Овчарска тояга - оръжието на поробените българи

• 4 Отговора
  • 2759 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Мишок

• *
  • 4549
  • +23/-34
По време на турското робство българите не са имали право да носят оръжие и за това са ползвали овчарската тояга, както и камата, която са носели под дрехите си.
Та тези две оръжия макар и да не са от древноста са станали традиционни за българите по време на робията.
Камата поне колкото съм виждал е черкезки модел, правена обаче от майстори българи и променена като изработка - улеите са направяни посредата, а не в страни, както при черкезите.
Сега за тоягата: правелиса я и я правят най-вече от дрян, като и допълнително за красота са я обковавали и доизмайсторявали. Тя една такава тояга и без обков си е сериозно оръжие. Дряна е : тежък и здрав и една тояга направена от него макар и да не е дебела може да нанесе сериозни поражения.
По време на сръбско-турската война за една от българските дружини не е имало пушки и те само за да могат да се бият с турците са си направили тояги и това им е било оръжието.
Според мене една такава тояга не трябва да е много дълга, нивото на гърдите е достаъчно, така ще може да се върти по-лесно.
Тоягата не се носи както по филмите с дебелият и извит край нагоре, а на обратното. Извитият дебел край е от долу. Извит е за да може овчаря да си брули плодове с него, с тоягатсе са се пазели още и от змии.
Въртенето на такава тояга не е нещо сложно и за 1-2 месеца човек може да стане доста добър.
Самият аз имам такава тояга и сега тука в работата ми изпаднаха няколко парчета мед, та ако си ходя лятото ще я и обкова , колкото мога.
Сега за ударите с тояга.
Те са : отгоре на долу, от долу на горе, от ляво на дясно и обратно,
Диагонални, от горе на долу, и от долу на горе, от към лявата страна и от дясната естествено. Има и удари при които тоягата се държи с две ръцеи с средната и част се удря, после при същият хват могат да се нанасят и описаните по-горе удари.
И това е общо взето за тоягата. Лошото е че не познавам добре, кое дърво е дрян и не мога да си режа тояги колкото си искам.
За туриста в балкана една такава тояга е чудесен помощник.
На снимки на четници на ВМРО съм виждал да носят малки тояжки, за из планината да се подпират на тях, но понеже са имали пушки не са се нуждаели от голяма тояга.
Предполага обаче хайдутите са носели подобни тояги.
_______Според мене обкованата и нагласена , но по български овчарска тояга може и трябва да е символ на българщината и от там на национализма ни.
Сега как се прави такава тояга. Обелва се кората на дряна и после тоягата се опича на огън : за да добие една права форма и да не се изкривява. След това вече може да и се прави обков и т.н.
« Последна редакция: Август 08, 2012, 21:38:38 от Hatshepsut »

*

Неактивен Мишок

• *
  • 4549
  • +23/-34
Re: Овчарска тояга - оръжието на поробените българи.
« Отговор #1 -: Септември 03, 2011, 22:32:58 »
При престоя ми в България направих цели три тояги.
Първите две не станаха много добри и ги обковах повече от нужното, ама третата стна направо върхът на сладоледа.
Обработката на една тояга: оформяне с трион, пилене, печене, боядисване лакиране и обковаване ми отнемаше най-малко по 4 часа.
Това прави съответната тояга страшно скъпа и за това няма да ги продавам, а само ще ги подарявам. Цената на една такава тояга би трябвало да е между 100 и 200лв.
Роднините ми отначало ми се подиграваха и смееха, но като видяха тоягите , колко красиви са станали започнаха да ми искат да им подаря. Остана ми медна ламарина за още около 6-7 тояги, но ако не слагам повече от нужното.
Така че ако някой иска мога да му направя тояга и да му я подаря.
Смятам натам да се усъвършенствам още в изработката на такива тояги.

*

Неактивен Мишок

• *
  • 4549
  • +23/-34
« Отговор #2 -: Септември 10, 2011, 18:33:59 »
Сега говорих с брат ми по скайпа. Според него положението е толкова зле че : след нова година може да имало гладни бунтове.
Та във връзка с това тоягите ми са идеални за бой с полицията. На удар с такава тояга щитовете им трудно ще устоят.
Ако се започне нещо - то се знае се връщам да се бия за България и в началото ще съм с такава сопа, а по-нататъка ще видиме.
Съветвам ви и вас да си приготвяте такива тояги. Стават и за планината.

При това ми посещение в България си направих още една такава тояга. Краят и е Т-образен, обковах я леко от доло и повечко от горе - така тоягата е балансирана доста добре. Ставам все по-добър в изработката на тояги.
Тази даже сам си я отрязах и я направих само за 3-ри часа, докато първите ми отнемаха по 6-7 часа.

Редактирано от модератор: Консолидация на два последователно пуснати постинги.
« Последна редакция: Август 08, 2012, 21:40:05 от Hatshepsut »

*

Неактивен Алцек

• **
  • 62
  • +31/-2
  • Зодия: Libra Libra
« Отговор #3 -: Октомври 11, 2011, 21:09:52 »
Извит е за да може овчаря да си брули плодове с него

Основното предназначение на извитият край на овчарската тояга е да хваща овцете и агнетата от разстояние.
Когато посегне с тоягата отстрани на задният крак или между задните крака на животното,закача гегата(извитият край)над коляното и агнето не може да се освободи и го хваща.

Ами кат не слушаш бат Бойко да станеш овчарин.
Спи, Дяконе! Не се събуждай! Добре си там под тази черна пръст. Завиждам ти за туй, че не дочака мечтите си, разпънати на кръст.

*

Неактивен Мишок

• *
  • 4549
  • +23/-34
« Отговор #4 -: Октомври 11, 2011, 21:14:09 »

Основното предназначение на извитият край на овчарската тояга е да хваща овцете и агнетата от разстояние.
Когато посегне с тоягата отстрани на задният крак или между задните крака на животното,закача гегата(извитият край)над коляното и агнето не може да се освободи и го хваща.

Ами кат не слушаш бат Бойко да станеш овчарин.
Е това не го знаех. Овчарите при нас ми обясниха че с извитият край си сваляли клони с плодове.
Аз пъг го ползвам да го закачам по дърветата из гората и така да се спускам или издърпвам.