Д-р Елена Николова: За бесарабските българи България е нещо идеално29 октомври 2010 | 15:39 | Агенция "Фокус"
Д-р Елена Николова, държавен експерт в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), пред Агенция “Фокус” .Фокус: Какви са проблемите, с които се сблъскват бесарабските българи, както в Украйна, така и в Молдова?
Д-р Елена Николова: Проблемите са много. Можем да ги определим като предимно административно-правни и тук да сложим на първо място придобиването на българско гражданство и визовият режим, който много възпрепятства общуването им с прародината България. От близо една година се взеха много сериозни мерки за облекчаване на режима на придобиване на българско гражданство от нашите сънародници. Министър Божидар Димитров действително полага големи усилия в това отношение. Той е много компетентен по проблемите на българските общности в Украйна и Молдова и добре осъзнава, че това е един от възловите проблеми на сънародниците ни. Защо се отдава толкова голямо значение на придобиването на българско гражданство? Това е много важен фактор за съхраняването на българската идентичност на нашите сънародници в Украйна и Молдова. Освен песни, танци и език, тяхното съхраняване, изучаване и т.н. много важно е политическото отношение с България. А придобиването на българско гражданство е именно акт на такава обвързаност със съответната страна, която поражда не само права, но и задължения. Така че това е много отговорен акт на всеки гражданин на Украйна или Молдова, решил да кандидатства за българско гражданство. Това свидетелства за съхранено негово чувство към България и съзнание за общност с българската нация. Бесарабските българи са част от българската нация. Това е първият комплекс от проблеми – българско гражданство, облекчаване на визовия режим за лицата от български произход, каквито се явяват нашите сънародници. Още повече, че страните приемници на бесарабските българи Украйна и Молдова имат са с либерално законодателство режим по отношение на националните малцинства на тяхна територия. Нашите българи имат статут на национално малцинство. Законово те имат право да поддържат връзка с прародината си, да изучават родния си език, култура, традиции и да ги съхранят. Това е въпрос и на двустранни отношения и спогодби. В това отношение няма пречки. Техният стремеж към България е напълно легитимен и българската страна трябва да го поощрява, да го насърчава, да поддържаме контакти.
Фокус: Каква е политиката, която води Държавната агенция за българите в чужбина по отношение на бесарабските българи в Украйна и Молдова?
Д-р Елена Николова: В нашата работа е залегнал основният принцип, че тези българи са неотменна от българската нация, че България им дължи грижи и внимание, както на всички други българи, независимо, че по-голям процент от тях нямат българско гражданство. Но те участват във всички проекти. Ето, например, проектът „Роден език и култура зад граница”. Той касае българите в чужбина, новата емиграция, новата емигрантска вълна в Испания, в Гърция, в САЩ, поради което „губим” много български деца. Те не са тук сред нас, но трябва да си останат българчета, да им се създадат условия да изучават български език, макар и на ниво неделно училище. Българската държава, нашата агенция за българите в чужбина, Министерството на образованието, младежта и науката напълно на равни начала допускат да кандидатстват в проекта неделни училища и други структури на общността на нашите сънародници в Украйна и Молдова. Те трябва да съхраняват своята идентичност, която по чудо от 2 века вече оцелява. Оцелява и родовата им памет за България. Те знаят, че техните прадеди са от тук. Те имат елит в Украйна и Молдова и заемат високи политически позиции във властта, и икономически елит, и интелигенция. Като се започне от тези елити и се стигне до обикновения човек – бабата на село, дядото на нивата. Всички те изпитват такава любов към България, такова уважение към нашата държава… За тях България е нещо идеално.
Фокус: На какво се дължи според вас тази любов към България?
Д-р Елена Николова: В тяхната представа, може би България е такава, каквато те я виждат в техните очи – хубава, прекрасна, планините, небето на България, горите. Те се отнасят с голямо уважение към страната, а Левски и Ботев за тях са кумири – не, че тук в България не са, но това е нещо велико за тях. Аз си го обяснявам с това, че са съхранили някои добродетели на българите. Това е и семейно възпитание. Те никога няма да говорят срещу България. Те никога няма да говорят срещу президент, премиер. Те се отнасят към всички с огромно уважение. Ние можем да се поучим от тях в това отношение, защото трябва да уважаваме нашите институции.
Фокус: Може ли да се каже, че българската идентичност при тях е много по-съхранена, отколкото при българите в други държави?
Д-р Елена Николова: Не смея да направя такова обобщение. Но бих изтъкнала, че при тях се е съхранила по един по-специфичен начин тази самобитност. Това е породено, естествено, от условията, при които живеят, обществено-политически режими, през които е преминала общността и никак не им е било леко. Общността е минала през трагични събития и въпреки това е оцеляла и е съхранила чувството си за принадлежност към България.
Фокус: Как всъщност успяват да съхранят всички тези традиции, фолклора?
Д-р Елена Николова: По един много естествен начин, тъй като това е на уважение в селището и в семейството. В Одеска област в Украйна все още са запазени селищата, които българите основават при преселването си отвъд Дунава – в края на 18 и началото на 19 век. Това време съвпада с руско-турските въоръжени конфликти, когато от България се изтеглят отвъд Дунава с руските войски, поради страх и гонения от местните турски власти.
Фокус: Какво още трябва да се подобри в политиката на страната ни спрямо бесарабските българи?
Д-р Елена Николова: Според мен, основите са поставени – да се улесни придобиването на гражданство, да се облекчи визовият режим, културните контакти да са по-интензивни, научните контакти да са по-системни. Важни са и неформалните връзки и общуване – хората да могат да посещават България. Тук финансовите спънки са най-големи, защото за тях е скъпо. Най-важното е, че е в действие 103-то постановление на МС по силата, на което се осъществява всяка година много голям прием на българи по произход. Най-голяма квота се дава на Украйна и на Молдова, защото там има огромни български общности.
http://focus-news.net/?id=f16234