Преди 81 г., на 16 декември 1929 г., българите от Западните покрайнини създават първата по рода си революционна организация, издигнала лозунга срещу сръбския терор в окупираните Западни покрайнини “На терора с терор”. Сред основните цели на “Въртоп” е присъединяването с революционни средства на Западните покрайнини към България.
“Въртоп” е безспорно най-мистериозната и най-непозната за българите тайна организация,
за която има много оскъден архивен и писан материал. Тя е създадена вследствие на насилието и терора в Западните покрайнини и като последица от безпринципните политически и дипломатически сделки между Белград и София.
В устава на ВЗРО “Въртоп”, в глава 12, пише: “Организацията действа в подразделения, групи и началници, като в пунктовете с повече от 5 групи се образуват чети от по 5 групи от 15-20 членове, управлявани от един началник “войвода”.
Един от тези войводи, определен от историка Методи Петров като “Левски на Западните покрайнини”, е Асен Николов от трънското село Пресека. С името на този смел българин се свързват множество акции и атентати в районите на Цариброд, Пирот и Ниш, които предизвикват паника в редиците на полицията на крал Александър Карагеоргевич и
обявяват награда от 200 хиляди сръбски динари за всеки, който предаде или залови жив войводата Асен Николов
Такъв обаче не се намира!
Атентатите в Пирот, Ниш и Зайчар, които организира и в които участва Асен Николов, са насочени не към обикновените сърби, а към знаковите обекти на югославското кралство – жп гари, жп линии, влакове, мостове, военни сгради, военни клубове, казарми.
Действията на “Въртоп” не са приятни както за Белград, така и за официална София. И затова Асен Николов на няколко пъти е арестуван и задържан за няколко дена в софийските арести, а в навечерието на провеждането на една от акциите си в Сърбия самият той арестува на гара Драгоман агента, изпратен от София да го арестува. Сред най-известните
Атентати, в които участва Асен Николов, са Пиротският, Нишкият и Зайчарските
Пиротският атентат от 3 март 1930 г. е насочен главно срещу сръбското разузнаване в Западните покрайнини, помещаващо се заедно с неговия оперативен щаб в пиротския хотел “Национал”. С атентата се е целяло да бъде ликвидиран шефът на разузнаването полковник Груич, както и част от агентурата, отговаряща за границата с България. Петте експлозии, които поставил Асен Николов в града, предизвикали значителни материални поражения на хотела, както и на някои от съоръженията край него. В този атентат има десетки ранени и няколко убити, като самият Груич оцелял по чудо. Асен Николов успял да се изтегли в България през базата си в с. Неделище.
Следващият атентат, организиран и с участието на Асен Николов, е т. нар. Нишки атентат от 12 юни 1930 г. В четирите атентата, от които най-големите поражения са нанесени на Нишката гара и нейната административна сграда, пострадали десетки сръбски офицери и чиновници, както и няколко души военни. Във връзка с атентата белградският в. “Правда” от 15 юни 1930 г., личен орган на министъра на полицията Маринкович, отбелязва:
“Нападнаха ни в собствения ни дом”. Немският бюлетин “Телеграфен Юнион” от 17 юни 1930 г. пише, че “това се е случило в Ниш, защото той е важен железопътен център на линията Белград-София и Белград-Атина”. Този път, според немския вестник, “атентатът не се отнасял до хвърляне на бомби като в Пирот, Паланка, Струмица и Кочани , а до поставянето на адски машини”.
Режимът в Белград е в стрес и единственото нещо, което прави, е насилие върху обикновените българи в Западните покрайнини,
които от своя страна пък масово симпатизират на “Въртоп”. След всеки атентат в Западните покрайнини е имало акции срещу “коматаджиите”, в които сръбската полиция насила карала хората да ги търсят в гората.
На 19 и 20 декември Асен Николов поставя взривни вещества до казармите в град Зайчар, както и на Зайчарската гара. Тогава избухват общо 12 експлозии, в които има много ранени войници и офицери, както и няколко загинали. И в този атентат сръбските власти виждат “дългата ръка на Асен Николов”.
Режимът обаче е безпомощен да действа в предотвратяването на атентатите и в залавянето на войводата Асен Николов. Накрая прибягва и към най-пъкления си план срещу “Въртоп”.
Решава да вербува неговия по-малък брат по майка, Тодор Петров,
който живее в царибродското село Поганово. “Твоето семейство ще бъде унищожено, ако брат ти не бъде своевременно убит”, са думите на офицер Пантич, който му предлага “голяма награда”, ако освен брат си убие и другия водач на “Въртоп” Иван Гьошев. Тодор Петров се съгласява, като в главата си крои друг план. Съветват го, когато пристигне в София, да се свърже с консула на сръбското посолство. Той от своя страна го препраща към военното аташе, който му дава 500 лв., а след няколко дена и пистолет “Парабел” 6820, 9 мм и още 1500 лв. Но вместо да убие брат си и Иван Гьошев, Тодор Петров отива на Софийската гара (явно с помощта на хора от “Въртоп”), където
със сръбския пистолет застрелва най-отявления сръбски агент в Цариброд фелдфебел Виден Митов
После се предава на българската полиция с думите “Убих един шпионин, арестувайте ме!”. След потресаващите разкрития на Тодор Петров пред Софийския окръжен съд той е освободен от обвинението, а шокираните от станалото софиянци масово излизат на протести срещу сръбската диктатура в заробените български земи.
След преврата на Кимон Георгиев през 1934 г. дейността на ВМРО и ВЗРО “Въртоп” е забранена
Част от членовете на “Въртоп” се включват в дейността на Ратниците (Ратничество за напредъка на българщината), другата продължава да действа с нелегалните си акции на територията на Сърбия. Сред вторите е и войводата Асен Николов. През 1936 г. по време на една от нелегалните му акции в Ниш сръбските власт го залавят съвсем неочаквано, а през 1937 г. го осъждат на смърт чрез разстрел. Брат му, Тодор Петров, като член на организацията е разкарван по затворите на България, след което се оттегля в пълна нелегалност.
http://www.blitz.bg/article/22426