Автор Тема: Христо Ботев (дискусия)  (Прочетена 2150 пъти)  Share 

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Chetnik

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • Публикации: 83
  • Country: it
  • За Бог и България !!!
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Христо Ботев (дискусия)
« -: Октомври 10, 2011, 10:02:21 »
Да, Ботев е умрял за България и е герой. Обаче аз лично смятам че примера му не трябва да се следва. В смисъл начина му на живот и начина по който е командвал четата си.
И едно по-подробно разглеждане на нещата води до едни доста неприятни изводи.
Идеята да се отвлече Радецки е била доста добра, но не знам дали е на Ботев или на други.
Въпреки всичко Ботевият живот трябва да се изучава и анализира. Именно от грешките на другите е добре да се учиме.
« Последна редакция: Септември 04, 2015, 21:01:26 от Hatshepsut »

Неактивен patrioti

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 25
  • Country: bg
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Chrome 14.0.835.202 Chrome 14.0.835.202
Re: Христо Ботев (дискусия)
« Отговор #1 -: Октомври 10, 2011, 11:38:26 »
И аз съм ЗА изучаването на живота на дедите ни които са си дали живота..но не мога да се съглася един вид да го затрием от историята ни.
Да то само по-себе си е ясно ,че трябва да се учим от грешките си ...
И зависи за кой пример говорим да... дали как е водил четата си ... ок там може и да клоня към твоя отговор но само до там...иначе самата му мисъл как трябва да се действа т.е ,че единствения начин за спасението на България нали е смъртта.Той е подкрепял тази форма ,че ако не се жертва той и дружината му за България един вид нищо не са направили ... следвал е тези свой мисли искал е и хората му да ги следват и го е направил.

Можем да спорим да много за Ботев..аз тук пак ти казах кое одобрявам и кое не. :)
За мен всеки един от да кажем по-известните личности е герой и не бива да бъде по-малък от другия примерно (това е мое мнение и аз така смятам) ... важното е ,че всеки един от тях е искал свободата,работил е за нея , кой дал повече кой не .. това си е относителна работа да го кажа така ... били са се и са си дали живота за България .. а не са бягали . :)

Просто .. мисълта ми е ,че не бива .. не трябва да се отричаме от Ботев примерно и едва ли не да го наричаме ,че с нищо не е допринесъл за освобождението...всеки е допринесъл .. било с стихове издаване на вестници ... и т.н и накрая със смърт.

Имам уважение и респект към всеки един от тях ... да вярно е знам по-малко за Ботев отколкото теб но .. я си казах. :)

Иначе нищо чудно ... ако през онова време сегашните медии ги е имало хах щели са сигурно да изкарат Левски терорист а Ботев и останалите революционери хулигани и пияндурници .. както изкараха нас по време на протестите като убиха момчето от Катуница ...

Неактивен Chetnik

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • За Бог и България !!!
  • Browser:
« Отговор #2 -: Октомври 10, 2011, 13:10:33 »
Как точно Ботев става такъв герой за какъвто го броиме.
Първо в отвличането на Рдецки се вдига страшно много шум и това помага за известноста му.
Второ след освобождението е имало нужда от герои на които да се построи новата държава и леко лявата пропаганда естествено въздига поета в култ.
Той си е герой и не трябва да се отрича, но няма никаква идеология или подобни виждания, няма и никакъв смислен план за освобождение.
Ето защо нека го почитаме и му отдаваме заслуженото, но не следваме примера му.

Ето кое му признавам на Ботев : превземането на Радецки - много добър ход.
- организирането  на толкова голяма чета - също е добро постижение.
нататъка обаче няма какво да му се признава.
За сметка на това на Левски няма какво да му се намери, като кусур.

Редактирано от модератор: Консолидация на два последователно пуснати постинги.
« Последна редакция: Октомври 11, 2011, 05:01:19 от Hatshepsut »

Неактивен SPQR

• Site Supporter
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 335
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 7.0.1 Firefox 7.0.1
« Отговор #3 -: Октомври 10, 2011, 13:50:51 »
Kой пример не трябва да следваме?! Това, че е предпочел да умре от колкото да живее, като роб ли?!
  Кви леви течения те гонят, след освобождението ни от турско робство?! И кой си ти, та да даваш оценки на Ботев?!
"И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ..."
Димитър Талев

Неактивен Петкан

• Site Supporter
  • Veteran
  • *
  • Публикации: 8133
  • България преди всичко!
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
    • http://www.spletnik.ru/avatar/2000/1831.jpg?908
« Отговор #4 -: Октомври 10, 2011, 15:01:08 »
Ето кое му признавам на Ботев : превземането на Радецки - много добър ход.
- организирането  на толкова голяма чета - също е добро постижение.
нататъка обаче няма какво да му се признава.
За сметка на това на Левски няма какво да му се намери, като кусур.
Цитат
"...нататъка обаче няма какво да му се признава..."
Ботев е признат от Франция като един от изтъкнатите поети от световна величина.Ботев има паметник в Париж,а този град е съкровищница на културата и едва ли французите биха приели на своя територия паметник на човек,на когото "няма какво да му се признава".
Същият този Христо Ботев на когото според тебе "нататъка обаче няма какво да му се признава" е влязъл в историята на поезията с най-мелодичното четиристишие от стихотворението "Жив е той",където уникалността на този куплет се състои в мелодията на звука "е",който се среща седемнадесет пъти в куплета на това стихотворение.
                                                    Настане вечер - месец изгрее,
                                                            звезди обсипят сводът небесен;
                                                            гора зашуми, вятър повее
                                                            Балканът пее хайдушка песен!

Неактивен Chetnik

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • За Бог и България !!!
  • Browser:
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2011, 16:43:48 »
Петкане оставаш си повръхностен политикант. Франция е страна превзета от масоните след революцията им. Всеки среднозапознат с материята на национализма ще ти каже че : да те признае Франция не е нещо добро, а лошо.
Добре че Левски не е признат от Франция.
Ти драги тъко-що направи Ботев на нищо. Макар френските сатанисти да са го причислили за един от тях, аз не вярвам Ботев да  е стигнал чак до там.
Кк ще коментирате : неумението на Ботев да командва четата си и да здаде командването на хората с опит в нея а ?

Неактивен Петкан

• Site Supporter
  • Veteran
  • *
  • България преди всичко!
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2011, 18:19:55 »
Петкане оставаш си повръхностен политикант. Франция е страна превзета от масоните след революцията им. Всеки среднозапознат с материята на национализма ще ти каже че : да те признае Франция не е нещо добро, а лошо.
Добре че Левски не е признат от Франция.
Ти драги тъко-що направи Ботев на нищо. Макар френските сатанисти да са го причислили за един от тях, аз не вярвам Ботев да  е стигнал чак до там.
Кк ще коментирате : неумението на Ботев да командва четата си и да здаде командването на хората с опит в нея а ?

Цитат
Петкане оставаш си повръхностен политикант.

Дори и така да е,това е много по-добре вместо боледуващ от хроничен националнихилизъм.
...
Правилно е да се напише "политикан",драги Четник.Това ти го казвам заради Ботев.
http://rechnik.info/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD
Цитат

Абе,то Аню Ангелов като е завършил военна академия,едва ли би се качил на някой нов "Радецки" и да тръгне по стъките на Ботев.
Само ще ти кажа,че Аню Ангелов и ти, няма да имате паметници в Париж.
« Последна редакция: Октомври 10, 2011, 19:35:16 от Петкан »

Неактивен Ненчо

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 36
  • Country: 00
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Chrome 44.0.2403.133 Chrome 44.0.2403.133
« Отговор #7 -: Август 31, 2015, 08:13:36 »
Цитат
Несъмнено главните елементи от подготовката се свеждали до събирането на пари за закупуване на оръжие и снабдяване на въстаниците с оръжие, при което още в самото начало Ив. Данчов дал 6500 франка, а Мито Цветков - 4000 франка за закупуване от Влашко на 500 пушки и 500 револвери, както и на боеприпаси за тях.
Парите, разбира се, веднага били дадени на “специални” и “високо доверени хора”, които обещали да закупят и изпратят “стоката” по кораб от Бекет до Оряхово, но макар че определеното за въстанието време наближавало, не било получено абсолютно нищо.

Цитат
Разбира се, когато Хр. Ботев и четниците се озовали в българските земи, те се сблъскали с тъжната и отчайваща картина на тотално изпокрилото се население, посрещащо ги като терористична заплаха и врагове на рахатлъка им, а не като дългоочаквани борци за тяхната свобода.

Цитат
А когато на другия ден във Враца дошли приближени на турската власт (все още доста малобройни!) въоръжени групи, готовите за величави родолюбиви подвизи четници взели още по-благоразумното решение да се изпокрият, а самият апостол на въстанието Стоян Заимов хукнал да бяга през лозята, преоблечен в женски дрехи.

И цялата публикация.
БЪЛГАРСКАТА ЛЕПТА ЗА ТЕРОРИЗМА. § 3. Христо Ботев
« Последна редакция: Август 31, 2015, 08:22:30 от Ненчо »

Неактивен Haidutow

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • Публикации: 347
  • Browser:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
« Отговор #8 -: Юли 18, 2016, 16:51:02 »

Само ще ти кажа,че Аню Ангелов и ти, няма да имате паметници в Париж.
Аз не искам паметник в париж, аз съм българин. искам паметник в Стара Планина. :smiley-1:
Предполагам разбирате че се шегувам.

Неактивен HighVoltage

• Site Supporter
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 254
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #9 -: Юли 18, 2016, 17:30:47 »
Боже, какви глупости........ палячовците се наговарят да не би случайно някой да последва примера на великия Христо Ботев, айде няма нужда.
То вие за детето си или за най – близкия си няма да се жертвате, ще умувате дали бихте се жертвали за целия народ. Ако някой ви сгази детето на пътя вместо да го заколите там на място, ще ходите да му четете книжки по НПК-а в съда...., такива клоуни ли ще правят дисекция на Ботевото дело?
И как може в един български форум да има търпимост към подобна глупава и гнусна тема, а не е изтрита на момента?

.................
Той си е герой и не трябва да се отрича, но няма никаква идеология или подобни виждания, няма и никакъв смислен план за освобождение.
Ето защо нека го почитаме и му отдаваме заслуженото, но не следваме примера му.
...........

Редактирано от модератор: Консолидация на два последователно пуснати постинги.

Една такава устойчива глупост може да остави всеки човек без аргументи и е ясно доказателство, че темата е най – ниска топка като провокация.
Христо Ботев е класи над всеки друг български революционер, лишен от излишна просташка хуманност и пориви на търпимост към нискочелите примитиви.
Няма друг такъв откровен, огнен и чист човек като Христо Ботев.

Неактивен Haidutow

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • Browser:
« Отговор #10 -: Юли 18, 2016, 23:10:11 »
Пич ти не ме познаваш и не знаеш нищо за мене.
Колкото до темата за Ботев, добре е да се знае: кой е и какво е, дори това да не е приятно.
Знаете ли че този наш герой е тръгнал на поход с картонени театрални ботуши ? Молили са го да обуе навуща, ама не е искал, докато краката му не са станали на кайма. Повече няма да коментирам по темата. Мисля че е по-добре да се мълчи, не всяка истина трябва да се казва.

Неактивен HighVoltage

• Site Supporter
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 254
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
« Отговор #11 -: Юли 19, 2016, 17:38:21 »
Ако не си разбрал, към тебе Лично не съм се обръщала, но щом искаш да прочетеш нещо и към  теб - тази 'истина' дето си я вадиш от чорапите, това вече лично до теб, никой не го интересува. Нямате стойност /ти и другите честни калудки/ да дискутирате достойнствата, борбата и делото на Христо Ботев с каквато и да е критика. Пък ако  последвате собственото ти предложение да си траете и още по-хубаво автора да си изтрие срамната тема, цена няма да имате.
Темата е глупава провокация.

Неактивен Haidutow

• Account Disabled
  • Forum Member
  • **
  • Browser:
« Отговор #12 -: Юли 19, 2016, 17:54:25 »
Темата показва истината за някои герой, които не са наистина герои. Аз знам за още 2-ма такива, но мове да са и повече.
Добре е да се знае, за да не се правят пак същите грешки.

Неактивен Петкан

• Site Supporter
  • Veteran
  • *
  • България преди всичко!
  • Browser:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
« Отговор #13 -: Януари 05, 2017, 21:29:00 »

На 06.01.2017 г. се навършват 169 години от рождението на великия българин и гениален поет, борец за национално освобождение Христо Ботев.
...

МОЯТА МОЛИТВА

О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...

Не ти, комуто се кланят
калугери и попове
и комуто свещи палят
православните скотове;

не ти, който си направил
от кал мъжът и жената,
а човекът си оставил
роб да бъде на земята;

не ти, който си помазал
царе, папи, патриарси,
а в неволя си зарязал
мойте братя сиромаси;

не ти, който учиш робът
да търпи и да се моли
и храниш го дор до гробът
само със надежди голи;

не ти, боже на лъжците,
на безчестните тирани,
не ти, идол на глупците,
на човешките душмани!

А ти, боже, на разумът,
защитниче на робите,
на когото щат празнуват
денят скоро народите!

Вдъхни секиму, о, боже!
любов жива за свобода -
да се бори кой как може
с душманите на народа.

Подкрепи и мен ръката,
та кога въстане робът,
в редовете на борбата
да си найда и аз гробът!

Не оставяй да изстине
буйно сърце на чужбина,
и гласът ми да премине
тихо като през пустиня!.

Неактивен Петкан

• Site Supporter
  • Veteran
  • *
  • България преди всичко!
  • Browser:
  • Chrome 58.0.3029.110 Chrome 58.0.3029.110
« Отговор #14 -: Юни 10, 2017, 19:42:36 »
„Дума на българските емигранти“ е първият вестник на Христо Ботев (както и сред първите български вестници изобщо), излязъл на 10 юни 1871 г. в Браила.
В четири от известните пет броя на вестника, са отпечатани 16 статии на Ботев - „Наместо програма“, „Народът вчера, днес и утре“, „Смешен плач“, „Решен ли е църковният въпрос“, стихотворенията „До либето ми“, „Дялба“, „На прощаване“, „Хайдути“, „Елегия“, „Борба“ и „Пристанала“.
Последният брой на „Дума на българските имигранти“ излиза на 5 август 1871 г.

Цитат
"При тези радикални реформи, ако и да се случва да нападнат някои правоверни къщата на гявурина, да го убият или удушат, да обезчестят жена му или дъщеря му, а сина му да извлекат и жив на огъня опекат, то това са изключения и случайности, защото не стават всяка неделя в една и същата къща, всяка нощ в едно и същото село. И освен това правосъдното правителство с голяма строгост наказва виновниците, като им отнеме половината и повече печала и ги гуди на най-тежка работа — кърардари или заптиета, за да гонят виновните на други още по-маловажни случайности, кои стават аллахън кърънда — думи, кои на езика на нашите аги имат туй преносно значение, че престъпника на къра тряба да се остави на правосъдието божие. От туй нашите баби и майки, кога оплакват мъжете си и синовете си, утешават се с тази — не знаем как да кажем — клетва или молитва: „От бога да намери душманинът!“
Иди сега при тоя прогрес в правосъдието, та думай, че в Корана няма ни логика, ни психология, а в Наполеонова кодекс здрав смисъл; иди и повярвай англиеца г-на Монсела, който преди десетина години, във време на сирийските ужаси, изрече в палатата на общините и в лицето на приснопометения лорд Палмерстона, този неразкаян грешник в работите на Изток, следните тежки думи: „Колкото и да желае благородния лорд да поддържа трона на султана, тряба да се надеем, че той не ще поиска както и да е да забраня такава система, при коя са възможни подобни ужаси. С чувство от дълбока скръб си припомням за участието, кое приемах в 1855–56 с повечето от палатата в парламентските усилия да поддържам Турция. Сега видя, че националният характер на турците е неизправим.“
Тука ний бихме утешили благородния джентълмен, бихме опровергали мненията и острите съждения на много недоброжелатели на нашите пилафчии с фактове и примери, кои пълнят домашната хроника на всяко село, на всеки град, и то не отдавна, а от времето на Къбразли Мехмедпашовите ревизии, откога в Турция се въведе някакъв си ред и равенство в кражбите и пълна система в напрешните убийства, злодейства и всякакъв род притеснения — ала що щяха да значат нашите думи при онези на Лонгворта и подобните нему шарлатани чиновници и продадени журналисти, кои тръбят по света и искат и нас дору да уверят, както и увериха някои си извеяни и слепи глави, че Турция, този европейски Китай, този присмех на человечеството и укор на съвременна Европа, ще се преобрази скоро на азиатска Белгия и ще пролее благодатта на европейската образованост по всичките краища на Азия! O, tempora, o, mores! Намерете изкуството на Медея и влейте в жилите на това варварско племе нова, човешка кръв, тогава ще се поколебаем и ний във вярата си, че Турция няма живот, няма бъдеще; но доде турчинът е с този характер, с този фанатизъм, с тази варварска кръв, ни един красноречив туркофил, ни един дълбокомислящ дуалист или ренегат не може ни увери, че турчинът ще бъде някога способен да влезе в пътя към онази нравственополитическа цел, към коя се стреми умът човешки, отрешен от всяко опекунство на духови йерархии и политически мандаринства. Дотогаз най-красноречиви ще бъдат живите рани, що зеят по тялото на народа и по гърдите на неговата емиграция, рани, на кои, като гледаме, напомнят ни всичко, що трябва да влезе в сметка за народно мщение. " (Христо Ботев -"Народът — вчера, днес и утре", в. „Дума на българските емигранти“ )

Между 1800 и 1878 няколкостотин български интелектуалци са живеели на територията на Румъния. Там са намерили убежище най-известните представители на науката, културата, литературата и журналистиката, активисти и революционери, като например: Георги Сава Раковски, Любен Каравелов, Васил Левски, Христо Ботев и много други.
До 1878 г. в Румъния е имало почти 40 български училища (в Букурещ, Галац, Гюргево, Александрия, Плоещ, Болград и Винга). 
Добри Войников е основател на българския театър в Браила, сам пише и ръководи групата участници, които имат успешни театрални изяви. В Браила българската театрална трупа "Светлина" е създадена през 1855 г.
...

Бюстът на Христо Ботев в парка Херастрау, Букурещ.       
« Последна редакция: Юни 10, 2017, 19:45:13 от Петкан »

Share me

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf