Жалко и смешно е да има тема за българщината, където да се изтрива и омаловажава историята на толкова древен народ като нашия. Автора не признава българската история и традиция до официалното покръстване от Симеон, а не знае, че християнството все пак стъпва по тези земи още в 1в., още тогава се правят първите църкви. Има достатъчно доказателства за наличието на множество християнски храмове по това време до 6в., но те като план са различни от византийските. Това са две различни естетически и богословски концепции. Защото християнството сред българите винаги е било първично, то не е прието от Византия.
Историята нищо няма да ни даде, ако ние не си вземем от нея! Всичко е наше и за нас, и езичеството, каквото е съществувало рамо до рамо с новохристиянството, което и сега е така. Разбира се не всичко винаги е било безконфликтно - богомилите, но от кого са били преследвани те, от атеистите и езичниците ли, не - от църквата! Днес не може да станем като египтяните, да се избиваме щото едните приели една вяра, а другите следвали по-стари разбирания. Това не съответства на нашата култура, която винаги е била приемаща. Разбира се, че заради турското робство християнството става важно, та то е било една от най – ярките разграничаващи ни черти от ретроградни и тъп натрапник по нашите земи.
Като гледаш един подчовек, всичко което те отличава от него ти става важно. Така е било – нито е за отричане, нито за пренебрегване.
"Когато чуя България - виждам светлина. Занимавам се с история, 15 народа преди 15 века се качват на историческата сцена - имали са империи от Дунава до Китай, в момента им знаят имената 5-6 души като мен или хора, които се занимават. Народите ги няма. Един народ се закотвя на най-кофти мястото в Европа и в момента приказваме на един език и се наричаме българи", казва акад. Дончев.
Толкова много векове възможно ли е да не се променяме? Би жило противоестествено, а и тези дето не са се променяли те милите не съществуват вече, докато ние все още съществуваме.