Автор Тема: Легендата за "крал" Артур и неговите рицари  (Прочетена 6904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SSK

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 291
Навярно мнозина от вас са гледали последната екранизация на филма "крал Артур".

Ако не сте то ще кажа накратко това което най-много ме човеърка да се интересувам.

Според последната екранизация рицарите на Артур са представени исторически като хора от Изтока или по точно от Сарматия и територийте около Азовско и Каспийско море.

С оглед на историята...тези територии са били притежание на българите

Времето на развитие на събитията е в края на Римската империя 30-те и 40-те години на 5 век.

Значи въпроса ми е чисто исторически.

Тези рицари на Артур ако вярваме на тази екранизация...не би ли трябвало да са българи?
Името на единия рицар бе...Борс а Борс идва от "Барс"-хищник от групата на котките присъстващ в древния български календар.
Тук е момента да спомена че Борис означава същото.

Погледнато от моя гледна точка според тази екранизация...останах с впечетлението че тези рицари на Артур са си чисти българи.

Ако някой може да намери нещо по въпроса да го постне с удоволствие ще го прочета.
« Последна редакция: Март 05, 2011, 19:05:16 от Hatshepsut »
Трябва да покажем на Света,че не всички сме като тях.

Неактивен Гълъбов

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 114
Re:Легендата за "крал" Артур и неговите рицари
« Отговор #1 -: Декември 03, 2006, 14:30:44 »
Според последната екранизация рицарите на Артур са представени исторически като хора от Изтока или по точно от Сарматия и територийте около Азовско и Каспийско море.
Това все пак са екранизации ...
 Масово разпространяваната и екранизирана легенда е по английския вариант на легендата който обаче силно изкривява нещата.
 Всъщност Артур (името му не е точно такова) е келт. Точната му титла е била риотам. Бил е нещо като владетел в част от Англия- вероятно Корнуел на който са били подчинени васални владетели.
 В легендата е представен като християнин но вероятно не е бил а е водил последната келтска съпротива в Англия.
 В английския вариант на легендата Моргана е зла и убива Мерлин докато в келтския Моргана всъщност не е нищо друго а келтската богиня Мориган която не убива Мерлин а го приспива за да може да бъде събуден. Така звучи келтската представа.
 Според келтите (в района на Корнуел още има компактно келтско население) и по-специално изследващите старата друидска вяра най-достоверна екранизация на келтския оригинал на легендата е "Мъглите на Авалон" който колкото и да изглежда абсурдно на фона на останалите екранизации всъщност е ... автентичната легенда преди да бъде грубо променена. Гледай филма.
 Да се търси обаче самия Артур нейде из Сарматия е абсурдно- този риотам си е документирано живял в Англия. Ако все пак има директна връзка това е името на меча му- в келтския оригинал Ескалибур никога не се е казвал Ескалибур а името на келтски на меча на Артур е Каладболг и според легендата е върнат в езеро за да бъде намерен пак.
 Ако трябва да се търси връзка със Скития и Балканите тя е далеч преди това в митологията за завладяването на Ирландия когато има няколко преселения които в ирландските легенди се казва че са от Скития и Балканите- едно от тях е на Фир Болг последвано от Туата де Данан (народа на богиня Дану или народа на боговете)
 За Фир Болг е казано че дошли от земите на гърците.

Цитат
Тези рицари на Артур ако вярваме на тази екранизация...не би ли трябвало да са българи?
Keлти са си ...
 Връзката е била далеч назад.
Цитат
Името на единия рицар бе...Борс а Борс идва от "Барс"-хищник от групата на котките присъстващ в древния български календар.
Тук е момента да спомена че Борис означава същото.
To един от кралете на Ирландия победил викингите е Браян Бору но все пак към 5 век местните келти отдавна са си обособени като народи.
Цитат
Погледнато от моя гледна точка според тази екранизация...останах с впечетлението че тези рицари на Артур са си чисти българи.
1000 години по-рано техните предци да но към момента когато е живял Артур отдавна няма връзка.

Неактивен Иван Иванов

• Senior Member
  • Публикации: 637
« Отговор #2 -: Декември 04, 2006, 20:25:53 »
Фима не е лош, като се изключат безброй гафове, откровенно измислената история, историческите несъответствия /какво инквизия през 5 век ?/ и нереалната битка на края  ;D

Иначе вожда на саксите ми беше любимец, още скърбя за него  ;D

Неактивен Гълъбов

• Forum Member
  • **
« Отговор #3 -: Декември 04, 2006, 20:40:30 »
Фима не е лош, като се изключат безброй гафове, откровенно измислената история, историческите несъответствия /какво инквизия през 5 век ?/ и нереалната битка на края  ;D

Иначе вожда на саксите ми беше любимец, още скърбя за него  ;D
Ами той филма е по роман и въпросния роман си е роман. Но според изследователи на келтската митология е много по в тон с нея отколкото християнската версия на Томас Малори.
 И оттам в никакъв случай не е по-измислен от останалите варианти които пък са резултат от допълнителни изкривявания.
 В такъв смисъл не е точно да се говори за исторически несъответствия защото филма няма претенции да е исторически.
 Но пък има претенции да носи духа на местната митология който останалите варианти не носят.
 Това е митология и затова тук няма какво да гледаме исторически факти.
 Например във филма се акцентира върху ролята на жените- те са с централна роля както реално е било в келтския свят (виж например за кралица Будика (или Boadicea както са я писали римляните)
 И второ- Моргана е представена в английската версия като лошата- убива Мерлин.
 А тук тя е проекция на богинята Мориган която няма как да е лоша за келтите и тя не убива Мерлин а го запазва по начина по който се възприема обезсмъртяването от келтите.
 А и за Артур се развива версията че истинското му име е Вортигерн. По време на реалния Вортигерн за няколко десетилетия нашествията на Албиона са спрени (това се потвърждава и археологически)

Неактивен Иван Иванов

• Senior Member
« Отговор #4 -: Декември 04, 2006, 20:43:58 »
Да, ама можеше и да е по-хубав :(

Идеята за тези сарацини ме напуши на смях. На мен ми приличаха на монголци, пък и самата идея 6 души да се изправят срещу 1000  :o

Неактивен Гълъбов

• Forum Member
  • **
« Отговор #5 -: Декември 04, 2006, 20:50:42 »
Да, ама можеше и да е по-хубав :(

Идеята за тези сарацини ме напуши на смях. На мен ми приличаха на монголци, пък и самата идея 6 души да се изправят срещу 1000  :o

Е аз съм гледал само филма без да съм чел книгата а мненията са че филма все пак е доста слаба екранизация на книгата.
 Що се отнася до идеята за 6 срещу хиляда тя пак ти звучи смешно но си е отново съвсем в тон с келтската митология където се набляга изключително и главно на индивидуалния героизъм в такъв смисъл ако и да не е исторично е много келтско. А романа цели не историчност а да е като келтски епос.
 А в техните епоси един герой смазващ армии е нещо обичайно.

Неактивен Иван Иванов

• Senior Member
« Отговор #6 -: Декември 04, 2006, 21:00:35 »
Напомня на Илиадата и Махабхарата, абе всички епоси си приличат  ;)

Неактивен Sol Invictus

• Senior Member
  • Публикации: 641
  • Country: 00
  • Степен вълк
« Отговор #7 -: Декември 07, 2006, 16:51:41 »
Аз като гледах филма и доста се изнанадах от самата интерпретация на легендата. Нещата изглеждаха далеч по-правдоподобно и е възможно в тях да има капка истина. Нека да не забравяме, че киното е еврейска индустрия и е невъзможно в него нещата да се представят в истинската си светлина.
Изгори след прочитане!

Неактивен Бай Иван

• Hero Member
  • Публикации: 1344
  • Country: bg
  • Зодия: Scorpio Scorpio
« Отговор #8 -: Декември 07, 2006, 17:27:21 »
                       Аз гледах филма и много ми хареса, пък и кой може да узнае пълната истина в една легенда.

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3607
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #9 -: Декември 07, 2006, 21:10:42 »
Филмчето е забавно, но не трябва да се взима на сериозно.
Те Холивудските режисьори ги мислят едни врели-некипели ...
Имаше един филм - "Истинската история на Граф Дракула" (или нещо от този род) - снимам в Румъния - препоръчвам ви го - историйката е леко изгаврена, но има един момент, в който заковават чалмите на главите на Османлиите - на този момент се израдвах максимално.

Неактивен Иван Иванов

• Senior Member
« Отговор #10 -: Декември 07, 2006, 21:15:32 »
А, тоя е добър  ;D

Ама пак имаше цензура. Друга работа си е "Страстите Христови"  :icon_mrgreen:

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3607
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #11 -: Декември 07, 2006, 21:20:56 »
А, тоя е добър  ;D

Ама пак имаше цензура. Друга работа си е "Страстите Христови"  :icon_mrgreen:
Гледайте серийката на South Park за страстите христови - яка гавра с евреите и Мел Гибсън!

Неактивен krystalnacht_666

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 264
« Отговор #12 -: Декември 07, 2006, 21:21:03 »
Влад Тепеш е мразел турците в червата!

Когато Баязид "Светкавицата" тръгнал на поход срещу тогавашната столица на Румъния - Търговище Дракула напуснал града поради това,че не разполага с достъчна войска за да спре Баязид.

Когато турците пристигнали в Търговище обаче ги зашеметила ужасяваща гледка :

10000 турски военопленници(може и 50000 да са били,не си спомням точно цифрата) набучени на кол и с избодени очи!

При вида на страшната гледка султанът се завърнал в Анадол.

Влад Тепеш е човекът,който успя да спаси Влашко от турска окупация!
Ето такива князе ни трябват на нас - жестоки,безмилостни и кръвожадни зверове,които със стръв да мачкат враговете на Родината.
Не мижитурки като Шишмановци!

Вечна слава!

Неактивен Бай Иван

• Hero Member
  • Публикации: 1344
  • Зодия: Scorpio Scorpio
« Отговор #13 -: Декември 07, 2006, 21:21:46 »
              Историята във филма за Артур  е здраво омесена с ранното християнство и донатизма. В истинския епос няма и дума за християнство, дори и не е много ясно къде точно се развива действието. Някои изследователи отричат това да Англия и определят епоса като роден на територията на днешна Дания.

Неактивен Гълъбов

• Forum Member
  • **
« Отговор #14 -: Декември 07, 2006, 21:24:07 »
Филмчето е забавно, но не трябва да се взима на сериозно.
Ама пак не разбра- коментара е че ако има екранизация която да отразява келтския дух то това е тази и ако някоя въобще трябва да се взема на сериозно това е тази заради това че не следва видоизменената легенда а носи духа на епохата
 И не е холивудски режисьор писал сценария а следва сюжета на роман.
 Сравнението с Дракула не е удачно
 В християнския вариант на легендата Моргана е отрицателния герой-вещица. В келтския (а Артур- Вортигерн е келт) Моргана НЕ МОЖЕ да е отрицателен герой.

Share me

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf