Автор Тема: Народните Юнаци - националните герои, трябва да се помнят!  (Прочетена 3368 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4743
  • Windows NT 10.0 Windows NT 10.0
  • Browser:
  • Chrome 65.0.3325.183 Chrome 65.0.3325.183
Тема за не така известни народни юнаци- национални герои, които сме позабравили.
Има доста такива, и като народ имаме повече от всеки друг народ на земята.
ДОБЪР ПРИМЕР ЗА БЪЛГАРИН -ЮНАК.

Георги Тиханек (1845 –1915). Останал в Историята като революционерът, гръмнал първата пушка и дал началото на Априлското въстание на 20 април 1876 г. Член на революционния комитет и началник на тайната полиция в Копривщица, и съратник на Каблешков. Тиханек е в групата въстаници, която трябва да превземе конака, и дава първия изстрел във въстанието, като убива заптието Кара Хюсеин. След въстанието е заловен и откаран в София, където престоява три месеца. Заточен е на остров Родос. Георги Тиханек и Никола Беловеждов правят опит да избягат, но са заловени и разделени. Доживява Освобождението на България. Връща се в Копривщица през 1879 г.
« Последна редакция: Май 23, 2018, 22:12:15 от Hatshepsut »

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1612
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Chrome 66.0.3359.158 Chrome 66.0.3359.158
  • Интереси: История,Философия,Политика
  • Зодия: Aries Aries
Никола Жеков
Христо Луков
Иван Рогозаров
ϟϟ|СВОБОДЕН-СОЦИАЛЕН-НАЦИОНАЛЕН| lYl 
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО И ВСИЧКО ЗА БЪЛГАРИЯ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
ВЕЛИК НАРОДЕН ЮНАК.
"Аз съм главният виновник. Затова ви моля да не мъчите хората. Сам съм - други няма! Аз водих, аз заповядвах, други не търсете."
-
142г. от жестоката смърт на един от най-великите български революционери и национален герой. Водач и военен ръководител на Априлското въстание в Брацигово. Местни чорбаджии предават Петлешков на турците след разгрома на въстанието. Въпреки това не предал никой. Цялата "вина" прехвърлил на себе си. След това Васил Петлешков бил поставен между три огъня и така изгорял жив в страшни мъки. Когато този мъченик стоял между огньовете от силната горещина кожата му се напукала и мас течала от него. В същия миг щикове се забивали от всички страни в месата му. Така изгорял този смел българин. Човешкият разум трудно може да си представи какъв силен дух, каква воля е имал безстрашният българин. Нека неговият мъченически живот да бъде пример на безкористно родолюбие за поколенията.
ПОКЛОН!

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Ти правиш поклони само пред бай тошо и господаря ти путин.Лицемерно е да пишеш за национални герой
« Последна редакция: Май 23, 2018, 22:16:58 от генерал Жеков »
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
Ти правиш поклони само пред бай тошо и господаря ти путин
Темата не е за тебе или мене, нека не я превръщаме в бунище. Имай уважение към хората жертвали се за свободата, народността и вярата.

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Защо към тях да има по-голямо уважение от това към Луков,Рогозаров и Жеков?
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
На днешния ден преди 142 г. България губи един от най-великите си революционери – Гаврил Груев Хлътев, който остава в историята ни под името Георги Бенковски. Великият Българин, Апостолът на въстанието е предаден и загива в Тетевенския балкан, край река Костина.

ПОКЛОН, ВОЙВОДО!
ВЕЧНА ПАМЕТ!
Бог да го прости !

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
Nikolai Georgiev

"Слагам Панайот Волов в числото на четиримата най-велики българи. Слагам го, защото само той, подчертайте това, само той, единствен човек в българската история се отказа от поста си, от правата си, от славата, от суетата, от всичко – за Отечеството си, за България. Когато го избират за Апостол, за главен апостол на Четвърти революционен окръг в Гюргево, през зимата на 1875г., той взема за помощник Георги Бенковски – един прост кара-абаджия от Копривщица. И после, като вижда, че този прост кара-абаджия е гений, че е роден за водач, за пълководец, че е по-добър и по-достоен от него, предава нему своите пълномощия, той минава на втора линия, а Бенковски излиза начело. Такъв случай в световната история няма. Това е един-единствен случай. И това прави българинът от Шумен – Панайот Волов... Баща ми е търгувал с баща му – Вичо Волов. Къщата им бе на главната улица. Знам целия му род. Шумен даде на България едно име – и то му стига – Волов...” - Атанас Буров за Панайот Волов
142г. от смъртта на един от най-значимите български революционери и национален герой. Той е сред инициаторите, учредителите и главните дейци на Гюргевския революционен комитет и на Априлското въстание (1876). Умира само на 26г. на 26 май 1876г. след предателство при „Беленския мост“ на уста Кольо Фичето е ранен от турците и за да не попадне жив в техните ръце се удавя в придошлата река Янтра

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Защо великите българи да са само 4?
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
Защо великите българи да са само 4?
Така смята човека написал мнението. Лично аз смятам че не може да се изброят и да се каже кой е по-велик или най-велик, не и в нашата история.

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Ha практика може.Най-велик е този,направил най-много за България,българщината и т.н.В този ред на мисли,трябва да отбележим като най-велики Васил Левски и ген.Христо Луков.След тях може да подредим всички останали
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
Ha практика може.Най-велик е този,направил най-много за България,българщината и т.н.В този ред на мисли,трябва да отбележим като най-велики Васил Левски и ген.Христо Луков.След тях може да подредим всички останали
Значи като Главен Български хайдутин тези неща ги определям аз. Определям ги понеже знам доста по въпроса и съм мислил доста пак по тези въпроси.
В българщината се определят нещата по следният начин. Не се гледа кой е направил най-най-много , а  кой колко е направил според: силите  и възможностите  и времето си. Според тези критерии, много хора са направили много и не може да се определи, кой е най-голям. Това даже е невъзможно. Според тези критерии, може би Левски идва на първо место, но и доста други не му отстъпват. Генерал Луков обаче даже не влиза в класацията. Не трябва да се влияем от идеологии и политика в тези неща.

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Това,което е направил Луков е наистина много.С това си мнение,ти показа,че не знаеш нищо за по-новата ни история,а живееш 300г. назад във времето
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Неактивен Мишок

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Browser:
Това,което е направил Луков е наистина много.С това си мнение,ти показа,че не знаеш нищо за по-новата ни история,а живееш 300г. назад във времето
Знам, доста за него, но няма да обсъждам. Има си тема и даже теми за Луков. Питай ме в тях какво мисля за него.
Да живея не 300г. назад във времето а даже 500 и съм доволен и резултатите са добри.

Неактивен генерал Жеков

• Site Supporter
  • Hero Member
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
Доволен си,защото това не е реалния свят.
БЪЛГАРИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ!

Share me

Digg  Facebook  Twitter  Google  
Smf