Автор Тема: Църковно Пеене - Колекцийка  (Прочетена 7888 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Преспанец

• Registered user
  • Senior Member
  • Публикации: 603
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.6 Firefox 3.6.6
Църковно Пеене - Колекцийка
« -: Април 09, 2011, 16:56:23 »
[Тази информация е публикувана първоначално от потребителя Сосипатор нa 06 март 2011, 18:42:57]

Пускам тук линк към моята скромна колекция от църковни песни. Повечето са на гръцки, но има и на църковнославянски, арабски, сръбски, македонски, коптски, и латински (григорианско пеене) . Има и записи на най-великите псалтове от този век, Дионисий Фирфирис и слепия монах Доситей от Катунакя. Периодично ще допълвам колекцията с разни интересни песнопеения, който обича такава музика може да сваля, или да си я слуша директно в браузъра.

http://89.190.213.187/ekklisia/

Колекцията е на компа ми вкъщи, така че ако някой пусне wget да сваля всичко, може малко да е бавничко.

След малка пауза, колекцийката е отново онлайн ъпдейтната с нови неща.

Ще бъде вече онлайн за постоянно.

[Край на информацията, публикувана от потребителя Сосипатор нa 06 март 2011, 18:42:57]

Доста стойностна колекция. Темата заслужава да стане важна.
« Последна редакция: Август 10, 2012, 21:23:47 от Hatshepsut »

Неактивен Сосипатор

• Senior Member
  • Публикации: 813
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 10.0.648.204 Chrome 10.0.648.204
  • Зодия: Aquarius Aquarius
« Отговор #1 -: Април 09, 2011, 17:32:49 »
Доста стойностна колекция. Темата заслужава да стане важна.

Не бях я допълвал от няколко години.

Сега мисля да събера някои неща и да ги разделя по богослужебни цикли. Неща от минея, от октоиха, от триода, по-специални служби, литургия, и т.н.
Сосипатор Пиров.

Неактивен Анонимен

• Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Публикации: 219
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Firefox 4.0.1 Firefox 4.0.1
« Отговор #2 -: Юни 10, 2011, 18:18:30 »
Руска църковна музика -  http://www.bogoslovy.ru/music.htm#f106
Вляво на самите песнопения пише mp3. Цъкате го, теглите и приятно слушане  :-). И не се притеснявайте за езика, той е почти същият, като църковнославянския.
По-горната колекция е с видимо преобладаващо присъствие на гръцките песнопения. Нека да увеличим славянското присъствие   8-)

Сръбска Православна музика - http://www.sv-luka.org/soca/index.htm и  http://www.serbianorthodoxchurch.net/cgi-bin/getpage.cgi?action=getpage&page=music

Втората е наистина забележителна колекция и далеч не е само сръбска.

Сосипаторе, имам  два  въпроса.
1. В коя папка са сръбските и песнопения?
2. Коптските от Източноправославните коптски песни ли са (Александрийска Патриаршия) или са или от другите?

Редактирано от модератор: Консолидация на два постингa.
« Последна редакция: Ноември 07, 2012, 19:44:29 от Hatshepsut »

Неактивен Сосипатор

• Senior Member
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
  • Chrome 12.0.742.91 Chrome 12.0.742.91
« Отговор #3 -: Юни 10, 2011, 20:00:01 »
Руска църковна музика -  http://www.bogoslovy.ru/music.htm#f106
Вляво на самите песнопения пише mp3. Цъкате го, теглите и приятно слушане  :-). И не се притеснявайте за езика, той е почти същият, като църковнославянския.
По-горната колекция е с видимо преобладаващо присъствие на гръцките песнопения. Нека да увеличим славянското присътвие   8-)

Сосипаторе, имам  два  въпроса.
1. В коя папка са сръбските и песнопения?
2. Коптските от Източноправославните коптски песни ли са (Александрийска Патриаршия) или са или от другите?

Сръбските май съм ги изтрил. Имах от манастира в Ковиль ама не мога да ги намеря.
Единствено сръбско май е ТОВА

Иначе на цъковнославянски тук, тук, тук и тук
има и тук

Коптско (не от александрийската патриаршия) е това и това

Е какво, като е от коптите означава че не е хубаво ли?
Сосипатор Пиров.

Неактивен Анонимен

• Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Linux Linux
  • Browser:
« Отговор #4 -: Юни 10, 2011, 20:10:37 »
Не съм го казал,честно казано още не съм го и чул.
Притеснява ме, че са монофизити.
« Последна редакция: Юни 10, 2011, 20:12:35 от Анонимен »

Неактивен Сосипатор

• Senior Member
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Отговор #5 -: Юни 10, 2011, 20:56:14 »
Не съм го казал,честно казано още не съм го и чул.
Притеснява ме, че са монофизити.

Е какво като са монофизити, всъщност ние си въобразяваме че са монофизити, те си изповядват двете природи на Христос точно както и ние. Халкидонския събор може и да е бил против монофизитството и те си ги имат Диоскур Александрийски и Севир Антиохийски за светци (при нас са еретици) но не са монофизити. Или са се отделили от политически причини или Бог ги е просветил с течение на времето.
Никой жив не може да ме убеди за нищо на света че при коптите няма благодат.  Ние да имахме една стотна от тхяната вяра щехме да сме много напред с материала.
Ако някъде има благодатта на св. Дух това е при коптите. Тия хора всеки ден имат мъченици за вярата, почти една четвърта от популацията им е монашество, за подвизите им няма и да говорим.
Чувал съм от един отец (който много уважавам) когато е бил на посещение в манастира на св. Макарий Велики че в пасхалната нощ литургията е траела 8 часа. По времето на евхаристийния канон служещите свещенници вдигнали ръцете нагоре и почнали да плачат. Цялата църква се изпълнила с умиление и светлина, и това траело няколко часа. Изплакали са си очите от радост не само монасите а и присъстващите.
Монофизити не-мнофизити, хич не ми дреме. Де и ние да бяхме такива монофизити като тях.
Сосипатор Пиров.

Неактивен Анонимен

• Registered user
  • Forum Member
  • **
  • Linux Linux
  • Browser:
« Отговор #6 -: Юни 10, 2011, 22:41:18 »
Сега прегледах малко в нета.

Вторият вид се нарича миафизитство, и твърди, че Христос е имал само една теантропична (човешко-божествена) природа, появила се при обединението на двете природи, в която човешката и божествената природа са в неразривно единение.

Питам се може ли да има разделение за толкова трудни дори и от богословска гледна точка въпроси?

Неактивен Сосипатор

• Senior Member
  • Windows 7 Windows 7
  • Browser:
« Отговор #7 -: Юни 10, 2011, 23:03:07 »
Сега прегледах малко в нета.

Вторият вид се нарича миафизитство, и твърди, че Христос е имал само една теантропична (човешко-божествена) природа, появила се при обединението на двете природи, в която човешката и божествената природа са в неразривно единение.

Питам се може ли да има разделение за толкова трудни дори и от богословска гледна точка въпроси?

Разделението официално е заради отказа на "монофизитите" да признаят че в Христос има две пррироди. Божествена и човешка. Това е много важно, защото Христос не е полу-човек и полу-бог (нещо като минотавър) а е съвършен Бог един от Светата Троица. Единосъщен на Отца... и т.н. Също е и цял съвършен човек взел на себе си човешкото естество (в своята пълнота такова каквото е паднало).
Е сеа по онова време е имало теология малко неясна имаща  корена си в св. Кирил Александрийски. Обаче идеята е че освен залитащите тогава в малко-неясна теология александрийски епископи, едва ли някой наистина е еретик от тях. Арменците също се водят от тяхната ерес (предхалкидонска църква).
Истината е че по онова време коптите са искали да се отделят от Византия, пък са имали най-добрата богословска школа. И са почнали едни инати, и византийците са победили защото са били прави, а онея в гордостта си не са искали да се примирят с поражението и са се отделили. Нещо такова. След което пък самите византийци искайки да смирят положението излизат с компромисна доктрина което пак си е било ерес (монотелитството). Добре че са били св. Максим Изповедник и св. Мартин папа римски иначе щели сме да отидем на майната си.

Обаче, ако по онова време нещата са стояли така, Бог не е изоставил коптите. Напротив. Ти нали не си мислиш че в страната на най-дивия фундаментален ислям Бог ще остави християните (и то какви християни само) без да им даде благодатта на Светия Дух? Ние можем само да се учим от тях. И на твърдост във вярата, и на аскетически подвизи, и на любов и на всичко. Отделно че никаква ерес няма в богословието им.
Сосипатор Пиров.

Share me

Digg  Facebook  Twitter  Google  
Smf