През последните осем месеца, в страната ни са изтеглени над 25,621,994 лв. от финансови предприятия, като в това число не са включени взимания тип овърдрафт (над 11,374,425 лв.). #България задлъжнява на банките. Това е така и за домакинствата, т.е. тези, които не се борят за бизнес, а за препитание чрез заем или кредит. Статистиката е смайваща: от декември 2012 г. до юли 2013 г., българските семейства са задлъжнели с общо 18,579,595 лв. (овърдрафт и потребителски кредити).
Какво правят народните представители, за да не се налага българите да ползват пари, с които не разполагат, за да си плащат спокойно сметките за парно, вода и ток? Ето какво: не само не е намерен начин тези разходи да станат по-малко от минималната работна заплата, ами и облагодетелстват кредиторите.
„Имаме най-доброто правителство,
което може да се купи с пари.“
Марк Твен
С последните промени върху Гражданския процесуален кодекс (ГПК) на Република България се дава право на банките да реализират така нареченото „заповедно производство“ (чл. 410) и големия абсурд - „незабавно заповедно производство“ (чл. 417). Ето какво означават те, за тези, които все още не са се сблъсквали от първо лице с двата термина.
Според ГПК, всеки от нас може да бъде съден по ускорена процедура, която благоприятства кредиторите, които основно се явяват банкови институции. Идеята е да се спестят на ищеца – банката – време, пари и всякакви сходни неудобства, за да осъдят по-лесно нередовните си клиенти. Това е българското „заповедно производство“. Проблемът идва обаче, когато законодателната власт си позволи да създаде още по-ускорената и фаворизираща версия на тази практика, а именно „незабавното заповедно производство“.
Какво означава това за длъжника? Виж какво се случва в една напълно възможна ситуация:
Иван Георгиев е учител и взима по 400 лв. на месец и, ако не беше заемът от няколко хиляди, който той взима преди година, нямаше да може да направи на дъщеря си подобаващо изпращане за завършването й. Иван загуби в нелепа катастрофа и двамата си родители – възрастни хора на над 70 години. Разходите по погребения, път и телефонни обаждания до роднини и познати, не само лишиха него и дъщеря му от три хранения на ден, но и го вкараха в още задължения, този път към приятели. А той вече имаше заем от банката...
С поредната струя пот на челото и сълзи на очите, този учител се принуждава да потърси още работа, дори и първокурсничката започва да продава на минимална заплата. Парите обаче не са много, а трябва да се харчи и за път, и за обяд.
Един ден на вратата му се позвънява. Съдия-изпълнител му се мръщи насреща. Иван хваща три документа. Това са изпълнителен лист, покана за доброволно изпълнение и заповед за незабавно изпълнение. Банката си търси парите... а той от къде да ги вземе?
Пред тази дилема са изправени много български граждани, които не могат да се справят с горчивата реалност на една страна, на края на списъците по приходи на човек от населението. Но по какъв начин се защитават правата на българина, защото вече разбрахме как се улесняват процедурите на институциите?
Първо, ако и ти си в позицията на г-н Георгиев или имаш такъв познат, трябва веднага да огледаш всички връчени документи и да провериш дали датите, сумите и имената са внесени правилно. Всяка грешка може да доведе или до сериозна причина за обжалване или до сериозен проблем за всеки обжалващ, ако не е догледал навреме.
Следват действия по законовата процедура:
Има двуседмичен срок за обжалване на разпореждането с частна жалба. Тя трябва да се подаде заедно с възражение срещу заповедта за изпълнение. Жалбата може да се базира само върху съображения, произлизащи от актовете по чл. 417 от ГПК.
Тези документи обаче не спират принудителното изпълнение (по т. 1-8 от член 417 от ГПН). Единственият начин това да стане е ако Съдът, постановил незабавното изпълнение, сам го отмени или нареди спирането му за неопределен срок. Това може да се реализира само ако г-н Георгиев е подал в същия този двуседмичен срок и иск за спиране, който е подкрепил с убедителни и трудноуспорими доказателства.
„Късметът не е направил никого мъдър.“
Сенека
Не разчитай на късмет! Нека изградим силна и стабилна позиция срещу това да сме оставени на произвола – незащитени от Правителството, забравени от Закона и вече задлъжнели на Банките. Колко остава до това да почукат и на твоята врата?
Заеми ясна позиция и сподели тази информация със своите приятели и роднини. Нека всеки знае какво го очаква ако попадне в ситуацията на г-н Георгиев. Помогни на близките си, като им покажеш какво трябва да се направи щом веднъж са получили тези документи от съдия-изпълнител.
автор: Ана Йорданова, екип "Политическа Промяна Сега"