Автор Тема: Български Културен Клуб - Скопйе  (Прочетена 30808 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bulgariche

 • Junior Member
 • *
 • Публикации: 14
 • Country: 00
 • Карма: +5/-1
 • Пол: Мъж
 • България над всичко
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Firefox 3.5.8 Firefox 3.5.8
 • Зодия: Virgo Virgo
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #30 -: Март 06, 2010, 18:15:40 »
Да живее България,Истината и Справедливостта
БРАВО!
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
handshakes handshakes handshakes handshakes
:horo:

Неактивен Тодор Александров

 • Junior Member
 • *
 • Публикации: 31
 • Country: 00
 • Карма: +17/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Microsoft Internet Explorer 8.0 Microsoft Internet Explorer 8.0
 • Зодия: Virgo Virgo
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #31 -: Март 09, 2010, 19:37:55 »
БККС - Скопие е от малкото организации в Македония които са строжер на българското в Македония.
ВМРО означава идеализъм и саможертва! Нека Бог е с нас!

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.0.249.89 Chrome 4.0.249.89
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #32 -: Март 10, 2010, 02:05:12 »
3 март 2010
Прием во хотелот Александар Палас по повод националниот празник на Република Бугарија

Претседателот на Бугарскиот културен клуб - Скопје и негови членови учествуваа на традиционалниот прием во хотел "Александар Палас" организиран од амбасадата на Република Бугарија по повод националниот празник 3-ти март. На приемот учествуваа видни гости од општествениот живот во Република Македонија, претставници на меѓународни организации и дипломати од странските амбасади во Скопје. [види галерија]  http://www.bkks.org/image/tid/15
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен Makedon

 • Junior Member
 • *
 • Публикации: 30
 • Country: 00
 • Карма: +20/-4
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Microsoft Internet Explorer 8.0 Microsoft Internet Explorer 8.0
 • Зодия: Cancer Cancer
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #33 -: Март 12, 2010, 22:56:35 »
Вчера почина Јован Стојанов популарно познат како Јове- рибарот.
Беше бескомпромисен борец за бугарската кауза и заедно со исто така починатиот, Благој Велинов беа меѓу првите и нај активните личности кои ја поттикнаа современата преродба  на македонските бугари. Беше еден од основачите на првото наше здружение Радко. На основачкото собрание на здружението, кога беа нападнати од  србомакедонистичките хулигани, смело застана во одбрана на достоинството на сите учесници на собирот. Поради ова беше осуден и иако во подминати години (68) лежеше затвор.Траумите преживеани за време на долгиод и неправеден судски процес  и затворот трајно го нарушија неговото здравје и предизвикаа предвремена смрт. Хулиганите кои го атакуваа собирот, иако се знае кои се,никогаш не беа третирани од македонските органи.Заслужува да се каже дека овој немил настан се случи 2000-та година кога партијата ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.Од тој момент па се до последниот ден во  затворот ниту од Бугарија ниту од Македонија Јове-рибарот не доби никаква институционална помош.
Погребот ќе се одржи на 13 март (Сабота)  во Скопје на градските гробишта Бутел во 12 часот.
                       
                       ВЕЧНА МУ ПАМЕТ И БОГ ДА ГО ПРОСТИ!
Македонија е само географски регион без сопствена историја.

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.0.249.89 Chrome 4.0.249.89
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #34 -: Март 16, 2010, 03:11:11 »
Претседателот на БККС испрати писмо за благодарност до амбасадорот Ерван Фуере

15 март 2010

По повод 10 годишнината од започнувањето на работата на делегацијата на Европската унија во Република Македонија и 5-то традиционално собирање на невладини организации, амбасадорот Ерван Фуере покани редица невладини организации, меѓу кои и Бугарскиот културен клуб, на коктел кој се одржа на 10 март 2010 во Инфо центарот на Европската унија во Скопје. По тој повод, претседателот на БККС испрати писмо за благодарност до амбасадорот Ерван Фуере.

http://bkks.org/docs/fouere_15-03-2010.pdf

http://bkks.org/docs/fouere_15-03-2010_mk.pdfРедактирано от модератор: Премахване на невалиден линк.
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:38:43 от Hatshepsut »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1045 Chrome 4.1.249.1045
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #35 -: Април 04, 2010, 14:57:52 »
                                                    Христос Воскресе!

4 април 2010

                                       

Претседателот и раководството на Бугарскиот културен клуб - Скопје ги поздравуваат сите верници, симпатизери и членови на клубот по повод Празникот над празниците - Воскресение Христово. Нека светлината на Христовото Воскресение ги стопли вашите срца со вера и љубов кон Бога и ближните.Редактирано от модератор: Премахване на невалиден линк.
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:39:16 от Hatshepsut »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1045 Chrome 4.1.249.1045
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #36 -: Април 13, 2010, 13:57:09 »
Претседателот на БККС изрази сочувство до народот на Полска

12 април 2010

Претседателот на Българскиот културен клуб - Скопие, г-н Лазар Младенов, испрати писма до амбасадорот на Република Полска во Скопие, г-н Дариуш Бахура и до претседателот на Европскиот парламент, г-н Иежи Бузек, со кое изрази сочувство на целиот полски народ за големата авионска трагедия близу Смоленск, во коя загинаа: претседателот Лех Лачински, неговата сопруга, високи државни функционери и членови на екипажот.

Во продолжение ке го прочитате преводот од англиски:

Скопие, 12 април 2010

Ваша Екселенцийо,

Длабоко сум вознемирен од ужасната трагедия - авионската катастрофа до Смоленск, во коя загинаа претседателот на Вашата земя, г-н Лех Качински, неговата сопруга, високо поставени полски функционери и членови на екипажот.

Од името на нашата организация, изразувам найискрени сочувства и силна морална подкрепа и солидарност на семействата на трагично загинатите, како и на целиот братски полски народ, чии патриотизам и слободолюбивост ке продолжат да бидат наш светилник и инспирация за напредок во нашата држава на демократията, стабилноста и интеграциите во Европската уния.

Искрено Ваш,

Лазар Младенов
Претседател на Българскиот културен клуб – Скопие

Придружителен текст кон писмото:

Български културен клуб - Скопие

Българскиот културен клуб – Скопие (БККС) вклучува грагяни на Република Македония, кои ги зачувале своите български корени низ вековите, и се гордеат со богатото културно наследство на нивните български предци од македонските земйи. БККС работи усилено, за да постигне напредок во демократията и превласт на законот во македонското опщество, и за охрабруванье на добрососедски односи со Република България врз основа на нашата заедничка история, и потребата од стабилен економски просперитет и подобар квалитет на живот на Балканскиот полуостров, и на територията на обединета Европа.

Ние силно веруваме во мултикултурната концепция за развой на Република Македония и сме ги посветиле нашите напори за исполнуванье на политичките критериуми од Копенхаген за членство во ЕУ и стандардите на Советот на Европа. Во той контекст, ние повикуваме да се почитуваат човековите права и следиме од близу редица случаи на нарушуваня на правата на човекот, кои ги засегаат македонските българи (на пример, случаите со г-гя Спаска Митрова и г-н Мирослав Ризински, кой е член на нашиот Управен одбор).

Освен тоа, ние работиме за отстрануванье на говорот на омразата и неприятелството кон българскиот народ, кои се срекяваат често во опществениот живот, медиуми, учебници и научни издания во Република Македония, како и погрешното и навредливо толкуванье и грубите фалсификати на нашата история, кои всадуваат предрасуди и неприятелство.

Поради овие причини, ние се потпираме на многу тесна соработка со мегюнародните организации и дипломатски претставнищва во Република Македония, вклучително и амбасадата на Република Полска во Скопие. За понатамошна кореспонденция, Ве молиме користете я нашата e-mail адреса: contact@bkks.org.

http://www.bkks.org/node/289
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1045 Chrome 4.1.249.1045
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #37 -: Април 13, 2010, 21:28:46 »
Писмото на БККС до г-н Дариуш БАХУРА :

http://bkks.org/docs/bachura_12-04-2010.pdf


Писмото на БККС до г-н Йежи БУЗЕК :

http://bkks.org/docs/buzek_12-04-2010.pdf
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1045 Chrome 4.1.249.1045
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #38 -: Април 14, 2010, 12:56:13 »
Претседателот на Европскиот парламент испрати писмо до претседателот на БККС

13 април 2010Претседателот на Европскиот парламент професор Иежи Бузек испрати писмо до претседателот на БККС Лазар Младенов, со кое се заблагодарува за солидарноста и подкрепата на Полска и нейзиниот народ, искажани од името на целата организация, во врска со трагичната катастрофа од 10 април. Во писмото се вели:


Почитуван г-н Младенов,

Би сакал да я искажам моята найискрена благодарност кон Вас за сочувствата и солидарноста, изразени во Вашето соопщение кое следува по трагичната смрт на претседателот Качински и други високи полски официялни лица и грагяни во авионската несрекя на 10 април. Ова е неопислива трагедия за Полска коя длабоко я засегна Европа како целина.

Длабоко сум трогнат од Вашето сострадание и подкрепа за Полска и нейзиниот народ во ова тешко време.

Искрено Ваш,

Йежи Бузек,
Претседател на Европскиот парламент

http://bkks.org/node/291

За да го прочитате англискиот оригинал на писмото, отворете го овой link :

http://bkks.org/docs/buzek_reply_13-04-2010.pdfРедактирано от модератор: Подмяна на невалиден линк с валиден.
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:40:14 от Hatshepsut »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1045 Chrome 4.1.249.1045
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #39 -: Април 19, 2010, 11:47:25 »
Снимки на гроба на свещеник Илия Габровалиев в с. Робово, Струмишко - "един от първите борци за българщината", изпрати Лазар Младенов

19 април 2010 | 11:08 | Агенция "Фокус"

Струмица. Лазар Младенов, председател на Български културен клуб - Скопие, изпрати до Агенция “Фокус” снимки на гроба на свещеник Илия Габровалиев в с. Робово, Струмишко. На паметната плоча се чете "един от първите борци за българщината в Струмишко".
В писмото на Лазар Младенов се посочва: "По инициатива на Георги Галев, брат на покойния Димитар Галев от Струмица, който е автор на книгите "Белиот терор" и "Тодор Александров", отидохме в црквата в с. Робово, Струмишко, в чийто двор се намира гробът на свещеник Илия Габровалиев, "един от първите борци за българщината в Струмишко", както е написано на паметната плоча.
Интересното в тази история е това, че гробът първоначално се е намирал в двора на училището, но е преместен в двора на црквата първо на едно, а след това на друго място. При освобождението на Македония 1941 г.,
синовете на свещеника, които са живеели в София, идват в с. Робово и строят ограда на училишния двор.
И вместо благодарност, някакъв майстор от Робово, когото местните познават, заличава част от натписа на паметната плоча където пише "за българщината".

http://www.boiniznamena.com/pics/a78bb235091cc3f69885497d46f6610c.JPG
Български Културен Клуб - Скопйе


Надписът на паметната плоча гласи:

Тукъ почива
свещеник

Илия Ивановъ Габровалиевъ

родом от с.Богданци. Гевгелиско

Един отъ първите борци

(за българщината) въ Струмишко

починал на 11 ноември1911 година

http://www.boiniznamena.com/?action=article&id=298Редактирано от модератор: Подмяна на невалиден линк с валиден.
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:43:18 от Hatshepsut »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1059 Chrome 4.1.249.1059
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #40 -: Април 24, 2010, 15:29:56 »
"Час по България" с доц. д-р Пламен Павлов (СКАТ, 23.04.2010)

Българската национална идентичност на днешните македонци :http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=3575

Цитат
Предвидена е връзка по телефона с г-н Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб - Скопие, който споделя тревогата си за състоянието на българското историческо наследство в Република Македония.

Целото видео:Наскоро и на YouTube.
« Последна редакция: Април 24, 2010, 15:33:53 от disidente »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен Makedon

 • Junior Member
 • *
 • Публикации: 30
 • Country: 00
 • Карма: +20/-4
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Microsoft Internet Explorer 8.0 Microsoft Internet Explorer 8.0
 • Зодия: Cancer Cancer
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #41 -: Април 26, 2010, 12:05:55 »
Полека, со тек на време, ми се отворија очите, секој познат македонец од среден век па до 1945 се декларирал како бугарин, тоа е повеќе од довлно докази за мене.
Македонија е само географски регион без сопствена историја.

Неактивен Nordwave

 • Administrator
 • Founder
 • Hero Member
 • *
 • Публикации: 4705
 • Country: bg
 • Карма: +1343/-0
 • Пол: Мъж
 • Web Master Site
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Firefox 3.6.3 Firefox 3.6.3
  • Български националисти
 • Интереси: История
 • Зодия: Capricorn Capricorn
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #42 -: Април 28, 2010, 08:30:38 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WA9dyOualFo[/youtube]
За надгробната плоча на свештеник Илија Габровалиев
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:44:04 от Hatshepsut »
Facebook  account - Kaloian Ivanov Macedonbg
Bulgarian nationalist forum has been upgraded SMF 2.0. Final

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1064 Chrome 4.1.249.1064
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #43 -: Май 04, 2010, 14:18:44 »
БККС протестира против уништувањето на бугарските споменици во Македонија

4 мај 2010


Надпис над влезот на црквата Св. Недела во Битола. Зборот „Българите” е избришан. БККС собира податоци за уништени бугарски споменици од своето создавање во мај 2008 г.

Бугарскиот културен клуб - Скопје апелира за неодложно востановување на уништените споменици во Република Македонија, кои припаѓаат на бугарското културно-историско наследство. Уништувањето на споменици не би требало да се случува во држава, која се стрeми да стане член на Европската унија и НАТО.

По тој повод, БККС испрати писмо до претседателите, премиерите, министрите за надворешни работи и министрите за култура на Република Македонија и Република Бугарија, до странските амбасади во Република Македонија, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел-Барозо, претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек, генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова, комесарот за човекови права на Советот на Европа Томас Хамарберг, комесарот за проширување Штефан Фуле, евроамбасадорот Ерван Фуере, бугарските европратеници, членовите на Мешовиот парламентарен комитет ЕУ-МК (Евгени Кирилов Јорго Шацимаркакис, Георгиос Кумуцакос, Зоран Талер, Алојз Петерле и др.) и претседавачот на бугарската делегација во Парламентарната асамблеја на Советот на Европа (ПАСЕ) Живко Тодоров.

За да го прочитате писмото : http://bkks.org/docs/letter_04-05-2010.pdf
Погледнете ги снимките : http://bkks.org/docs/appendix_04-05-2010.pdf
Преводот од англиски : http://bkks.org/docs/prevod_04-05-2010.pdf


http://bkks.org/forum/index.php?topic=2463.0Редактирано от модератор: Добавен линк към източника на информация.
« Последна редакция: Август 30, 2014, 22:45:33 от Hatshepsut »
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Неактивен disidente

 • Forum Member
 • **
 • Публикации: 120
 • Country: 00
 • Карма: +127/-0
 • Пол: Мъж
 • OS:
 • Windows XP Windows XP
 • Browser:
 • Chrome 4.1.249.1064 Chrome 4.1.249.1064
Re: Български Културен Клуб - Скопйе
« Отговор #44 -: Май 05, 2010, 02:02:41 »
Бугарскиот културен клуб апелира за реставрација на бугарски споменици

Скопје

Бугарскиот културен клуб во Скопје апелира за неодложно реставрирање на уништените споменици во Република Македонија, кои припаѓаат на бугарското културно-историско наследство.

„Уништувањето на споменици не би требало да се случува во држава, која се стрми да стане член на Европската унија и НАТО“, соопштуваат од тимот за односи со јавност на Бугарскиот културен клуб.

Тие велат дека испратиле писмо до претседателите, премиерите, министрите за надворешни работи и министрите за култура на Република Македонија и Република Бугарија, до странските амбасади во Република Македонија, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел-Барозо, претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек, генералниот секретар на УНЕСКО Ирина Бокова, комесарот за човекови права на Советот на Европа Томас Хамамберг, комесарот за проширување Штефан Фуле, евроамбасадорот Ерван Фуере, бугарските европратеници, членовите на мешовиот парламентарен комитет ЕУ-МК (Евгени Кирилов, Јорго Шацимаркакис, Георгиос Кумуцакос, Зоран Талер, Алојз Петерле) и претседавачот на бугарската делегација во Парламентарната асамблеја на Советот на Европа (ПАСЕ) Живко Тодоров.

Со испраќање на писмото се надеваат дека ќе добијат позитивен одговор во однос на нивните барања.

http://makfax.com.mk/_tools/refinedSearch#106562
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !


Share me

Digg  Facebook  Twitter  Google  
Smf