Какво мислите за частно образование и частно здравеопазване?

• 23 Отговора
  • 4845 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен killed_by_death

• 733
  • +159/-39
  • Дълг и Чест
Здравеопазването и образованието касаят пряко цялата нация и съответно политиката. Затова е някак си наложено да са част от държавните дела. Така би трябвало да е. В нашия случай двете са си е*али майката и затова започваме да смятаме, че частните училища и здравни завезения са най-добрия вариант. Не са най-добрия вариант, но в случая е абсолютен факт, поне частните болници, че са далеч по-дбри и надеждни. Да не правя реклама, но са наистина много напред пред държавните.
Не трябва да е така, защото здравеопазване и образование трябва да са достъпни за всеки гражданин, а това може само държавата да го осигури. Когато нещо е частно, то не се развива за благото на народа, а предлага според портфейла ти.
Частното образование? Я да ме светнет как ще бъде осигурено за всички? Само да ви светна, че не всички български семейства и родители могат да си позволят да изпратят скъпите си трудолюбиви дечица да учат във ВУЗовете и да им плащат такси каквито са в НБУ например, плюс консумативи, плюс пари да си веят задника по барове и дискотеки. А те са далеч по-малки(таксите), отколкото ще бъдат, ако сме на такава система по принцип, ако хипотетично всичко е частно и щастливо :-)
Ами до средното как ще се кара?
Понеже станах леко голословен-в САЩ частните университети и училища са много и някои от тях доста престижни.
За тях обаче трябва да си плащаш като поп до 40-годишнината си. Доста хора в същата страна се надяват да не се разболеят, че ще се наложи да теглят поредния си кредит, за да не пукнат. С тези примери се опитвам да ти покажа, Sa6о Bikov, защо по принцип тези сфери трябва да са държавни, по принцип, идеологически погледнато , а не да свързваме само как мангалите били се възползвали.
В "болшевишко-нацистка'' Франция, доколкото знам не се оплакват грам от държавните си заведения, т.е явно по принцип и по държавна линия може да вървят работите.

Това все пак не променя факта, че такива като Токуда или Вита предлагат много повече от колегите си на държавни кинти, които имат за помощници хлебарки и други животинки сред иначе стерилизирания инвентариум. :-)

по този ред на мисли, аз трябва да плащам за да може да се възползва всеки от т.нар. благо на народа. Този начин не бих казъл, че е справедлив - хората ще се възпитат, че богатите или държавата трябва да ги образоват или лекуват - което означава -аз за какво да давам пари за учебници и образование като има безплатно държавно и с тези пари мога да ходя на кафета и дискотеки, или пък в момента медицината е толкова напреднала, че защо да не си пия и пуша, нали после ще ме оправят в болницата. Хората трябва сами да оценят стойността на парите или труда си - инак се получава, че едните живеят на гърба на държавата. Нали всички сте за естествен подбор - в капитализма той е налице. По силият оцелява, по-слабия да му мисли, хората никога не са били равни. Този начин би решил и проблемът с циганите - или ще стават хора или ще изчеват от болести и мизерия.
Е, както се уточни не е безплатно и е наложено е все пак всеки работещ човек, част от изкараното да отива за това. И като ти се наложи,да използваш услугите им ти излиза евтино, нали? В частни няма да ти е толкова изгодно. Не забравяй момента, аз се опитах и да намекна в предишния пост-здравеопазването е от жизненоважно значение и не всички хора са в цветущо състояние и положенито в държавата ни не е цъфнало и вързало, . Айде лекувай се в частни заведения с нашите заплати. Ти го свързваш с естествен подбор, само че вече не живеем в племена и да,не сме равни, но все пак, сме стигнали да някакъв етап, в който кме разбрали как най-добре ще върви обществото и света, нали? :-) Развили сме организациите и начините на управление във всичките им форми и аз смятам, че неща като здравеопазване и образование могат да бъдат "стопанисвани" най-добре от държавата.
Леки уточнения- частната инициатива е прекрасно нещо и според мен, и нямам нищо против частни болници и училища. Но някои сфери най-добре могат да си изпълняват функциите само ако са държавни.
Не мога да разбера в крайна сметка на какво се дразниш? Че част от парите ти отиват за здравеопазване или? Те тези пари, да не ти се налага, ще ги даваш и на частници, само че тройно.

Аз разглеждам въпроса ти по-скоро от организационна гледна точка как ще/е най-ползотворно.

*

Неактивен Panzerfaust

• *
  • 1362
  • +309/-37
  • Интереси: история, политика, психология, военно дело, икономика
  • Зодия: Virgo Virgo
Е, както се уточни не е безплатно и е наложено е все пак всеки работещ човек, част от изкараното да отива за това. И като ти се наложи,да използваш услугите им ти излиза евтино, нали? В частни няма да ти е толкова изгодно. Не забравяй момента, аз се опитах и да намекна в предишния пост-здравеопазването е от жизненоважно значение и не всички хора са в цветущо състояние и положенито в държавата ни не е цъфнало и вързало, . Айде лекувай се в частни заведения с нашите заплати. Ти го свързваш с естествен подбор, само че вече не живеем в племена и да,не сме равни, но все пак, сме стигнали да някакъв етап, в който кме разбрали как най-добре ще върви обществото и света, нали? :-) Развили сме организациите и начините на управление във всичките им форми и аз смятам, че неща като здравеопазване и образование могат да бъдат "стопанисвани" най-добре от държавата.
Леки уточнения- частната инициатива е прекрасно нещо и според мен, и нямам нищо против частни болници и училища. Но някои сфери най-добре могат да си изпълняват функциите само ако са държавни.
Не мога да разбера в крайна сметка на какво се дразниш? Че част от парите ти отиват за здравеопазване или? Те тези пари, да не ти се налага, ще ги даваш и на частници, само че тройно.

Аз разглеждам въпроса ти по-скоро от организационна гледна точка как ще/е най-ползотворно.

Тук са пообъркани понятията. Частно здравеопазване не изключва обществено здравно осигуряване. Именно тук е ролята на държавата - да регулира общественото осигуряване. Практиката показва, че именно в частните клиники стават много по-малко злоупотреби със здравноосигурителните средства. Те също могат да работят със Здравната каса.

*

Неактивен killed_by_death

• 733
  • +159/-39
  • Дълг и Чест

Тук са пообъркани понятията. Частно здравеопазване не изключва обществено здравно осигуряване. Именно тук е ролята на държавата - да регулира общественото осигуряване. Практиката показва, че именно в частните клиники стават много по-малко злоупотреби със здравноосигурителните средства. Те също могат да работят със Здравната каса.
Да, да така е, малко объркно съм се изразил. Едното не изключва другото, но просто не съм съгласен да се изкарва, че общественото е комунистическо чедо и ако едни правят завои прекалено към социализъм в схващанията си, то другите бият в другата крайност.

Т.е в заключение-не съм против частното здравеопазване и образование, напротив, но нека да се знае, че ролята на държавата е важна! :-)

*

Неактивен опълченец

• 991
  • +148/-101
  • Зодия: Aries Aries
Здравеопазването и образованието трябва да е държавно и еднакво достъпно за всички българи.
Тогава Столетов, наший генерал,
ревна гороломно: "Млади опълченци,
венчайте България с лаврови венци!
на вашата сила царят повери
прохода, войната и себе дори!"

*

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • 3543
  • +859/-21
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
Здравеопазването и образованието трябва да е държавно и еднакво достъпно за всички българи.

По закон е така ... но на практика е съвсем различно.

За здравеопазването е много показателно, това което се случи в петък.
Докато някакъм зам. финансов боклук на дянков е поставял ултиматуми на лекарите (които го замярваха с бутилки) и докато Анна-Мария (Бойко) Борисова закриваше държавни болници, Цецка цачеве отиде и откри ЧАСТНА болница ...

За образованието е по същия начин.

Аз лично, съм учил в частна гимназия и в частен университет и смятам, че образованието което съм получил там е достатъчно добро. Вярно, за да уча там, родителите ми са си взимали от залъка за да ми плащат, а и аз бях принуден да работя ... но това е положението.

В частните болници, също доколкото знам, услугите са на много по-високо ниво от тези в държавните болници.

Разбира се, това с частното здравеопазване и образование е политика на много правителства, целенасочена и непроменена от години и целяща полииците да взимат комисионни от частните болници и училища, а те да развиват БИЗНЕСА си.

И разбера се, последен, но не последен по важност е момента за социалната несправедливост ... защото има адски много хора, които нямат пари за частна болница или за частно училище за децата им ... което е ужасяващо ... а и липсата на достъп до тези ГАРАНТИРАНИ ОТ ДЪРЖАВАТА услуги е ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА!
« Последна редакция: Юни 24, 2017, 21:01:24 от Hatshepsut »

*

Неактивен the_nookie

• *
  • 9
  • +5/-1
добре, защо тогава при повечето ми спорове с националисти, всички ламтят, че всичко трябва да е държавно и че държавата трябва да се намесва във всичко?
Недей да спориш с националисти, бе адаш, ние сме добри хора.
Образование казваш - има една книжка на Император Марк Аврелии озаглавена "Към себе си" - в нея той си записва разни неща, не защото не може да помни, а за да си ги припомня  :-D ии си е записал, че дядо му му е казал:
- Избягвай обществените училища, оти че се видиотиш във тех, не скъпи пари за частни учители.
Марк Аврелии остава в историята като "Мъдрия" император. Дали има някаква връзка между двете неща ще си прецените сами.
« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 22:08:39 от the_nookie »

*

Неактивен Tiesto

• 1309
  • +134/-77
И двата типа са по-добри !

В държавна болница те уморяват, в частна болница се връщаш като нов !

Колкото до специалистите, много от добрите специалисти си имат частни кабинети, където отношението на пациента е съвсем различно спрямо там където приемат по направление !

Аз съм на принципа, че за здраве пари не се пестят !
« Последна редакция: Май 08, 2011, 14:55:07 от Tiesto »

*

Неактивен Петкан

• *
  • 8692
  • +1305/-105
  • България преди всичко!
" Незаети места за кадрови военнослужещи в българската армия са 5600, като най-големият проблем е, че от тези, които кандидатстват, около 30-40 процента се оказват негодни по здравословни или образователни причини... "(Министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти на Айдушкото сборище край троянското село Балканец)
http://www.bta.bg/bg/c/KN/id/1603780

Дали тези 30-40% от кандидатите за кадрови в армията са продукт на частно или държавно здравеопазване и образование, това е известно само на тях.
Логиката подсказва, че проблема е такъв, защото нещо в областта на здравеопазването и образованието куца, и вероятно сериозно.
« Последна редакция: Юни 24, 2017, 19:54:19 от Петкан »
Ad honores

*

Неактивен FLEKTARN

• *
  • 78
  • +5/-0
  • Командир
    • FLEKTARN.COM
  • Интереси: Оръжия, Писане на статии, Патриотични речи, Видео обработка и Видео продукция
  • Зодия: Leo Leo
По-добри са, стига да можеш да си ги позволиш  :-) .

За частното здравеопазване - да, категорично.

За частното образование - може би.

Защо "може би"? Защото децата на такива места като частните училища и частни школи, често се "отпускат", като посягат към наркотиците, цигарите, и алкохола, спират да учат, и тръгват "по живота". Там често всички са със привилегии, защото "тате плаща". Учителите гледат да си задържат позициите, или да си спечелят нови дивиденти, като не разяряват иначе богатите и платежоспособни родители и понякога дори - "мутри татковци и мами".
Флектарн – Новини & Отбрана на България
Официален уебсайт: https://flektarn.com
Имейл за контакти: flektarn@tuta.io

Какво мислите за капитализма и свободния пазар

Започната от Sa6o Bikov

Отговора: 20
Прегледи: 2390
Последна публикация Юни 06, 2011, 10:19:00
от Нестор
Какво мислите за сурогатното майчинство?

Започната от Иван Д.

Отговора: 8
Прегледи: 1550
Последна публикация Февруари 24, 2012, 20:23:11
от Hitlerist