ИНТЕРВЮ НА ГЕОРГИ КОРИТАРОВ С РУСКИЯ ПИСАТЕЛ ВИКТОР СУВОРОВ.
ГЕОРГИ КОРИТАРОВ: На първи септември светът отбелязва седемдесетата годишнина от началото на Втората световна война. По какъв начин днес можем да определим ролята на тогавашния Съветски съюз?
ВИКТОР СУВОРОВ: Ролята на тогавашния Съветски съюз беше решаваща. Сега е прието да се смята, че Германия и Съветския съюз са разпалили Втората световна война. Има и опити те да бъдат поставени на една и съща плоскост на отговорност. Но всички историци и образовани хора добре знаят, че на трети септември 1939 г. Великобритания и Франция обявиха война на Хитлер. На всички е известна реакцията на Хитлер тогава – той е бил шокиран. Той просто не е знаел какво да прави по-нататък. Смятал е, че това ще бъде просто демилитаризирана зона. При анекса на Австрия Западът не реагира. След това – при Чехословакия – пак не реагира. Затова и реакцията на Франция и Великобритания, които обявиха война на Германия заради Полша, шокира Хитлер, който не е имал никакво намерение в този момент да започва световна война. Докато Сталин е искал да разпали световна война. Това е било сталински капан за Хитлер. Впрочем Сталин е разказал своята гледна точка на българския гражданин Георги Димитров. Дневникът на Георги Димитров е публикуван – на 7 септември Сталин обяснява защо е направил всичко това – с думите „нека се бият помежду си, а след това ние ще се появим като освободители”. Така че и реакцията на Хитлер и реакцията на Сталин се потвърждават с документи.
Г. К.: Как трябва днес да бъде четен и анализиран пакта Рибентроп-Молотов?
В. С.: Основното е в това, че те официално са подписали Пакт за ненападение. Той така се е казвал – Пакт за ненападение, но той трябва да бъде четен и разбиран като Пакт за нападение, защото са се договорили заедно да нападнат Полша. Подписват пакта и след седмица започва световна война. Съществуват документи, които доказват, че на трети септември, когато Великобритания и Франция обявяват война на Германия, Рибентроп изпраща телеграма на Молотов. В нея Рибентроп пише на Молотов – нали се договорихме с теб, време е Съветската армия да напада Полша. Нали се договорихме? Какво още чакате? – А Молотов не му отговаря на 3 септември, не му отговаря и на 4 септември. Отговаря едва на 5 септември. Той пише, че Съветският съюз скоро ще нападне, но не сега, а малко по-късно. Т.е. Съветският съюз е излъгал Германия.
Г. К.: Защо?
В. С.: Сталин е излъгал Хитлер. Хитлер е очаквал, че Сталин ще нападне Полша едновременно с него. Но Германия напада, а Съветският съюз не напада веднага. Пактът Рибентроп-Молотов трябва да бъде четен като сговор, но Сталин излъгва Хитлер.
Г. К.: Защо Сталин излъгва Хитлер? За да го представи като виновник за войната ли?
В. С.: Да. Първо – Хитлер изглежда виновен. Второ – Великобритания и Франция му обявяват война. Хитлер не е бил в състояние да победи Великобритания, защото не е разполагал нито с подходяща авиация, нито с подходящ флот. Освен това зад Великобритания винаги е стояла Америка. Така че още на 3 септември 1939 г. Хитлер е загубил войната. Той е виновин за разпалването й и не е в състояние да я спечели при никакви условия.
Г. К.: А с какво е можел Сталин да помогне на Хитлер, ако беше изпълнил ангажиментите си от пакта?
В. С.: Тогава нещата щяха да изглеждат съвсем другояче.
Г. К.: Защо?
В. С.: Ако те едновременно бяха нападнали Полша, щеше да има два варианта. Или Франция и Великобритания нямаше да обявят война на Германия, защото до нея щеше да бъде Съветския съюз, или, ако бяха обявили война едновременно и на Хитлер и на Сталин, положението на Германия щеше да бъде съвсем различно. Това щеше да бъде много мощен блок между Германия и Съветския съюз, срещу които да се изправят Великобританя и Франция.
Г. К.: Това означава, че потенциално е било възможно във войната нацистка Германия да се окаже официален съюзник на Съветския съюз?
В. С.: Да, разбира се. Те и са били официални съюзници. Само че Сталин така е направил, че да обявят война на Хитлер, а на него – не. И когато на 17 септември Съветският съюз нахлува в Полша, Великобритания и Франция вече имат нужда да привлекат Сталин на своя страна като съюзник. Сталин е съюзник на Хитлер, но интересите на Франция и Великобритания изискват ресурсите на Съветския съюз да не попаднат в разпореждане на Хитлер. И тогава Франция и Великобритания започват да примамват Сталин на своя страна, същата роля играе и Америка. Америка в определен момент оказва влияние върху Сталин да нападне Германия – такива документи открих и съм ги разработил в най-новата си книга, която скоро ще се появи и в България.
Г. К.: Може ли да се очаква, че на срещата в Гданск за отбелязване на годишнината от войната Русия в лицето на своя премиер Владимир Путин ще се извини по някакъв начин за агресивната политика на бившия Съветски съюз от онова време?
В. С.: Не. Такова нещо не трябва да се очаква. Мисля, че Путин няма да се извини. В големите полски вестници вече е публикувана статия от Владимир Путин, в която той разпределя поравно отговорността за началото на войната. И Германия е виновна, и Полша, и Америка, и Великобритания, и Съветския съюз. Изобщо – всички са виновни. Така че нека да не се ровим в миналото. Далеч по-важното е, че в момента Русия е в изключително тежко икономическо положение. Образно казано, руската мечка се клатушка върху барел с петрол и изцяло зависи от неговата цена. Ако цената се окаже ниска, Русия ще се разпадне. При такава опасност на политическата върхушка в Москва не й остава нищо друго освен да търси врагове навсякъде около себе си и с тях да обяснява състоянието, в което се намира руската държава. Но понеже днешна Русия няма ресурси да тръгне със сила срещу образите на големите си външни врагове, както стори това с беззащитната Грузия, то агресивната енергия на режима ще се насочи навътре в обществото – към търсене и разправа с вътрешни врагове. Така се случва при всяка диктатура.
П.С. Ако някой не знае кой е Виктор Суворов, ще разясня.