Скандал назря заради "турско робство" в БГ презентация за 3-ти март

• 27 Отговора
  • 4682 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен valdope

• **
  • 135
  • +45/-9
"Турското робство" спря презентация за 3-ти март в контингента ни в Афганистан. По случая зрее скандал в Министерството на отбраната, съобщиха  от военната ни мисия.

Български офицер, майор Даниела Благоева, е подготвила презентация, посветена на националния празник 3-ти март. Презентацията е била спряна, а офицерът е била заплашен с наказание заради национализъм, съобщава Фокус.

Пресцентърът на Министерство на отбраната разпространи позиция във връзка с въпроси, свързани със скандала.

Майор Даниела Благоева изготвя презентация по повод Националния празник на Република България – 3-ти март, и я разпространява във вътрешната информационна мрежа на ИСАФ в Кабул, което не е част от служебните й задължения. Националният командир на контингента полковник Петко Лилов назначава служебна проверка по случая, която установява, че в презентацията е допусната терминологична грешка в текста на материала.

Полковник Лилов провежда още същия ден, 3 март, среща с Командващия регионалното командване "Столица" бригаден генерал Левент Чолак, на която се изясняват обстоятелствата и случаят е приключен. На проведената двустранна среща в Афганистан турската страна остава удовлетворена от навременната реакция на българското командване.

Майор Даниела Благоева продължава да изпълнява задачите си в мисията в Кабул на друга длъжност. Тя ще се завърне с планираната ротация на контингента.

http://society.actualno.com/news_289697.html
« Последна редакция: Март 16, 2010, 18:38:07 от valdope »

*

Неактивен Генерал Колев

• 2583
  • +202/-11
  • България над всичко!
Абе какво да говорим- не само правителствата ни са продажни, продажни са и военните ни. Направо ми иде да се завра в земята от този национален срам!!!
България над всичко!

*

Неактивен Преспанец

• 811
  • +128/-50
Абе какво да говорим- не само правителствата ни са продажни, продажни са и военните ни. Направо ми иде да се завра в земята от този национален срам!!!
Прост народ- слаба държава.

*

Неактивен omerzen

• 4242
  • +562/-46
  • България на българите
Лизането на турски гъзове не престава ейй!
По добре ТЕ да се заврът в земята от срам Генерале! А не ти!
Точно това коментира и Велизар Енчев в момента по СКАТ.
За да разберат европейците поведението на циганите, първо европейците трябва да разберат че циганите не са европейско население.

*

Неактивен omerzen

• 4242
  • +562/-46
  • България на българите
Прост народ- слаба държава.
Ами Насе , спомни си кои са управляващите в момента.
За да разберат европейците поведението на циганите, първо европейците трябва да разберат че циганите не са европейско население.

*

Неактивен Преспанец

• 811
  • +128/-50
Ясно ми е кои са, ама те нямат нищо общо в случая- още не знам позицията им.

*

Неактивен omerzen

• 4242
  • +562/-46
  • България на българите
Няма и да я научиш.

*

Неактивен valdope

• **
  • 135
  • +45/-9
" Презентацията е била спряна, а офицерът е била заплашен с наказание заради национализъм,
  Позор! Излиза, че да си националист в българската армия е наказуемо! Какъв трябва да си според тези боклуци, които са срам за армията ни (колкото е останала)??? Или вече тази армия не е българска. Така излиза, след като всячески гледат да угаждат и служат на чужди интереси.

*

Неактивен Генерал Колев

• 2583
  • +202/-11
  • България над всичко!
Използването на термина „турско робство" е исторически коректно. Това заяви проф. Георги Марков, директор на Института по история към БАН. Той допълни, че страната ни не може да се съобразява с днешна Република Турция и да фалшифицира историята. Ето как той разясни използването на термините „османско владичество" и „турско робство":
„Турско робство" е навсякъде по документи. Няма какво толкова да се стряскат съседите от „турско робство", тъй като Османската империя е държава на османските турци. Понеже и при нас се появиха спорове по едно време между османисти и историци. Така или иначе, когато изследват предмета, те употребяват думата „османско владичество", тъй като империята е Османска, но това е империя на османските турци, тъй като преди османските турци има селджукските турци. Има други турци в Мала Азия, които имат държава, те пък са османските турци. Народът ни го казва „турско робство". Османистите оспорват това, че е робство, тъй като вече през 19 век започват европейските реформи в Османската империя и вече е нямало онова робство през 15-16 век. Не е грешно да се нарича и „турско робство. Аз го приемам, само и само да не се казва османско присъствие, което нито е научно, това е просто една политическа формулировка".

http://frognews.bg/news_21258/V_Kabul_voiuvat_zaradi_turskoto_robstvo/
България над всичко!

*

Неактивен Младиястарец

• **
  • 185
  • +44/-12
От юридическа гледна точка владичество, присъствие & Co. са грешни, а робство е доста по-правилно.

*

Неактивен Исперих

• *
  • 1636
  • +430/-132
  • Всички комунисти под земята! (надпис в мина)

Да бе :-D Къде ще имат нещо общо?! Като че ли са се самоизпратили там :damn:
”Делото е свято, проклети ще бъдете, ако не продължите борбата” Г. Кондолов

*

Неактивен Nordwave

• *
  • 4412
  • +1344/-0
  • R.I.P. 2017
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
По повод скандала със спряната презентация по повод 3 март в контингента ни в Афганистан Агенция „Фокус” потърси коментара на историка проф. Георги Марков

Фокус: Г-н професор, какъв е вашият коментар, от гледна точка на историк, по случая с българския контингент?
Георги Марков: Това е националният празник. От няколко години ДПС се опитва да подмени Трети март с 24 май. Аз лично съм участвал в тази съпротива. Трети март е национален празник на Република България, така че във военния контингент, където се вее националното знаме, този празник трябва да се чества. Майор Даниела Благоева пуска материал за 3 март, но турският началник се възмутил. А Министерството на отбраната се извинява за случая. Това никога не би го направило едно Министерство на отбраната на Сърбия например или на Гърция – да се извинява за националния си празник.
Фокус: Терминът „турско робство” може ли да се определи като терминологична грешка?
Георги Марков: Не. Това е исторически термин. Във всички български документи от преди Освобождението – навсякъде се говори за робство. В документите и в поезията. Така че това не е грешно да се употреби, защото става въпрос за Османска империя, но в нея господстващ народ са османските турци. Те са господстващият народ. Така че, може да се каже и османско владичество, и за турско робство. Нищо обидно няма, но за съжаление през последните десет години в Турция скъсват със средствата на Мустафа Кемал, известен като Ататюрк. Той казва, че Република Турция няма нищо общо с Османската империя. В последните десет години, особено ислямисткото правителство на Ердоган, реабилитира Османската империя както в политиката, така и в турската историография. Особено яростен неоосманист е външният министър на Турция Ахмед Давутоглу. Той миналата есен в Сараево заяви, че Османската империя всъщност е била една процъфтяваща империя, всички народи са живеели цветущо, по братски и едва ли не призова да се възстанови зоната на Османската империя. Това е една опасна тенденция в съседна Турция, защото там реабилитират тази Османска империя, което не може да се приеме от народите, които са били жертва на тази империя. Става въпрос не само за българи, но и за гърци, за румънци, арменци, кюрди. Мен ме възмути, това което чух като официално съобщение на Министерството на отбраната, което е силно цензурирано. От него не се разбра за какво става въпрос.
Фокус: Как е решен въпросът с термина „турско робство” в учебниците за средно и висше образование у нас – използва ли се по този начин, заменя ли се?
Георги Марков: Знаете колко се политизира. След 1989 година ДПС се опита да наложи термина „османско присъствие”. Това беше скандално и не мина. Сега е „османско владичество”, но може да се използва и терминът „турско робство”. Когато държавният глава вечерта на Трети март поздравява строените български войскови части, той ги поздравява с Освобождението. Но трябва да се разбере от кого се освобождаваме. Фокус: Това се спестява...
Георги Марков: Не бива да се спестява. Аз разбирам от дипломатическия протокол, но ние както го спестяваме навън, аз се опасявам, че ще започнем да го спестяваме и тук и постепенно ние ще си фалшифицираме историята. И това започна от натиск от тук и от там – отвън. Ние не може да си фалшифицираме историята. Ако питате един османист, той би ви казал, че империята е османска. Обаче тази империя си има династия – тази на османите, които са основали тази империя. Това не са селджукски турци, тъй като 200 години преди Осман да основе държавата си, в Мала Азия е имало държава на селджукските турци. И за това в науката се говори за две държави – една на селджукските турци, а след това на османските турци. Тоест, прави се разлика. Затова и във всички документи се пише „европейска Турция”. Става въпрос не само за периода преди Освобождението, но и за след това. През този период вместо „Османска империя” се пише „Турция”. Това е от българска гледна точка. Така че, могат да се употребяват и двата термина – и „османско владичество”, и „турско робство” http://www.focus-news.net/?id=f14384

*

Неактивен Преспанец

• 811
  • +128/-50

Не Бойко е направил скандала, а офицера.

*

Неактивен Исперих

• *
  • 1636
  • +430/-132
  • Всички комунисти под земята! (надпис в мина)

Не Бойко е направил скандала, а офицера.

Нещо недочуваш, недовиждаш, а най-вероятно недораразбираш.
”Делото е свято, проклети ще бъдете, ако не продължите борбата” Г. Кондолов

*

Неактивен Преспанец

• 811
  • +128/-50
Сега прочетох по-добре какво си написал.
За мен участието ни в Афганистан е правилно, но не това е проблема в случая, а забраната да се говори за национализъм и това, че сме се обяснявали на турците (под чието командване сме там).

Скандал в Рибново с ислямски привкус

Започната от Франкист

Отговора: 37
Прегледи: 5893
Последна публикация Август 08, 2012, 21:34:46
от Петкан
Световен скандал заради македонски танц, откраднат от България

Започната от Генерал Колев

Отговора: 7
Прегледи: 2038
Последна публикация Март 10, 2010, 10:56:05
от Франкист