Нова държава се роди в Африка
Южен Судан плати независимостта си с реки от кръв Днес, 9 юли, е първият ден от съществуването на новата, независима африканска държава Южен Судан
[на картата оградена със зелена линия] със столица град Джуба. Казусът е интересен от гледна точна на международното право, защото доказва, че в ислямски държави с шариатско управление християнското население може да оцелее и да води приемлив икономически и политически живот, само ако се отдели и обяви независимост върху някаква част от територията.
Отделянето на южната част на Судан - държава, чието шариатско управление не се отличава по нищо от Афганистан при режима на талибаните - стана реалност в резултат на мирното споразумение от 2005 г., с което завърши кръвопролитната гражданска война между ислямския Север и християнския Юг. Президентът на Судан, ислямистът Омар ал-Башир, който взе властта с преврат в далечната 1989 г., бе осъден за геноцид от Международния съд в Хага.
Съгласно споразумението, постигнато под натиска на ООН, Европа и САЩ, на населението в Юга се даде възможност да реши на референдум дали иска да остане под юрисдикцията на режима в Хартум, или да създаде своя независима държава. През януари т.г. южняците гласуваха със смазващо мнозинство в полза на независимостта си.
Въпреки това режимът на Омар ал-Башир продължи до последния момент да избива християните в юга, използвайки армията и местните башибозушки милиции, известни като "джанджауиид". Според информация на АФП от 7 юли след референдума са били убити над 2368 южносуданци, от които 500 само през юни.
Вчера парламентът на Република Южен Судан ратифицира временната конституция на страната, съобщи министърът на информацията Барнаба Мариал Бенджамин.
Той отхвърли обвиненията на бившия американски президент Джими Картър, че основният закон съсредоточава властта в ръцете на президента. "Това е изборът на южносуданския народ. Той обсъди конституцията демократично в парламента и я одобри", каза той.
Днес на церемонията по подписването на конституцията ще присъстват генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, британският външен министър Уилям Хейг, френският му колега Ален Жупе и шефката на дипломацията на ЕС Катрин Ащън. САЩ ще бъдат представени от постоянния си представител в ООН Сюзан Райс. Все още под властта на ислямистите в Хартум остава западната област Дарфур, където бандите джанджауиид са избили най-малко половин милион души. "Вината" на населението в Дарфур е, че са християни или анимисти и не желаят да приемат исляма. Геноцидът в Дарфур често е сочен като един от най-срамните случаи на двойни стандарти в международното право. Западът чака конфликтът да се реши чрез споразумение между Хартум и Движението за освобождение и справедливост в Дарфур.
http://www.vestnikataka.bg/show_news.php?id=212003&cat=4