Герб и Химн на Република България

• 210 Отговора
  • 33026 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Бай Иван

• 1310
  • +1/-0
  • Зодия: Scorpio Scorpio
Re: Герб и Химн на Република България
« Отговор #45 -: Декември 25, 2007, 08:04:50 »
Що бе Скарлет? да искаш да върнеш химна от преди 50 години, не е лошо, напротив това е част от по-стара традиция.

*

Неактивен Александър

• 736
  • +173/-11
  • Шуми Марица окървавена...
  • Зодия: Pisces Pisces
« Отговор #46 -: Декември 25, 2007, 12:04:04 »
Старият химн ни е спечелил много битки, като цяло той е по-надъжвашт, по-стимулирашт. Той възпява много неща, в сегашният се пее само за природата, последният куплет "Баднаха борци безчет...." аз до сега не съм чувъл да го пеят...(дано проблема да е в мен). Нямам нищо против текста, автора, музиката на сегашният химн, но според мен тази творба не е толкова подходяща. Аз лично, ако влизам в бой бих предпочел да чуя "Шуми Марица", а като ме погребват след боя(не дал Господ...) да ми пуснат сегашният....  :-[  В "Шуми Марица" има и много история, има един спомен за отминалото време... когато сме били повече от колкото сме в момента. За една различна България, различна към по-добро!      :bgflag:

Да се обосновя към миналият ми пост, за хората който все пак се радват на сегашният химн повече. :)
« Последна редакция: Декември 25, 2007, 12:05:37 от Александър »
"С дързостта на младите и мъдростта на старите да възродим нацията и България."

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
« Отговор #47 -: Декември 25, 2007, 15:00:45 »
А аз си харесвам сегашния химн, никоя друга песен не може да го замени, толкова е вълнуващ и въздействащ. И герба си ми харесва. А вие, дето искате промяна на химна и на герба, нищо чудно утре да поискате и името на държавата да смените, изобщо няма да се учудя.  :devil:

Името на държавата ни не беше сменено от комунисти.
« Последна редакция: Декември 25, 2007, 15:23:06 от Vanadis »

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
« Отговор #48 -: Декември 25, 2007, 15:09:36 »
И сегашният химн си е хубав като песен, но изтриването на последният коплет (в който се говори за СССР) не е решение на проблема, аз мисля че поне старият текст, оригналът на Цветан Радославов трябва да се върне.

Горда Стара планина,
до ней север се синей.
Слънце Витош позлатява
към Цариград се белей.

Припев:
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те нямат край.

Хайде братя българи,
към Балкана да вървим.
Там се готви бой юнашки,
за свобода, правдини.

Отделно, Шуми Марица, е много по "титулярен" химн на България, а оригналният текст е написан преди освобождението.

EDIT: Иначе за герба, промяната е в Бурбонските лилии, които са заменени с кръстовете на Иван Шишман.

Ясно е че лилиите нямат място в българският герб от както не сме монархия, но защо кръстовете на Иван Шишман, след като именно той вкара България в дупката? Тогава паднахме под 5 века робство.
« Последна редакция: Декември 25, 2007, 15:14:54 от Vanadis »

*

Неактивен SSK

• **
  • 291
  • +214/-15
« Отговор #49 -: Декември 26, 2007, 14:33:55 »
Химна,то е ясно-Веселин Маринов-За теб Българийо  ;D
Герба-може да сменим някой от лъвовете с грифон(животно наполовина орел,наполовина лъв,символизиращо мощ,сила)  ;D
Трябва да покажем на Света,че не всички сме като тях.

*

Неактивен Skarlet

• 1625
  • +407/-30
  • хуманистка
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
« Отговор #50 -: Декември 26, 2007, 14:39:23 »
Що бе Скарлет? да искаш да върнеш химна от преди 50 години, не е лошо, напротив това е част от по-стара традиция.

Шуми Марица е хубава песен, но не е толкова въздействаща. Поне аз като я слушам, не изпитвам нищо, за разлика от "Мила Родина". Още като чуя първите строфи и ми настръхва кожата, толкова е величествена. И не само аз се чувствам така, а и почти всички българи, с  които съм говорила. Пък и сега, като и махната последният куплет, не виждам причина да се сменя.

*

Неактивен Борис

• 685
  • +280/-29
  • Зодия: Gemini Gemini
« Отговор #51 -: Декември 26, 2007, 14:47:11 »
Химнът ни определено трябва да го сменят на Шуми Марица.Само музикален съпровод му трява,за да звучи величествено,a колкото до герба мисля,че ще е хубаво да се върне този на българската империя от средните векове

8)
« Последна редакция: Декември 26, 2007, 15:06:58 от Борис »

« Отговор #52 -: Декември 26, 2007, 15:31:55 »
За герба, българите имат два модела

модел 1 - три лъва:

и от 1 лъв:

И двете се срещат в много, и различни вариации. За мен това е без значение, стига ЛЪВА да е на герба!

Откъде идва лъва в герба ни?

карта на разпространение на лъвовете:

Тъй като ние връзка с Африка нямаме, единственото логично място откъдето лъвовете са дошли в митологията ни е Кашмир. Лъвовете присъстват в Българската Келтската и Персииската митология.

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
« Отговор #53 -: Декември 26, 2007, 18:25:17 »
Не е така Таше, освен лъва, всяка част от герба има смисъл. Короната е изключетелно важен елемент, защото символизира независимостта на държавата ни, трите лъва са Мизия, Тракия и Македония. Дъбовите листа означават вечност и старост, кръстовете предполагам са ясни.

А лъвовете в определени периоди ги имало и на Балканите, но това е друг въпрос.

*

Неактивен Nordwave

• Administrator
  • *
  • 4467
  • +1343/-0
  • Web Master Site
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
« Отговор #54 -: Декември 26, 2007, 18:28:09 »
А двуглавия орел не ли е бил символ на Второто Българско Царство? ::) Или бъркам..? ???

*

Неактивен SSK

• **
  • 291
  • +214/-15
« Отговор #55 -: Декември 26, 2007, 18:30:03 »
За т'ва викам грифон да е герба  :)
Хем лъв,хем орел  ;)
Трябва да покажем на Света,че не всички сме като тях.

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
« Отговор #56 -: Декември 26, 2007, 18:39:30 »
А двуглавия орел не ли е бил символ на Второто Българско Царство? ::) Или бъркам..? ???

Бъркаш, двуглав орел е символ на династията на Пелеолозите които управляват Византия, по време на Второто Българско Царство

« Отговор #57 -: Декември 26, 2007, 18:55:26 »
Орела е символ на руснаци, гърци, албанци и сърби!

Няма почти нищо общо с България!

Ние българите имаме най българския символ - Лъва!

*

Неактивен probg

• **
  • 79
  • +31/-3
« Отговор #58 -: Декември 26, 2007, 19:54:47 »
Твърдо съм за сегашния герб, за мен той е внушителен и естетически добре подбран,нека остане!Въобще трябва да си уважаваме и почитаме сегашните символи на държавността,но в същото време не бива да се забравят и отминалите такива!Според мен не е хубаво една нация често да си сменя държавните символи ,все пак те са нейното лице и хората трябва добре да ги разпознават!
И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО,  БЪЛГАРИЯ   ЩЕ ПРЕБЪДЕ ! ! !

*

Неактивен probg

• **
  • 79
  • +31/-3
« Отговор #59 -: Декември 26, 2007, 19:59:39 »

Шуми Марица е хубава песен, но не е толкова въздействаща. Поне аз като я слушам, не изпитвам нищо, за разлика от "Мила Родина". Още като чуя първите строфи и ми настръхва кожата, толкова е величествена. И не само аз се чувствам така, а и почти всички българи, с  които съм говорила. Пък и сега, като и махната последният куплет, не виждам причина да се сменя.

Напълно те подкрепям!  ;)
И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО,  БЪЛГАРИЯ   ЩЕ ПРЕБЪДЕ ! ! !