Author Topic: Древно Български календар  (Read 42658 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pycu

  • Newbie
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Re: Древно Български календар
« Reply #30 on: 11 Jun 2011, 08:09:47 »
Българският календар е слънчево-юпитеров.
Системата я намерих тук -
http://www.ninti.hit.bg/1_2.htm  
Летоброенето го намерих тук -
http://vaseto.info/books/57.pdf
като датировка на едно от писанията на 68-ма страница.
Аз само сверих информацията с позицията на Юпитер, което по-принцип не се прави, а само се цитират писанията на този и онзи без да се мисли за СИСТЕМАТА, ЛЕТОБРОЕНЕТО и КОРЕКЦИИТЕ - защо са точно такива и изчислих корекцията на оставащите 5 часа, 48 минути и 45 секунди поради липса на възможност за астрономически наблюдения НО в древността календара е сверяван с Юпитер - часовниците са били без секундарници и е нямало възможност за прецизни изчисления ( секундарникът се появява след въвеждането на Грегорианският календар ).
Ето системата -


на която се вижда че при летоброене 5 504-ри години преди настоящото 2 011-сета е на трета позиция в юпитеровия цикъл ( година - цветна колонка ) и Юпитер си е в третото съзвездие след Зимното слънцестоене.  
Годините се пресмятат по следния начин - 5 504 + 2 011 = 7 515 / 120 = 62 с остатък 75, което показва че годината седемдесет и пета от стоидвадесетгодишният цикъл - то ест ВОЛ в цикъл ОГЪН.
Повече информация на адресите по-долу -
https://www.facebook.com/media/set/?set=o.138830043878
...............................................................................................
http://balkan1.blog.bg/technology/2010/01/18/bylgarskiiat-kalendar.474831  

Знаейки информацията за Българският календар можем да разберем че артефактите и техните орнаменти от храмовете-гробници от могилите на "траките" всъщност са символи от системата и корекциите на този календар и всъщност сме си тук от време ОНО -
http://balkan1.blog.bg/politika/2010/07/03/ot-koga-sme-na-balkanite.571532
 8-)  
Понеже пишете и за китайския, да ви кажа че при него зодиака е същият НО с разменени животни ( съзвездия ) на девета и десета позиция - ОВЕН, МАЙМУНА и НЕ СЕ СВЕРЯВА - за това и първото животно е МИШКА, а тази година е ЗАЕК.
Не се сверява по точката на пролетното равноденствие, която вече е във ВОЛ - тоест Зимното слънцестоене започва от Свиня, а това че не се сверява означава че календарът не е техен и както са го взели - така си е и останал.
« Last Edit: 23 Jul 2011, 02:49:52 by pycu »
 

Offline Преспанец

  • Registered user
  • Senior Member
  • ***
  • Posts: 807
  • Gender: Male
  • Religion: Christianity-Orthodox Christianity-Orthodox
Re: Древно Български календар
« Reply #31 on: 11 Jun 2011, 09:53:18 »
В библията е описано сътворение за 6 дена и седми през който Бог си почивал!!!

Цялата тази история е писана и преписвана хиляди пъти, но още в самото начало има грешка!!!

Най-точно е описанието в Книгата на Енох, и от всичко написано в нея следва, че:

Бог създаде света За Шест дена, като на седмия почива само Бог!!!

Тоест календарния цикъл на света е шест дена, от тях 5 са работни, а шестия е почевен! На седмия никой не трябва да почива, защото тогава само Бог почива, а всички останали трябва да се връщат на работа!
Ако прочетеш освен Битие и Изход, ще видиш,  че Бог е заповядал: "9. шест дена работи и върши (в тях) всичките си работи;
10. а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог: недей върши в него никаква работа ни ти, ни син ти, ни дъщеря ти, ни робът ти, ни робинята ти, ни (волът ти, ни оселът ти, нито какъвто и да е) твой добитък, нито пришълецът ти, който се намира в жилищата ти;
11. защото в шест дена създаде Господ небето и земята, морето и всичко, що е в тях, а в седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.
"

Ако не знаеш по Библейско време първият ден от седмицата е бил неделя, а последният  седми ден - събота.
А книгата на Енох е неканонична.

Книгита Битие (където освен другите неща е описано Сътворението на света) е писана много преди Вавилонския плен, по времето на Мойсей. Мойсей е живял, мисля, 13 век. Вавилонския плен е около 600 години Преди Христос, тоест доста след написването на Мойсеевите книги.
« Last Edit: 11 Jun 2011, 09:58:34 by Анонимен »
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,065
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Древно Български календар
« Reply #32 on: 21 Sep 2011, 19:52:24 »
Древен слънчев календар краси парка на Разлог


Снимка: Община Разлог

На 22 септември, от 11:00 часа в централния парк на Разлог ще бъде открит възстановеният древен слънчев календар от Разлог. Календарът е един от най-точните и това е принос на българите към световната култура.

Археологическата находката от Разлог е единственото пълно и запазено изображения на Древния български календар, намерено и произхождащо от земите на днешна България.

Древният календар, символ на българското летоброене е намерен от иманяри в землището на Разлог през 70-те години на XX век. Той представлява каменен диск с кръгообразна форма с диаметър 10 см. Двустранно покрит с нисък релеф, пробит в средата – вероятно ползван за амулет. Българите използват календара от дълбока древност до края на XIX век. След проучванията археолозите датират находката от VIII век сл. Хр. 


Снимка: Община Разлог

Календарът съдържа дванадесет образа на животни, символизиращи годините в дванадесетгодишния цикъл на времето с пет времеви завъртания, образуват 60-годишния период, основен за календара (време, за което Юпитер прави 1 обиколка около слънцето).

Възстановяването на календара върху 12 мраморни морени, всяка, от които тежи между 1 и 2 тона, започва през 2007 година. Календарът е възстановен от скулптора Асен Ботев със средства от община Разлог.


http://www.e-79.com/news-43168.html
« Last Edit: 03 Jan 2016, 14:47:28 by Hatshepsut »
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,065
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Древно Български календар
« Reply #33 on: 01 Jan 2012, 07:06:28 »
Празничната система на Древния Български календар

I. Празници на Върховното Единство

22 ДЕКЕМВРИ: /В обикновена и високосна година - нулев ден, не включен в седмица и месец. Първият ден на годината - Нова година /Ениалем, Единак, Единажден/ - Зимно слънцестоене. Първа зима. Ден на Телесното начало.

22 МАРТ: /В обикновена година. 29 ден на Третия месец /Вечем/ - винаги петък; във високосна година - 30. Ден на Третия месец /Вечем/ - винаги събота/ - Пролетно равновенствие. Първа пролет. Ден на Душевното начало.

22 ЮНИ: /В обикновена година - 30 ден на Шестия месец /Алтем/ - винаги събота; във високосна година – нулев ден, не включен в седмица и месец - Слънчовден/ - Лятно слънцестоене. Първо лято. Ден на Духовното начало. Преградата между видимя и невидимия свят е най-тънка, а общуването между тях - най-лесно.

22 СЕПТЕМВРИ: /В обикновена и високосна година - 1 ден от Десетия месец /-/ - винаги неделя/ - Есенно равновенствие. Първа есен. Ден на Държавността. Време за Народни събори и вземане на важни държавни решения.


II. Общонародни празници

Ден Първи от Първия месец /Алем/ - винаги неделя - припасяне на зимната жертва-свиня. Завършване на подготовката за зимата. За обикновена и високосна година - 23.XII.

Ден Трети от Третия месец /Вечем/ - винаги неделя - преглед на иззимуването и най-вече на състоянието на най-важното бой-но средство конете - Кушиите. За обикновена и високосна година - 24.II.

Ден Пети от Петия месец /Бехтем/ - винаги неделя - принасяне на пролетната жертва - агне. Кратък отдих. Подсилване за полската работа. За обикновена година - 28.IV.; за високосна година - 27.IV.

Ден Седми от Седмия месец /Джитем/ - винаги събота - принасяне на лятната жертва - пиле. Кратък отдих. Подсилване за жетвата. За обикновена и високосна година - 29.VI.

Ден Девети от Деветия месец /Твирем/ - винаги събота - принасяне на първата есенна жертва - овен. Кратък отдих. Подсилване за сеитбата и оранта. За обикновена и високосна година - 31.VIII.

Ден Единадесети от Единадесетия месец /-/ - винаги събота - почит към умрелите и мъжете, отдали живота си за Отечеството - Велика Задушница. За обикновена и високосна година - 2.XI.


III. Празници, посветени на жената, дома и семейството


Ден Втори от Втория месец /-/ - винаги четвъртък - почит към жената-бабувачка - Бабинден. /За обикновена и високосна година - 24.I./

Ден Четвърти от Четвъртия месец /Тоутем/ - винаги сряда - почит към бременната, родилката и кърмачката - Благовец. За обикновена година - 27.III.; за високосна година - 26.III.

Ден Шести от Шестия месец /Алтем/ - винаги сряда - почит към майчиния дом на съпругата - Лятна Задушница. За обикновена година - 29. V.; за високосна година - 28.V.

Ден Осми от Осмия месец /Шехтем/ - винаги сряда – водосвет над хамбарите в очакване на новото зърно. За обикновена и високосна година - 31.VII.

Ден Десети от Десетия месец /-/ - винаги вторник – принасяне на втората есенна жертва - теле (даначе, юница). Запасяване на дома с месо. За обикновена и високосна година - 1.Х.

Ден Дванадесети от Дванадесетия месец /-/ - винаги вторник - подготовка на жената за зимната й работа в дома. За обикновена и високосна година - З.ХII.

http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~nikola1/1calendar2.htm
 

Offline pycu

  • Newbie
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Re: Древно Български календар
« Reply #34 on: 05 Jul 2012, 13:41:06 »
На диска от Разлог се виждат йероглифи подредени в кръг между центъра и животните и е твърде съмнителен произхода му.
Дали е изследван камъкът?
Има ли такива скали в България?
Лъжи и омотвации колкото щете и още толкова -
http://balkan1.blog.bg/politika/2012/02/03/lyji-i-omotvacii.895153 
 
« Last Edit: 05 Jul 2012, 13:47:56 by pycu »
 

Offline Hatshepsut

  • Perfectionist
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Posts: 7,065
  • Gender: Male
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
  • Religion: Paganism-Egyptian Paganism-Egyptian
  • Politics: Bulgarian Nationalist Bulgarian Nationalist
Re: Древно Български календар
« Reply #35 on: 21 Dec 2012, 13:06:29 »

Понеже пишете и за китайския, да ви кажа че при него зодиака е същият НО с разменени животни (съзвездия) на девета и десета позиция - ОВЕН, МАЙМУНА и НЕ СЕ СВЕРЯВА - за това и първото животно е МИШКА, а тази година е ЗАЕК.
Не се сверява по точката на пролетното равноденствие, която вече е във ВОЛ - тоест Зимното слънцестоене започва от Свиня, а това че не се сверява означава че календарът не е техен и както са го взели - така си е и останал.

Йордан Вълчев също твърди, че в българския календар местата на годините "овен" и "маймуна" в 12-годишния цикъл трябва да бъдат разменени спрямо китайския календар. Аз не приемам тази теза, защото аргументацията на автора ми се стори неубедителна. Според мен последователността на годините в българския календарен цикъл е същата, както в китайския.
« Last Edit: 17 Jul 2014, 22:25:29 by Hatshepsut »
 

Offline moruna

  • Newbie
  • Posts: 1
  • Gender: Male
Re: Древно Български календар
« Reply #36 on: 02 Sep 2013, 14:27:13 »
Сур означава свещен на чист български.

Сур означава свеж ,а на чист български както казахте свещен.

Сура вълна - небоядисана вълна.

Книгита Битие (където освен другите неща е описано Сътворението на света) е писана много преди Вавилонския плен, по времето на Мойсей. Мойсей е живял, мисля, 13 век. Вавилонския плен е около 600 години Преди Христос, тоест доста след написването на Мойсеевите книги.

Евреите са били роби в египет и най-вероятно са създадени от предците на фараоните чрез кръстоска между земни много космати създания и гени от народа на владетелите.



Редактирано от модератор: Добавени цитати на кореспондиращите постинги.
« Last Edit: 04 Sep 2013, 07:11:34 by Hatshepsut »