Като българи при преброяването през 2001 г. са се самоопределили 83,94% от хората, а през 1990 г. те са били 77,14 %. И при ромите има нарастване - от 2,36 на 4,68%.
При другата голяма група - турската, процентът е бил 14,19, а сега е 9,42%.
Тези промени обаче не са с такива темпове, че да променят етническата карта на България, казва в интервю за в. "Труд" ст.н.с. Ваня Додунекова от Центъра за изследване на населението при БАН.
"
Българският ген очевидно е здрав и ще оцелее въпреки демографския срив, икономическия хаос, политическите реформи и прочие негативни фактори. Дори множащите се на пръв поглед села, пълни с роми, както и новите квартали в градовете с турци нямало да сложат прът в развитието на етноса ни", пише авторката на публикацията Анета Петкова.
Проучването обхваща главно периода от 1900 до 2001 г., а в основата му са данни от периодичните преброявания на населението.
Последното преброяване е било през 2001 г., но сравнителните резултати от 1900 г. до наши дни са обработвани до сега.
"Приказките как етносът на българите ще изчезне до 25 или 50 години, претопен от роми и турци са чист популизъм. През 2011 г. предстои ново преброяване, което според мен ще покаже отново тенденцията, че българският етнос остава стабилен", казва д-р Додунекова.
В съотношението между жени и мъже по етноси българите отговарят на световните тенденции - жените са повече от мъжете - на 100 жени се падат 94 мъже.
При турците съотношението е 100:100, както и при ромите. При тях демографските процеси вървят по-бавно, поясняват специалистите.
Въпреки това пазарната икономика през последните 20 години се е отразила върху тях по отношение на местожителството. Докато при българите в миналото е имало планово социалистическо урбанизиране, това не е засягало турци и роми. Сега обаче към големите градове твърдо са се насочили мъжете от турския етнос, както и младите семейства.
При ромите било най-интересно. През годините броят им в градовете нараства, но в момента имало процес на миграция към селата.
Причината според анализа била, че ромите се адаптирали по-лесно в опразнените малки населени места.
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2249731