В Камбоджа е арестуван един от главните виновници за геноцида, извършен в тази страна при диктатурата на Пол Пот, предаде ИТАР-ТАСС. В град Пайлин полицията обкръжи дома на 81-годишния Нуон Чеа, идеолог на режима на червените кхмери през 70-те години на миналия век, обвинени в гибелта на на
1,7 милиона души.
Очаква се, че Нуон Чеа, известен и като "брат номер две", ще бъде прехвърлен в столицата Пномпен и предаден на международния съд, организиран с помощта на ООН, за да съди бившите червени кхмери.
Нуон Чеа е обвинен в престъпления срещу човечеството. Той ще бъде най-видният лидер на престъпния режим, предаден на правосъдието. Нуон Чеа доброволно се предаде на властите през 1998 г., след като стана извество, че диктаторът Пол Пот, укривал се до последно в джунглите, е починал.
Споразумението за създаването на международния трибунал за червените кхмери влезе в сила още през пролетта на 2005 г., но работата на съда дълго време не започваше поради липсата на средства, които трябваше да осигури камбоджанското правителство.
http://world.actualno.com/news_123730.html---------------------------------------------
Речник на масовите убийства
Пол Пот
Седми по ранг мега-масов убиец на 20-ти век с над 2 милиона жертви.
Пол Пот (наречен също Пол Порт, Тол Саут, Салот Сар и т.н.) се ражда като син на селяни на 19.05.1925 или 1928 в камбоджанската провинция Кампонг Том и умира на 15.04.1998 при арест от своите собствени съратници.
След време, прекарано като будистки монах и обучение за занаятчия, Пол Пот заминава през 40-те години на 20-ти век под командата на Хо Ши Мин в съпротивителните войски срещу френското господство в Индокитай, а през 1946 става член на комунистическата партия на Камбоджа. Своето обучение като марксист Пол Пот получава сред комунистите в Париж, в страната срещу чиято колониална власт се е борил като студент по електротехника между 1949 и 1953. Като лидер на Червените Кхмери завзема властта в Камбоджа 1975, а през 1975-1979 е държавен глава.
Годината 1975 Пол Пот обявява за година нулева от новото комунистическо летоброене в страната. Забранени са градовете, като структура в страната и парите като обменно средство.
С тоталното избиване на всички собственици в Камбоджа Пол Пот налага не само национализиране и колективизация, а аграрен радикален тип комунизъм посредством радикални насилствени мерки. Елиминира интелигенцията и образованите лица, чиято традиционна обвързаност с буржоазните морал, етика и капитали не може да се разруши по друг начин, по думите му. В Западна Германия той е почитан от Комунистическия западногермански съюз, преминал по-късно с големи свои части в новообразуваната партия на Зелените (Zentrales Komitee des KBW 1979).Все още налични уклони в запазване или криене на форми на буржоазен живот, Пол Пот, наречен „брат номер едно на комунистическа Камбоджа", се стреми да елиминира „всички антикомунистически елементи" чрез насилствено депортиране в т.нар. аграрни колективи, в които всички буржоазни интереси към собственост или увлечения в личната сфера са наказвани последователно с мъчения или смърт чрез глад. След свалянето му от власт от виетнамските войски през 1979 Пол Пот повежда партизанска война срещу следващите камбоджански правителства и се отдава на занимание с научен социализъм. След развода си от първата си жена, се жени през 1987 отново и става баща на дъщеря. В средата на юни 1997 камбоджанското правителство с мин.-председател Хун Сен повдига дело срещу Пол Пот, образувайки за целта международен наказателен съд към ООН. На 23.07.1997 е заловен от собствените си другари и е осъден заради предателство и убийство на доживотен затвор. След новини, че бил избягал, на 16.04.1998 се потвърждава официално смъртта на Пол Пот и трупа му е показан по телевизионните канали и новинарските агенции. Американският журналист Нат Тайър потвърждава идентичността на трупа с личността на масовия убиец.
Четиридесетгодишната вдовица на Пол Пот, Меа Сом, го възхвалява многократно публично като един прекрасен, добър човек, грижовен баща и съпруг, оставил на детето им и на нея големи количества пари и имущество.
В Камбоджа до 1998/99 има все още 300 до 2000 незаловени бойци от Червените Кхмери на Пол Пот, които водят партизански борби с правителството на страната.
Библиография: Caldwell/Leek 1973; Barron/Paul 1977; Kiernan/Boua 1982; Stuart-Fox 1985; May 1986; Jackson 1989; Chandler 1993; Sliwinski 1995; Kiernan 1996; Koenen 1997; Margolin 1997b
извадки от книгата "Речник на масовите убийства“ на Гунар Хайнзон, 1998, Бремен
превод - Весела Илиева
http://www.geocities.com/decommunization/Articles/Heinsohn/Lexikon/PolPot.htm-----------------------------
Ще се опитам да допълня темата,за която по-младите ни приятели тук,може и да не знаят.
Ако някой намери нещо по-подробно,го моля да го добави.