Какво предвижда бъдещият финансов план на Брюксел?
Европа съкращава с 5 до 10% кохезионния фонд и парите за фермерите. Дава ги за мигранти и отбранаЗа годините след 2020-а заради Брекзит в европейския бюджет ще липсват около 14 милиарда евро от общо около 140 милиарда евро, пише Дир.бг.
Вече се мисли как тази дупка да бъде запълнена и как да се преструктурират разходите.
Германският еврокомисар
Гюнтер Йотингер в момента разработва проектобюджет за следващия финансов период на ЕС и възнамерява да подсили перата
"отбрана" и
"миграционна политика", съобщи
Дойче веле.
За сметка на това ще бъдат намалени разходите за селско стопанство и структурни помощи, които представляват общо почти 3/4 от разходите на ЕС.Конкретните планове на Еврокомисията за новия многогодишен финансов период предвиждат съкращения на средствата в аграрния и кохезионния фонд с 5 до 10 процента.
Пред обществената телевизия АРД Йотингер каза, че в аграрната политика се обмисля реформа на преките плащания за хектар земя: "Това означава: от една определена площ нататък парите за хектар обработваема земя вече ще бъдат по-малко, отколкото за първите хектари".
Освен преструктурирането на разходите, за периода след 2020 г. се планира също така и увеличаване на вноските в европейския бюджет, плащани от отделните страни-членки на Общността. Предвижда се увеличение в рамките на 10 до 20 процента.
Германия, която впрочем е най-големият нетен донор в рамките на ЕС, по думите на Йотингер, също ще трябва да плаща повече: става дума за увеличение с едноцифрена сума в милиарди.Преди няколко дни
Ройтерс оповести, че осем източноевропейски страни-членки на ЕС, сред които
България и Румъния, са се съгласили да подкрепят увеличаването на вноските си в ЕС, за да покрият част от финансовата дупка след напускането на Великобритания, също голям нетен вносител в ЕС.
Съгласието си представители на Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, България и Румъния изразили на среща в Будапеща с Гюнтер Йотингер, с когото обсъдили плановете за следващия бюджет на ЕС.
Пред АРД Йотингер не споменава за това.
Ройтерс отбеляза, че бившите комунистически държави са предимно нетни получатели на средства от ЕС и се опасяват, че евентуален недостиг в бюджета на блока ще намали средствата за тях.
Министерството на финансите побърза да отговори, че България не е изразявала позиция за увеличаване на вноската на страната за членството в Европейския съюз. Подобна позиция не е била обсъждана в нито един работен или официален формат за преговори между държавите-членки и Европейската комисия, изтъкна МФ.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена през 2017 г. от централния бюджет, възлиза на 888,2 млн. лв. По правило таванът на тези плащания е фиксиран на 1,24% от брутния национален доход (БНД) на отделните държави-членки, а конкретната му стойност се определя отделно за всяка година в зависимост от настоящите нужди на ЕС...
http://epicenter.bg/article/Evropa-sakrashtava-s-5-do-10--kohezionniya-fond-i-parite-za-fermerite--Dava-gi-za-migranti-i-otbrana/146706/7/0...
...
Лъже ли Министерството на финансите, че България не е изразявала позиция за увеличаване на вноската на страната за членството в Европейския съюз, след оповестената новина от
Ройтерс , че осем източноевропейски страни-членки на ЕС, сред които
България и Румъния, са се съгласили да подкрепят увеличаването на вноските си в ЕС?