Ангел Джамбазки: Във всяко едно селище до София има войнишки паметник 06 май 2010 | 14:55 | Агенция "Фокус"
За състоянието на войнишките паметници в София и областта Агенция „Фокус” разговаря със зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки.
Фокус: Г-н Джамбазки, какъв е броят на войнишките паметници в София и района, защото като че ли това е нещо, което не се знае?
Ангел Джамбазки: Не се знае, наистина. В момента, според промените в законодателството, на областния управител на София е възложено да изготви един списък с войнишките паметници, които са на територията на града. Той трябва да ги опише и да се грижи за тяхното поддържане. По наблюдение на ВМРО има много паметници, които са далеч от всяко понятие за памет, за достойнство, за уважение към хора, които са загинали за българската кауза и за България. Ще ви дам един пример. Наскоро ние възстановихме с наши усилия войнишки паметник, който се намира в парк „Илинден”. На този паметник му бяха опадали плочите, бяха опадали буквите, които показваха имената на хората, които са загинали за българската кауза. Има още няколко десетки паметници, които трябва да бъдат възстановени. На първо място, има една идея, която е разработена и ще успеем да реализираме в oбозримо бъдеще, за изграждане на Паметник на Опълчението, където е парцелът на Макeдоно-Одринското опълчение. Понастоящем там има една плоча с размер 50 на 20 см., която е скрита в тревата и сред отпадъци. На плочата е изписано: „На македоно-одринци от признателното поколение”. И това е голяма ирония. Той не е обявен за военен паметник. И понастоящем роднини на хора, които са погребани там, са започнали да поддържат парцела, но се е загубил статутът, който е бил някога. Идеята ни е парцелът да бъде обявен за военен паметник и да бъде изграден паметен знак на Опълчението. Има още няколко паметника, които се нуждаят от реставрация и реконструкция. Те са войнишки и са свързани с хората, които са участвали в Софийските полкове и се намират в крайните квартали. Един е в кв. „Враждебна”, един е в парк „Оборище” и един е в градинката на ул. „Солунска”, веднага след „Славейков”, в ляво. Понастоящем сме се организирали на всички тези паметници до 2 юни да бъдат поставени еднакви войнишки кръстове за храброст, тъй като липсват такива. Паметниците са изграждани през седемдесетте и осемдесетте години на миналия век, поради идеологията само са били изписани имената и са поставяни петолъчки, а не кръстове за храброст. А тези хора са загинали във войните за национално освобождение и обединение през 1912-1913 година, 1918 година. Те не са воювали през войната от 1942-1944 година. Според нас, би било нормално да има по един такъв паметен знак.
Фокус: А има ли паметници в района около София?
Ангел Джамбазки: Има десетки такива паметници. Реално погледнато във всяко едно селище до София има войнишки паметник и той се намира в центъра на населеното място. Ако пътувате по Подбалканския път, от Богров нататък във всяко едно селище, ако спрете, ще видите, че има войнишки паметник. Тези паметници са изграждани през тридесетте години. Общо взето представляват образец на пирамида, на върха на която е имало кръст, а на пирамидата са били изписани имената на хората, които са воювали и загинали в тези войни. Но състоянието на тези паметници е лошо и мога да изброя десетки такива. Те се възстановяват най-вече с усилията на местни хора, на хора от организацията на ВМРО, които откликват на родолюбивата кауза и като нещо, което трябва да се направи, защото ние като български граждани носим отговорност паметта на нашите предшественици да бъде почетена. В София-област състоянието на паметниците е още по недобро.
Фокус: Кой отговаря за поддръжката на паметниците?
Ангел Джамбазки: По логиката на закона би трябвало да е областният управител. Той трябва да завежда един списък на войнишките паметници, на паметниците на културата и да съгласува тяхното възстановяване между Министерство на културата и Министерство на отбраната.
В София се стремим средствата за възстановяване и поддръжка на тези паметници да излизат от общинския бюджет, но би трябвало да бъдат от бюджета на двете министерства. Ако те не се разберат, както се случва най-често, наши хора събират собствени средства и възстановяват тези паметници.
Фокус: Има ли такива паметници, които да се нуждаят от спешно възстановяване?
Ангел Джамбазки: В София от тези, които ви изброих, такива са паметниците в парк „Илинден”, паметникът на кръстовището на „Опълченска” и „Пиротска”. На този паметник му липсват плочи, той е издраскан, има графити и е точно обратното на това, което трябва да бъде. Здравето на всяко общество се оценява през отношението към неговите предци, през отношението към неговата история, през отношението към неговото минало.
Фокус: Говорихме за паметниците, а какво е състоянието на военните гробища?
Ангел Джамбазки: Военните гробища, които са на територията на Централни софийски гробища, се поддържат от съответната нация, на която са. На Централни софийски гробища има една много достойна, внушаваща респект статуя на български войник в бойна форма - с каска, с пушка и щик на нея. Там има и костница, която е сравнително добре поддържана. Но за сметка на това парцелът на Опълчението, за който говорих, което е част от българската армия, което е участвало в сраженията, е меко казано под всякаква критика. Той е запуснат и оставен на произвола на времето. Този парцел не е обявен нито за военен паметник, нито за паметник на културата, той е изоставен и никой не го поддържа. Трябва да го поддържа българската държава и това е нейно задължение. Ние сме подели една инициатива и събираме подписи и ще внесем искане до областния управител от името на ВМРО този парцел да се обяви за военен паметник и ще започнем събиране на средства за поставянето на паметен знак и да се възстанови парцелът – да бъде почистен, поддържан, да се възстановят кръстовете, както беше възстановено българското военно гробище в Ново село, до Струмица.
Росица ГЕОРГИЕВА
http://www.focus-news.net/?id=f14773