Българите в Македония си искат езика
(http://images.ibox.bg/2007/03/01/skopje/256x192.jpg)
Българите от Македония не искат повече да бъдат образовани с фалшифицирана история и с един език, който с конституцията в република Македония се нарича „македонски език", а служи като основно средство за дебългаризация на Вардарска Македония.
Това заявиха от асоциацията РАДКО на пресконференция в София.
Те са категорични в искането си да имат същото образование, както в България с използването на български книжовен език.
„Ние, българите в Македония, искаме един от официалните държавни езици в република Македония да бъде и българският книжовен език", подчертаха те.
Председателят на асоциацията Владимир Панков поясни, че българите в Македония искат да им се признае правото на държавност и да имат културна автономия.
Той изтъкна, че по времето на османската империя са имали културна автономия, имали са български църкви и образователни институции.
Когато дойдоха сърбите в Македония, църквите и училищата бяха забранени и закрити и оттогава ние нямаме българско образование, каза Панков.
Той изрази недоумение защо в 21 век някои да нямат право да си учат майчиния книжовен език.
Владимир Панков съобщи още, че македонската организация РАДКО възнамерява да се регистрира и в България.
„Това ще бъде политическа организация, но не политическа партия", каза той и подчерта - „Искаме да бъде легитимна на основание на законите в България".
http://news.ibox.bg/news/id_1768166343
УСИЛИЯТА ЗА ЗАПАЗВАНЕ ИДЕНТИЧНОСТТА НА БЪЛГАРИТЕ В МАКЕДОНИЯ
СЕ УВЕНЧАХА С НОВ УСПЕХ!
Въпреки 16-годишните забрани, провокации и брутални анти-български прояви срещу защитниците на българската кауза в Македония, справедливостта най-после възтържествува! Съгласно постановлението на Европейският съд за Човешки Права в Страсбург, македонските власти (с Решение на Централния Регистър в Скопие N-30120140031889/ 06.10.2016.) признаха правото на легитимност на Асоциация “РАДКО”
Делото на Владимир Панков и неговите съмишленици е достойно за уважение и подкрепа от всички които милеят за правото на самоопределение,, независимо от страните, които обитават. Въпреки неимоверните препятствия, пред които бе изправена тази про-българска организация, тя премина през тях с много усилия и воля, като даде нова надежда за запазване на българското самосъзнание и език в Македония. Това е поредното доказателство, че когато духът у човека е окрилен от правдивостта на каузата, за която се бори, то никакви пречки не са в състояние да спънат постигането на целите му.
Скъпи приятели от Бавария, нека всички да поздравим събратята ни от Охрид и да се присъединим към силата на духа им, с която не спират да подържат високо знамето на българското самосъзнание в Македония, въпреки неизброимите страдания, препятствия и заплахи, на които те са били подлагани досега. Ние много се надяваме, че човешките и гражданските права на българите в Македония ще бъдат гарантирани и окончателно защитени.
Владимир Панков, Председател на Асоциация “РАДКО”:
НИЕ, БЪЛГАРИТЕ ОТ МАКЕДОНИЯ, НЯМА ДА СЕ ОТКАЖЕМ ДА БЪДЕМ ДОСТОЙНИ БЪЛГАРИ И В БЪДЕЩЕ”
(http://orfei.eu/wp-content/uploads/2016/10/%D0%92.%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2-237x300.png)
“Основните задачи на Асоциацията на граждани за запазване на идентичността на българите в Македония „РАДКО – ОХРИД“, са:
• Българите от Република Македония да представляват градивен елемент в Конституцията на държавата;
• Един от официалните езици на държавата да бъде и Българският книжовен език;
• Афиширане на Българската история и култура;
• Възобновяване на необходимите културно-образователни и църковни институции в Р.Македония по подобие на българските културно-образователни и църковни институции, които съществуваха на територията на Република Македония по времето на Османската империя, разбира се, адаптирани към съвременните условия и потребности;
• Защита от присвояване и фалшифициране на Българската история и култура;
• Защита на Българите в Република Македония от репресии, полицейско наблюдение и тормоз, преследване, дискриминация и културен геноцид;
• Възобновяване на духовното и културното единство на Българите от Р.Македония и Българите от Р.България.
Това означава, че основните задачи на “РАДКО” просто казано може да се сведе до две основни изисквания:
• Признаване на правото на държавност на Българите от Р.Македония
• Признаване на културната автономия на Българите от Р.Македония която те имаха от времето на Османската империя. “
http://orfei.eu/bg/ (http://orfei.eu/bg/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%85-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0/)