Author Topic: Бъдещето на България е това което стана в Гърция !  (Read 905 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tiesto

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 1,306
  • Gender: Male
Да внимаваме да не стане като в Гърция
07 юни 2011 / 15:10

   

От известно време любимата ми фраза е „Трябва да внимаваме, защото ще стане като в Гърция”. Като я чуя, си зарязвам работата и сядам пред телевизора да разбера за какво става дума. Покрай този свой интерес разбрах защо всъщност Симеон Дянков е голяма работа. Каза ми го от телевизора един много близък съветник на правителството: Дянков лично удържал нещата, за да не стане като в Гърция.




ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ

По всички критерии Гърция е фалирала държава. Публичният външен дълг на държавата по консервативни оценки е 350 милиарда евро, според други вече надхвърля половин трилион. Дефицитът е над 10 процента от брутния вътрешен продукт, в абсолютни числа – над 30 милиарда евро. Кредитният рейтинг на държавата се срина тотално. Според „Мууди`с” например е Caa1, което е много зле.

 

За сравнение българският кредитен рейтинг в същата агенция е Baa3, което е с няколко степени по-високо от Гърция. И щели да ни го повишат. Тия дни.

Много важно.

Външният дълг на България е под 10 процента от гръцкия – малко над 37 милиарда евро. По дефицит сме отличници, според същата „Мууди`с” за 2011 година дефицитът ще бъде около 2,5 % от БВП, с което малко държави могат да се похвалят.

Всичко дотук е от любимата на правителствата, политиците и учените икономисти макроикономика.

А сега малко микроикономика.

Обичайната заплата в Гърция (да не използвам средна, че икономистите се дразнят нещо) е около 1400 евро. Във всеки случай, ако някой в Гърция работи за под 1000 евро на месец, то той е или българин, или албанец, или някакъв друг гастарбайтер. Никой в Гърция, и това е закон, не може да получава по-малко от 500 евро пенсия. Получават я обаче само тези, които имат много малко трудов стаж. За другите е доста повече.

По-нататък. В Гърция е прието да се дават 13-а и 14-а пенсия и заплата и това става редовно, а не след дълги пазарлъци, подир които правителството „отпуска” по 25 евро за Коледа на най-бедните пенсионери. Сега се води люта битка да отпаднат 14-ата заплата (или пенсия). За 13-ата никой не смее и да си помисли, че може да отпадне.

Още по-нататък. Потребителските кредити в Гърция са с около 2% по-евтини, отколкото в България, а ипотечните са два пъти по-евтини. Цените на имотите са горе-долу като в България. Например 110 квадрата къща на брега на морето на Халкидики, с всички довършителни работи, се продава за 100 000 евро (в България някои искат и повече, даже само за груб строеж).

Цените на основните стоки по магазините са малко-високи, отколкото в България, но не за всичко.

Това е Гърция, която към 7 юни 2011 година се води фалирала държава.

В България, която някак си правителството успява да удържи да не се хлъзне до гръцкото положение, няма да обяснявам как е, понеже всеки си знае.

Искам обаче да попитам само едно: каква е файдата за хората, че България е отличник и не е като Гърция?

20 години слушаме едно и също: търпете сега, после ще е по-добре. Сега може да е трудно, но запазваме стабилността. Трябва да внимаваме, че ще потънем в пропастта.

Че то има ли накъде още, бе, хора?