0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
"Всяко посегателство е осъдително, няма спор. Но ще станем държава, когато на един обикновен българин, един от стотиците – бит и насилван от циганите, телевизиите му отделят толкова внимание, колкото на главния Циганолюб Красимир Кънев от Хелзинкския комитет, когото някой шамаросал в центъра на София. Това не бива да се случва, разбира се. Но още по-малко търпими са циганските издевателства, на които са подложени обикновените българи, Светините ни и дори Историята ни. "
Борисов за бежанците: Те са живи същества, бягат от войната, която ние причинихме "„Ние много ясно и категорично сме заявили, че, спазвайки всички човешки ценности, правата на човека, законността, не можем да влезем нито в говоренето на тези, които искат със сила и оръжие да ги убиваме на границата, нито пък можем да влезем в риториката на тези, които казват – да идват и всеки да се засели там, където е хубаво и му харесва. Истината е някъде по средата. Хората бягат от войните, които ние причинихме – Западът, защото България е член на ЕС и НАТО... "
Борисов няма да подава оставка при загуба на кандидата на ГЕРБ "Цялото ни внимание е насочено към процесите в НАТО-вска Турция, каза още Борисов по повод изявленията на президента на южната ни съседка Тайип Ердоган за териториални претенции. Премиерът каза още, че целта на страната ни е да спре икономическите мигранти. В момента между САЩ и Русия има не просто пропаст, че се притеснявам как ще развият занапред нещата, анализира той международната обстановка. "
Борисов няма да подава оставка при загуба на кандидата на ГЕРБ
"Впечатленията ми са много, но за мен основните са усещането за безпътица и бедността. Това вълнува най-много хората и е главната причина за демографската криза. Младите отказват да гледат деца в тези условия. Хиляди търсят препитания зад граница. Разделените семейства пораждат вторични социални проблеми - т.нар. „скайп деца”, които не виждат родителите си по цяла година. Остър проблем е липсата на сигурност. Хората се опасяват от мигрантската криза. Едно е ясно – България не трябва да се превръща в мигрантското гето на Европа. Сегашното европейско законодателство, визирам Дъблинския регламент, в съчетание с политическата слабост на правителството излага България на опасност. Засега България е транзитна държава, но от това процъфтява каналджийството. Институциите ни се корумпират на различни нива.Относно отношенията ни с Русия и САЩ – вече заявих ясно моята позиция и тя е, че България е член на НАТО и ЕС. Нашето място е в Европа, но това не означава, че ние трябва да бъдем врагове с други държави или безгласни сателити. Ние трябва да водим своята балансирана и независима политика в рамките на съюзите, в които членуваме. "
"Ако не е кандидатът Трайчо Трайков, който поддържа категорично позиция в подкрепа на българския европейски и атлантически избор, българската президентска кампания прилича на състезание по дисциплината кой ще се подложи най-удобно на Путин. От преврат тук нужда няма – той тече пред очите на всички и заплашва да сложи в стола на президента руско мекере. "
"Има два факта. Единият факт е свързан с издигането на двете неочевидни кандидатури - от ГЕРБ и БСП. Мисля, че се дава знак, че страната трябва да се подготви за генералско управление. Има очевидна нагласа Цветанов и Цачева за бъдат обвинени за загубата и да се премине към плавен преход на харизмата. Дали този край ще настъпи след една или две години, е трудно да се предвиди. Но се подготвя пламен преход на тази харизма. И той ще премине през съвместно управление на ГЕРБ и БСП. Дали ще е през лятото на 2016 г. или ще се изчака да премине председателството на ЕС, но ще има предсрочни избори... "
"Ноември се очертава ключов за развитието на страната. Вероятността за предсрочни избори през пролеттта на 2017 добива все по-ясни очертания. Политическата класа е изчерпана. Никой на никого няма доверие, политическите съюзи и съглашателства са на безпринципна основа, няма нито една национална значима тема, по която политическите лидери да създадат обществен консенсус. Политическото говорене се изпразва от съдържание, въпреки тежките проблеми, в които затъва страната. "
"Театрото е вяло, изпразнено е от съдържание.Фаворитите са в режим на тактическо надлъгване.Актьорите от миманса – между тях има и сериозни кандидати – са наясно, че участват, колкото да облекчат пазарлъците преди балотажа.***При тези обстоятелства, какво можем да очакваме от избирателя?Нищо – освен покорно да следва схемата на най-продуктивния пазарлък.Отгоре на всичко, трябва да гласува задължително... "
"Но не това е най-важното.Пак остана скрито онова, което е нашата Прокоба: България задкулисно да се управлява от еничари.В случая, просто наблюдавахме поредното разместване на един от тях.Премиерът, който и да е той, има сладката роля на кукла – насочвана, понякога и шантажирана от еничарите... "
"Всяко нещо се изтърква и Бойко Борисов допусна голяма грешка, че не се яви на тези избори, които той можеше да спечели. Той прецени, че може да управлява още две години и след това да търси президентско място. Това е стратегическа грешка... "
Лошо управление, бедност и корупция държат България на дъното в ЕС "България изостава от другите държави в ЕС сред подиндексите, най-вече при управлението, здравеопазването и личните свободи. Преминаването към демократично управление и свободна пазарна икономика е по-бавно в България, отколкото в други регионални държави и страната остава една от най-бедните и най-корумпирани в ЕС“, се казва в оценката на „Легатум“. Авторите посочват, че особено притеснителен е спадът в показателите на страната по отношение на управлението, където се наблюдава понижение с 25 места (78-о място). „Това е една от най-корумпираните страни в ЕС и има малък прогрес при справянето с корупцията... България също така има и най-слабото върховенство на закона в ЕС, въпреки че е направила прогрес през последните години“, се казва още в индекса. Като пример се дава Румъния, която се присъединява заедно с България в ЕС през 2007 г., и отбелязва „по-голям прогрес при установяването на динамична бизнес среда и справяне с корупцията“. В сравнение с Румъния страната ни изостава и по отношение на бизнес средата. По този показател България е назад с шест места, нареждайки се 71-ва. Румъния е на 41-о място. Като препоръка за подобряване на благосъстоянието в страната институтът посочва провеждането на реформи, които не само да стимулират растежа, но и да адресират разпространената в страната бедност. Въпреки че се наблюдава подобрение от 2013 г. по отношение на безработицата, която в момента е 11,6%, както и стабилизиране на икономиката и връщане към растежа, липсва концентрирана политика, която да увеличи растежа и конкурентоспособността. Корупцията е проблем, който ограничава икономиката. В същото време антимонополните закони на страната са едни от най-лошите в ЕС, посочват от института... "
"България се намира в каскада от кризи, които рано или късно ще се взривят. Дали с експлозия или имплозия вече е въпрос на конкретика. Страната е в икономическа криза. Икономиката се намира в изключително тежко положение. Това го знае всеки компетентен и работещ човек в страната. Запушени са всякакви канали за икономическа инициатива, разчита се единствено на парите от Брюксел, които от своя страна се разпределят по държавите механизми. Страната се намира в изключително лоша икономическа кондиция. Демографската катастрофа продължава с бесни темпове. Безработицата била намаляла? Ами, естествено, три милиона се изнесоха с бесни темпове оттук..."
"Републиканецът милиардер се зарече също да започне да "експулсира 2 милиона имигранти, извършили престъпления, и да анулира визите за страните, които не искат да си ги вземат обратно." Той "ще преустанови временно имиграцията от региони, податливи на тероризъм", и ще въведе "извънредни проверки по границите"... "
"Българското правителство заложи на Хилари Клинтън и сбърка. Този кабинет не може да работи с новоизбрания президент Доналд Тръмп. Близките им коментатори, социолози и журналисти го наричаха ненормален, неуравновесен, опасен и какъв ли още не. Искам да им видя физиономиите и да чуя какво мислят сега. Демократите и филантропът Сорос, които играха много грубо за Клинтън, имаха едни финансови приоритети. Нещата вече са други и е възможно да настъпят промени за определени кръгове в България, които се опитват да формират общественото мнение и да насочват политиката в избрана посока... Иначе това са най-модерните, динамични, европейски партии. Вижте им лицата, начина на обличане, поведението. Марин льо Пен беше първата, която поздрави Тръмп. Тези формации говорят на един език с Тръмп, акцентират върху едни и същи проблеми, на едни и същи позиции са, борят се със статуквото, обругавани са и нападани са. При тях го няма фанатизмът на либералните адепти. Просто от години са обект на мащабна негативна кампания. А всъщност това е кампания срещу традиционните европейски народи и техния глас. Европейската комисия и евробюрокрацията са в ступор. Санкции и на американците ли ще наложат? "
С падането на Живков дойде свободата. Но с нея дойде бедност и разпад на държавата. Носталгиците по онова време свързват сигурността на живота, гарантираната работа и доходи (всички бяха еднакво бедни, но осигурени), с Живков. Но той имаше противници и сред твърдите комунисти. Един от тях, генерал Цвятко Анев, лежал в затвора заради организиране на преврат срещу него, казва: “При Живков беше добре не благодарение на него, а въпреки него”.
Всички се надяваха да стане по-добре, някои наивно очакваха, че като падне режимът, тук ще стане като в Западна Европа. Не би. И досега смятат, че някой е виновен за това - комунистите, ДС, богаташите откраднали парите и т. н. Проблемът е културен. Въпрос на интелигентност и манталитет.България, за да има висок стандарт на живот, трябва да произвежда и продава нещо на света. И какво направи тя в условията на свобода и демокрация? Закриваше едно след друго производства, вместо да ги приватизира и развива, да им търси пазари. Закри машиностроенето, компютърното производство (България е била лидер в Източна Европа), програмистите и компютърните спецове се разбягаха в чужбина. България не можа да продаде например завода си за автомобилни гуми на някой световен производител, както направиха всички източноевропейски страни. И сега внася годишно милиони гуми. Заводът във Видин е закрит, както и няколкото големи завода край него. Градът е обезлюден, хората са се разбягали. Това се случи в множество малки и големи градове.
Разобличителите на социализма, които са видели малко от него, стигат до абсурдни твърдения - че тогава не е имало култура, всичко е било идеологическо, всички са били доносници, дегенерати и пияници, страхливци и слагачи на властта и т. н. Ако не бил паднал социализма, сега нямало да имаме интернет, твърдят някои. Това са фантасмагории - западните технологии и техника проникваха и тогава, през Желязната завеса.
България няма своите дисиденти като руските Сахаров, Солженицин, Буковски, Зиновиев и др.
За да достигне животът в България европейски стандарт, страната трябва да започне да произвежда и продава нещо на света. Само с туризъм не става. Нито с яростни критики на миналото при социализма.