 130 години след 1878 г. не успя да намери верен отговор.



Под дъгата

На 08.09.1995 г. в Лерин БЮРМ успя да създаде свой аванпост в Северна Гърция - организацията "Виножито" (една от думите за "дъга" в южномакедонските български говори - вж. К. Шапкарев, "Градиво за български речник", С., 2001). Макар да струва много пари на правителството в Скопие, организацията се отплаща достойно, много по-добре от аналогичната ОМО "Илинден" и разклоненията й по Средна Струма.
Задължително трябва да се подчертае дебело, че поне част от членовете на "Виножито" са с ясно изразено българско самосъзнание. За тях "македонец" винаги е било равнозначно на "българин". Да се посочват имена обаче е още твърде рано. Споменът за преследването на всичко българско в днешна Северна Гърция е още много пресен.
Макар и на крехка възраст, съм бил пряк свидетел на последната фаза на тези преследвания от началото на 70-те години на миналия век насетне (за предходния период - вж. А. Каракасиду, "Житни поля, кървави хълмове", С., 2008). Наистина сме жилави, щом можем да опазим българското си национално самосъзнание в Южна Македония живо след убийствата, затворите, побоищата и заплахите в полицията, изселванията сред камънака на Централен Пелопонес и масирания тормоз на децата от всички възрасти в училищата с ежедневните разпити: "Говорят ли родителите ти български пред теб?".
Трепетно чакахме цялата минала седмица Министерството на външните работи да защити историческата истина и националното ни достойнство, да защити българщината, като поне намекне за българите в Южна Македония. Не дочакахме... Имам натрапчивото усещане, че от българите в Гърция, Албания, Македония и Сърбия се интересуват само историци, журналисти, телевизионни режисьори и писатели. Политиците предпочитат далечни безопасни направления като Украйна, Молдова и Казахстан, където признават български малцинства с удоволствие.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3036&sectionid=5&id=0001401
« Last Edit: 06 Jul 2011, 20:23:30 by Hatshepsut »
 

Offline Ванадий

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 1,530
  • Gender: Male
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #6 on: 31 Aug 2008, 18:50:33 »
но пощенска  :P

Атина връща пликове с пощенски марки, на които фигурира името "Македония", а Скопие не приема писма и пратки и ги връща обратно в Гърция с мотива, че няма държава с названието "Бивша югославска република Македония"

Истинска война бушува между пощенските служби на Гърция и Македония, които под една или друга форма отказват да извършват пощенски услуги, съобщава гръцкият в. "Елефтеротипия".
Атина връща пликове с пощенски марки, на които фигурира името "Македония", а Скопие не приема писма и пратки и ги връща обратно в Гърция с мотива, че няма държава с названието "Бивша югославска република Македония" (БЮРМ), каквото било изписвано на пликовете.

Най-потърпевши от тази "пощенска война" са гражданите, на които на практика е оспорено правото на кореспонденция, коментира "Елефтеротипия".

В материала се подчертава, че в много от македонските вестници са постъпили оплаквания от стотици граждани, протестирали пред пощенските служби, чието недоволството им е останало без отговор. 

Войната между пощенските служби на двете страни обаче не попречи на около половин милион туристи от бившата югорепублика да посетят Гърция от началото на годината, отбелязва вестникът.

100 хил. македонски граждани се били в Гърция на почивка през август. Туроператори в Скопие казват, че всички пакети за Гърция през август и септември са продадени.

В. "Елефтеротипия" припомня, че освен между пощите, подобни "войни" преди това е имало между самолетните компании и железопътните администрации на двете страни, които спорят от години за името на Македония.     
Може на Олимпийските игри в Пекин Гърция и Македония да не са се представили толкова добре, но те имат своята Олимпиада със самолетите, влаковете, туристите и пощите, където може да получат медали, а Гърция може да го стори и без допинг, цитира изданието оценка, дадена от македонски вестник.

Offline Генерал Колев

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2,561
  • Gender: Male
  • България над всичко!
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #7 on: 14 Oct 2008, 18:39:08 »
Задържането на местни жители и на македонските журналисти в Гърция е тревожно и минава всякаква граница. Това заяви за телевизия Сител македонският министър-председател Никола Груевски.

Реакцията на премиера е във връзка със задържането и разпитването в Гърция на екип от трима журналисти и един оператор, който възнамерявал да направи репортаж в село Забърдани, леринско, след вчерашния инцидент между гръцката армия и местното население. При инцидента един бе ранен, а четирима са задържани. "Ние настояваме гръцката страна да спре да се отнася по този начин към македонски журналисти, които, убеден съм в това, с нищо не са предизвикали подобно поведение", каза македонския премиер и подчерта че страната веднага ще информация всички международни организации за инцидента в Гърция. Гръцкото правителство от своя страна заяви, че вчерашният инцидент в леринско е "още един опит за цялостно изкривяване на истината и нов неприемлив опит за намеса във вътрешните работи на Гърция". /Макфакс

П.С. Някой да знае нещо за този инцидент с гръцката армия?
България над всичко!
 

Offline Ванадий

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 1,530
  • Gender: Male
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #8 on: 14 Oct 2008, 18:59:33 »
Чакам да видя как Гърция тръгва към Македония  :'( А няма кой от наще да събере българите под бойните знамена... ще стоим и ще гледаме...

Offline Nordwave

  • Webmaster
  • Founder
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 4,360
  • Thanked: 1 times
  • Gender: Male
  • R.I.P. 2017
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #9 on: 30 Oct 2008, 20:40:28 »
Зам.-въшният министър Зоран Петров изтъкна, че пред трибуната на парада "членове на редовната гръцка армия, преминавайки, скандирали лозунги като : "Македония е гръцка!", "Няма да дадем името на Скопие!" и други подобни". Властите в Скопие обвиниха Гърция в "изблици на национализъм и шовинизъм" срещу Република Македония по време на военния парад в Солун за гръцкия национален празник на 28 октомври, съобщи АНА-МПА.

Зам.-въшният министър Зоран Петров изтъкна, че пред трибуната на парада "членове на редовната гръцка армия, преминавайки, скандирали лозунги като : "Македония е гръцка!", "Няма да дадем името на Скопие!" и други подобни".

Зоран Петров каза, че правителството ще уведоми за това компетентните международни институции. "Откритата демонстрация на национализъм и шовинизъм по време на официална проява не подхожда страна-членка на НАТО и ЕС, която се самообявява за авангард на демокрацията в Европа", изтъкна Петров.

Министърът на отбраната Зоран Коняновски от своя страна заяви, че не се е отзовал на поканата на гръцкия си колега да присъства на парада в Солун, защото предположил, "че там ще има антимакедонски провокации".

Зоран Петров каза, че този път няма да се връчва протестна нота на ръководителя на гръцкото Бюро за свръзка в Скопие, защото "няма причина да се дава повод да чуем позициите и коментарите им".

"От изявленията на Петров разбирам, че тукашното правителство не иска или не се осмелява да чуе гръцките позиции и аргументи. Във всеки случай това е несериозно", коментира пред журналисти ръководителката на гръцкото Бюро за свръзка в Скопие Александра Пападопуло. http://world.actualno.com/news_193183.html
 

Offline LordOfChaos

  • Banned
  • Junior Member
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #10 on: 17 Nov 2008, 21:00:43 »
Скопие твърди, че Атина не е спазила свои задължения, поети в спогодба от 1995 г., да не пречи на македонско членство в НАТО

Македония започна правна процедура пред Международния съд в Хага против Гърция, обвинявайки Атина, че е попречила на приемането на Македония в НАТО, съобщи министерството на външните работи в Скопие, цитирано от агенция МИА.



Македония започна процедурата с цел да бъде наложено на Гърция да спазва задълженията си, предвидени във Временната спогодба от 13 септември 1995 г., която е юридически задължителна за двете страни.

С чл. 11 от спогодбата Гърция се задължава да не пречи на приемането на Македония за членство в НАТО. На срещата на алианса в Букурещ през април обаче Гърция предотврати изпращането на покана за членство на Македония в НАТО, с което грубо наруши задълженията си от Временната спогодба, посочва македонското МВнР.

Външният министър Антонио Милошоски, който представлява Македония пред съда за този случай, заяви в писмено съобщение до медиите, че единствената причина за предприемането на процедурата е да бъдат защитени македонските права, предвидени във Временната спогодба.

"Мислихме много внимателно преди да предприемем това, но не виждаме друг начин правдата да бъде задоволена и да защитим правата си. Надяваме се, че тази стъпка ще подтикне Гърция да съгласува действията си с международните си правни задължения, както и че ще подтикне нашите две страни да постигнат окончателно решение на нерешените въпроси в духа на добросъседството и сътрудничеството, предвидени във Временната спогодба", заявява Милошоски.

Не искаме от съда да разглежда политически въпроси и затова спорът за името не е предмет на процедурата, добави той.

"С документа се иска Международният съд в Хага да установи и да заяви, че Гърция чрез държавните си органи и упълномощени лица е нарушила задължението си по чл. 11 от Временната спогодба, да й наложи веднага да направи всички необходими стъпки в посока на спазване на задълженията по чл. 11 и да престане и да се въздържа от всяко противопоставяне, пряко или непряко, на членството на Македония в НАТО и в които и са са други международни, многостранни и регионални организации и институции, чийто член е Гърция, доколкото в тези организации и институции Македония се нарича както е предвидено в член 2 от резолюция 817 от 1993 г. на Съвета за сигурност на ООН", се добавя в съобщението.


http://netinfo.bg
 

Offline Nordwave

  • Webmaster
  • Founder
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 4,360
  • Thanked: 1 times
  • Gender: Male
  • R.I.P. 2017
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #11 on: 27 Nov 2009, 14:37:30 »
Депутати искат от Македония част от Преспа и Дойран, позовават се на документи на ООН. Гърция трябва да поиска над 30% от Преспанското и от Дойранското езеро, които в момента са в Македония, тъй като тази територия й се полага според документите на ООН. Това се казва в писмо на двама гръцки депутати от партия ЛАОС, изпратено до премиера Георгиос Папандреу, пише македонският вестник Нова Македония.

Гръцките депутати убеждавали Папандреу, че освен спора за името трябва да започне и спор за езерните води на Македония. Според депутатите документите на ООН предвиждали, че ако две страни граничат с естествено езеро, две трети от водите на езерото принадлежат на по-голямата страна.

В писмото се посочвало, че Македония е наследила по-голямата част от езерата, тъй като границите са били очертани по времето на Югославия, а територията й е била по-голяма от тази на Гърция. Гръцките депутати смятали, че Гърция трябва да получи по две трети от двете езера, а Македония - по една трета. Изданието посочва, че искането на депутатите от ЛАОС идва няколко дни преди срещата между Папандреу и македонския премиер Никола Груевски.

Преди по-малко от месец по време на визита в Австралия Груевски вбеси Атина и София с изявлението, че няма вардарски, егейски и пирински македонци, а само македонци. Македонците в Австралия се радват на уникалната възможност да живеят заедно със своите сънародници от Егейска и Пиринска Македония, което не се случва в нашата родина, заяви Груевски, като призова членовете на диаспората към единение. Приемам с недоумение изразената от премиера на съседна Македония, позиция. Приемам я като недопустима, като израз на териториални претенции, коментира изказванията на Никола Груевски българският президент Георги Първанов. http://marica.bg/show.php?id=16246
 

Offline Генерал Колев

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2,561
  • Gender: Male
  • България над всичко!
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #12 on: 27 Nov 2009, 15:07:03 »
Няма лошо гърците да искат от Македония територии, но първо тези спорни територии трябва да се върнат на България, гърците да ни върнат и Беломорието, пък тогава да искат каквото и да било.
България над всичко!
 

Offline Генерал Колев

  • Premium user
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2,561
  • Gender: Male
  • България над всичко!
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #13 on: 29 Mar 2010, 21:51:22 »
Македония поиска официално извинение от Гърция заради националистическите скандирания на войници по време на парад в Атина в Деня на гръцкия национален празник. Остра реакция имаше и от страна нa Албания.

"Ще си направим дрехи от кожата на албанци и скопияни", скандираха на парада гръцки униформени стражари от крайбрежната охрана.

Гръцкият посланик в Скопие заяви, че скандиращите не били част от армията и допълни, че виновните са наказани, но не се извини.

Македонското външно министерство днес връчи протестна нота на гръцкия дипломатически представител в Скопие.

Албания реагира с палежи на гръцки знамена и граждански протести пред гръцкото посолство в албанската столица. След острата реакция гръцкият посланик в Тирана поднесе извинения.
http://news.ibox.bg/news/id_1275963805
България над всичко!
 

Offline Родолюбец IYI

  • Senior Member
  • ***
  • Posts: 827
  • Gender: Male
  • Зодия: Scorpio Scorpio
Re: Отношенията Гърция - Македония
« Reply #14 on: 30 Mar 2010, 01:47:23 »
Македония поиска официално извинение от Гърция заради националистическите скандирания на войници по време на парад в Атина в Деня на гръцкия национален празник. Остра реакция имаше и от страна нa Албания.

"Ще си направим дрехи от кожата на албанци и скопияни", скандираха на парада гръцки униформени стражари от крайбрежната охрана.

Гръцкият посланик в Скопие заяви, че скандиращите не били част от армията и допълни, че виновните са наказани, но не се извини.

Македонското външно министерство днес връчи протестна нота на гръцкия дипломатически представител в Скопие.

Албания реагира с палежи на гръцки знамена и граждански протести пред гръцкото посолство в албанската столица. След острата реакция гръцкият посланик в Тирана поднесе извинения.
http://news.ibox.bg/news/id_1275963805

Нека се избият тяхната майка педе.............. :-D