Автор Тема: Национализмът и образованието в България  (Прочетена 34233 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3597
  • Country: bg
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
  • Зодия: Gemini Gemini
Re: Национализмът и образованието в България
« Отговор #15 -: Февруари 24, 2007, 22:48:32 »
Познавам една учителка по история, дето я накарали да подпише декларация, че няма да говори за турското робство на учениците си, за да не им "насажда етническа нетолерантност"!! :-[
Ако премълчава исторически факти и не преподава истинска история, то това е учителка по нещо друго, но не история!

Аз лично, ако бях директор на това училище, щях тая да я изхвърля като използван презерватив - макар че според мен такива "историци" и толкова не струват.
А, ако бях родител на дете на което преподава, щях да вдигна шум до небето, и нямаше да си пусна детето в часовете и докато не я изхвърлят като ... същото от предния абзац!

Пак ви казвам, хора, историята се учи за това, за да не се повтарят грешките от миналото, всеки път, когато историята се забрави, грешките се повтарят!

Разбира се, сред историците го има този момент, да се набляга на харесваните от дадения историк истории и да се пренебрегват не-харесваните такива, но според мен истинския историк се познава по това че понякога говори и неща от които го боли душата, но са 100% истина.
« Последна редакция: Февруари 24, 2007, 22:54:33 от Amenhotep »

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
  • Публикации: 855
  • Country: 00
  • Зодия: Scorpio Scorpio
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2007, 18:07:17 »
Ако премълчава исторически факти и не преподава истинска история, то това е учителка по нещо друго, но не история!
Аз лично, ако бях директор на това училище, щях тая да я изхвърля като използван презерватив - макар че според мен такива "историци" и толкова не струват.
А, ако бях родител на дете на което преподава, щях да вдигна шум до небето, и нямаше да си пусна детето в часовете и докато не я изхвърлят като ... същото от предния абзац!
Пак ви казвам, хора, историята се учи за това, за да не се повтарят грешките от миналото, всеки път, когато историята се забрави, грешките се повтарят!
Разбира се, сред историците го има този момент, да се набляга на харесваните от дадения историк истории и да се пренебрегват не-харесваните такива, но според мен истинския историк се познава по това че понякога говори и неща от които го боли душата, но са 100% истина.

Ами той именно директора я е накарал да подпише въпросната декларация....иначе остава без работа!  :down:

Много си прав Аменхотеп - историята трябва да се помни, за да не се повтарят грешките!!!!

Неактивен Podkrepa

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 96
    • Новини за българите по света
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2007, 18:47:01 »
Хм, нали знаете историята с Парижкия Университет...
Опитали са се да им нареждат какво да преподават, професорите и студентите им теглили една майна и се изнесли да преподават/учат в едни плевни извън града, където властите нямат юрисдикция.
Неудобно, ама бързо става най-известното и влиятелно научно средище в Западна Европа (докато Отоманиската имерия тъпче Източна). После благородниците, мръзнали на младини в плевните накарали накарали оправата ще-не ще да преосмисли позициите си.

Неактивен Amenhotep

• Pharaoh
  • Hero Member
  • Публикации: 3597
  • Доброму, добро да прави, злому с ножа по главата!
    • Профилът ми във VBOX7
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2007, 20:51:21 »
Хм, нали знаете историята с Парижкия Университет...
Опитали са се да им нареждат какво да преподават, професорите и студентите им теглили една майна и се изнесли да преподават/учат в едни плевни извън града, където властите нямат юрисдикция.
Неудобно, ама бързо става най-известното и влиятелно научно средище в Западна Европа (докато Отоманиската имерия тъпче Източна). После благородниците, мръзнали на младини в плевните накарали накарали оправата ще-не ще да преосмисли позициите си.
И правилно са направили!

Аз лично и в гимназията и във ВУЗа, винаги когато не съм бил съгласен с това което ми се преподава съм влизал в спор с преподавателя (понякога в доста остри спорове). Някои даскали се обиждаха, ядосваха, гонеха ме от час и т.н., други, които аз смятам за истински учители, са приемали спаровете и сме губили доста време докато сме уточнявали позициите си!
Така имах един учител, преподаваше по история на България от турско и възрожденска история. Един ден той ни каза да напишем по няколоко ПОЛОЖИТЕЛНИ неща от робството. С колегите възропотахме и написахме по няколко думи - Кръвен данък, Батак, Масова ислямизация с ятаган (Балканджи Йово). Даскалът се възмути, но въпреки протестите ни че хубаво и положително не е имало, той ни разказа за някои привилегии, каквито и днес нямаме - Разрешението да се пътува и търгува свободно из цялата Османска империя - нещо което днес, дори и като член на евросюза не ни е позволено. Също така изреди доста дълъг списък на ктитори на православни храмове - турци!
Разбира се, на края на лекцията преподавателят се съгласи с всички нас, че Османския гнет е бил чудовищен, че са се правели нечовешки зверства спрямо народа ни и че терминът "османско присъствие" е не-само грешен, не-само обиден, а е чиста Гавра и "благослови" съществото което го е измислило (Ако се не лъжа - националният предател Стоян Ганев!

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
« Отговор #19 -: Февруари 26, 2007, 08:30:23 »
Даскалът се възмути, но въпреки протестите ни че хубаво и положително не е имало, той ни разказа за някои привилегии, каквито и днес нямаме - Разрешението да се пътува и търгува свободно из цялата Османска империя - нещо което днес, дори и като член на евросюза не ни е позволено. Също така изреди доста дълъг списък на ктитори на православни храмове - турци!

Да - съгласен съм за привилегията да се пътува и търгува из цялата Османска империя, въпреки, че българските търговци са били най - дискриминирани от всички други, поради своята упоритост, търговски нюх и находчивост. Така, че това не е било чак толкова голямо предимство!  ;)
А това с "дългия" списък нещо не ми хваща вяра - в природата на турците и религията им е заложена силна НЕтолерантност и пренебрежение към останалите религии и особено християнството, което считат за най - голямата ерес и зло на земята.
За тях думата на един мюсюлманин в съда е тежала много повече от тая на 100 християни....А омразата им към българите е била двойно по - голяма, отколкото към другите поробени балкански народи, защото нашите предци не само са били най - набожните и вярващи християни, но са били и най - трудолюбивите, най - многобройните, най - проспериращите и най - смелите от всички други  народи, което е будило голяма завист и страх у турците!  ;D
Е, сигурно е имало турци ктитори, но списъка им при всички положения не е бил "дълъг".  :)

Според мен е абсолютно налудничаво дори да се ПОМИСЛИ, че може да е имало някакви положителни неща от Турското робство.
С чиста съвест хвърлям по - голямата част от вината за сегашното ни положение на "цивилизаторите" от Анадола!!
Ако не бяха те, сега можеше да бъдем ако не първа европейска сила, то поне югоизточна, балканска!!  ;)

Неактивен Бранник

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 51
  • Зодия: Virgo Virgo
« Отговор #20 -: Май 14, 2007, 19:46:56 »
Дъщеря ми е в 5-ти клас. Темата й по история днес е била ислям и ислямизиране. Представете си как се почувствах, когато разбрах, че учителката й е обяснявала на класа, че приемането на исляма е било съпроводено с множество привилегии. Цял час е наблягала изключително на тях. Попитах, а обяснила ли е за насилията и издевателствата? Не, не беше, с това обяснение урокът приключил. Явно, за да пощади детската им психика. Първо исках да пусна жалба до инспектората. После реших, че това в наши дни е като да се оплачеш на арменския поп. Че е имало привилегии, имало е, никой не го отрича. Например, християнин осъден на смърт (говоря за криминални престъпници), като приеме исляма, получава амнистия. Ето такива хора са предавали рода си и са приемали исляма. В училище преподавателката просто си е спестила половината урок. По-опасното е, че и в някои учебници има само полуистини.
Соня Карадочева,
Горна Оряховица http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=31092&format=html

Неактивен Бащицата Махно

• Account Disabled
  • Forum Member
  • *
  • Публикации: 194
« Отговор #21 -: Май 14, 2007, 21:54:37 »
Полуистините са най опасни!
Когато си в лодката, бреговете изглеждат други!

Неактивен Nordwave

• Administrator
  • Founder
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4724
  • Web Master Site
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
« Отговор #22 -: Юни 02, 2007, 19:23:36 »
Нов учебник ще казва истината за Балканската история
02 юни 2007
Президентът Георги Първанов е готов да подкрепи младежки проект за написване на общ учебник по история на Балканите, предаде БНТ.
Държавният глава каза това по време на премиерата на френско-германски учебник за историята на Европа и света след 1945 г, представен пред студенти и преподаватели от Софийския университет. Учебникът ще изучават гимназисти от двете страни. Екипът от френски и германски учени иска да докаже, че може да се говори спокойно за трудните теми от историята. Според президента написването на обща история на Балканите ще е доста трудна задача. "Твърде много неща трябва да се натаманят, да се преодолеят много противоречия, а тогава се опасявам, че учебникът ще стане твърде скромен като обем от премълчаваните факти", коментира Първанов. "Нека в Брюксел видят, че Балканите имат сложна, трудна история, от която ние не се срамуваме, която не премълчаваме. Но в същото време Балканите не са само барутния погреб на Европа, че тук има богата история, не по-малко стойностна, отколкото в другите европейски страни", добави той. Идеята на президента за "разчупване на стереотипите" не е нова. Още по време на скандалния проект на берлинският Институт по история на Европа "Митът за Батак" Първанов заяви, че той не е човекът, който ще напише нова история, но е готов да подкрепи нов прочит. Отговорът му беше във връзка с въпрос на БНР защо думата башибозук не се споменава в учебниците и защо за Стара Загора, където на 31 юли 1877 г. ордите на Сюлейман паша са изклали над 14 000 българи, а други 1000 са отведени в робство, има написан само един ред. http://dnes.dir.bg/2007/06/02/news1740335.html
Facebook  account - Kaloian Ivanov Macedonbg
Bulgarian nationalist forum has been upgraded SMF 2.0. Final

Неактивен Schagane

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 57
  • Спокойният ум покорява цялата вселена. Чуанг Дзъ
« Отговор #23 -: Юни 02, 2007, 20:07:10 »
Виждал ли си новите учебници за V клас, по които децата учиха цяла година? В учебника за ІV клас пише, че един от големите политици на България е Ахмед Доган. как ли би изглеждал общ учебник, в който са описани Балканските войни и турското робство?!
Мълчах, не исках да го изрека,
ала проклет да съм до гроба си, узнай го:
Аз също съм ти син, макар
немил-недраг, Родино, майко!

Кръвта ми разпознава твоя глас,
но на челото с белег неизстинал,
все вярвах, ще заслужа оня час,
когато и на мен ще кажеш: "Сине..." - М. Минчев

Неактивен Nordwave

• Administrator
  • Founder
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4724
  • Web Master Site
    • Български националисти
  • Интереси: История
  • Зодия: Capricorn Capricorn
« Отговор #24 -: Юни 02, 2007, 20:13:05 »
Виждал ли си новите учебници за V клас, по които децата учиха цяла година? В учебника за ІV клас пише, че един от големите политици на България е Ахмед Доган. как ли би изглеждал общ учебник, в който са описани Балканските войни и турското робство?!
Не, От теб го научавам? ::)
Facebook  account - Kaloian Ivanov Macedonbg
Bulgarian nationalist forum has been upgraded SMF 2.0. Final

Неактивен ТТ

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 33
« Отговор #25 -: Юни 02, 2007, 20:24:06 »
С лъжи и премълчавания учебници не се пишат, те не струват.

Неактивен Schagane

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 57
  • Спокойният ум покорява цялата вселена. Чуанг Дзъ
« Отговор #26 -: Юни 02, 2007, 20:30:42 »
Цитат
Не, От теб го научавам?
Моля се малката докато стигне до V клас да го сменят. Асеневци са събрани в един урок, но устройството на Османската империя е в цели три. Азбуката, покръстването, Борис І, Симеон са в един урок, за исляма са няколко. Очаквам новите за VІ клас, но от рекламните брошури личи, че ще са като тези за ІV и V клас.
Мълчах, не исках да го изрека,
ала проклет да съм до гроба си, узнай го:
Аз също съм ти син, макар
немил-недраг, Родино, майко!

Кръвта ми разпознава твоя глас,
но на челото с белег неизстинал,
все вярвах, ще заслужа оня час,
когато и на мен ще кажеш: "Сине..." - М. Минчев

Неактивен Борис

• Senior Member
  • Публикации: 736
« Отговор #27 -: Юни 02, 2007, 21:24:17 »
В моя учебник по история за 9 клас за потушаването и последиците от Априлското въстание имаше точно един ред-извършените жестокости пораждат масови движения в Европа в подкрепа на Българите.Точка.

За възникването на османската империя беше отделен цял един урок като първата точка от него беше "Ужасът на Европа" и се тръбеше как европейците малко преди битката при Виена чертаели апокалиптични предсказания и смятали османската империя за настъпващия антихрист и идването на края на света...:devil:

Неактивен Ahinora

• Junior Member
  • *
  • Публикации: 16
« Отговор #28 -: Юли 03, 2007, 17:16:33 »
Искате ли да ви светна какво пише в букварчето за 1 клас?
Таткото на Гошко имал трабантче,а таткото на Ахмед- мерцедес(или БМВ-не помня точно).Гошко и Ахмед са приятели.
Аз онемях и нямам думи за коментар.
Писмо до непознато другарче:
"Здравей,Ахмед! Аз се казвам.... Искам да станем приятели и т.н."
Какво ще кажете? Мноооооооого добре върви интеграцията на малцинствата в България,нали? Обаче пита ли се някой какви чувства всъщност предизвикват у българина подобни текстове? И кой има интерес от това?

Какво са искали да ни кажат авторите с публикуването на подобни текстове? И каква е целта им,когато слагат в учебниците Курбан байрям,Едерлези,Василица?...Дали като ги поставят там,могат да ни принудят да заобичаме някого насила? И сега вече като учител ще задам риторичния въпрос: Могат ли да ме принудят да промивам детските мозъци,ако категорично откажа да върша това? И какъв е изходът от подобна ситуация,в която ни поставят нас,учителите? Изходът,разбира се, е в няколко неща,които трябва да свършим сами(Ако имаме поне малко мозък в главите си,ако нашите мозъци не са тотално промити,ако сме патриоти,които неща изобщо не гарантирам):1.Внимаваме в избора на учебници-избираме такива,в кито отсъстват подобни писания или ако случайно ги има,да са  в минимално количество. 2.Просто ги подминаваме. За пред евентуални проверяващи (за заблуда на врага) ги пишем в годишното разпределение,но ги подминаваме в конкретната си работа. 3.Ако някой страшно много държи на тях(директори,инспектори),измисляме си някаква причина да ги замотаме някъде около някоя ваканция-да речем зимната и понеже всяка година има и дървена или грипна,съкращаваме темата-няма време за нея.
Например вместо Ибряма(понеже съм учител по музика в началните класове),за да чуят децата кларинет,им пускам "Соло за кларинет"от Гаетано Доницети,което си е класика и нещо подбрано от проф.Петко Радев-за да чуят българска народна музика,изпълнена на този инструмент. А Въпросния "Турски танц от Анадола"просто го подминавам и точка. Имам право да заменям песни ит творби за слушане. И,естествено,правя го в интерес на патриотичното възпитание на децата.Печатам песни на компютъра и ги раздавам-"Край Босфора", "Обичам те,Родино" и др.
Колегата ми в горен курс върши същото като мен. Заедно избираме и даваме понякога едни и същи неща,които ги няма в учебника. И което е радостно децата от всички класове пеят с желание такива песни,вкл.и "Моя страна,моя България","Една българска роза" и др. Изпълняват ги и хористите,ръководени от моя високо образован и талантлив колега,който е патриот и много добър и обичан учител.

Редактирано от модератор: Консолидация на два постинга.
« Последна редакция: Август 22, 2012, 20:31:59 от Hatshepsut »

Неактивен Родолюбец IYI

• Senior Member
« Отговор #29 -: Юли 04, 2007, 05:53:33 »
Искате ли да ви светна какво пише в букварчето за 1 клас?
Таткото на Гошко имал трабантче,а таткото на Ахмед- мерцедес(или БМВ-не помня точно).Гошко и Ахмед са приятели.
Аз онемях и нямам думи за коментар.
Писмо до непознато другарче:
"Здравей,Ахмед! Аз се казвам.... Искам да станем приятели и т.н."
Какво ще кажете? Мноооооооого добре върви интеграцията на малцинствата в България,нали? Обаче пита ли се някой какви чувства всъщност предизвикват у българина подобни текстове? И кой има интерес от това?
Голяма тъпотия.......... :-P :-P

Share me

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf