Герб и Химн на Република България

• 210 Отговора
  • 33027 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Sol Invictus

• 627
  • +292/-29
  • Степен вълк
Re: Герб и Химн на Република България
« Отговор #15 -: Февруари 11, 2007, 14:30:36 »
"Мила Родино" всъщност не беше ли с крадена мелодия? И според мен "Шуми Марица" е по-удачен.
Изгори след прочитане!

*

Неактивен Иван Иванов

• 621
  • +254/-63
« Отговор #16 -: Февруари 11, 2007, 16:27:30 »
Само дето Мила Родино са я пяли хората спонтанно по време на войните. Била е разпространена и обичана песен, никой не я е налагал със сила. И сега звучи достойно, а "Шуми Марица" е свързана с определен период от историята ни и вече няма резон.

*

Неактивен Борис

• 685
  • +280/-29
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #17 -: Февруари 11, 2007, 17:38:50 »
И аз харесвам  повече "Шуми Марица".Не че "Мила Родино" е за боклука де  ;)

http://www.vbox7.com/play:6941f8ff :bgflag:

Марш,марш с генерала наш
в бой да летим,враг да победим,напред!
:s-minigun:
« Последна редакция: Февруари 11, 2007, 17:41:36 от Борис »

*

Неактивен DragSShaN ιYι

• *
  • 45
  • +38/-1
  • Ратувайте! Идемъ!
« Отговор #18 -: Февруари 11, 2007, 18:35:16 »
"Мила Родино" всъщност не беше ли с крадена мелодия? И според мен "Шуми Марица" е по-удачен.
Май беше крадена от някаква чифутска песен ......
Македонийо - свещено име.
Ти - бунтовна българска земя.
Зло, което няма да простиме.
Люта рана в нашите сърца.

*

Неактивен Иван Иванов

• 621
  • +254/-63
« Отговор #19 -: Февруари 11, 2007, 19:29:26 »
Цитат
Химнът на България се основава на музиката и текста, написани от Цветан Радославов през 1885г. Той ги композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война.
"Мила Родино" става национален химн на България през 1964 г.

Патриотичната песен "Горда Стара планина" има не само дълга, но и драматична история. Текстът и музиката й са написани през 1885 г. от едва 22-годишния Цветан Радославов. Име, което все още много българи забравят или никога не са знаели. Радославов е роден през 1863 г. в Свищов. Той е имал възможността да завърши философия в Лайпциг, а по-късно е работил и като учител. Цветан Радославов е показвал разностранни дарби в областта на изкуствата. Всъщност най-известното дело на своя живот той създава преди да се посвети на учителстването. Той прекъсва образованието си, за да вземе участие в Сръбско-българската война. По пътя към бойното поле през 1885 г. в съзнанието му се ражда патриотичната песен, бъдещият химн на много поколения българи - "Горда Стара планина". Смята се, че за написване на мелодията Радославов използва известното в родния му край Свищовско хоро.
За пръв път песента е отпечатана през 1895 г. в част I на "Учебник по музика" от К. Махан, а Добри Христов прави обработка на музиката през 1905 г.

Ква чифутска песен, кви пет лева ?  :kill:
« Последна редакция: Февруари 11, 2007, 19:37:53 от Иван Иванов »

*

Неактивен Бай Иван

• 1310
  • +1/-0
  • Зодия: Scorpio Scorpio
« Отговор #20 -: Февруари 11, 2007, 20:02:32 »
             Не е чифутска, българска песен е.  Действително "Шуми Марица" звучи по гордо и вдъхновяващо. Но настоящия химн е традиция, която е добре наложена и е в сърцата на хората.
Не виждам причина да не го харесваме. :bgflag: :bgflag:

*

Неактивен DragSShaN ιYι

• *
  • 45
  • +38/-1
  • Ратувайте! Идемъ!
« Отговор #21 -: Февруари 11, 2007, 21:58:20 »
Такова нещо бях чел ...

*

Неактивен отец Матей

• **
  • 104
  • +83/-2
« Отговор #22 -: Февруари 11, 2007, 22:35:50 »
Определено "Мила родино" е по-добра.Тук няма с генерала ла,ла,ла..Тук има мила Родино и определени граници.по-кратко и по-ясно и няма нищо общо с коя да е политическа ориентировка на България.
Историята борави с документи,а отче Матей загуби в своите скиталчества всичките си документи с изключение само на един-своето прозвище "Миткалото"
               Н.Хайтов

*

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • 3558
  • +859/-21
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #23 -: Февруари 12, 2007, 07:54:24 »
Аз лично, смятам че "Мила Родино" е много по удачна песен за национален химн, отколкото "Шуми Марица". Не че не харесвам "Шуми Марица", точно обратното - тове е една велика песен, обезсмъртила подвига на българските войни - герои. Но точно това, че песента е по-скоро военен марш я прави по-неудачния вариянт за национален химн.  :bgflag:
"Мила Родино" е по удачна за химн, защото възпява красотите на родината ни. Трябва да отбележа че, текстът и е доста орязан и има доста райски кътчета от земята ни, които може (трябва) да се включат в тетекста на химна.  :bgflag:

*

Неактивен SSK

• **
  • 291
  • +214/-15
« Отговор #24 -: Февруари 12, 2007, 15:19:59 »
Аз лично, смятам че "Мила Родино" е много по удачна песен за национален химн, отколкото "Шуми Марица". Не че не харесвам "Шуми Марица", точно обратното - тове е една велика песен, обезсмъртила подвига на българските войни - герои. Но точно това, че песента е по-скоро военен марш я прави по-неудачния вариянт за национален химн.  :bgflag:
"Мила Родино" е по удачна за химн, защото възпява красотите на родината ни. Трябва да отбележа че, текстът и е доста орязан и има доста райски кътчета от земята ни, които може (трябва) да се включат в тетекста на химна.  :bgflag:

Как отново да се възпее за белотата на Бяло море?
Или за мътния Вардар?
От политическа гледна точка никога с упраници като нашите няма да има реален текст на песента "Мила Родино".
Ти се надявай да не го орежат напълно и да допълнят "Мила родино,Турцийо" в него че тогава ще се лее МНОГО АМА МНОГО КРЪВ.
Трябва да покажем на Света,че не всички сме като тях.

*

Неактивен DragSShaN ιYι

• *
  • 45
  • +38/-1
  • Ратувайте! Идемъ!
« Отговор #25 -: Февруари 12, 2007, 19:07:31 »
Цитат
Химнът на България се основава на музиката и текста, написани от Цветан Радославов през 1885г. Той ги композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война.
"Мила Родино" става национален химн на България през 1964 г.

Патриотичната песен "Горда Стара планина" има не само дълга, но и драматична история. Текстът и музиката й са написани през 1885 г. от едва 22-годишния Цветан Радославов. Име, което все още много българи забравят или никога не са знаели. Радославов е роден през 1863 г. в Свищов. Той е имал възможността да завърши философия в Лайпциг, а по-късно е работил и като учител. Цветан Радославов е показвал разностранни дарби в областта на изкуствата. Всъщност най-известното дело на своя живот той създава преди да се посвети на учителстването. Той прекъсва образованието си, за да вземе участие в Сръбско-българската война. По пътя към бойното поле през 1885 г. в съзнанието му се ражда патриотичната песен, бъдещият химн на много поколения българи - "Горда Стара планина". Смята се, че за написване на мелодията Радославов използва известното в родния му край Свищовско хоро.
За пръв път песента е отпечатана през 1895 г. в част I на "Учебник по музика" от К. Махан, а Добри Христов прави обработка на музиката през 1905 г.

Ква чифутска песен, кви пет лева ?  :kill:
Въпросът за химна на България е много спорен. Комунистите натрапиха за такъв един изопачен и дори осквернен текст на песента "Мила Родино" на патриота Цветан Радославов писана по време на сръбско-българската война. Той я съчинява в момента в който зарязва следването си в Европа и се връща за да стане доброволец в нашата армия през 1885 г. Само че музиката на тази песен е една взаимствана еврейска мелодия свирена по чешките кръчми по онова време. Според други автори е Свищовско хоро.
След 1944 г. комунистите я омърсиха, като изопачиха текста и направиха нещо нечувано. Те вкараха като последен куплет следния пасквил: "Дружно братя българи!/С нас Москва е в мир и бой!/Партия велика води/нашият победен строй!" В световната история няма друг такъв пример на раболепие - в националния химн да се славослови чужда държава. След 1989г. текстът на комунистите продължи да се използва, като само се премахна последния блюдолизнически куплет. Което не е решение на въпроса.

Комунистическият вариант

Горда Стара планина,
до ней Дунава синей,
слънце Тракия огрява,
Над Пирина пламеней.

Припев:
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост, твойта прелест,
ах, те нямат край.

Паднаха борци безчет,
За народа наш любим.
Майко, дай ни мъжка сила
Пътя им да продължим!
Припев: Мила.................

Дружно, братя българи!
С нас Москва е в мир и в бой!
Партия велика води
нашия победен строй.
Припев: Мила...........

http://www.sarakt.org/himn.htm
« Последна редакция: Февруари 12, 2007, 19:12:01 от DragSShaN|Y| »

*

Неактивен Иван Иванов

• 621
  • +254/-63
« Отговор #26 -: Февруари 12, 2007, 19:14:34 »
Цитат
След 1989г. текстът на комунистите продължи да се използва, като само се премахна последния блюдолизнически куплет. Което не е решение на въпроса.

Т.е. е решение на въпроса, защото вече не се използва добавения куплет. Който е глупав няма спор.
За тебе единствено решение ще бъде приемането на "Дойчланд юбер алес", знам, ама на мене и "Мила родино" ми харесва  ;)

*

Неактивен DragSShaN ιYι

• *
  • 45
  • +38/-1
  • Ратувайте! Идемъ!
« Отговор #27 -: Февруари 12, 2007, 19:29:05 »
Цитат
След 1989г. текстът на комунистите продължи да се използва, като само се премахна последния блюдолизнически куплет. Което не е решение на въпроса.

Т.е. е решение на въпроса, защото вече не се използва добавения куплет. Който е глупав няма спор.
За тебе единствено решение ще бъде приемането на "Дойчланд юбер алес", знам, ама на мене и "Мила родино" ми харесва  ;)

В грешка си  :) казах вече пак ще се повторя "Шуми Марица" ми се вижда най-удачно .
За теб е ясно , че "Мила родино" ще ти харесва , особено с премахнатия куплет. А и нали не се споменава името на България , може да си представяш че се пее за СССРе   ::)

*

Неактивен Иван Иванов

• 621
  • +254/-63
« Отговор #28 -: Февруари 12, 2007, 19:39:52 »
Хи-хи, СССР си имаше свой химн, който поне от "Одата на радостта" повече ми харесва.

"Шуми Марица" си остава песента на победите ни във войните за национално обединение. Може би за това се харесва на младите националисти, но аз пък съм свързвал "Мила Родино" с толкова моменти на национална гордост /ако щеш и само с футбола/ , че не бих го заменил за никоя друга песен.
По-интересното в случая е, че сегашния химн има подобно на Марсилезата "походно", спонтанно раждане и разпространение сред хората. Но докато франсетата овикват чудесиите с всяко свое нещо, то малко българи знаят за създаването на собствения си химн.

*

Неактивен отец Матей

• **
  • 104
  • +83/-2
« Отговор #29 -: Февруари 13, 2007, 04:59:02 »
Горда Стара планина-представям си я не от вр.Ком,а от самото начало.
Слънце Тракия огрява-цяла Тракия,не е разделена нали?
Е,за Дунава до изворите няма да претендираме,но може да поспориме покрай устието.
А Пирина да кажат географите къде точно завършва,а след време може да ни се наложи да прибавим нещо за красотите на Охридското езеро
 Всичко  това в един куплет и като прибавим припева,адаптацията на музиката,хор.От познатите ми на другите държави няма по-хубав.
 Не отричам заслугите на Шуми Марица,слава на Героите,но не бих сменил Мила Родино

Историята борави с документи,а отче Матей загуби в своите скиталчества всичките си документи с изключение само на един-своето прозвище "Миткалото"
               Н.Хайтов