Будителят на българите в Украйна – вестник `Роден Край` е на 20 години. За «възраждане на българското движение» в Украйна започва да се говори „на глас” след 1989 година. Този период се асоциира със създаването на български културни и просветни организации, въвеждане на български език в училищата. Което означава, че „Българите в Украйна се събуждат”.
Резултатите от тази пробуда са налице днес. Не може да се каже, че българите са дискриминирани като нация, като народ в пределите на съвременна Украйна. Видни личности са заели и продължават да заемат достойни места в обществено-политическия, културно-просветния, образователен и духовен живот. Колкото и да се оплюва съветския режим относно политиката им към българите, не може да се отрече и факта, че благодарение на невъзможността да се пътува и мигрира без специални разрешения, българските поселения успяват да се запазят. Няма силна асимилация с другите националности, което автоматично запазва идентичността на българите, без да има държавна политика в тази насока.
Първите дружества и организации днес честват годишнини и юбилеи. И го правят с гордост и право, защото те са дали начало на едно ново начало. Вече цели 20 години навършва тази година вестник „Роден край”. Започнал да излиза като страничка и приложение и достигнал днес до статут на държавен и национален вестник на българите в Украйна, той, за да не бъде назад от съвременните технологии, вече няколко години вестника излиза и в Интернет.
Какво се крие зад 20-годишната дейност на една институция – „Вестник „Роден край””? Именно институция, защото, ако се проследи дейността на вестника, то ще е трудно да се отговори на въпроса, дали някъде още има вестник, който да обхваща толкова широк спектър на дейности, освен, разбира се, основната – издаване на вестника. За много българи през първите години на независимостта на Украйна вестникът е единствен източник на информация, свързана с живота на българите - както в родината, така и прародината България. Голяма помощ вестникът оказва като допълнително помагало за училищата, където се въвежда изучаване на български език. Относно пълната дейност на вестника е издадена книга, но бих искал да обърна внимание на дейността му спрямо учениците и младежта.
За много ученици вестникът е трибуна за извява, чрез различни конкурси и специални рубрики. Един успешен проект, който стартира с подкрепата на вестник „Роден край” е междунационалния лагер „Истоки толерантности”. Българската група не само участва от първата година на съществуването на лагера, но винаги се представя в различните конкурси и мероприятия. Като участник на този проект бих казал, че една почивка в лагера, освен пълноценен отдих от селската работа и ежедневие, е начин да покажеш лицето на българите пред другите националности в Украйна. Това е възможност да осъзнаеш, колко е важно да знаеш, кой си ти и кои са твоите корени.
Друг проект, на който „Роден край” бе съорганизатор и основен координатор в Украйна, това са конкурсите от ДАБЧ (Държавната агенция за българите в чужбина) „Стефан Гечев” и „България в моите мечти”. Десетки българчета от Бесарабия са сбъднали мечтата си да посетят България, участвайки в конкурса.
Днес тези проекти се реализират под егидата на други български организации. Обаче, макар че много идеи „преминават” към други „съорганизатори и координатори”, основната дейност на вестника продължава, разкривайки нови възможности за реализация и проява на българите.
Навършват 20 години на нашия вестник. Това са 20 години труд, 20 години история, 20 години нови идеи и проекти, 20 години успешна реализация и подкрепа, които не дават право на вестника да спира дотук, а с гордо вдигната глава да продължава напред, да бие камбаната на българското възраждане в Украйна. Пожелавам на целия екип успех и плодотворна работа, нека плодовете на вашата дейност бъдат онази движеща сила, която води към светли и велики дела на нивата на новото българско възраждане в Украйна.
Максим ДИМИТРОВ