Едно мое мнение от друг форум:
Словосъчетанието "националсоциализъм" е съставено от две думи, национализъм и социализъм. Какво означава национализма? Много хора го бъркат с патриотизма, който означава любов към патриата - родината, докато национализма е любов към нацията (българската дума е народ). Адолф Хитлер слага над всичко народа, като първоизточник на култура, икономика и т.н., а Мусолини и фашизма слагат на първо място държавата, т.е. фашизма е патриотична идеология целяща възвръщането на римската империя, като в нея народите са множество, а не е един хомогенен народ.
Хитлер осъзнава, че всичко произтича от нацията, изводите си ги прави от множеството примери в световната история, именно когато при дадена цивилизация от бялата раса настане расово смешение, неминуемо това води до нейния запад. Затова и иска да запази германската нация от расово смешение, никъде не споменава желание за унищожение на тоя или оня, а се обявява за етнически хомогенна нация. Това не значи, че чуждите елементи ще бъдат избити, но едно напускане на Германия е задължително.
Също така Хитлер желае възвръщането на заграбените германски територии след ПСВ. Това не смятам да го коментирам дали е правилно или неправилно, но само бих казал, че тогава времената са били доста по-различни и войни за територия не са били нещо необичайно, за разлика от днес. Пък и тогава пред Европа не е висяла тази смъртна опасност, която я има днес и която сплотява националисти и националсоциалисти от всички европейски държави.
Хитлер извървява един път от пангермански шовинист, в някаква степен, до паневропейски националист, с виждания за една Нова Европа, нещо подобно на ЕС, но Европа на нациите, най-вече икономичекси съюз, съюз, в който проблемите между държавите ще бъдат решавани по мирен път и с разбирателство, под водачеството на Германия. Пример за една такава Нова Европа е решението на въпроса с Южна Добруджа.
Втората дума от словосъчетанието националсоциализъм е социализма. Съществуват два вида социализъм, марксическия социализъм и така да се каже социалния социализъм.
След като националния въпрос е решен, дадената държава се е осъзнала национално и е гарантирала съществуването си, идва момента, в който трябва да създадеш възможно най-добри условия за живот за народа си, все пак си националист. Интересното е, че в днешно време социално означава леко подобряване на ситуацията, но никога не се стига до решаването на проблема из основи. Пример за това са непрекъснатите социални напрежения в различни сектори и предприятия, където проблема се замазва за известно време от професионалните съюзи. Националсоциализма премахва тези неефективни и по-важното противопоставящи сформирования, като ненужни в новата националсоциалистическа държава. Те само поставят двете страни - работници и работодатели, във враждуващо състояния. Националсоциализма се стреми да обедини работниците и работодатели в една продуктивна народностна общност, която да работи за добруването на цялото, на колектива. Същото прави и с класовото разделение, казва, че независимо от социалната позиция на отделния гражданин, все пак всички са германци, в случая, и обединенито трябва да бъде на тази плоскост, а не на класова.
Целите са да бъде дадена възможност за продуктивна работа на всеки член на обществото, да бъде подобрена трудовата инфраструктура(строени са дори басейни за по-големите предприятия), да бъде създадена една предпоставка за щастлив живот на работника, чрез множество културни събития, субсидирани почивки, спортни мероприятия и т.н.
Това е националсоциализма, една система за подобряване живота на дадената нация, в която е приложена, а не сатанинско създание, целящо избиване на тоя или оня народ. Система, която би могла да се приложи във всяка бяла държава. Демокрацията също е създадена в древна Гърция, но в днешно време е разпространена в целия свят.