Автор Тема: Сензационни разкрития за произхода на българите :-)  (Прочетена 14063 пъти)  Share 

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Болгардингезе

• Hero Member
  • Публикации: 1072
  • mąθran
    • http://www.geocities.com/bulgarian_aviation/Aviation/Bulgarian.htm
Не знам защо се подиграваш.Не можеш да приемеш теорията,защото си знаеш своя полски произход.Нали е така?
Приеми теорията ,че българите идват от Бактрия,но същност то е докзано,само ,че такива хора като тебе всичко отричат,защото си мислят ,че българските национилисти мислят българите за суперхора,а ти не си съвсем българин.
Иран ,Армения - вечни приятели с България.
Както и горе ,тъй и долу!

Неактивен Wladyslaw Warnenczyk

• Respected user
  • Hero Member
  • Публикации: 2156
  • Country: 00
  • http://www.historum.com/
  • Зодия: Capricorn Capricorn
Честно казано не ме интересува нито българите,нито поляците,нито турците,нито еврейто,нито който и да било от къде идва.За мен това е без значение - ВАЖНО Е КАКВО ПРЕДСТАВЯЛВА СЕГА!!Аз не живея нито в античността,нито в Бактрия.Живея в България,СЕГА и ТУК и затова не се занимавам с някаква си Балхара,а с проблемите на СЕГАШНИТЕ БЪЛГАРИ!РАзбира се,важно е да се знае от къде идваш и няма нищо лошо в това българите да идват от Бактрия,склонен съм да го повярвам,подигравам се обаче на хората,на които само това им е в главата и бягат от реалността в тази Бактрия.

Неактивен Petko

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 135
Цитат>Тогава какви са Българите и откъде идват според теб?

Българите са си праБулгари,идват от пл,Памир, както писах в Кавказ.Реките -Асърдаря и Амурдаря са техната люлка.

Неактивен Севар Вананд

• Senior Member
  • Публикации: 933
  • Борете се!
  • Зодия: Leo Leo
Честно казано не ме интересува нито българите,нито поляците,нито турците,нито джедайто,нито който и да било от къде идва.За мен това е без значение - ВАЖНО Е КАКВО ПРЕДСТАВЯЛВА СЕГА!!Аз не живея нито в античността,нито в Бактрия.Живея в България,СЕГА и ТУК и затова не се занимавам с някаква си Балхара,а с проблемите на СЕГАШНИТЕ БЪЛГАРИ!РАзбира се,важно е да се знае от къде идваш и няма нищо лошо в това българите да идват от Бактрия,склонен съм да го повярвам,подигравам се обаче на хората,на които само това им е в главата и бягат от реалността в тази Бактрия.
Произхода на един народ не е маловажно нещо! Неможем да постигнем нещо без да сме наясно със своя корен. Знаеш че Българите са зле в момента и им трябва повече национално самочувствие.
Не обичам да се говори с насмешка за древните арийски цивилизации.

Българите са си праБулгари,идват от пл,Памир, както писах в Кавказ.Реките -Асърдаря и Амурдаря са техната люлка.
Това че река Амударя е люлка на Българската цивилизация, небива да буди съмнение у никого. Да точно така е.
« Последна редакция: Март 06, 2011, 18:17:13 от Hatshepsut »
Ако и ние не успеем, за България няма бъдеще!

Неактивен Болгардингезе

• Hero Member
  • Публикации: 1072
  • mąθran
    • http://www.geocities.com/bulgarian_aviation/Aviation/Bulgarian.htm
Трябва да си знаеш произхода.Ето например гърците нямат нищо общо с елините,но ги учат като своя история.В България изплуваха някои истини за произхода ни ,и някои анти-националисти ги отричат,защото не им харесва,че не сме траки или славянки,както сме учели досега.
Иран ,Армения - вечни приятели с България.
Както и горе ,тъй и долу!

Неактивен Skarlet

• Hero Member
  • Публикации: 1744
  • хуманистка
  • Зодия: Sagittarius Sagittarius
    Нашата държава е най-древната на планетата

Пламен Стефанов по образование е инженер, но цял живот се рови в историята на света и в частност в българската. В главата си е събрал толкова информация, че успешно би конкурирал много учени историци, твърдят негови приятели. Всъщност търсенията му са не в сферата на историята, която се тиражира масово и често е пълна с неточности, липси, дори фалшификации, а в областта на реално случилите се събития. Въоръжен със стремежа към истината, той не спира да търси. И открива зашеметяващи факти, част от които след време прочита в най-новите исторически изследвания на известни български учени.

"Аз не съм националист, изследвам българската история, защото съм българин, а това е достатъчно основание. Ходил съм много по света, контактувал съм с много националности, знам няколко езика, познавам много азбуки и с течение на времето се убедих в особения статус на нашия народ в този свят. Вече мога да потвърдя, че ние сме имали и ще имаме особена мисия в историята на света. Нашата роля винаги е била да сме носители на цивилизация. Българите навсякъде, където са минали, са строили огромни, красиви градове, организирали са държави. И Божидар Димитров наскоро говори в едно предаване, че ние, българите, не вдигаме въстания за национални, религиозни или икономически права, а за да правим държава. Явно това е закодирано в нас, защото навсякъде, където сме отишли, сме създавали огромни държави, дори империи. Уреждали сме ги по такъв начин, че след това топонимите да останат. Ако империите са били кървави, свързани с насилие, унищожение и робство, техните топоними бързо са били унищожавани от народите, заселили се на тяхно място. Топонимите на българите по целия свят са толкова много, че аз съм стреснат. Това говори, че те са носили цивилизация и са били уважавани от всички народи. Преди 10 - 15 години съм чел при различни автори за наши топоними, но ставаше въпрос за 10 - 15", разказва Пламен Стефанов.

Той бил провокиран да проследи историята на българите като изследва запазените им топоними по света от покойния Кръстю Мутафчиев, който пише за световните топоними. 10 години го имал предвид, но не бил направил нищо. Мутафчиев го провокира да провери сведенията, които дава, защото те не били доказани и всички го мислели за луд. През 1993 г. той издал трилогия, в която проследил историята на българите от преди 12 хил. години. Била много интересна и подробна, но без никакви доказателства. Авторът разкопавал в Странджа планина гробницата на египетската богиня Бастет. По времето на Тодор Живков го арестуват, когато убиват Людмила Живкова (Стефанов счита, че е убита) и 8 години лежи в затвора. Направо го смачкват, вземат му всички записки. "Аз се сетих, че българите може да са оставили топоними по пътя си, за което нито един историк не говори досега. Открих фрапиращи неща преди няколко години. На север от Монголия, където Мутафчиев пише, че преди 12 хил. години са били българите, съм открил две реки Яна, планина Мома, река Мома, град Дружина, поне 7 - 8 града с топоним Балабан, който е български. Чудех се откъде Мутафчиев може да знае цялата тази информация? Ако не е топонимно, няма как да проследиш този път. Преди година и половина, малко преди той да почине, разбрах, че е бил много близък на Людмила Живкова и е бил пратен на някаква длъжност в посолствотвото в Индия, където се запознава с Рьорих младши, който му разказва тази история за българите. Той пък я знае от своя баща Рьорих старши, за който е известно, че в сталинските години ходи да търси митичната страна Шамбала в планината Кайлас. За три дни той изчезва и тогава вероятно е бил допуснат и посветен. Рьорих младши разказва, че баща му се счита за наследник на българи. На друго място прочетох, че името Рьорих не идва от немски, а от древния български род Рюрик. Това, че един посветен разказва тази история, говори, че тя е много достоверна. Може историците да пискат, че няма факти, но... Затова се заех да проследя топонимно тези твърдения", продължава запаленият историк. Самият Рьорих не казвал никъде нищо за българите. Той само рисува картини и те говорят вместо него, знаят почитателите му. Информацията се предава само със загадки, тъй като самият той е казвал, че много неща няма да бъдат разбрани. Какво да каже по време на Сталинския терор, като са щели да го убият за нула време, припомня Стефанов. "Ще цитирам какво е казал Петър Дънов - Учителя Беинса Дуно малко преди да умре: "Историята за българите никой вече не може да я спре и да иска." И ето виж как е тръгнало: Рьорих, Кръстю Мутафчиев, Л. Живкова - тя е стигнала прекалено далеч в тези си занимания и затова е убита според мен. Самото КГБ е заинтересовано да крие историята от българите. Много документи за нашата история са взети оттук и са скрити в Русия и в КГБ. Христо Маджаров пише за тези неща. Във Ватикана също има много исторически извори. Там се разчита, че няма да отидем да си ги искаме, а ние трябва да го направим. Трябва да започнем да ровим, защото навсякъде в другите страни има информация за нашата история. Ние сме имали документи, но всичко е унищожено - колкото от турците, толкова и от гърците, които са получили право да се разпореждат с нас духовно. Проверил съм в няколко наши манастира. Като уважение към другите християнски религии ние сме правили преписи на нашите документи на гръцки, византийски, руски, арменски и на други езици. Сега в нашите манастири могат да се намерят документи, и то такива, които не ни трябват много, само на чужди езици. За много народи, които искат да играят съществена роля сега в света, не е изгодно нашата истинска история да излиза наяве. Но въпреки всичко най-големите наши помощници в момента са американците и англичаните, по простата причина, че те нямат древна история и все пак научно са заинтересовани да разберат как стоят нещата. Благодарение на тях през последните 20-30 години много факти излязоха наяве", твърди инженерът.

Остава топонимът само на някой, който е дошъл и ти е направил живота хубав, смята Пламен Стефанов. Независимо от смяна на религии, кланета и други превратности, местното население пази топонима, въпреки че този народ вече го няма там. По такива места, в които вече няма етнически българи, се срещат градове Куче или Куча, което е къща, Кан, реки Суек, Балхат, разбира от изследователските си търсения той. Отначало търси отделни топоними, но след това започва да се съсредоточава върху тяхната концентрация. Когато на едно място има по 15-20, направо не може да повярва. А такива места имало страшно много по целия свят. В Индия има повече български топоними от тези, които са в нашата България, твърди той. Особено в Северна Индия, която е в полите на Хималаите. Там се срещат поне 300 топонима "българ".

"Бях започнал да чета индийският епос Махабхарата и след като казах на моите приятели един ден, че цар Бхарата сигурно е цар Българата и е българин и сина му Панчо - толкова фрапиращо българско име, и още много от героите всъщност са българи, преди 1 месец излезе книгата на историка Петър Добрев, който твърди същото. Радвам се, че този българин го е доказал. Трябва екип от специалисти, на които да им се поръча национална задача от президента - ако имам власт ще го направя, да посетят всички тези места и да намерят доказателствата за нашата история. Няма начин да не са останали следи, щом аз намирам толкова много. Няма начин например в Иран да няма архиви, при условие, че българите са участвали в основаването на Индия и Иран. В Индия има страшно много архиви за нас - ето, те започнаха да излизат. Самата Махабхарата е за нас и веднъж за винаги трябва да го разберем. Защото индийците го знаят, а ние - не", разпалено настоява Стефанов.

Според него руският учен офталмолог Ернст Мулдашев не говори пряко за българите в своите книги, но казва, че в Индия всичко е записано и се пазят архиви от стотици хиляди години. Плевенчанинът счита руснака за свой духовен приятел, защото са извървели един и същ път - от атеизма към вярата. "Аз също съм учен - математик, физик, химик, топлоенергетик, и отдавна съм разбрал, че официалната наука се заблуждава в страшно много неща. Отдавна съм намерил обяснение на всички неща като ми е ясно, че нищо не знам, но поне знам накъде да търся. Самият Мулдашев се води татарин от българския град Уфа, който българите основават във Волжска България. Тя е разбита на няколко части - на чуваши, които са наследниците на кан Сувар, на татари - като голяма част от тях в момента се считат за българи. Татари са ги нарекли руснаците, за да изтрият спомена за Велика България. Тук византийците също ни наричат Велика България - навсякъде, където правим държава, съседите ни слагат по едно "велика" или отзад "гуру" или "гури". Това какво говори? Другите са ни казвали Велика България, не ние. Така че топонимите са нещо фантастично, ако се заровиш в тях. Когато става въпрос за хилядолетия, само по два начина може да се проследи случилото се - топонимно и чрез тайни знания, които се пазят от посветени, но се надявам, че ще излязат на бял свят", разсъждава Стефанов.

Според него нашите топоними са трудни за намиране, защото ние сме странен народ - произнасяме абсолютно всички възможни звуци в природата. Докато всички други народи все нещо не могат да кажат, забелязал е изследователят. Нашият топоним българ много трудно остава в чист вид, защото много народи дъвчат няколко звука в него - "ъ", например, имаме само ние. В арабските страни съчетанието "лг" става "х". При индийците също е така. И така "бах" фактически е "бълг". Най-малко на 10-15 места има Бахария по света, което всъщност е България. Съществува думата бахари. В Египет има поне 20 топонима Бахария и бахари. Има оазис Бахария, област Бахейра, град Калин, връх Абу Боян, град Борис. "Намерих река Булгар чай (чай означава река на местния език) до планината Талъш в Северан Иран, а по-късно Петър Добрев писа за нея. Божидар Димитров в едно предаване пък каза, че имали сведения, че талъшите се считали за българи. Най-фрапиращи са топонимите, на които е изменена само първата гласна - болгар, булгар. В Африка има градове Болгар и Булхар. И край тях намирам няколко Шар планини. Това не е случайно", с основание заключава плевенчанинът, изкушен от историята. Той е направил пълен анализ на всички вариации на топонима българ.

В Индия открива още няколко реки Бхери, Бхари, Бахари. Просто там топонимите били толкова много, че човек можел да се побърка, признава той. Стефанов установил, че голяма част от народите не могат да казват "л" и произнасят бъркари. Съседите ни казват бугари. В Япония още не е търсил, но е открил български топоними в цял Тибет, после до Тихия океан, много малко има на юг от Китайската стена и където е Китай, защото там всичко е променено. Най-много топоними има в Сибир, около езерото Байкал, защото там е диво и руснаците не са сменяли топонимите, информира Стефанов. В Монголия 1/3 от градовете имат топонима Боян в себе си и гурван, което е гарван. Има река Гарга в Сибир. На север от Китайската стена имало една голяма област, която се казва Тенгри. Голямо езеро Тенгри се намирало в Тибет. Там са и топоними с нашите имена Цачо, Цако, Дичо, Дико, Рачо. Поне 30 са топонимите, свързани с Тангра - Тенгри, Тангра, Тагра. В друга част на страната има Гангра, Джангра, Кангра. "Подозирам, че реката Ганг в Индия идва пак от Тангра. Защото има друга река, приток на Ганг, която се казва Гангра. Танг на български значи небесен. В този район има река Мадар, има щат Мадрас - Мадара е светилище на български. Има река Варна. Навсякъде, където идат българите, първият си град кръщават Българ, вторият - Варна. Не съм си изяснил какво значи Варна. Маджаров казва, че е начало на нещо. От Блаватска знам, че вара означава "там, където е създадено човечеството", разбрал е любителят историк.

Той ползва предимно руски карти, защото други нямало в нашите хранилища, а и те заедно с българските били най-подробни. От денонощно взиране в микроскопичните буквички под лупа Пламен си е повредил вече очите. Той смята, че е трудно да се проследят основните моменти от разселването на българите, тъй като топонимите са по целия свят и са от различни епохи. Една от сензациите за нашата история било откриването на древния град Аркаим, който датира поне от 7 хил. години пр. Хр. Още руснаците са казвали, че е град на българите и на бог Тангра. Той е изключително съвършен, затова информацията за него е засекретена. Знаят се съвсем малко факти - бил е с такива обогатени почви, каквите ние днес не можем да създадем, използвали са непознати строителни материали. Този град е в район, където след това е Волжска България, т. е. имало е наслагване на български култури дори през хиляди години. Маджаров твърди, че българите са живели в пустинята Такламакан. Наистина цялата пустиня е осеяна с наши топоними - най-голямата река е Кончедаря, има град Куче. Елена Блаватска и Мулдашев твърдят, че в тази пустиня е била най-старата цивилизация на земята. Знае се, че Такламакан е пустиня от 7-8 хил. г. пр. Хр. Така че ако българите са живели там, е било преди това. "Моето предположение е, че след това те са се разпръснали по цялата дъга, като някои клонове са подивели. Един от клоновете е отишъл при планините Памир и Хиндукуш и се е развил много. Той е дал най-древната държава Булхара, от където тръгва клонът, който е създал Индия като държава. Начело е този цар Кардам, който оставя Булхара на сина си. Това са така наречените арии. Ариите се делят на няколко вида, а ние сме българи. Маджаров твърди, че преди да дадат цивилизацията на Индия 2 хил. г. пр. Хр. част от българите са отишли към Иран. Те са се смесили с местните и са създали държавата. В действителност Иран като топоним идва от Ария - държава на арите. Друг клон, който е носител на голяма цивилизация, отива на изток от Такламакан и основава държавата Ордос. И сега в момента на север от Китайската стена един огромен район са казва Ордос. Ордос е ред. Орда не е тая тумба, за която пише Вазов - той не е бил историк, а изключително подредена войска (в английски order означава ред). Само с ред сме побеждавали, никой не може да прави държава без ред. И сега имаме нужда от същото. Трябва да се върнем към историята и да въведем ред, иначе не можем да се оправим", убеден е Стефанов. Той казва, че от държавата Ордос китайците са взели българския календар и са го нарекли китайски.

От Петър Добрев плевенчанинът научил, че Махабхарата съществува в писмен вид от 10-8 в. пр. Хр., но той не казвал от кога е в устен вид. Чрез свои изследвания с приятели философи Пламен Стефанов я датирал със сигурност - и самите индийци казвали, че битката за Махабхарата става 3112 г. пр. Хр.

Други клонове българи отиват в планината Тян Шан, в Алтай, на север. Навсякъде около Такламакан в радиус от няколко хиляди километра е осеяно с наши топоними. Няма друг народ с толкова топоними по света.

"Прави впечатление, че между различните държави от отделните клонове е съществувала връзка. Например Волжска България и Дунавска България даже са си разменяли войски. Самуил си връща стратегическите позиции, когато идва 160 хилядна войска от българи и кумани от Волжска България и се заселва тук. Учените се чудеха откъде Самуил е придобил военна сила, за да блъска византийците 30-40 години. Ето откъде. Те са поддържали връзка, а ние не знаем за тези неща, нямаме никакви документи. Затова трябва да търсим. Тези, които са били на север от Китайската стена, са направили 3 империи хуно. Последната империя е на Атила. Вече историците доказаха чрез Именника на българските ханове, че България започва в Европа от 165 г. пр. Хр. - пише го и в първия том за българската история, издаден от БАН тази година. Цялата държава е пренесена от Бълг в Памир. Тази държава се среща с хуните на Атила, но те не се избиват взаимно, а българите се вливат в хунската вълна, която също е българска. Дълго време византийските историци бъркат българите с хуните. В момента, в който Атила умира, отново се появяваме като българи. Тук трябва да говорим за различни клонове - това е работа за специалисти. Очевидно е, че хуни и българи не е едно и също, но е и очевидно, че са много близки. Няма случай в историята да се бият две български държави. С кумани и печенези сме били съюзници и никога не сме се били - явно са ни сродни. С татарите сме се били, защото не сме роднини", заключава Стефанов.

Преди време доказвал на свои приятели, че България е най-старата държава в Европа, която от 165 г. пр. Хр. съществува с едно и също име. В света имало четири държави, които са запазили имената си до днес - Китай, Египет, Индия и България. Индия сме я направили ние, така че тя отпадала. Коя е най-старата от трите? Египетската история започва от 3200 г. пр. Хр., Месопотамия започва от 3500 г. пр. Хр., а през 3112 г. пр. Хр. българската държава съществува най-малко 1 000 години преди това. "Ами ние вече спокойно можем да претендираме за най-старата държава в света, която си носи името. Не е случайно, че така наречената държава Булгаристан във Волжска България иска да се възстанови в момента. Откъдето е избягал Аспарух, гонен от хазарите, и в момента има малка държавица Бълкария в Кавказ, Русия", споделя любопитни факти плевенчанинът.

В момента той вади цитати от огромния многотомен труд на Елена Блаватска (1830-1891 г.). Нещо го накарало да търси в нейните съчинения дали споменава нещо за българите. И бил шокиран от откритото, което е известно на много малко хора. Елена Блаватска на едно място казва, че съвременният свят е много заблуден като смята, че Египетската и Месопотамската цивилизации са най-древните. Афганистанците днес (Афганистан идва от 19 в., няма го в историята. Имало е Бактрия.), които са полудиви племена, могат да претендират за много по-древна цивилизация. Тя отделя 10 листа в 3 т. за доказателство чрез астрономически събития, които са фиксирани в текста, че ведите са най-древните писмени човешки източници - поне от 20 хил. г. пр. Хр. "Ако ведите са следвали българите и цивилизацията, можем да си представим какво означава това. Тя твърди, че историята на атлантите започва от няколко велики царе като двама от тях са Бхури и Бхор. Блаватска пише, че днешна Индия само в последно време се казва така, а преди това е била Бхарата - Варша. И цар Бхарата - ама не този от Махабхарата, е основоположник на тази династия, която царува една калпа. Една калпа е 4 млн. и 200 хил. години! От всички 7 династии най-великата и допринеслата най-много за развитието на света е точно династията на Бхарата. Сещам се, че К. Мутафчиев пише, че българите са един от 7-те народа, оцелели след потопа", разкрива още сензационни факти Пламен Стефанов.

Запаленият по историята плевенчанин си е обещал, че ако изкара повече пари, ще тръгне да търси източници за българската история по света. Защото българите са славен народ, който е крайно време да научи истината за древното си минало.

Източник: http://www.bgsever.info/br-44_2005/stranici/str-11.htm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ПЛАМЕНЕ, ТОВА ДА НЕ БИ ДА СИ ТИ?  :-P :-P :-P

Редактирано от модератор: Подмяна на невалиден линк с валиден.
« Последна редакция: Юни 21, 2014, 07:21:17 от Hatshepsut »

Неактивен Skarlet

• Hero Member
  • хуманистка
Re: Сензационни разкрития за произхода на българите :-)
« Отговор #21 -: Февруари 08, 2009, 17:53:17 »
Топонимы и гидронимы, связанные с этнонимом «булгар»

Географические названия, связанные с этнонимом «болгар», встречаются во всем мире.
Это говорит о том, что булгары (болгары, балгары) древнейший народ, который расселился по всему миру.
Многие народы, уже давно не осознают себя булгарами, но названия «булгар» до сих пор хранит их земля.
Судя по топонимам и гидронимам «булгар», наш народ возник 30-40 тысяч лет назад на африканском континенте. В центральной и северной Африке этноним «булгар» встречается повсеместно.
Практически без изменений географическое название «булгар» встречается от Сомали до Нигера.
КЕНИЯ (KENYA)
1. Бугар (Bugar) – Spot feature (координаты: 45'00" СШ; 35°30'00" ВД). На карте Блея город Булгар на Волге указан под названием Бугар (Bugar). Бугар – так называются македонские, балканские булгары.
2. Бугар (Bugar Sub Lokation) – Административный регион (координаты: 45'00" СШ; 35°30'00" ВД)
НИГЕР (NIGER)
3. Балгари – населенный пункт (координаты: 12°44'00" СШ; 3°54'00" ВД)
НИГЕРИЯ (NIGERIA)
4. Балгаре – населенный пункт (координаты: 8°53'00" СШ; 12°04'00" ВД)
5. Балгаре – населенный пункт (координаты: 8°58'00" СШ; 12°12'00" ВД)
6. Балкари – населенный пункт (координаты: 10°01'00" СШ; 12°29'00" ВД)
СОМАЛИЯ (SOMALIA)
7. Булгар – водный объект (координаты: 10°23'00" СШ; 44°25'00" ВД).
8. Булгар – город на берегу Аденского залива (координаты: 10°23'02" СШ; 44°25'12" ВД)
9. Булгар – географический объект (координаты: 10°15'27" СШ; 44°25'24" ВД)
СУДАН (SUDAN)
10. Булгар – населенный пункт (координаты: 15°26'00" СШ; 26°25'00" ВД)
11. Пулгар – водный объект (координаты: 8°09'00" СШ; 30°04'00" ВД)

ЧАД (CSAD)
12. Богар (Bogar) – водный объект (координаты: 17°57'00" СШ; 22°28'00" ВД). На карте Блея город Булгар на Волге указан под названием Богар (Bugar).
До последнего времени Северная Африка носила название Барбария (от Балгария, Болгария).
Булгары 20 – 30 тысяч лет назад расселились по всей Европе и Азии, дав толчок к развитию многих цивилизаций и народов. В древности многие народы «смягчали» произношение буквы «б» и «г» в этнониме «булгар», то есть произносили пулгар, булкар, булхар или пулкар.

До последнего времени Северная Африка носила название Барбария (от Балгария, Болгария).

Булгары 20 – 30 тысяч лет назад расселились по всей Европе и Азии, дав толчок к развитию многих цивилизаций и народов. В древности многие народы «смягчали» произношение буквы «б» и «г» в этнониме «булгар», то есть произносили пулгар, булкар, булхар или пулкар.

До сих пор земля хранит названия «булгар» в Западной и Центральной Европе:

АВСТРИЯ (AUSTRIA)

13.  Барынтай (Земля Знатных Булгар) – булгарское название Австрии (барын – знатный булгар). От этого названия происходит нынешнее название части Австрии – Каринтия (булгарское «б» в местном наречии перешло в «к»).

14.  Пулгарн (Булгарн) – булгарская крепость на левом берегу Дуная, возле г. Линц, охранявшую переправу через Дунай. Входила в булгарский военный округ Руа-Буляр, подчинявшийся дяде Атиллы Раджилю (краткая форма этого булгарского имени – Руа). В наречиях среднедунайских племен булгарское «б» превращалась в «п».

15.  Руа-Буляр – город булгар на правом берегу Дуная, чуть ниже города Линца, резиденция Раджиля, дяди Атиллы. Ныне – г. Рафельштеттен.

16.  Бина Булгар – средневековая булгарская крепость на р. Дунай (ныне – г. Вена)

АЛБАНИЯ (CYPRUS)

17.  Булгари – село при слиянии рек Мати и Фани

18.  Булгари – село около г. Дуррес (в VII веке еще существовало)

19.  Булгарец – село возле г. Корча

20.  Булгери – село в Северной Албании

21.  Тана Булгариты – село на севере Албании

22.  Булгериополь (Пулхериополь) – ныне город Берат.

БЕЛЬГИЯ (BELGIUM)

23.  Бельгия – от названия племени «Белги», означающем «булгары»

БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА (BOSNIA AND HERZEGOVINA)

24.  Бугар (Bugar) – населенный пункт (координаты: 44°56'33" СШ; 15°46'08" ВД). На карте Блея город Булгар на Волге указан под названием Бугар (Bugar). Бугар – это название македонских булгар.

БУЛГАРИЯ (BULGARIA)

25.  Балгарово (Balgarovo) – населенный пункт (координаты: 42°37'00" СШ; 27°18'00" ВД)

26.  Балгари (Balgari) – населенный пункт (координаты: 42°06'00" СШ; 27°44'00" ВД)

27.  Чоба Болгар – населенный пункт (координаты: 42°19'00" СШ; 25°06'00" ВД)

28.  Болгар Косуй – населенный пункт (координаты: 44°03'00" СШ; 26°43'00" ВД)

29.  Булгарский Алагюн – ныне село Богданово

30.  Болгарене – село в 10 км от г. Левски

31.  Булгарене – село в 10 км к югу от г. Ловеч

32.  Голямо Булгарени (Великие Булгары) – махалля в Дряново

33.  Малко Булгарени (Малые Булгары) – махалля в Вурбаново

34.  Булгари – село близ г. Царево (бывший Мичурин)

35.  Булгарица – село у Горна Мелна

36.  Булгарица – село у Трунско

37.  Буларич – село в 9 км юго-западнее Сандански

38.  Булгариево – село западнее Благоевграда

39.  Булгарино – квартал в городе Рила

40.  Бургас – (от «бургас» - формы этнонима «булгар») – населенный пункт и порт на Черном море (координаты: 42°30'00" СШ; 27°28'00" ВД)

41.  Бургас (Baale Burgas) – населенный пункт (координаты: 41°28'00" СШ; 25°40'00" ВД)

42.  Бургас (Ziir Burgas) – населенный пункт (координаты: 41°28'00" СШ; 25°40'00" ВД)

43.  Бургас (Burgas) – Hypsographic (координаты: 42°29'00" СШ; 27°29'00" ВД)

44.  Бургас (Burgas) – Административный регион (координаты: 42°36'00" СШ; 27°18'00" ВД)

45.  Бургас (Burgas) – Административный регион (координаты: 42°30'00" СШ; 27°28'00" ВД)

46.  Бургас (Gulf of Burgas) – Водный объект (координаты: 42°30'00" СШ; 27°33'00" ВД)

47.  Бургас (Burgas Zapad) – Spot feature (координаты: 42°31'00" СШ; 27°27'00" ВД)

48.  Булгарские степи – название степей  юга современной Румынии, Молдавии и Украины.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ (UNITED KINGDOM)

49.  Бургар (Burgar Rost) – водный объект (координаты: 59°08'00" СШ; 3°08'00" ЗД)

50.  Пул – город на юге Англии (от старокельтских «пул», «бул» или «бол» - «булгар»)

51.  Блэкпул – на западе Срединной Англии, его название означает «Западный или Чёрный Булгар»

52.  Болтон – город чуть восточнее Блэкпула

53.  Вулер (от Буляр) – город на северо-востоке Англии

54.  Ливерпуль – город и порт в западной Англии

(BRITISH VIRGIN ISLANDS)

55.  Богард (Tom Bogard Bay) – водный объект (координаты: 18°27'00" СШ; 64°32'00" ЗД). Выдающийся историк Татищев город Булгар на Волге называет - город Боогард (Боагард).

ВЕНГРИЯ (HUNGARY)

56.  Болгар-тэлеп – населенный пункт (координаты: 47°37'00" СШ; 19°12'00" ВД)

57.  Болгар-кертитаня – населенный пункт (координаты: 47°07'00" СШ; 18°22'00" ВД)

58.  Болгар-керт – населенный пункт (координаты: 47°07'00" СШ; 18°22'00" ВД)

59.  Болгар-керт – населенный пункт (координаты: 46°46'00" СШ; 17°15'00" ВД)

60.  Богард (Bogard) – географический объект (координаты: 46°48'00" СШ; 18°25'00" ВД). Выдающийся историк Татищев город Булгар на Волге называет - город Боогард (Боагард).

61.  Полгар – населенный пункт (координаты: 47°52'00" СШ; 21°07'00" ВД)

62.  Полгар – населенный пункт (координаты: 47°12'00" СШ; 17°01'00" ВД)

63.  Полгар-халом – населенный пункт (координаты: 47°05'00" СШ; 20°20'00" ВД)

64.  Полгар-хэдь – населенный пункт (координаты: 47°12'00" СШ; 17°01'00" ВД)

65.  Полгар-пуста – населенный пункт (координаты: 46°08'00" СШ; 18°07'00" ВД)

66.  Полгар-таня – населенный пункт (координаты: 47°19'00" СШ; 17°49'00" ВД)

67.  Полгар-таня – населенный пункт (координаты: 47°16'00" СШ; 20°34'00" ВД)

68.  Полгарди-тэкэрэш – населенный пункт (координаты: 47°01'00" СШ; 18°19'00" ВД)

69.  Полгарди – населенный пункт (координаты: 47°03'00" СШ; 18°18'00" ВД)

70.  Полгарди – населенный пункт (координаты: 46°29'00" СШ; 19°15'00" ВД)

71.  Полгар-халом – населенный пункт (координаты: 47°05'00" СШ; 20°20'00" ВД)

72.  Полгарди Ипартелепек – населенный пункт (координаты: 47°05'00" СШ; 18°19'00" ВД)

73.  Полгарди Селек – населенный пункт (координаты: 46°28'00" СШ; 19°14'00" ВД)

74.  Полгарди Вашуталомаш – станция (координаты: 47°52'00" СШ; 21°08'00" ВД)

75.  Полгарди Вашуталомаш – станция (координаты: 47°04'00" СШ; 18°17'00" ВД)

76.  Полгарди Текерешпуста Вашутимегаллохей – станция (координаты: 47°02'00" СШ; 18°19'00" ВД)

77.  Удж-Булгар – булгарское название Ужгорода

78.  Мукаш-Булгар – булгарское название Мукачево

79.  Алма Булгар – булгарская средневековая крепость на пути из Ужгорода в Токай. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

80.  Маджи  Булгар – булгарская средневековая крепость на пути из Ужгорода в Токай, к юго-западу от Алма Булгара. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

81.  Сина Булгар – булгарская средневековая крепость к северо-западу от Токая. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

82.  Буляр Маджар – булгарская средневековая крепость на пути из Эгера в Будапешт. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

83.  Сары Булгар – булгарская средневековая крепость на Тисе, прикрывавшая город Сольнок и переправу через Тису. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

84.  Урта Булгар – булгарская средневековая крепость на пути из Будапешта в Сольнок. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

85.  Кара Булгар – булгарская средневековая крепость. Ныне г. Шопрон. Была резиденцией Шамбата (VII в.)

86.  Бийсу Булгар – булгарская средневековая крепость к югу от Урта Булгара. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами. Была в X в. резиденцией Арбата (Арпад).

87.  Матур Булгар – булгарская средневековая крепость между Дунаем и Тисой, южнее Бийсу Булгара. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

88.  Трек Булгар – булгарская средневековая крепость на пути из Туркеве в Дебрецен. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

89.  Бугар-Булгар – булгарская средневековая крепость на пути из Сина Булгара в Эгер. Уничтожена в 1241 г . татаро-монголами.

90.  Малая Бурга – улица и квартал в г. Кечкемете

91.  Большая Бурга – улица и квартал в г. Кечкемете

« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 16:10:29 от Skarlet »

Неактивен Сосипатор

• Senior Member
  • Публикации: 833
  • Country: bg
  • Зодия: Aquarius Aquarius
« Отговор #22 -: Февруари 10, 2009, 20:22:44 »
Хехехехе

тъпото е че 80% от участниците в тоя форум не могат да се разпознаят в пейстнатото от Христина.

Ей тва е.
Сосипатор Пиров.

Неактивен Desko

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 180
« Отговор #23 -: Февруари 10, 2009, 20:36:43 »
Тая Скарлет е неудържима бе!  :lol:

Неактивен Skarlet

• Hero Member
  • хуманистка
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.14 Firefox 3.0.14
« Отговор #24 -: Октомври 18, 2009, 16:05:20 »
Дионис и походът на древните българи към Индия

Малцина знаят, че освен бог на виното и плодородието Дионис е известен също и като велик завоевател. Със своите вакханки и сатири той стига чак до Индия, покорява местното население и изгражда свещен град с име Ниса. Луций Ариан разказва, че преди идването на Дионис в Индия, местното население било номади непознаващи градове. Обличали се с кожи, ядели кора от дървета и сурово месо. Тракийския бог  им дал огъня, научил ги да орат и сеят, да правят вино, да строят, да коват оръжие, дал им също  закони и религия, като разбира се поставил себе си начело на новия пантеон. С други думи,  според Ариан Дионис е основателят на древната индийска цивилизация.

За далечното пътешествие на тракийския бог свидетелстват Филострат,  Еврипид, Хигинис, Цицерон, Сенека, Аполодор, Овидий, Нонус, Плиний, Страбон....Щом в толкова много извори се говори за забележителните деяния на Дионис, то походът му наистина трябва да се е състоял. За да може Херодот да нарече индийците най-големия народ, то някой е снабдил бащата на историята с тази информация, той лично не е пътувал из Централна Азия. За сметка на това траките са били известни с това, че са извършвали мащабни миграции на хиляди километри. Само те са могли да дадат на стария историк  данни за населението на далечна Азия. Преди Троянската война гърците не са били в състояние да навлезат дори в Черно море, та камо ли по-далеч.

Трайно присъствие на палеобалкански народи в Индия предполага наличие на топоними и хидроними имащи паралели с тези от земите на трако-пеласгите. Такива съществуват разбира се, става дума  за ведическите Имеус, Саряю, Кубха, Меру, Бара, Раса... Най-интересното е, че те показват връзка те не само с названия от древна Тракия, но с и с трако-пеласгийските топоними от Апенинския полуостров.

Индийската планина Имеус носи същото название както и тракийската Хемус ( Стара планина) и италийската Имеус. Иметос е пеласгийска планина, а най-древното название на Македония е Ематия. Древния корен е ХИМ отговарящ на арийските думи хима, зима значещи зима, студ, сняг. В превод Хемус, Имеус означава заснежен, бял, покрит със сняг.

Споменатата в Риг Веда река Кубха показва паралели с река Кубан ( чието  древно име е Хупанис), мизийската Хупанис и италийската Хипониум. Други сродни хидроними са пеласгийските Кефенос и Копаис. Коренът ХУП/ КУП е свързан с къпане, къпя се. Сродни са също и словенския глагол купати се, полския купач и т.н. В древността реката си е била естествено място за къпане.

Ведическата Сараю отговаря на пеласгийската Ахерон ( Азерон) и италийските Аесарис, Аусер. Всички те означават воден басейн и отговарят на думата езеро.

В река Бара арийците са поили конете си. Нейното име е свързано с тракийската дума пара/бара значещо река и разбира се старобългарската и словенска дума бара- рекичка.

Споменатата в древните писания на Индия река Раса показва връзка с италийското Руселе и тракийското Русион. Всички те означават течност, роса.

Свещенният за дионисовите поклонници връх Меру  съдържа частицата МЕР, имаща значение велик, голям и срещаща се в италийския топоним Мерела и тракийските Маронея и Вис-марос. Тракийския теоним Пирмерул също показва връзка. Трябва да се добави, че частицата мер ( велик) се среща в множество старобългарски имена като Владимер, Безмер, Ездимер, Мерил...

Едва ли толкова паралели между хидроними и ороними могат да се нарекат случайност. Освен това съществуват и други общи неща между древна Индия и Тракия. Луций Ариан споменава, че Дионис дава религия на индийците, като поставя себе си начело на пантеона. В арийската религия Брама е създателят на света. Брама отговаря на Бромий- един от епитетите на тракийския бог. Името на Дионис е свързано също с това на ведическия Диус Питар. Той е изестен  като бащата на боговете и е изобразяван като бик, както е изобразяван и Дионис-Загрей. В древните религии бикът е символ на първичната сила и плодородието.

Трябва да се поясни, че първоначало Дионис е бил тракийски цар, който е обожествен след смъртта си. След него други тракийски  благородници със същото име са разпространили култа му по три континента. В “Същността на боговeте” Цицерон споменава, че на римляните са извести четири божества с името Дионис... Един Дионис е покорил Индия, друг е ходил до Египет и е наречен Озирис там, трети достига Иберия....

Да се върнем към древният индийски пантеон. Земела, богинята на земята е наречена от индийците Мата Пртиви. Мата е старобългарската дума матъ- майка, а пртиви отговаря на нашата дума пръст, земя. В пантеона на ирано-арийците Пртиви носи името Зам (земя). Има и други богове, които са общи за траки и индийци. Тракийския Перкун е индийския Паржания, тракийския Керсул е индийския Кршна, тракийския Балин/Балей e индийския Баларама.

Виждаме, че твърдението на Ариан почива на реална основа, а именно, че тракийски цар (обожествен след смъртта си) е повлиял дълбоко населението на Стара Индия. В самите пурани ( древни индийски предания) намираме потвърждение за това. Там са споменати богоподобните бригус - бойци колесничари почитащи огъня и дали го на хората. Името на митичните бригус напомня на тракийския  етноним  бриги, чиито най-древни земи са Юго-Западна България и Македония. Според Хезихий родното място на Дионис се намира в Южна Тракия. Т.е. Дионис ( този, който е покорил Индия) е роден в древна Бригия и е бил цар на бригите. Счита се, че култът към бога на виното и плодородието е възникнал първо при бригите (фригите) и по-късно се е разпространил и сред родствените им племена.

Разбира се с армия, съставена само от едно племе би било невъзможно да се покори огромна страна като Индия. Нейните жители може да са били примитивни, но и много на брой. Безспорно  тракийския владетел e повел със себе си и други палеобалкански племена. Добър кандидат са гетите, наречени още скити, защото по херодотово време има гети в Тракия и гети ( големите/великите гети) в Централна Азия. Те са  споменатите в Риг Веда саки, за които Страбон обяснява, че са източните скити, чиито роднини са обитавали нашата Добруджа. Други участници в дионисовия поход трябва да са били киконите, защото Плиний Стари казва, че примитивното индийско племе касири е посетено от тях. Киконите обитават Южна Тракия през второто хилядолетие преди Христа, техните градове Висмарос и Маронея показват връзка със свещенния за Дионис връх Меру.

Обединените от тракийския цар бриги, скити и кикони  са успели сравнително лесно да покорят индийските племена. Облечените в сияйни доспехи тракийски колесничари са били страховита гледка за местното население. Да не говорим за въоръжените вакханки и облечените с кози кожи сатири. Разбира се първоначалния шок е бил заменен с облекчение, когато нашествениците от Балканите са започнали да учат дравидите как да подобрят живота си. Организираното земеделство и скотовъдството са били непознати на тъмнокожите обитатели на Индия. Занаяти и търговия още не са съществували при тях, но малко по малко траките са превърнали местното население в благоденстващ народ, като са им дали оръдия на труда и знания как да ги използват.Действително най-старите типове на оръжията и инструментите намерени в  древна Индия имат прототипи в Тракия. Названията също показват връзка с нашия език. Ведическото картака отговаря на нашето кортик, тапар отговаря на нашето топор (бойна брадва), сулака отговаря на нашето сулица ( копие), чашка отговаря на нашето чашка, а коша на кош.....

Дори най-старите названия за метали са смайващо близки. Ведическото кава е сродно с нашето кова, ковач, чешкото ков-метал и словенското ковина – метал. Ведическото жаликa / калаяса отговаря на нашата, чешка, сръбска, полска и словенска дума желязо/железо, а древноиндийското шавака отговаря на живак и нашия глагол шавам ( защото живакът е течен и е в движение, т.е. шава).

Важно сидетелство за тракийското присъствие в древна Индия са и паралелите между писмеността на Мохенджо Даро и много по-старата писменост на Градешница, Караново, Винча, Вълчи Дол и т.н. Става дума за около 20 знака, което изключва напълно възможноста за случайна прилика. Ще бъде отбелязяно също, че свастиката, често използвана в Индия се среща много по-рано в Неолитната цивилизация на Варна. Нашата украсена със свастики керамика е повече от хиляда години по-стара. Самата дума свастика е обяснима на български. СВАСТИ, ШАИШТА значи щастие на индо и ирано-арийски, а КА е умалителна частица, която се среща в санскрит и в наши думи като девойка, стопанка, седянка и т.н. Първоначално свастиката е била символ на благодатното въздействие на слънцето, което е и първото божество, почитано от човечеството.

В случай, че в многобройни исторически извори се говори за поход на тракийски бог ( обожествен цар) към Индия, то значи става дума за реално събитие. Това е потвърдено от хидроними и ороними свързващи Тракия и Индия, също и от паралелите между индийските е тракийските божества. Щом дори и материалните култури на Индия и Тракия показват голяма прилика, то е време историци и археолози да престанат да се оправдават, че няма данни и да се захванат с пренаписването на  нашата история. Дали сме толкова много на света, редно е да получим най-сетне признание за това. Името българин трябва отново да стане символ на просветление, доброта и духовна сила. В нашите вени тече кръвта на велики царе, на създатели и разпространители на култура. Това никой не може да ни го отнеме. Осъзнаем ли кои сме, ще започнем и сами да ковем съдбата си. Единствено  така ще получим бъдещето, което заслужаваме. Дедите ни са наричани богоравни, смайвали са много народи с качествата си, нека бъдем верни на предците си и да покажем на света какво можем!

Българи, вие сте потомци на благородници, дръжте се като такива!
http://sparotok.blog.bg/politika/2009/10/15/dionis-i-trakiiskiia-pohod-kym-indiia.416191

Неактивен Юнак Балкански

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 80
  • Българин
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Microsoft Internet Explorer 8.0 Microsoft Internet Explorer 8.0
« Отговор #25 -: Октомври 18, 2009, 18:31:02 »
Цитат

"Прародината" на Българите я търси около Стара планина.Реките са казват Дунав,Марица,Вардар...Не е толкова трудно да я откриеш...
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 18:40:17 от Юнак Балкански »
"Времето е в нас и ние сме във времето." - Васил Левски

Неактивен samvoin

• Account Disabled
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1149
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.10 Firefox 3.0.10
    • Независим националистически блог
  • Зодия: Pisces Pisces
« Отговор #26 -: Октомври 19, 2009, 00:11:58 »

Така е...
ДЯКОНЕ, ОЩЕ ИМА БЪЛГАРИ!

"Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин." - Член 39 от Конституцията на Република България

http://samvoin.blog.bg/

Неактивен Hatshepsut

• Pharaoh
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Публикации: 8912
  • Дълг и чест
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
Древните траки са открили Америка 1500 г. преди Колумб

Автор: Проф. Димитър Нанкинов

Така можем да обясним факта, че предците ни отглеждали в Родопите отвъдокеански пуйки

Векове наред се е наложила щампата, че Америка е открита от Христофор Колумб, въпреки че норвежците и исландците (които в 9-10 век достигат Гренландия) се опитват да оспорят това. С откриването на Америка е свързано пренасянето в Европа на някои животни и растения, типични за американската фауна и флора и срещащи се в диво състояние само на американския континент. Проследявайки времето на появата на тези животни и растения в Европа ние можем да докажем кога и от кой е била открита Америка.
Смята се, че от Америка в Европа е пренесена птицата обикновена дива пуйка (дива мисирка - Meleagris gallopavo) - станала родоначалник на различните породи домашни пуйки. В диво състояние тя живее по плоските възвишения на Северно Мексико и в южните райони на Северна Америка. Експедициите на Христофор Колумб обаче не са били в районите, където живее дивата пуйка, т.е. испанците са стигнали едва на хиляди километри южно от местата, обитавани от нея, а това значи, че те не са могли да я донесат в Европа.
Звучи сензационно, но приблизително 1500 години преди Христофор Колумб, българите, живеещи в Родопите са

отглеждали
пуйките като
домашни животни

и са готвели от тях курбани. За това се споменава в старите български народни песни "от праисторическа и дохристиянска епоха", събрани от Стефан Веркович и публикувани в сборника "Веда словена". В една от песните се разказва, че още преди появата на християнството, древните българи са имали цар-просветител Има, който ги учел как да опитомяват добитъка, как да запрягат воловете в рала и орат земята и как да готвят курбан от пуйки. Това название на птицата е древнобългарско и се обяснява със стария глагол пуя се (надувам се), който отразява много характерна особеност от поведението на мъжките птици (пуяците), когато ухажват женските. В песента се споменава и думата курбан - стар тракийски (древнобългарски) обряд, който се състои в заколване на жертвено домашно животно (в случая пуйка) и приготвяне от него на ястие, с което се гощават хората по случай семеен или народен празник. Този обичай може да се намери навсякъде в Евразия, където са живели или живеят българи. За съжаление, в нашите речници все още се пише, че курбан е турска дума. Споменаването й в дохристиянския период от нашата история, т.е. над хиляда години преди появата на турските завоеватели на Балканите показва, че курбан е тракийска (древнобългарска) дума (обичай), впоследствие проникнала в езика на поробителите. Най-новите изследвания на наши учени доказват, че българите са приели християнството директно от апостолите Павел, Сила (тракиец) и Андрей Първозвани (брат на апостол Петър) още в началото на първи век от новата ера, т.е. девет века преди официалното покръстване - легализирането на християнството от цар Борис Първи.
Рисунки на хранещи се пуйки намерихме в някои от миниатюрите на "Изборник Святослава 1073 г." оригиналът на който се пази в Държавния исторически музей в Москва. Доказано е, че той е част от "Цар Симеоновия съборник", съставен от българския презвитер Григорий между 915 и 920 г. в столицата Велики Преслав. Макар силно стилизирани и не добре запазени, но нарисуваните там птици са пуйки. Това

личи от висящото под клюна и на гърлото
образувание

от гола кожа (изключително характерен белег за тези птици). Много показателно е разноцветното оперение на нарисуваните птици, което ни дава основание да мислим, че пуйките са отглеждани като домашни птици във Велики Преслав (и въобще по нашите земи) доста отдавна, с тях е извършвана селекция и поради това са съществували различно оцветени индивиди. За сведение "Цар Симеоновия Съборник" е първата в Европа и най-богатата (четиритомна) енциклопедия, написана на древнобългарски език и съдържаща 784 (!) отделни съчинения. Присъствието на пуйки в миниатюрите на "Цар Симеоновия Съборник" е съществено и много важно доказателство, че в началото на 10 век, т.е. 500 - 600 години преди експедицията на Христофор Колумб, тези американски птици са развъждани в България.
В потвърждение на казаното можем да добавим, че при разкопки във Велики Преслав (столица на България през 9 - 10 век), нашите археолози намират 32 кости на домашна пуйка, като предполагат, че те са от края на 14 век. (По-точна датировка не е правена). Но даже и тази датировка напомня, че пуйките са отглеждани във Велики Преслав цял век преди пътуването на Христофор Колумб до Америка.
Едно от най-старите тракийски (древнобългарски) имена на птицата пуйка е мисирка (женска пуйка) и мисир (пуяк - мъжка пуйка). Интересно и много показателно е, че с името мисир в българския език се е наричало и все още се нарича Египетското Царство, а също пренесеното от Америка растение царевица. Египет е Мисир, Мисерлия, Земя Мисерлия, в древнобългарската (църковнославянската) книжнина, в българската литература от края на 19 век и даже в някои съвременни литературни източници. Най-новите изследвания на историците показват, че в разцвета на тракийската цивилизация, когато нашите предци древните траки са обитавали цялото Източно Средиземноморие (Балканите, Мала Азия и Египет), те са се славили като опитни мореплаватели и господари на моретата. Преди 5500 години техните кораби пускат котви в делтата на река Нил.

Траките основават
първата египетска столица Буто

пренасят в Северен Египет своята писменост, наука, култура и религия и владеят Египет в продължение на 2000 години. Предполагаме, че именно тогава (преди 3500 - 5500 години), в разцвета на тракийската цивилизация, тракийските кораби са напускали средиземноморския басеин, прекосявали са акваторията на Атлантическия океан и за около 10 дни са достигали бреговете на Америка. (През 1969 г. експедицията на норвежския изследовател Тур Хейердал извърши подобно плаване, като за една седмица на папирусна лодка пресече Атлантическия океан от бреговете на Мароко до о-в Барбадос). От Америка пуйката и царевицата са били пренесени от древните траки първоначално в Северен Египет и дълго време са отглеждани само там. И тъй като древнотракийското название на Египет е Мисир, то хората са започнали да наричат със същото име птицата пуйка и растението царевица. Впоследствие пуйката и царевицата, заедно с името им мисир (мисирка), са били разпространени по цяла Тракия и в съседните територии. Струва ни се, че древните траки пренасят от Америка в своите египетски владения не самата птица пуйка (мисирка), а нейните яйца, които са били излюпени под кокошки, тъй като в някои езици (като например в турския) и до днес пуйката е известна като египетска кокошка (misir tavugu).
Представените от нас материали показват, че Америка не е открита от Христофор Колумб в края на 15 - началото на 16 век. Със своите кораби, нашите предци древните траки са достигали до Америка още преди 3500 - 5500 години. Именно тогава, в разцвета на тракийската цивилизация, те са контактували с американския континент и са пренесли от там мисирката, царевицата, а също и други животни и растения.

Авторът е орнитолог, д-р на биологическите науки.

http://www.vestnikataka.bg/show_news.php?id=208545&cat=11
« Последна редакция: Март 08, 2011, 09:55:37 от Hatshepsut »

Неактивен орикс

• Forum Member
  • **
  • Публикации: 372
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.15 Firefox 3.6.15
Знае се че викингите са открили Америка ,преди Колумб. И са имали поселища там ,доказано е.Но да твърдиш че траките открили  Америка и отглеждали пуйки в древноста по нашите земи това е голяма фантазия и простотия  :lol: :lol: :lol:((((Експедициите на Христофор Колумб обаче не са били в районите, където живее дивата пуйка, т.е. испанците са стигнали едва на хиляди километри южно от местата, обитавани от нея, а това значи, че те не са могли да я донесат в Европа)))). Тоя нещо се е объркал много -----1-Пуйката е от най- късно одомашнените животни, отглеждана в Централна Америка (Мексико) и Южна Америка от края на XV век. В Европа е пренесена в началото на XVI век. Пуйката е най-едрата домашна птица.Дивата пуйка е разпространена,още в Северна и Източна Америка.2- Христофор Колумб открива карибските брегове на Централна Америка, Тринидад и Южна Америка ,Ямайка и южния бряг на Куба ,Малките Антилски острови и Пуерто Рико, Хаити, Бахамските острови.Ацтеките са отглеждали домашни пуйки.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           ((((( Звучи сензационно, но приблизително 1500 години преди Христофор Колумб, българите, живеещи в Родопите са

отглеждали
пуйките като
домашни животни Със своите кораби, нашите предци древните траки са достигали до Америка още преди 3500 - 5500 години. Именно тогава, в разцвета на тракийската цивилизация, те са контактували с американския континент и са пренесли от там мисирката, царевицата, а също и други животни и растения.))))) ---Чудно ми е как така, тези тракийски пуйки и царевицата не са се разпостранили по Европа и Азия ,ами ги е имало само в Тракия??? Като се има впредвид Римското, Византийското робство и нашествията на всякакви племена по земите ни ,сигурно са били заключени в сейф. Щом пуйката в Европа е пренесена и разпостранена  в началото на XVI век.  :-D :-D                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           ((((Рисунки на хранещи се пуйки намерихме в някои от миниатюрите на "Изборник Святослава 1073 г." оригиналът на който се пази в Държавния исторически музей в Москва. Доказано е, че той е част от "Цар Симеоновия съборник", съставен от българския презвитер Григорий между 915 и 920 г. в столицата Велики Преслав. Макар силно стилизирани и не добре запазени, но нарисуваните там птици са пуйки. Това

личи от висящото под клюна и на гърлото
образувание

от гола кожа (изключително характерен белег за тези птици). Много показателно е разноцветното оперение на нарисуваните птици, което ни дава основание да мислим, че пуйките са отглеждани като домашни птици във Велики Преслав (и въобще по нашите земи) доста отдавна, с тях е извършвана селекция и поради това са съществували различно оцветени индивиди. За сведение "Цар Симеоновия Съборник" е първата в Европа и най-богатата (четиритомна) енциклопедия, написана на древнобългарски език и съдържаща 784 (!) отделни съчинения. Присъствието на пуйки в миниатюрите на "Цар Симеоновия Съборник" е съществено и много важно доказателство, че в началото на 10 век, т.е. 500 - 600 години преди експедицията на Христофор Колумб, тези американски птици са развъждани в България.
В потвърждение на казаното можем да добавим, че при разкопки във Велики Преслав (столица на България през 9 - 10 век), нашите археолози намират 32 кости на домашна пуйка, като предполагат, че те са от края на 14 век. (По-точна датировка не е правена). Но даже и тази датировка напомня, че пуйките са отглеждани във Велики Преслав цял век преди пътуването на Христофор Колумб до Америка.)))) Еквивалент на пуйката в Европа и Азия е    (Tetrao urogallus)-Глухарът                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Нашите български учени били не само с доста богата фантазия, че и прости на това отгоре .Клеопатра, Рамзес сигурно са от прабългарския род дуло, или братовчеди на тракийския цар Рез  :lol: :lol: :lol:                          Сигурно прабългарите са яздели зебри, ловували бизони и са се сражавали с понка, крии ,арапахи и мескалиеро в Американските прерии  :-D :-D :-D  Как може да има толкова прости учени и историци в Бъгария!!!!!!! :damn: :damn:                                                                                                                
« Последна редакция: Март 07, 2011, 17:10:33 от орикс »

Неактивен Hatshepsut

• Pharaoh
  • Administrator
  • Veteran
  • *
  • Публикации: 8912
  • Дълг и чест
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
    • Български Националисти
  • Интереси: История, Археология, Етнография, Религия, Компютри
Митологично-историческа хронология

49 219 г. пр. Р. Хр. - Рождество на алпа Баръс-Мамил (Бури)  - прародителя на хората - в Мамил (Египет). Годината е баръс (тигър) или бури (вълк) по туранския календар. Негов баща е алп Кубар-Хурса (господар на мълнията и огъня), който понеже е баща на “отеца” на хората, бива наричан Бабай (скит. Папай) - “дядо”, а съпругата му - Аби (скит. Апи), “баба” (срвн. българския израз “дядо Господ”). Според Диоген Лаерций (“За живота и учението на философите”) това е Нил (;,\8@H с числова стойност 365 = дните на годината), син на Хефест, който пръв дал мъдростта на египтяните, живял 48 863 години преди Александър Велики (род. 356 г. пр. Р. Хр.).
30 627 г. пр. Р. Хр. - основаване на Стария Велик Туран (Иске Улуг Туран). Според хронологията на египетския жрец Манетон това е началото на историята, започваща с “династията на боговете”.
24 000 - 18 000 г. пр. Р. Хр. - Върхов момент на Ледниковата епоха - “Валдайско заледяване”.
14 953 г. пр. Р. Хр. - основаване на Идел от цар Джам-Иджик, син на алпа Аудан и алп-биката Байгул-Аби, родоначалник на династията Имен. Управлява 300 години (14 953 - 14 653 г. пр. Р. Хр.).
12 447 г. пр. Р. Хр. - преселение на група родове от Идел към Прибайкалието, където създават т.нар. Мальтинско-Афонтовска археологическа култура.
9654 г. пр. Р. Хр. - война с Идел (Туран); потъване на Кара-Арал (Атлантида; според Платон - “Тимей”; “Критий” - 9000 години преди посещението на Солон в Египет); начало на края на Ледниковата епоха и на големите преселения.
7502 г. пр. Р. Хр. - основаване на Самарското царство (Шумер) от цар Мар (Май), родоначалник на династията Мардуан-Дуло; управлява 300 години (7502 - 7202 г. пр. Р. Хр.).
3182 г. пр. Р. Хр. - потопът в Самар (Шумер); преселване на последния самарски цар Хон-Анбал и иделския пълководец Куберчек в Хин (Далечния Изток).
2847 г. пр. Р. Хр. - Рождество на Иджик-Хон, син на алпа Боян-Имен и родоначалник на българите; условно начало на Хунската Държава.
653 - 625 г. пр. Р. Хр. - “скитска” хегемония в Средния Изток по време на царете Буртас Бурджантай (грц. Прототюес, асир. Партатуа) и неговия син Маджи (грц. Мадюес). Начало на 600-годишния период на “Тазбаш” (“бръснатите глави” или “силните управления”) - 653 - 153 г. пр. Р. Хр.
597 г. пр. Р. Хр. - Рождество на учителя Мадар (Маджар, тиб. Шенраб Миво) - Осмия бурхан (“светия, пророк”) на тенгрианството (поч. 511 г. пр. Р. Хр.), основател на маджарството - клон на небесната вяра, известен още като маздеизъм (при иранците), митраизъм (на Запад) или бон (в Тибет и Монголия) - впоследствие изкривен от айярите-манихеи, последователи на еретика Маздак.
486 г. пр. Р. Хр. - Рождество на Аудан-Баръс (Джураш, сканд. Один, герм. Водан, Вотан), син на Алвар и герой на епоса “Шан талгау”. Основател на одинизма - клон на небесната вяра, разпространен сред северно-европейските народи. Сочи се като изобретател на Фуθарка [fuþark / futhark] - руническата азбука (сканд. Рунатюр - “Бог на руните”).
209 г. пр. Р. Хр. - възцарява се кан Вихтун (Бектун, кит. Мо-Дун, мадж. Безтер, Безтур, тюрк. Огуз-каган, волж.бълг. Тиган), сочен за основоположник на хунския клон на династията Дуло, при който Хунската Империя достига върха на могъществото си. Управлява до 174 г. пр. Р. Хр.
153 г. сл. Р. Хр. - възцарява се кан Авитохол, наречен Агарджа (“Разменвач”), защото  сваля Ер-Таш -  последния представител на династията Алан в Идел и установява властта на Булярския клон на династията Дуло (Хунгар, Оногур).
363 г. сл. Р. Хр. - възцарява се кан Баламбер (Бумюмбар, Булюмар), родоначалник на Атилския клон на династията Дуло; начало на Великото преселение на народите в Европа.
445 г. сл. Р. Хр. - възцарява се кан Атила (Атиле Айбат, Аудан Дуло), потомък на Баламбер.
453 г. сл. Р. Хр. - след смъртта на Атила се възцарява най-малкият му син - кан Ирник (Бел-Кермек), основател на Българското Царство (Стара Велика България или Аг Булгар Йортъ).
606 г. сл. Р. Хр. - възцарява се кан Курт, наречен Кубрат (“Обединителя”), потомък на Ирник, възстановил Стара Велика България.
669 г. сл. Р. Хр.  - разпадане на Стара Велика България.
866 г. сл. Р. Хр. - покръстване на Дунавска България (Кара-Бурджан); начало на 1200-годишния период на “проклятието на Тангра”.
Евентуално бъдеще (?)
2050 г. сл. Р. Хр. - година на “белия кон”; евентуална дата на раждането на Царя (новия Иджик; инд. Калки-Аватара).
2066 г. сл. Р. Хр. - Царят навършва пълнолетие; край на периода на “проклятието на Тангра”; начало на 18-годишната война (според пророчеството от Нарабанчи).
2084 г. сл. Р. Хр. - край на 18-годишната война; начало на новата епоха (?).

http://johnyg.org/forum/index.php?topic=95.0;wap2
« Последна редакция: Ноември 09, 2011, 19:15:01 от Hatshepsut »

Share me

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf