Танцът на Руфинка

• 6 Отговора
  • 3457 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен stas

• **
  • 198
  • +68/-31
Танцът на Руфинка
« -: Ноември 23, 2009, 21:27:14 »
Ивелина и Тоника от Глогово - са номер 1 в Италия !!!

Ива и Тони от село Глогово грабнаха "Златната монета" в Болоня

19 Ноември, 2009 - 08:12 - Вестник "Сега" - електронно издание

На световноизвестния детски песенен фестивал в Болоня Zecchino d'oro ("Златна монета") сестрите Ивелина и Тоника Андрееви от тетевенското село Глогово спечелиха първо място. Българските момичета впечатлиха жури и публика с песента "Руфинка болна легнала", озаглавена на италиански "Росинка". Всички 14 малки певци са избрани с конкурс от 4500 участници от Италия и други страни. В заключителния етап на конкурса участваха още три момиченца от Малта, Германия и Великобритания, а от италианска страна участниците са 9. Те пяха в съпровод на традиционния детски хор на Zecchino d'oro.
Конкурсът се излъчва директно по Раи 1 всеки ден. Освен журито в определянето на най-добрата песен бе взет под внимание и телефонният вот на зрителите.
Основан през 1959 година в Милано, детският фестивал е втори по популярност след "Сан Ремо". От 1961-ва е към благотворителната организация "Антониано" в Болоня и стимулира и разпространява детската песен по света.

Танцът на Росинка (орг. Руфинка) - Златна монета (болоня) Тоника и Ивелина
« Последна редакция: Април 19, 2011, 07:00:50 от Hatshepsut »
"Вярвам, Господи, помогни на неверието ми!" (Марк. 9:24).

*

Неактивен Балкани

• 1085
  • +470/-62
Re:Танцът на Руфинка
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2009, 02:24:45 »
Определено не ми напълни душата. Глобалистичен бълвоч.
Тежко, тежко! Вино дайте!
Пиян дано аз забравя
туй, що, глупци, вий не знайте
позор ли е, или слава!

....

Ще да пия на пук врагу,
на пук и вам, патриоти!
Аз веч нямам мило, драго,
а вий... вий сте идиоти!

*

Неактивен stas

• **
  • 198
  • +68/-31
« Отговор #2 -: Ноември 25, 2009, 19:24:54 »

А  това, че чрез тези наши дечица светът опознава Родината ни от към хубавата и страна не ти ли достави удоволствие !?

.
"Вярвам, Господи, помогни на неверието ми!" (Марк. 9:24).

*

Неактивен опълченец

• 991
  • +148/-101
  • Зодия: Aries Aries
« Отговор #3 -: Декември 23, 2009, 18:12:10 »
браво на дечицата :-)
Тогава Столетов, наший генерал,
ревна гороломно: "Млади опълченци,
венчайте България с лаврови венци!
на вашата сила царят повери
прохода, войната и себе дори!"

*

Неактивен Балкани

• 1085
  • +470/-62
« Отговор #4 -: Декември 24, 2009, 02:57:20 »

А  това, че чрез тези наши дечица светът опознава Родината ни от към хубавата и страна не ти ли достави удоволствие !?

.
Изобщо не ми дреме света каква представа има за страната ни, докато българите нямат никаква представа за страната си. Дреме ми, че тези деца няма да имат представа за страната си, колкото и български песнички да пеят. Само дето те дори не пеят български песнички, ами някакви смесени българо-италиански.
Тежко, тежко! Вино дайте!
Пиян дано аз забравя
туй, що, глупци, вий не знайте
позор ли е, или слава!

....

Ще да пия на пук врагу,
на пук и вам, патриоти!
Аз веч нямам мило, драго,
а вий... вий сте идиоти!

*

Неактивен omerzen

• 4249
  • +562/-46
  • България на българите
« Отговор #5 -: Декември 24, 2009, 05:48:22 »
Ивелина и Тоника от Глогово - са номер 1 в Италия !!!
Ивелина и Тоника от Глогово - са номер 1 в Италия
(clap)  Много добре ! Чудесно ! Току-що изгледах клипчето . Нямам думи ! По принцип Българските родопски народни песни много трудно се изпълняват . Още повече  Родопите - тази изконна Българска земя . Скъпа на всеки български родолюбец както и всяко кътче от Българското ни Отечество . Двете момиченца , а и другите деца се справиха блестящо . Европейчетата - най красивите деца на човечеството ! Българските дечица са най-красиви разбира се .
Сега е Рождество Христово . Дай Боже повече българчета . Да са ни живички и здравички на техните семейства и на нацията ни .
Иначе няма нищо лошо . Българските национални мотиви са много добре вплетени в хубавата мелодия . Всъщност те са в основата на песента . Това съсвем не е обезличаване на Българското , а е много добре преработено за да се хареса и да бъде заобичано и от другите европейци .
Това не е цигънско-ориенталско-турска чалга омърсяваща и окепазяваща всяка българска мелодия . Това изречение го написах с малко погнуса , но няма как .
Иначе за израстването и възпитанието на Българчетата сме отговорни ние българите като цяло . И най-вече възпитанието в семейството и в училищата . То трябва да бъде националистическо . За да опазим и съхраним Българите и Българската държава и през следващите векове . И тогаз българите да си бъдат пак българи , а не безлична космополитна биомаса - тоест да престанат да съществуват .
Да пребъде Българското - и като държава и като нация .
За да разберат европейците поведението на циганите, първо европейците трябва да разберат че циганите не са европейско население.

*

Активен Hatshepsut

• Pharaoh
  • *
  • 7159
  • +526/-0
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
« Отговор #6 -: Юли 15, 2011, 11:04:39 »
Разчистиха гроба на Руфинка край Попрелката

Гробът на Руфинка вече не тъне в бурени и всеки може да сведе глава пред паметта на девойката

Няколко са знаковите родопски песни, които се знаят от всеки българин – едната е реещата се като музикално послание от земляните. из далечния космос „Излел е Дельо хайдутин“, а другата – фолклорният шедьовър , станал особено популярен от финала на филма „Краят на песента“, създаден по затрогващата Хайтова творба „Ибрям али“.

Малцина обаче знаят, че Руфинка е била реално съществуваща личност. Местните легенди датират нейното битие отпреди 150 години и адресират „постоянния“ й адрес в село Попрелката (съвременният читател сигурно се чуди какво ли значи това завързано име, но то не е нищо повече от синоним на „селска седянка“, на която се преде, б. а.).

Името й всъщност е Руфие Чакалова. Тя била гласена да стане жена на напет момък от съседното Надарци, но невярна болест я тръшнала на легло и девойката предала Богу дух в разцвета на силите си.

По-старите хора си спомнят, че годеникът й се казвал Асан Кичуков и живял цели 100 години.  Неосъществената любов на двамата луди-млади трогнала до сълзи местните певци, които възпели Руфинкината трагедия в тъжна елегична песен.

Мелодията й се обагря с още по-сърцераздирателни трели, когато изпълнението й се озвучи от сантиментално протяжните ручила на гайдите, които сякаш опяват нелепо прекъснатия млад живот на момичето. За него е известно още, че то произхожда от Чакалския род, който обаче отдавна е напуснал селото.

Предаваното повече от столетия предание указва, че на Руфинкиния гроб е засято цветето бяла кандилка, което не се среща никъде другаде в региона. Тъкмо по него в останките на старото гробище е открита надгробната могила на без време споминалата се млада родопчанка.

Надгробният камък

В края на юни мястото на вечния й покой е разчистено от буренаците и върху него е поставена скала, обработена от смолянски каменоделци, с тегло над половин тон. На нея е изсечен текстът на песента, възпяла историята на Руфие.

Инициаторът на това благоустрояване – председателят на Занаятчийската камара в Смолян инж. Недко Пашамов, има идея по-нататък да се оформи и красива цветна алея до гроба, край която да се разположат пейки за почивка. Той упорито се е заел с проучването на цялата история около написването на „Руфинкината“.

Попрелчани настояват пред министър Росен Плевнелиев да им помогне за ремонтирането на разбития път до селото, който сега е в окаяно състояние. Работи се и по въпроса тук да се провежда занапред фолклорен фестивал-надпяване с родопски песни за млади изпълнители.

Дотогава, който мине покрай родопското село, разположено по горното течение на река Арда, ще може да се поклони пред гроба на музата, вдъхновила създаването на песента за болната Руфинка.

http://www.desant.net/show-news/22527/
« Последна редакция: Септември 17, 2018, 14:47:43 от Hatshepsut »