Българските историци между християнството и езичеството

• 63 Отговора
  • 13647 Прегледи

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Пламен

• *
  • 372
  • +103/-122
Тоя спор е безсмислен. Дори да сме били 100% тангристи от десетки хилядолетия, това не променя нищо. Сега сме православни и всека нова секта, религия или изравяне на стари езически вярвания, са вреди и разединяващи. Религията е нещо, което силно може да обедини хората от един народ, както и силно да ги разедини, затова не требва да се пропагандират елтимировските щуротии.
Особено вредно е когато хора, самоизтъкващи се като "националисти", пропагандират такива учения, те само отблъскват масите от националистическите идеи и създават смехотворен имидж на българския национализъм.
« Последна редакция: Януари 03, 2008, 14:40:47 от Пламен »

Щом ти е безмислен спора - не пречи на него. Не всички са задължени да мислят като теб!
Ние сме били 100% тангристи от десетки хилядолетия!
Прабългарите не са никаква опасност за българите, а тангризмът е НАЙ БЪЛГАРСКАТА религия и не може да пречи на българщината. Ние сме АВТОРИ на тангризма! Ние българите! Това го прави толкова свързан с нас!
И последно - тук няма елтимировски пропаганди! Не всичко почва и свършва с оня мургавия! Тангризма не е измислен от него, и НЕ Е негов монопол за да се ползва с облаги!

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
Тангризмът е най-небългарската религия защото са я донесли трките.

От чисто логична гледна точка не е възможно българите да са имали преобладаваща обща религия, както е днес православието, то просто не е възможно за толкова кратко време тангристи да не са останали. Айде да кажем че (както е по твоята неосъзната про-тюркска и соц логика) до Борис I всички българи са били тангристи, нямало е други с малки изключения. Дори и да е било така изглежда че тангризмът е изчезнал всичко на всичко за 1-2 години. Е как? Нали е общонародна религия?! Излиза че след Борис нито дума за тангристи, поне щяха да ги гонят като езичници и еретици няколко века по-късно, но те изчезват като призраци веднъж за винаги. Никъде го няма името на Тангра.

Нямало е такава вяра в Тангра, повече от сигурно е че единна религия е нямало и вероятно голяма част от хората още преди Борис са приели християнството.
« Последна редакция: Януари 03, 2008, 14:53:13 от Vanadis »

Ванадис да казваш че Тангризма е тюркски е все едно да кажеш че Иранците и Шумерите(които имат подобен култ) са тюрки. За справка - вече ти казах за Дингир, а при Иранците виж култа на Цар Тур(митичен ирански владетел на туран, много преди в туран да пристигнат тюррките).
Второ - тюрките през 8 век преди  Христа са вярвали в религията на "култа към предците" според Лев Гумильов. А Тангра е документиран за първи път през 8 век преди христа(под името Тангра, но под името Тура и Дингир - с няколко хилядолетия по рано)
трето - социализмът бе най големия враг на прабългарското. Пъвро се измисли някакво 'славянско море" а после го замениха с "тракииско море"
Четвърто - Имало е два бунта - бунт на болярите, които са били избити а според папския отговор "народа е пуснат да си ходи невредим" и по късно бунтът на Владимир Расате.  Намерени са масови гробове на тангристи погребани по тангристки обичай - с глава обърната на исток

"Изследванията на масови гробове на "езичници", избити по времето на Борис І в Северна България, показват, че формата на черепите е с европеидни черти, а височината на скелетите достига 190 см. Всичко това опровергава съзнателно утвърждаваната дълги десетилетия заблуда, че (пра)българите били "ниски монголоиди"."

/Евелина ФЛОРОВА - "Българската цивилизация "/

Четвърто - хората преди Борис не са приемали християнството масово, защото това е било забранено и се е преследвало с мотива(и напълно основателен) че християнството е гръцка религия, проводник на гръцка култура и влияние.

*

Неактивен Пламен

• *
  • 372
  • +103/-122
Щом ти е безмислен спора - не пречи на него. Не всички са задължени да мислят като теб!
Ние сме били 100% тангристи от десетки хилядолетия!
Прабългарите не са никаква опасност за българите, а тангризмът е НАЙ БЪЛГАРСКАТА религия и не може да пречи на българщината. Ние сме АВТОРИ на тангризма! Ние българите! Това го прави толкова свързан с нас!
И последно - тук няма елтимировски пропаганди! Не всичко почва и свършва с оня мургавия! Тангризма не е измислен от него, и НЕ Е негов монопол за да се ползва с облаги!
Какви "прабългари"? :-[
Всека една чужда религия, ПРЕЧИ на България и българското единство. Ако ще и десетки милиони години тангризма да е била наша религия и ние да сме я създали, сега тя се явява като нова и чужда, тъй като българите са чували за нея само от комунистическите учебници по история. Мнозинството българи са православни и е пълна гавра с българщината да се пропагандира нещо, което би създало ново религиозно малцинство и откъсване от мнозинството. :-[ :-[ :-[

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
Леле Таше, танкист с фадрома, какви ги говориш изобщо свякакви измислици и глупости  :-[ Знаем ги твоите велики тези   :lol:

Кажи нещо за айряна, сигурно е древно питие на арийските царе  :-P :-P :-P

едно си баба знае... едно си баба бае.

Тангризма бил чужд... Сякаш тангризма е измислен в Йерусалим, а не християнството. :down:  :down:  :down:  :down:  :down:

*

Неактивен Mirotvorec

• *
  • 40
  • +32/-2
    • http://www.jewelry.hit.bg/
Цитат
Българските историци между християнството и езичеството
Много интуитивно написано заглавие, само че аз ще го променя на "Българите между християнството и езичеството". Истинската религия, даже не религия, а философия, се намира нейде по средата и много скоро ние, българите, ще я прогласим, защото тя ще е основата на новия свят. Това е религията(философията) на Духа. Истинска е, защото е вселенска, а всички останали са плод на човека.

*

Неактивен Пламен

• *
  • 372
  • +103/-122
Тангризма бил чужд... Сякаш тангризма е измислен в Йерусалим, а не християнството. :down:  :down:  :down:  :down:  :down:
Нема значение къде и от кой е измислен. Както древнобългарският език сега ни е чужд, така и древнобългарската религия/религии ни е чужда, връщането към тех е невъзможно и ненужно.
Ако eврeитe станат мюсюлмани, след 2000 години юдеизмът ще им бъде вече чужд.

Пламене, ----------------------

Не може да са ни чужди нито предхристиянските ни предци, нито следхристиянските ни предци - всички са българи!

Все едно гърците да се отрекат от Зевс щото бил "чужд" :-P :lol: :-P
Неуважително отношение към регистриран потребител! Нарушение на правилата!
« Последна редакция: Януари 04, 2008, 11:18:15 от Пламен Пасков »

*

Неактивен Пламен

• *
  • 372
  • +103/-122
-------------------
Кой говори за предци? Става въпрос за религии. Веднъж казваш, че за теб българите са по-важни от религията, после казваш, че религия=българи. :-[ Ти всеки час си мениш възгледите. :lol:
И не говоря за "отричане". Гърците нема как да се отрекат от Зевс, тъй като той е част от митологията и историята им и има точно такава стойност, а не религиозна. Едно е да познаваме миналото си и да го уважаваме, друго е да го изваждаме от гробовете и да му се кланяме. :down:
Неуважително отношение към регистриран потребител! Нарушение на правилата!
« Последна редакция: Януари 04, 2008, 11:17:30 от Пламен Пасков »

*

Неактивен Сосипатор

• 808
  • +2/-6
  • Зодия: Aquarius Aquarius

Кажи нещо за айряна, сигурно е древно питие на арийските царе  :-P :-P :-P

То не е базик за айрана, думата идва точно от там.

Сосипатор Пиров.

*

Неактивен Schagane

• **
  • 56
  • +47/-8
  • Спокойният ум покорява цялата вселена. Чуанг Дзъ
Цитат
Четвърто - Имало е два бунта - бунт на болярите, които са били избити а според папския отговор "народа е пуснат да си ходи невредим" и по късно бунтът на Владимир Расате.  Намерени са масови гробове на тангристи погребани по тангристки обичай - с глава обърната на исток
Принципа ми е -  където мъжете си мерят гегите да не си поставям з..., но спора е доста интересен. Искам да обясня нещо свързано с изчезването на тангризма. По заповед на "великия" Борис І биват избити 52 рода до девето коляно /отчитайки, че всеки воин-българин е имал по минимум три жени и от всяка по минимум три деца, можем да си направим простичка сметка, без да навлизаме в реални исторически документи, що народ е избил, за да наложи една гръцка религия/ - ето къде отиват последователите на тангра. В северна Русия на дъното на язовир се намира един сакрален български град, който се казва Аркаим, /има само сателитни негови снимки, защото язовира е обявен за военна зона/, та този град е построен в съвършенна правоъгълна форма, с каменни стени, подово отопление и канализация, но братушките не ни дават да го изследваме /мисля, че няма нужда да обяснявам защо/. А колкото до тангра, много интересно, но наистина сведенията са малко /въпреки, че ми се ще да са повече в тази насока/. Сведения за българите има в древните японски хроники, даже един от българските ханове е сключил брак с японска принцеса /говоря за преди около 3000години/. А за пирамидите в Китай не искам да говоря /доказано, че са строени от българи, в момента са обявени за военни обекти и изследванията са забранени, а те са с връх от планински кристал идеално шлифован/. Доказано, че сме четвъртия по древност народ останал жив и до днес и преминал през историята с едно и също име /в различни прочити/. И още нещо съществува теория, че богомилството е опит да се върне тангризма през призмата на първичното християнство, а не наложеното от Борис византийско. Има много документи, които отлежават по складовие и хамбари за българската история /обявени от руската и китайската власт за секретни и извън закона/, сега може и да могат да бъдат извадени на показ, но няма държавническа мисъл и желание да бъде направено.
 Май  се увлякох, продължавайте,  момчета, спора е интересен! :)
Мълчах, не исках да го изрека,
ала проклет да съм до гроба си, узнай го:
Аз също съм ти син, макар
немил-недраг, Родино, майко!

Кръвта ми разпознава твоя глас,
но на челото с белег неизстинал,
все вярвах, ще заслужа оня час,
когато и на мен ще кажеш: "Сине..." - М. Минчев

*

Неактивен Пламен Пасков

• **
  • 241
  • +90/-22
  • Зодия: Virgo Virgo
Призив към адаша Пламен и към бгтанкиста (ташко самосвала):
Ако се развличате с по-острия си изказ, и той ви доставя удоволствие, ще ви помоля да го правите в ЛС, защото в публичната част на форума ми отваряте работа и давате тон за лоша песен.
И двамата заслужавате голямо уважение за постовете, информацията и гледните точки, които защитавате, и според мене го имате от огромната част от форумците.
Време е да го засвидетелствате и помежду си. От това споровете ви няма да станат по-малко интересни, повярвайте ми.
Аз и Сосипатор сме на диаметрално противоположни позиции по много от екзестенциалните въпроси за произхода на българите, както всички могат да видят в темите, където спорим, но такъв стил на общуване помежду ни едва ли някой може да ми посочи в този или в друг форум. Има и други примери, просто този първи ми се появи в главата...не е от някакво самовлюбено самохвалство.
Този форум, освен да си чешем графоманските красти и да излагаме мислите и знанията си, има и други, по-важни цели, и някои вече знаят, а други се досещат.
Затова стилът на общуване тук трябва да е на необходимото ниво, за да бъдат после и посетители, и потребители готови за това, което може да последва.
Моля ви да бъдете отговорни в отношенията помежду си и да давате осъзнат и зрял, уважителен пример!
Надявам се да бъда правилно разбран.
Благодаря ви предварително.
« Последна редакция: Януари 04, 2008, 11:33:07 от Пламен Пасков »
с уважение, Д-р Пламен Пасков Д.В.М.
тел: +7457723295 Русия
моб: +359887814925 България
моб: +380679863269 Украйна
e-mail: pppaskov@mail.ru

*

Неактивен Ванадий

• 1587
  • +383/-18
@schagane: на 90% от написаното няма нищо общо с истината. 1. Не е ясно защо Борис е избил 52-мата, а че не е избил целите им родове е повече от ясно, поствал съм достатъчно по въпроса, просто потърси. 2. Бунт поведен от Владимир (Расате) няма през 864, а си помислете защо (и това съм го писал, Ташето трябва да знае вече  :-P) 3. Градът който братушките не ни дават да изледваме - не е вярно че не ни дават, дават но никой не е пратил екип.

Всякакви връзки на българите с Тангра са повече от относителни.